SGK

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır, Nereye Başvurulur

İsteğe bağlı sigorta yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekir. Başvurunuzu kuruma dilekçe vererek ya da e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. İsteğe bağlı sigorta yapmak için kişinin talebine göre hareket edilir. Talebi değerlendirilen kişi, sigortalı olarak sisteme dâhil edilir ve prim ödemeye başlar. İsteğe bağlı sigorta nasıl yapılır sorusunun cevabını araştıranlar, sigortanın kendine sağladığı hakları ve getirdiği yükümlülükleri de bilmelidir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı sigorta, çalışmayanların prim ödeyerek sigortalı olmasıdır. İsteğe bağlı sigorta nedir hakkında bilgi almak için /istege-bagli-sigorta-nedir yazımızı okuyabilirsiniz   

İsteğe Bağlı Sigorta Girişi Nasıl Yapılır?

 • İsteğe bağlı sigorta girişi yapmak için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz.
 • E-Devlet isteğe bağlı sigorta girişi turkiye.gov.tr adresinden “İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı” kısmından yapılır.
 • İsteğe bağlı sigorta girişi nasıl yapılır diye merak edenler, SGK’ya dilekçe vererek de bu işlemi gerçekleştireceğini bilmelidir.
 • Giriş işlemleri sırasında isteğe bağlı sigorta formu nasıl doldurulur sorusunun cevabını da öğrenmek gerekir. Bu formda beyan ve taahhütler kısmında sigortalılık türünü ve çalışma durumunuzu doğru belirlemelisiniz.
 • 4a isteğe bağlı sigorta nasıl yapılır diye düşünüyorsanız kısmi süreli çalıştığınız takdirde bu haktan yararlanacağınızı bilmelisiniz.
 • İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi formuna internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigorta İçin Nereye Başvurulur?

İsteğe bağlı sigorta başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmanız gerekir. Başvuruyu bizzat kuruma giderek ya da e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Sigorta başlatmak için gerekli evraklar sigortalının durumuna göre değişiklik gösterir.

Herkes için gerekli ortak belge isteğe bağlı sigortalılık giriş belgesidir. Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de ne kadar süre kaldıklarını belgeyle ispatlaması gerekir. Tüm sorgulamalar sistem üzerinden yapılacağı için isteğe bağlı sigorta başvuru şartları içerisinde başka bir belge ibrazına gerek yoktur.

İsteğe Bağlı Sigorta Formu Nasıl Doldurulur?

İsteğe bağlı sigorta formu doldurmak için formda yer alan boş alanlara doğru bilgileri yazmak gerekir. Formun ilk kısmında T.C. kimlik numarası ve sigorta sicil numarası girilmelidir. İsteğe bağlı sigortalılık şartları arasında yegâne talep edilen formun doldurulması olduğu için bu noktada dikkatli olmakta fayda vardır. Kimlik numarası ve sicil numarası kısmından sonra kimlik, ikametgâh ve nüfus bilgilerinizi girmelisiniz.

İsteğe bağlı sigorta şartları arasında zorunlu sigortalılık kapsamında olmamak vardır. Bu nedenle formun devamında 4a, 4b, 4c sicil bilgileriniz sorulur. Son olarak “Beyan ve Taahhütler” kısmı doldurulur. Burada “Sosyal Güvenlik Merkezine” yazan kısmın önünde bırakılan boşluğa ikametgâhınızın bulunduğu yerdeki sosyal güvenlik merkezinin adını yazmalısınız. Ardından “İsteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum.” kısmını işaretlemeniz gerekir.

Eğer eksik günlerinizi tamamlamak istiyorsanız “Ay içinde 30 günden az şeklinde başlayan” cümlenin yer aldığı kısmı işaretlemelisiniz. Diğer seçenekler ise “5g kapsamında” ya da “193 sayılı kanunun dokuzuncu maddesi kapsamında” olanlar içindir. Size uygun seçenek hangisi ise onun yanına işaret koymanız yeterlidir. 30 günden az çalışıyorsanız en alt kısımda kaç gün sigortalı olmak istediğinizi yazmalısınız.

Ad-soyad ve imza kısmını doldurduktan sonra en alt kısımda prime esas kazanç beyanı yapmanız gerekir. Burada prime esas kazanç alt sınırını ya da üst sınırını seçerek onun üzerinden prim ödeyebilirsiniz. Bunun yerine prime esas kazanç tutarını alt ve üst sınır arasında kalmak şartıyla kendiniz belirleyebilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigortalı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortalı olmak için gerekli şartlar; 18 yaşından büyük olmak, çalışmamak ya da kısmi süreli çalışmak olarak sıralanabilir. İsteğe bağlı sigorta nasıl olur sorusu özellikle ev hanımları, öğrenciler tarafından merak edilir. Burada genel olarak çalışmayanlara böyle bir hak tanındığından bahsedilebilir.

İsteğe bağlı sigorta yapmak için kişinin en az 18 yaşında olması gerekir. Aynı zamanda kişi eğer sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmayan ülkelerde çalışmıyorsa Türkiye’de ikamet şartı vardır.

Hiç çalışmayan biri nasıl emekli olur diye düşünenler, bu sigorta koluna başvurabilir. Bu sigorta kolunun şartları 4b ile aynıdır. Aylık çalışma süreniz 30 günden azsa bu sigorta kolu ile eksik günlerinizi 4a kapsamında tamamlayabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigorta Başlatmak İçin Ne Yapılmalı?

İsteğe bağlı sigorta başlatmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmanız gerekir. Başvuru sırasında kullanmanız gereken form olan İsteğe Bağlı Sigortalılık Giriş Bildirgesine internetten ulaşabilir ve formun çıktısını alarak doldurabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta başlangıcı nasıl yapılır sorusuna cevap arayanlar, bunun uzun soluklu bir süreç olduğunu bilmelidir. Bütçe planlamanızı yaparak uzun vadede prim ödemesi yapıp yapamayacağınıza karar vermelisiniz. Başvurularınızı e-Devlet sistemine girerek de yapabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigorta Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta miktarı 3202,56 Türk lirasıdır. İsteğe bağlı sigorta ödemesi hakkında daha detaylı bilgi almak için /istege-bagli-sigorta-primi-ne-kadar yazımızı okuyabilirsiniz.

Herkes İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir Mi?

Herkesin isteğe bağlı sigortalı olması mümkün değildir. Bu sigortaya ilişkin bazı sınırlamalar vardır. 18 yaş, Türkiye’de ikamet, çalışmamak ya da kısmi süreli, part time çalışmak bu şartlardan bazılarıdır.

Dışarıdan sigorta nasıl yapılır noktasında yabancıların da bu haktan yararlanabileceğinden bahsetmek gerekir. Aynı zamanda yurt dışında yaşayanlar da sosyal güvenlik sözleşmesi bulunmayan bir ülkede çalışmaları halinde bu haktan yararlanabilir.

Ev temizliğine giden kadınlar, part-time çalışan öğrenciler eksik günlerini dışarıdan tamamlayabilir. Dışarıdan SGK nasıl yapılır sorusuna cevap ararken EYT’den de bahsetmek gerekir. EYT hakkından yararlanmak isteyenler, eksik günlerini isteğe bağlı olarak tamamlayabilir. Diğer konumuz dışardan sigorta primi ne kadar makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir?

İsteğe bağlı sigortalı olabilecek olanlar çalışmayanlardır. Kimler isteğe bağlı sigortalı olabilir hakkında detaylı bilgi almak için /kimler-istege-bagli-sigortali-olabilir yazımızı okuyabilirsiniz.

Hiç Çalışmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir?

Hiç çalışmayan ev hanımlarının emekli olması için isteğe bağlı sigortalılığa başvurması gerekir. Başvurular için Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat başvurulmalı ya da e-Devlet’ten başvuru oluşturulmalıdır.

İsteğe bağlı sigortalılık giriş bildirgesi doldurulduktan sonra başvuru yapılabilir. Bu formda sizden kimlik ve nüfus bilgilerine ilişkin detaylar istenir. Aynı zamanda zorunlu sigortalılık kollarına ilişkin sicil numarası sorulur. Formda hangi tür sigortalı olmak istediğinizi belirtmelisiniz. “İsteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum” seçeneğini tercih etmeniz gerekir. Ardından prime esas kazanç sınırını belirtmelisiniz.

Alt ve üst sınırlar arasında kalmak kaydıyla bir kazanç belirtebilirsiniz. Prim miktarı bu kazanç üzerinden hesaplanır. Dilerseniz en alt ya da en üst tutardan ödeme yapabilirsiniz. Ne kadar yüksek tutardan ödeme yaparsanız o kadar yüksek emeklilik maaşı alma şansınız olur. Ev kadını emeklilik konumuzuda inceleyebilirsiniz.

Ev kadınları, isteğe bağlı sigortalı olarak sağlık hizmetlerinden de yararlanabilir. İsteğe bağlı sigorta sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı elde ederek sağlık problemlerinizde hastaneye rahatça gidebilirsiniz. SGK tarafından ilaç ve tedavi masraflarının bir kısmı karşılanacağı için maddi açıdan güçlük çekmezsiniz. İsteğe bağlı sigorta yaşlılık aylığı alma şartları, BAĞ-KUR emeklilik şartları ile aynıdır. İsteğe bağlı sigorta yapmak için başvurunuzu tamamladıktan sonra emeklilik için 9000 gün prim ödemeniz gerekir.

İsteğe bağlı sigortalı olmak için ne yapmalıyım?

İsteğe bağlı sigortalılık için SGK’ya başvurmalısınız.

İsteğe bağlı sigorta başvurusu nereye yapılır?

İsteğe bağlı sigortalılık başvurusu SGK’ya yapılır.

