• İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?


  Zorunlu Sağlık Sigortası

  Çalışanlar düzenli prim ödemeleri sayesinde emekli olduktan sonra rahat bir yaşlılık geçirmenin yanında Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla çalışırken de sağlık hizmetlerinden kimi zaman ücretsiz kimi zaman da normalden çok daha uygun fiyatlarla yararlanabiliyor. Ancak bu hizmetler çalışma dönemi boyunca verildiği için işten çıkarılma ya da kendi isteğiyle ayrıldıktan sonra vatandaşlarımız sağlık hizmetleri konusunda endişeye kapılıyorlar. Bu yazımızda “İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?” ve türevi birçok sorunun yanıtını bulabileceksiniz.


  Bilindiği gibi, ülkemizde sosyal güvenceyi Sosyal Güvenlik Kurumu sağlıyor ve sigortalı çalışanların prim ödemeleri de işverenlerden tarafından SGK’ya yapılıyor. Bu süre boyunca çalışanın primi ödendiği için sağlık hizmetlerinden sigortalı olarak faydalanabiliyorlar. İşten ayrılma durumunda ise belirli bir süre bu hizmetten faydalanmak mümkün. Fakat bu sürenin sonunda yeni bir işe başlamamış olanların işten ayrıldıktan sonra gelir testi yaptırarak Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil olmaları gerekiyor. Öncelikle bu konuda biraz bilgi verelim.

  Genel Sağlık Sigortası Nedir?

  Genel Sağlık Sigortası ülkemizde 1 Ocak 2012’den itibaren zorunlu kılınmış ve sigortalılara sağlık hizmetlerinin daha uygun fiyatlarla sağlanmasına imkan tanıyan bir sistemdir. Kanun kapsamında Genel Sağlık Sigortası yaptırmasına gerek olmayanlar şöyle belirlenmiştir:

  • Sigortalılar
  • Sigortalının bakmakla yükümlü oldukları (Sigortalının çocukları 18 yaşını, lise ya da listeye denk bir eğitim görüyorsa 20 yaşını, yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşını geçtiğinde ya da evlendiklerinde bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünden çıkıyorlar)
  • Resmi olarak yoksulsa sigortalının anne ve babası
  • İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler
  • Emekli aylığı, dul ve yetim aylığı, malullük aylığı alanlar
  • Geçici köy korucuları
  • 65 yaş aylığı ve engelli aylığı alanlar
  • İŞKUR’dan işsizlik maaşı alanlar

  Bu maddelerin dışında kalan ve Türkiye’de yaşayan herkesin Genel Sağlık Sigortası yapması zorunlu kılınmıştır. Bunun için ilk adım ise gelir testi yaptırmaktır. Çünkü aksi halde Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmaz ve yasal sorumluluğunuzu yerine getirmemiş olursunuz ki bu durumun cezai yaptırımı vardır.

  Gelir testi ise ilçe kaymakamlıklarında yapılan ve bir hanedeki toplam gelire vs. bakılarak Genel Sağlık Sigortasını ailede kimin ve ne kadar ödeyeceğinin belirlendiği bir testtir. Bu testin sonucunda belirlenen miktar SGK’ya ödenmek zorundadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Eğer GSS ve öncesindeki gelir testinden henüz haberdar olduysanız ve bir süredir yukarıda listesini verdiğimiz kişilerin dışındaysanız SGK tarafından GSS için borçlandırılmış ya da cezalandırılmış olabilirsiniz. Bunu sorgulamak içinse e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra kurum listesinden SGK’yı bulup “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” bağlantısından gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek nüfus cüzdanınızla alabilirsiniz.

  İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?

  Bugün SGK ile ilgili hususlar 5510 sayılı kanun kapsamında belirlenmiştir ve bu kanun kapsamında kişilerin işten ayrıldıktan sonra SGK sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi önceki prim ödemelerine göre değişmektedir. İşten çıkma tarihinden önceki bir yıl içinde 30 gün prim ödemesi varsa kişi işten çıktıktan sonraki 10 gün boyunca sağlık hizmetlerinden tıpkı çalışıyormuş gibi yararlanabilir. Eğer kişinin 30 değil 90 gün prim ödemesi varsa bu süre 90+10 olarak hesaplanarak 100 gün olarak alınır. Bu belirtilen süreler kişinin ailesi(bakmakla yükümlü oldukları) için de geçerlidir.

  Belirttiğimiz sürelerin dolmasına rağmen hala yeni bir işe başlamamış ya da işsizlik maaşı almaya başlamamışsanız siz de artık GSS kapsamına alınması zorunlu kişilerin içindesiniz demektir. Bir an önce bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığa başvurarak gelir testinizi yaptırmalısınız. Aksi takdirde gelir testi yaptırmadığınız alacağınız ceza 2017 itibariyle her ay için 395 TL’dir.

  Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama için TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Cuma dedi ki:

   15 gün önce işten ayrıldım sigortadan ne kadar faydalanabilirim ameliyat olmak zorundayım ameliyat olursam sgk dan asgarinin yarisini alabilirmiyim 6 ay calıştım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geçmişe dönük 1 yıl içinde en az 30 gün prim var ise 10 gün. 90 gün prim var ise 10+90 gün yararlanabilirsiniz.

    1. Cuma dedi ki:

     Yani ameliyat oluram magdur olmam degilmi çünkü en az 3 5 ay rapor alacagım ve dolasıyla ohalde çalısamıyacagım ben ve ailem magdur olmaz degilmi herhangi bir yardım sgk alabilurmiyim

     1. Cuma dedi ki:

      Yardımcı olacak yada aydınlatacak kumse yokmu

      1. Cuma dedi ki:

       Net cevap verecek sorumlu kimse yokmu lütfen

      2. Danışma Birimi dedi ki:

       Merhaba,

       bir yıl içinde 90 gün primi olanlar işten çıktıktan sonra 90+10 100 gün daha sağlıktan yaralanabilirsiniz.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    bir yıl içinde 90 gün primi olanlar işten çıktıktan sonra 90+10 100 gün daha sağlıktan yaralanabilirsiniz.

  2. Akın dedi ki:

   İyi günler kız arkadasım daha önce 8 ay kadar bir yerde çalıştı suanda işşiz sigorta hizmetinden yararlanabilir mi yararlanırsa ne kadar yararlanabilir aile sağlık siğortasına başvurmasına gerek varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 gün primi olduğu için işten ayrıldıktan 90+10 gün sonrasına kadar sağlık hizmetinden yararlanabilir.

    1. Akın dedi ki:

     Teşekkürler iyi çalışmalar

  3. İSMAİL dedi ki:

   İyi günler;
   Ben 4 yıl boyunca bir isyerinde çalıştım 11.11.2017 tarihinde ayrıldım.Daha sonra 03.01.2018 tarihinde başka bir isyerinde ise başladım.Fakat bazı şartlar uyuşmadığı için tahminen 17.03.2018 tarihinde işten ayrılacağım.Saglik yardımından kaç gün faydalanabilirim.Daha önce işten ayrıldığımda sadece 2 ay ıssız kaldığım için sigortam devam etmişti.Fakat şimdi kaç gün dev eder bilmiyorum yeni iş yerimde 2.5 aya yakın prim ödemem mevcut geriye dönük bir yılda da 90 günden fazla prim ödemem mevcut kaç gün sağlık yardımından faydalanirim faydalanırken gelir testi yapılıyor mu yoksa faydalanma süresi dolduktan sonra mı gelir testi yaptırmak gerekiyor konu hakkında cevap verirseniz mutlu olurum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90+10 toplamda 100 gün sağlıktan yararlanabilirsiniz. Gelir testiniz bu süre sonrasında yaptırmanız gerekir. Umarız gss testi yaptırmanıza gerek kalmadan yeni bir işe başlamış olursunuz…

  4. Polat dedi ki:

   Merhaba ben 2 ay çalıştığım iş yerimden ayrıldım daha öncesinde de başka yerde 1 yıl boyunca çalışmıştım. Benim şuan sağlık hizmetinden faydalanma sürem 100 gün mü olur 10 gün mü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün prim olduğu için 90+10 gün sağlıktan yararlanabileceksiniz.

    1. Polat dedi ki:

     2017 den 1 yılım var 2018 in 2 ayında çalıştım ama ayrılmak zorunda kaldım 100 gün faydalanabilirim doğru mudur

  5. Yaşar Ahmet Temiz dedi ki:

   21/11/2017 Tarihinde çalıştığım işyerinin mahkeme tarafından ifilası verildiği için çıkışımız yapıldı. İşsizlik maaşı alıyorum ve iş bulamadım. 28/02/2018 tarihide 100 gün doluyor,işsizlik maaşı aldığım için benim gss yaptırmam gerekiyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca iş kur sağlık primlerinizi ödüyor. bu nedenle GSS yaptırmanıza gerek yoktur.

  6. alpay dedi ki:

   Merhaba; askerlik için 2 yıldır düzenli olarak çalıştığım firmadan ayrıldım yanlız askere B grubu olarak gideceğim için 2 ay boyunca sigortasız olacağım genel sağlık sigortası yada gelir testi yaptırmam gerekiyor mu? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    işten ayrıldıktan sonra 90+10 gün yani 100 gün sigorta hizmetinden yararlanabileceksiniz. Bu süre içinde de gss ye ihtiyaç yok.

  7. Özlem dedi ki:

   Merhaba, 14.7.2017 tarihinde 15 yıl 3600 günle kıdem tazminatı alarak emekli oldum. Emeklilik maaşı için yaş dışında beklenen birşey kalmadı. Henüz yeni bir işe girmedim. Özel sağlık sigortam yok. Yeni bir işe girene kadarki süreçte bu süre ne kadar olursa olsun GSS yaptırılmalı diye anlıyorum, doğru mu? İşe girdiğimde GSS yi iptal ettirmem mi gerekecek, şirket çalışanı olacağım için yeni şirket prim mi ödeyecek?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olana kadar Gss yaptırmanız şart. Evet yeni bir işe başlarsanız Yine de siz dilekçe ile işe girdiğinizi bildirin.

  8. Kirman Ceylan dedi ki:

   Eşim 1991 yılında Bağkur girişi olan ve 1998 yılına kadar dükkan çalıştırdı sonra isteğe bağlı ödeme yaptı toplam 5227 gün sigortalılık süresi var Şimdi işçi olarak bir ay boyunca bir yerde SSK li olarak çalıştı ve işten ayrılmak zorunda kaldı şimdi bundan sonra Isteğe bağlı SSK ödemesi yapabilir mi

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.