SGK

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir?

İsteğe bağlı sigortalı olabilecek kişiler; 18 yaşından büyük olup Türkiye’de ikamet eden ve herhangi bir sigorta koluna tabi olmayanlardır. Kimler isteğe bağlı sigortalı olabilir diye merak edenler, ay içerisinde 30 günden az çalıştıkları takdirde de bu haktan yararlanabileceğini bilmelidir. İsteğe bağlı sigortalı olabilecek kişiler arasında Türkiye’de yaşayan yabancılar da vardır. İsteğe bağlı sigortalılıkta yararlanma şartları arasında SGK’dan aylık almamak vardır. Ancak SGK’dan gelir ödemesi alanlar, isteğe bağlı sigortalı olabilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı sigorta çalışmadan sigortalı olmayı mümkün kılar. İsteğe Bağlı Sigorta Nedir detaylı bilgi almak için /istege-bagli-sigorta-nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kimler İsteğe Bağlı Sigortaya Başvurabilir?

İsteğe bağlı sigorta başvuru şartları arasında 18 yaşını doldurmak, Türkiye’de yaşamak vardır. Zorunlu sigorta kapsamına girmemek, isteğe bağlı sigorta şartları arasındadır. Ay içerisinde çalışma süresi 30 günü geçmeyenler, isteğe bağlı sigorta başlangıcı yapabilir.

Ev hanımları emekli olabilir mi sorusu son zamanların merak edilen konulardan biridir. Ev hanımları emekli olmak için sigorta primi ödemek ister. Bunu da isteğe bağlı emeklilik şartlarını sağlayarak gerçekleştirmek mümkündür.

Ev hanımları nasıl emekli olabilir sorusuna isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek şeklinde cevap verilebilir. Ev hanımlarına emeklilik için gerekli şartlardan biri, zorunlu sigortanın kapsamı dışında kalmak yani çalışmamaktır. Bu noktada çalışan ev hanımları nasıl emekli olur sorusu akla gelir. Çalışan kadınlar, eğer esnaf muafiyeti kapsamında iseler sigortaya başvurabilirler. Esnaf muafiyeti, yıllık geliri 700 bini geçmeyen ve evde tek başına ya da dışarıdan birinin katılımı olmaksızın aile içinde üretim yapan kadınlara verilen bir haktır.

İsteğe bağlı sigortalılık şartları arasında malullük, yaşlılık aylığı almamak vardır. Tam gün çalışmayanlar, eksik günlerini tamamlamak için bu sigortaya başvurabilir. Yurt dışında sosyal güvenlik sözleşmesi yapılmayan ülkelerde yaşayanlar da ikamet şartı aranmadan bu haktan yararlanabilir.

İsteğe bağlı sigortalılıktan öğrenciler de yararlanabilir. Özellikle part time çalışan öğrenciler, eksik kalan günlerini bu yolla kapatabilir. Çalışmayan öğrenciler de bu haktan yararlanarak gelecekleri için önemli bir yatırım yapabilir.

Daha önce isteğe bağlı sigorta primi ödemiş ancak daha sonrasında sistemden çıkmış olanlar, tekrar başvuru yapabilir. İsteğe bağlı sigorta sonlandırma işlemi yapanların tekrar sisteme girmesinde kanunen bir engel yoktur. Tutuklu, hükümlüler de isteğe bağlı sigorta hakkından yararlanabilecek kişiler arasındadır.

İstege bagli sigorta ve normal sigorta arasındaki fark nedir? detaylı öğrenmek için konumuzu inceleyebilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigortalılıkta Yararlanma Şartları Nelerdir?

 • 18 yaşını dolduranlar
 • Türkiye’de yaşayan T.C. vatandaşları
 • Türkiye’de yaşayan yabancılar
 • Sigortalı çalışması bulunmayan ev hanımları
 • Sigortalı olmayan ve 18 yaşından büyük olan öğrenciler
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan ölüm geliri alanlar
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan sürekli iş göremezlik geliri alanlar
 • Ay içerisinde 30 günden az çalışanlar
 • Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamamış ülkelerde çalışmaya giden Türkler
 • 5510 Sayılı Kanun yürürlüğe girmeden mevzuatta olan kanunlar kapsamında isteğe bağlı sigortadan yararlananlar
 • Başvuru şartlarını taşımaları halinde tutuklu ve hükümlüler
 • Başvuru şartlarını taşımaları halinde işsizlik maaşı alanlar
 • İkili sosyal güvenlik sözleşmesi yapılan ülkelerde bulunan Türk vatandaşları
 • İşsizler ve iş arayanlar

İsteğe Bağlı Sigorta Başlangıcı Ne Zaman?

İsteğe bağlı sigorta başlangıcı olarak kişinin SGK’ya başvuru yaptığı tarih kabul edilir. Kişiler İsteğe Bağlı Sigortalı Giriş Bildirgesi formunu doldurarak başvuru adımını gerçekleştirir. Kurum tarafından başvuru onaylandığı zaman isteğe bağlı sigortalılık başlar. Sigortalı da prim ödemelerine takip eden aydan itibaren başlar.

Sigortalı, zorunlu sigortalılık süresi sona erer ermez isteğe bağlı sigortaya başvurduysa çakışma söz konusu olabilir. Çakışma olmaması için zorunlu sigortalılığın sona ermesi ile isteğe bağlı sigorta başlatılır. Aynı dönem içinde hem zorunlu hem de isteğe bağlı prim ödenmesi halinde fazla yapılan ödemelerin geri alınması mümkündür. Eğer sigortalının borcu varsa fazla yapılan ödemeler, bu borçlar için alınır.

İsteğe bağlı sigortalı olabilecek kişiler başvurularının kabul edilmesi için başvuru formunu eksik bilgi kalmayacak şekilde doldurmalıdır. Formda en üst kısımda sizden kimlik numarası ve sicil numarası istenir. Ardından kimlik ve adres bilgileri kısmını doldurmalısınız.

Nüfus bilgileri kısmında il, ilçe, mahalle, cilt no, aile sıra no gibi bilgiler talep edilir. Adres kısmında ise bulvar, sokak, mahalle gibi detayları belirtilen yerlere yazmalısınız. Formun devamında sosyal güvenlik bilgileri istenir. Eğer önceki dönemlerde 4a, 4b, 4c ya da 506 Sayılı Kanun Geçici 20. Madde kapsamında sigortalılığınız varsa bunlara ilişkin sicil numaranızı girmelisiniz.

Formun “Beyan ve Taahhütler” kısmı isteğe bağlı sigortalılık türüne ilişkindir. Burada üst kısımda “Sosyal Güvenlik Merkezine” yazan kısma ikametinizin bulunduğu sosyal güvenlik merkezinin adını yazmalısınız.

Alt kısımda, eğer eksik günlerinizi ödeyecekseniz ilgili kısmı seçmelisiniz. Eğer tamamen isteğe bağlı sigortalı olacaksanız “İsteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum” yazan kısmı seçmelisiniz. 30 günden az çalışanlar, kaç günü isteğe bağlı olarak ödemek istediğini de belirtmelidir.

Formun alt kısmında prime esas kazanç tutarını belirtmelisiniz. Burada alt ya da üst sınır seçeneklerini tercih edebilir ya da kendiniz bu sınırlar arasında kalacak şekilde bir tutar belirleyebilirsiniz. Tüm bu gerekli bilgileri doldurduktan sonra formu imzalayarak teslim etmelisiniz.

İsteğe bağlı sigorta başvurularını, e-Devlet üzerinden yapmak mümkündür. Bunun yanı sıra başvurunuzu Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat giderek de yapabilirsiniz. Başvuru sonrasında primlerinizi düzenli şekilde ödemeniz gerekir. Bir aya ait primin en geç on iki ayda ödenmesi gerekir. Bu süre içerisinde ödeme yapılmadığı takdirde ilgili aya ilişkin ödeme hakkı kaybedilir.

Primlerini düzenli ödemekte zorlananlar, on iki ay boyunca ödeme yapmadığı takdirde sistemden çıkmak için başvuru yapabilir. İsteğe bağlı sigortalıyken çalışmaya başlayanlar, doğrudan zorunlu sigorta kapsamına alınır. Bu kişilerin iptal ve sonlandırma için herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmaz.

İsteğe bağlı sigorta vefat, yaşlılık aylığı bağlanması gibi durumlar söz konusu olduğunda da biter. Talep etmeniz halinde isteğe bağlı olarak ödediğiniz tutarları geri alabilirsiniz. İsteğe bağlı sigortalı olabilecek kişiler, talep etmeleri halinde yaptıkları ödemeleri SGK’ya olan borçları yerine de kullanabilir.

İsteğe Bağlı Sigortalılar Ne Kadar Prim Ödüyor?

İsteğe bağlı prim miktarı asgari olarak 3202,56 TL’dir. “İsteğe Bağlı Sigortalılar Ne Kadar Prim Ödüyor?” hakkında daha detaylı bilgi almak için /istege-bagli-sigorta-primi-ne-kadar yazımızı okuyabilirsiniz.

İşsizlik Ödeneği Alanlar İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir mi?

İşsizlik ödeneği alanlar, isteğe bağlı sigortalı olabilir.

Kısmi Sigortalılar (Part Time) İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırabilir mi?

Kısmi sigortalılar isteğe bağlı sigorta yaptırabilir.

Tutuklu ve Hükümlüler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir mi?

Tutuklu ve hükümlülerin isteğe bağlı sigortalılık hakkı vardır.

Herkes isteğe bağlı sigortalı olabilir mi?

Gerekli şartları taşıyan herkes isteğe bağlı sigortalı olabilir.

İsteğe bağlı sigorta kimlere yapılır?

18 yaşından büyük, Türkiye’de ikamet edenlere ya da yurt dışında ikamet eden Türklere belirli şartlar dâhilinde isteğe bağlı sigorta yapılabilir.

İsteğe bağlı sigorta kimlere açıktır, kimler isteğe bağlı sigortalı olamaz?

İsteğe bağlı sigorta 18 yaşından büyük çalışmayan ya da kısmi olarak çalışan kişilere açıktır. Zorunlu sigortalılık kapsamında olanlara isteğe bağlı sigorta yapılmaz.

İsteğe bağlı sigortalı olmak için hangi belgeler gereklidir?

İsteğe bağlı sigortalılık giriş bildirgesini doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir ve Kimler İçin Uygundur?

İsteğe bağlı sigorta kişilerin kendi primlerini ödedikleri sigorta sistemidir. Ev hanımları, öğrenciler bu sigortadan yararlanabilir.

Shares:

1 Yorum

 • Levent
  12.03.2023

  Merhabalar ”İsteğe bağlı sigorta başlangıcı için, yukarıda ki formu eksiksiz doldurduktan sonra “Beyan ve Taahhüt” kısmını seçip “Başvur” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.” demişsiniz ama önemli olan formdaki seçenekler ne anlama geldiklerini bilelim ve hangisini işaretleyelim. Teşekkürler

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir