• Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olur?


  Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine Tüm Sigortalılar Girecek Mi?

  Ülkemizde vatandaşlar için belirlenmiş olan birçok sigortalılık kapsamı bulunmaktadır. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı olarak adlandırılan bu sigortalı olma kapsamlarına ek olarak bir de isteğe bağlı sigortalılık vardır. Kimlerin isteğe bağlı sigortalı olabileceği ise maddelerle belirlenmiştir.


  İsteğe bağlı sigortalılık, zorunlu sigortalı olmak için gereken şartları taşımayan ya da bu şartları sonradan yitirdiğinden dolayı zorunlu sigortalılık kapsamına giremeyen kişilerde geçerli olmaktadır. Ayrıca bu kişilerin bir ayda 30 günden az çalışıyor olması ya da tam gün çalışmıyor olması gerekmektedir. Ayrıca isteğe bağlı sigortalılık 5510 sayılı kanunda da şöyle açıklanmıştır: İsteğe bağlı sigorta; kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemek suretiyle uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tâbi olmalarını sağlayan sigortadır.

  İsteğe Bağlı Sigortalı Olma Şartları

  İsteğe bağlı sigortalı olmak için kanunlar tarafından belirlenen bazı şartlar bulunmaktadır. İsteğe bağlı olma şartlarını taşıyan kişiler gerekli kurumlara başvurarak bu sigortalılıktan faydalanabilirler.

  Buna göre isteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişilerde aranan şartlar şu şekildedir:

  • İsteğe bağlı sigortalılıktan Türkiye’de ikamet edenler ve sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşları faydalanabilmektedir.
  • Bu kişiler 5510 sayılı kanuna tabi zorunlu sigortalılık gerektiren bir işte çalışmıyor olmalı ya da çalışıyor ise bir ay içerisinde 30 günden az çalışmalı ya da tam gün çalışmıyor olmalıdır.
  • Bu kişilere kendi sigortalılığı ile aylık bağlanmamış olmalıdır.
  • İsteğe bağlı sigortalılığa başvuran bu kişiler 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.

  İsteğe bağlı sigortalılığa sahip olma şartlarına uyan bu kişiler isteğe bağlı sigorta talep dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmalıdır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bu şartların içinde ikamet konusu önemli bir yer tutmaktadır. 5510 sayılı Kanuna göre 1 Ekim 2008’den sonra isteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişilerde Türkiye’de ikamet etme şartı bulunmaktadır. İsteğe bağlı sigorta işe giriş belgesinde belirtilmiş olan ikamet yerinin Türkiye olması durumunda kişiler bu sigortalılıktan faydalanabilmektedirler.

  İsteğe bağlı sigortalılıktan yurt dışında çalışan kişiler de faydalanabilmektedir fakat bunun için de bazı şartlar getirilmiştir. Yönetmeliğe göre, uluslararası sosyal güvenlik anlaşması imzalanmamış olan ülkelerde çalışan Türk işçilerde Türkiye’de ikamet şartı aranmamaktadır. Yani bu kişiler yurt dışında çalışırken de isteğe bağlı sigortalılıktan faydalanabilirler.

  Bu kişilere ek olarak isteğe bağlı sigortalı olma şartlarını taşıdıkları durumlarda aşağıdaki kişiler de isteğe bağlı sigortalı olabilmektedirler:

  • 5510 sayılı kanuna tabi olarak ceza infaz kurumları ile tutuk evlerinin tesis atölye ve benzeri ünitelerinde çalıştırılan hükümlü ve tutuklular isteğe bağlı sigortalı olabilirler.
  • 5510 sayılı kanuna tabi olan aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler, meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında zorunlu staja tabi tutulan öğrenciler isteğe bağlı sigortalı olabilirler.
  • 5510 sayılı kanuna tabi olan Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme ve geliştirme kurslarına katılan kursiyerler isteğe bağlı sigortalı olabilirler.
  • 5510 sayılı kanunu gereğince kamu idarelerinde çalışmakta iken iş sözleşmesi askıda kalanlar isteğe bağlı sigortalı olabilirler.
  • İşsizlik ödeneği alan kişiler isteğe bağlı sigortalı olabilirler.
  • İş sözleşmesi sona ermemiş olanlar; grev, ücretsiz izin ve söz konusu olan işçinin mevsim ya da kampanya sonu bıraktığı işine yeni kampanyada devam edecek olması nedeniyle iş sözleşmesi askıda kalanlar isteğe bağlı sigortalı olabilirler.
  • Kendi çalışmalarından dolayı aylık almayıp, ölen bir sigortalıdan dolayı ölüm aylığı almakta olan kişiler isteğe bağlı sigortalı olabilirler.


  tıkla sorunu sor

  Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olur? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.