İsteğe bağlı sigorta şartları nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta şartları; 18 yaşından büyük olmak, Türkiye’de ikamet etmek, çalışmamak şeklinde sıralanabilir. Aynı zamanda kısmi süreli çalışanlar da eksik günlerini tamamlamak için isteğe bağlı sigortalı olabilir.

Shares:

12 Yorumlar

 • Haluk adas
  06.06.2023

  İyi günler emeklilik için 316 eksik gunumu istege bagli sigortaya tamamlayacağız peki bunu 4a mi 4b mi istege bagli sigortaya başvuracağım ve bunu e devlet üzerinden yararlanabilirmiyim

  Cevapla
 • muzaffer
  01.01.2019

  ıstege baglı sıgorta oduyordum sonravergı mukellefı oldum bagkura gecdım sımdı ıse vergımukellefımı kapattım bagkurumda kapandı sıgorta yatırıp 3.5 sene sonra emeklı ola bılaceyımı soyledıler sıgorta baslangıcım 1988 bagkur 1999 bagkur kapanıs 2018 ıstege baglı sıgorta odeyıp nezaman emeklı olabılırım

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   02.01.2019

   Merhaba,

   1988 sigorta başlangıcına göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1986 ile 23.05.1988 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375’dür.
   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir

   isteğe bağlı yatırırsanız yine bağkur şartlarından devam eder. Bir işyerinde çalışan sigortalı olmalısınız.

 • Abdurrahman
  03.12.2018

  Hayırlı günler isteğe bağlı sigorta yaptırmak istiyorum saygılar

  Cevapla
 • Omer gokalp
  26.04.2018

  Merhaba ben05/09/1962 dogumluyum 1850 gun sigortam var ayrica askerligimi yatirmadim 3600 gune tamamlamak icin istege bagli sikorta yaptirabilirmiyim yaptirirsam 3600 gune tamaplayip ssk dan emekli olabilirmiyimo

  Cevapla
 • mustafa
  28.03.2018

  iyi çalısmalar
  Ben yurt dışında bir türk firmasında calısıyorum. Ancak sigortamız yapılmıyor.Şu anda eşim hamile ve sigota yaptırmam gerekiyor. Konu hakkında bazı sorularım var
  1- İstege baglı sigorta ile çalısarak yapılan sigorta arasında ne farklar var?
  2-Tanidıgım birinin yanında sigortalı gibi göstermem mi daha avantajlı yoksa istege baslı sigorta yaptırmak mı?
  3-Ben yurt dısında çalısmaya devam edeceğim. Baskasının yanında çalısıyor gibi gösterdiğim esimin yurt dısında ikamet ediyor olması bir problem olusturur mu?
  4- İstege baglı sigorta yaptırdığım zaman eşim saglıktan yararlanabiliyor mu?
  5-Her çocuk için 2 yıl erken emeklı olma hakkı var diye biliyorum. Bu hak isteğe baglı sigortada da gecerli mi?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Selamlar…
  Mustafa

  Cevapla
 • nuri giztaş
  03.02.2018

  sigortadan emeklilik için bağkurdan sonra sigorta primimi 1260 güne kendim nasıl tamamlıyabilirim sigortalı bir işte çalışamıyorum

  Cevapla
 • Irfan
  26.11.2017

  Yaklasik 10 aydan beli yani 319 gün den belli ozel sektorde calisiyordum kendi esteyimle isten ayrildim çıkışımi aldım toplam 429 gün pirimim gözüküyor isteğe bağlı devam edersem 600 günü tamamlayıp istege
  Bagli sigortayi iptal etsem işsizlik maaşı ala bilirmiyim yardimci olursanız sevinirim tsk

  Cevapla
 • Osman
  17.11.2017

  Merhaba ii akşamlar bn her hangi bir sigortali işde çalişmiyorm evim kira üstümdr sadece aile ait araba var pazarlarda yevmiye çalişiyorm ama sigortami da ödemk istiyorm isteğe bağlı yapabilirmiyim yaparsam ne kadar prim öderim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   20.11.2017

   Osman Bey merhaba,

   İsteğe bağlı sigorta yaptırabilirsiniz. İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine başvuru yapmanız yeterli.

 • merakli
  13.09.2017

  merhaba benm annem koruyu aile olacak ve onlarda istege bagli sigorta yaptıracaklar daha önce bir işyerinde bir yıl kadar çalıştı sigortası ödendi şimdi istege bagli sigorta çalışıp ayrıldığı is yerinin yapmış olduğu sigortadan mi devam edecek yoksa o sayılmayız baştan mi olacak ve nasıl bir yol izlemesi gerek teşekkür eddrim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   14.09.2017

   Merhaba,

   Annenizin her ödenen primi aynı sigorta numarası üstünden devam eder. Çalıştığı işyerindeki primleri de sigortasına eklendi ve isteğe bağlı yaptırdıktan sonra primler üstüne eklenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir