• Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olur?

  Kimler isteğe bağlı sigortalı olur ?, çalışmayan kişilerin veya ayda otuz günden az çalışanların kendi primlerini ödeyerek sosyal sigortanın sağladığı tüm hizmetlerden yararlanmalarını sağlayan bir sigorta türüdür. Eğer herhangi bir işiniz yok ise ve çalıştığınız gün sayısı bir aydan az ise bu sigortadan kolaylıkla faydalanabilmeniz mümkündür.


  İsteğe Bağlı Sigorta Şartları Nelerdir?

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Türkiye’de ikametgâh etme şartı,
  • Ayda otuz günden az çalışmak veya hiç çalışmıyor olmak,
  • Sigortadan kendi emekliliği için emekli aylığı alıyor olmaması (kişinin kendi için geçerli sigortasından emekli olmuş ise bu durumdan faydalanamamaktadır)
  • Sigortalı herhangi bir işte çalışmıyor olmak,

  Bu şartların var oluşu durumunda bir dilekçe ile en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurunuzu yaparak isteğe bağlı sigortalı olmak için işlemlerinizi başlatmış olursunuz. Böylece isteğe bağlı sigorta şartları nelerdir? Sorusunu cevaplamış olduk.

  Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Olur?

  Yukarıda sıraladığımız şartları taşımaları durumunda kimler isteğe bağlı sigorta olur? Sıralayalım:

  • Ceza evlerinde kısmen günün belli saatlerinde çalışmasına izin verilen tutuklu ve hükümlüler,
  • Mesleki eğitim gören stajyerler,
  • İŞKUR’un düzenlediği meslek eğitim kursuna katılan kursiyerler,
  • İşsizlik maaşı alanlar,
  • Ölen sigortalıdan dolayı aylık bağlananlar,

  Bu sigortayı yaptırarak sağlanan haklardan faydalanabilirler.

  İsteğe Bağlı Prim Ödemesi

  İsteğe bağlı olarak ödenen bu sigorta primleri 5510 sayılı kanunun 82. maddesinde; prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın %32’sidir. Bunun %20 si malullük, yaşlılık, ölüm sigortası kalan % 12 kısmı ise genel sağlık sigortası primi olarak açıklanmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  1 Ocak 2018’de isteğe bağlı sigorta ödeyecekler için bazı tutarlar şu şekilde açıklanmıştır:

  • Tarım sigortası: 583,48
  • İsteğe bağlı BAĞKUR primleri: 649,44
  • Ev hanımları isteğe bağlı primler: 541,20 TL olarak açıklanmıştır.

  İsteğe Bağlı Sigorta Emeklilik Şartları

  İsteğe bağlı sigortasını bugün yaptıranlar 9000 gün prim ödeyerek bayan ise 60 yaşında, bay ise 62 yaşında emekli olabilmektedir. Peki, yaş haddinden emekli olacak iseniz, 5400 gün prim ödeme şartı ile kadınlar 61 yaşında, erkekler ise 63 yaşında emeklilik hakkını kazanır.

  İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Sonlandırılır?

  İşlemlerinizi başlattığınız veya size en yakın olan Sosyal Sigortalar Kurumuna giderek sigortanızı sonlandırmak istediğinize dair bir dilekçe vermeniz ile işleminiz başlatılmış olacaktır. Başvurunuzun ardından priminizi ödediğiniz son günü takip eden günde isteğe bağlı sigortanız kapatılır. Bu sigortalar ölüm veya emeklilik halinde otomatik olarak sonlandırılmaktadır.

  İsteğe Bağlı Sigorta Açıklaması

  Türkiye’de yaşıyorsanız ve sigortanız yok ise hiçbir şekilde siz ve aileniz sağlık kuruluşlarından yardım alamıyorsunuz. Ayrıca emekli olma gibi bir şansınız hiçbir şekilde olamıyor. Yapılan bu düzenleme ile günlük kazancınız doğrultusunda primlerini sizin belirlediğiniz miktarlarda ödeyerek hem sağlık sigortasından faydalanabiliyorsunuz hem de gereken prim gününü doldurduğunuz takdirde emekli olabilme şansınız var.

  İsteğe bağlı sigorta başta evinden çalışanların ve tam zamanlı çalışamayan vatandaşlarımızın çok ilgisini çekmiştir. Özellikle evinden geçimini sağlamaya çalışan ev hanımları için gelecekte emekli olma şansı sunması büyük bir alternatif olmuştur.  Ayda otuz günden az çalışan dolmuş ve taksi şoförleri, evlere temizliğe giden hanımlar gibi çalışanlarında primlerini ödeyerek bu haklara tabi olması kaçırılmayacak bir fırsat. Kimler isteğe bağlı sigorta olur kısmında da değindiğimiz gibi ceza evindeki kader mahkûmlarından başlayarak stajyer öğrencilerimize kadar geniş bir kapsama alanı mevcuttur.

  Sigorta primlerinizi ödemeye karar verdiğinizde yapmanız gereken isteğe bağlı sigorta şartları nelerdir araştırmasını yaptıktan sonra başvuru işlemlerinizi isterseniz e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabiliyorsunuz. E-devlet şifreniz yok ise size en yakın Sosyal Sigortalar Kurumunu ziyaret ederek görevli çalışanın size verdiği dilekçeyi detayları ile doldurup teslim ediniz. Bu işlemin ardından isteğe bağlı sigortalı olma isteğinizi resmi olarak bildirmiş oluyorsunuz. Ardından da birkaç gün içerisinde artık sigortanız başlatılmış oluyor.

  18 yaşını dolduran gençlerimiz de bu sigortadan faydalanabilirler. Devletimiz 18 yaşını doldurana kadar gençlerimize sağlık hizmetlerini ücretsiz olarak sunmaktadır. Ancak 18 yaşını doldurdunuz ve üniversite de öğrenci değil iseniz bu sigorta sizin için büyük kolaylık olacaktır. 18 yaşından önce bu sigortadan faydalanılması mümkün değildir. Gelir testinizi yaptırdıktan sonra gerçekleştireceğiniz başvuru işlemlerinizin ardından isteğe bağlı sigortadan faydalanmaya başlayacaksınız.

  Ayrıca malulen emeklilik maaşı alanlar, işsizlik maaşı alanlar, dul ve yetim aylığı alanlar da bu primleri ödeyip ileride emekliliğe hak kazanabiliyorlar. Ancak kendi ödediğiniz primlerinizden dolayı emekli maaşı alıyor iseniz bu sigortanın kapsamında değerlendirilemiyorsunuz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi dul ve yetim maaşı alanlar prim ödeyip emekli olmadıklarından dolayı bu kanundan faydalanabilmektedirler.

  İşyerlerinde mesleki eğitim alanlar ve stajyerler de isteğe bağlı sigortadan faydalanabilmektedirler.  Ayrıca İŞKUR’ un meslek edindirme kurslarına giderek meslek edinmeyi amaçlayan vatandaşlarımız da bu olanaklardan faydalanarak isterlerse kendi primlerini ödeyebiliyorlar.

  Cezaevlerinde tutuklu veya hükümlü olarak bulunan fakat atölye işleri gibi işlerde çalışarak para kazananlar da bu haktan faydalanabiliyor. Böylelikle eşleri cezaevlerinde olanların da yaşadığı mağduriyetlerde bir azalma söz konusu olabiliyor.

  Sosyal Sigortalar kurumunun sunduğu bu hizmet ile primlerinizi kendiniz ödeseniz bile yeterli güne ulaşmanız durumunda emekli olabiliyorsunuz. Böylece az da çalışmış olsanız ileri ki yaşlarınızı garanti altına almış oluyorsunuz.

  Rapor Param Yattı mı? Nasıl Öğrenebilirim?

  15 Yıl ve 3600 Gün İle Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

  SGK Eksik Gün Nedenleri Eksik Gün Bildirim Formu  tıkla sorunu sor

  Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olur? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın