emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar?

2023 İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar?
SGK
23.12.2022

İsteğe bağlı sigorta prim tutarları 2023 Ocak ayı asgari ücret rakamları ile birlikte değişti. En düşük isteğe bağlı sigorta primleri 2023 yılında 3.202,56 TL oldu.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı sigorta herhangi bir işyerinde çalışmayan ya da 4A kapsamında sigortalı olup ayda 30 günden az çalışan vatandaşlarımızın, kendi primlerini ödeyerek ödenmiş prim günü kazanmak için tanımlanan sigortadır. İsteğe bağlı sigorta, herhangi bir şekilde sigortalı olması mecburi olmayan kişilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) imkanlarından yararlanma ve ilerleyen günlerde emeklilik hakkı elde etmesi için sunulan ve kişilerin 4B’li olduğu sigorta alternatifidir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigorta yaptırmak için yasa kapsamında belirlenen şartların taşınması gereklidir. Şartları sağlayan kişiler, e-Devlet’ten ya da ikamet ettikleri SGK Müdürlükleri’ne “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile birlikte müracaat edebilirler.

Sigorta başlangıç tarihi olarak SGK tarafından baz alınacak zaman dilimleri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Posta ya da elden kuruma yapılan başvurularda sigorta başlangıç tarihi olarak başvuru veya bildirimin kurum evrak kaydına intikal ettiği tarih baz alınır.
 • Taahhütlü ya da iadeli taahhütlü ya da PTT aracılı ile yapılan başvurularda sigorta başlangıç tarihi, bildirimin postaya veya kargoya verilme tarihi olarak kabul edilir.

E-Devlet’ten İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten isteğe bağlı sigorta başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmetleri arasında yer alan “4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı” sayfası üzerinden yapılır. İlk kez “İsteğe Bağlı Giriş Bildirgesi” alacak vatandaşlarımız e-Devlet’ten isteğe bağlı sigorta başvurusu gerçekleştirebilmektedir. İşlemler için “İsteğe Bağlı Sigorta Başvuru” linki kullanılarak doğrudan hizmete erişim sağlanabilir. Açılan sayfa üzerinden sırası ile şu işlem sıralamasını takip ederek başvurunuzu oluşturabilirsiniz:

 1. Aşağıda ki linke tıklayın ve açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıkayın.
 2. “TC kimlik numarası” ve “e-Devlet şifresi” bilgilerini kullanarak kimlik doğrulamayı tamamlayın.
 3. Açılan sayfada istenen bilgileri doldurarak tescil kaydınızı oluşturun.

2023 İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta primi 2023 Ocak zammı ile güncellendi. Bilindiği üzere isteğe bağlı sigorta yaptıran vatandaşlarımızın yatıracağı prim tutarının alt limiti brüt asgari ücretin %32’si, üst limiti ise brüt asgari ücretin 7,5 katı olarak sınırlandırılmıştı.

 • 01 Ocak 2023 itibariyle en düşük isteğe bağlı sigorta primi 3.202,56 TL oldu.
 • 2023 En yüksek isteğe bağlı sigorta primleri 24.019,20 TL oldu.

İsteğe Bağlı Sigorta Prim Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigorta prim hesaplaması yapmak için 2 yöntem bulunmaktadır. En düşük isteğe bağlı sigorta primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. En yüksek isteğe bağlı sigorta prim hesaplaması ise tutarın 7,5 ile çarpılmasıyla hesaplanır.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Nasıl Ödenir?

İsteğe bağlı sigorta primi ödemeleri prim borcunun ait olduğu ayı takip eden gelecek ayın son gününe kadar yapılabilmektedir. Verilen tanımlamadan anlaşıldığı gibi isteğe bağlı sigorta yaptıran kişiler, Ocak 2023 dönemi prim borçlarını 28 Şubat 2023 tarihine kadar ödeyebilirler. Primlerin ödemeleri SGK anlaşmalı bankalar ve kredi kuruluşları, PTT ve e-SGK uygulaması üzerinden yapılabilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortada şartlar yasa kapsamında belirlenmiştir ve kimlerin bu kapsamda sigorta olabileceği ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Yasaya göre isteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyen kişilerin şu şartları sağlamaları gereklidir:

 • 18 yaşı doldurmuş olmak,
 • Türkiye’de ikamet etmek (Türkiye ile uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış ülkelerde iş üstlenen Türk firmalarının Türkiye’den götürdükleri işçiler bu kuraldan muaftır.)
 • 5510 sayılı Kanuna tabi sigortalı olma zorunluluğu bulunan meslek kollarında çalışmıyor olmak,
 • 4A sigorta kolunda çalışılıyorsa tam gün çalışmamak ya da 30 günden az çalışmak,
 • Sigortalılığı nedeniyle bağlanmış bir aylığa sahip olmamak,
 • İsteğe bağlı sigorta başvurusunu Kuruma gerçekleştirmek.

İsteğe Bağlı Sigorta Kaç Yıl Ödenir?

İsteğe bağlı sigorta süresi hesaplanırken, bireylerin emeklilik hakkını ne zaman elde edecekleri belirleyici olmaktadır. Yaş haddinden emekli olunabilmesi için yeni sigortalı olacak kişilerin en az 5400 gün, en fazla 9000 gün prim ödemeleri halinde isteğe bağlı sigortalılıktan emekli olabilmektedirler. Verilen prim gün sayılarından hesaplama yapıldığında, 15 ile 25 yıl arasında isteğe bağlı sigorta primi ödenerek emekli olunabileceği hesaplanmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Kaç Ay Ödenmezse İptal Olur?

İsteğe bağlı sigorta primleri ödenmediğinde yasal faiz yolu ile borcun ödenmesinin yolu açıktır. Ödenmeyen prim süresi için SGK tarafından süre sınırlaması getirilmiştir. Yasaya göre sigortalı, ait olduğu ayın primini en geç 12 ay içinde SGK’ya ödemelidir. 12 ay içinde prim borcunun ödenmemesi halinde, o aya ait primleri ödeme imkanı olmamaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl İptal Edilir?

İsteğe bağlı sigorta iptali içim üç şart aranmaktadır. Belirlenen isteğe bağlı sigorta primleri için ödenmeme anlamına gelen sigorta iptali için belirlenmiş üç şart şu şekildedir:

 • İsteğe bağlı sigortalının mevcut sigortalılığı sona erdirmesine yönelik talebini SGK’ya iletmesi,
 • Sigortalının vefat etmesi,
 • İsteğe bağlı emeklilik hakkı kullanılarak aylık bağlanması.

İşe Girdikten Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanabilir?

SGK Toptan Ödeme Nedir, Kimler Alabilir?

SGK’dan Çift Maaş Alma Şartları, Kimler Alabilir ?

Yorumlar

 1. cenk dedi ki:

  teşekkur ederım turkıyede 2900 ssk prımım var 4a borçlanamıyorum edevletten baktığımda ssk aktıf dıyor aylık dokumandaBK/DK kısmında 21 yazıyor.P.E.K BURUT gozukuyor ama emeklılık için faydası olmuyormuş. ban bır yol gosterırmısınız ne yapmalıyım

 2. cenk dedi ki:

  sayın danışman sudıarabıstanda çalışmaktayım fırma kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası nı yatırıyor(yuzde12) emeklıme faydası olmuyor .hızmet borçlanmasını toplu odeyebılırmıyım.odedığım pırım 4a mı yoksa 4b yemı sayılır.teşekkur ederm

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çalıştığınız süreleri Türkiy’ de borçlanarak ödeme hakkınız var. Türkiye de hizmetiniz yok ise borçlanma 4 b olarak yapılmaktadır.

 3. ferda dedi ki:

  Merhaba,
  05/05/2003 işe giriş tarihim ve 4320 gün prim gün ödeme sürem. emeklilik için, işe girip çalışmak yerine, sgk mı dışarıdan mı ödemeyim? farklı alternatif var mı? ayrıca düşük haklar ile emekli olmamak için ne önerirsiniz. çok teşekkür ederim.

 4. Ferdi dedi ki:

  Merhaba, 20.05.1968 doğumluyum. İşe girişim 01.12.1987 ve 2103 gün prim ödemem var. 550 gün askerlik yaptım. Bu duruma göre emekli olmak için ne kadar prim günüm olması gerekiyor? İsteğe bağlı ödeme yapma hakkım var mı? Teşekkürler.

 5. Mehmet salih garip dedi ki:

  Merhaba ben 81 vergi mükellefiyim 2002 yılına kadarda mükelleftim sonra kapattım 2010 da sigortalı çalıştım tahminen 2 yıl sigortam var sonra iş yeri açtım bağkurlu oldum 2019 un 8ci ayinda kapanış verdim şimdi isteğe bağlı sigortalı olsam 60 yaştan 4500 günden emekli olma şansım varmı 1981 den bağkur girişim yapılmamış 2010 dan başlayıp sigortalı göründüm ayrıca 1998 yilında kırgızistanda çalışmışlığım var kırgızistan sigorta başlangıcı sayılırmı teşekkür ederim biraz karışık anlattım galiba

 6. sami pekşen dedi ki:

  merhaba 1964 doğumluyum sigorta başlangıcım 01.03.1983
  toplam gün sayım 4016 şu an işsizim isteğe bağlı sigorta ne kadar süre ödemem gerekir

 7. turgay dedi ki:

  Selamlar 4/a ya tabi sgk 1997 girişliyim.1978 doğumluyum.Bu Ağustos sonu 5180 gün domuş olacak.işten ayrılacağım.8 ay askerlik yapmıştım.Askerlik süresini ödeyip İsteğe bağlı olarak kalan primlerimi (5825’e) tamamlayıp 56 yaşı beklemek kaydıyla sgk emeklisi olabilir miyim?Birde son 5-6 sene sigortam asgariden yatmamıştır.isteğe bağlı ödeme yapmam maaşımı düşürür mü?Ne kadar ödemem gerekir?Şimdiden teşekkür ederim.Saygılar…

 8. Güler aşık dedi ki:

  Merhaba

  01.06.1999 sigorta girişim var 31.03.2001 yılında işten çıktım 608 gün ödenmiş prim günüm var bu tarihten sonra hiç çalışmadım ve 2 çocuğum oldu doğum borçlanması yaparak isteğe bağlı emeklilik için kaç yıl prim ödemesi yapmam gerekir

 9. Seda dedi ki:

  İsteğe bağlı 2 aylık sigorta yatirmak istiyorum nerdn ve nasıl yapabilirim

 10. Elmas eniş dedi ki:

  Merhaba 2700 gün sigorta primim var . Engellilik durumum var . Şu an işten ayrıldım . Sigorta primimi kendim yatırma ihtimalim var mı ? Ve kan yıl sürede emekli olurum ?

 11. saadet dedi ki:

  Merhaba

  20.06.1978 doğumluyum, SGK başlangıcım 12.09.1994, toplam 1118 gün primim var, SGK başlangıcım sonrası iki çocuğum var emekli olabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler.

 12. okan aslan dedi ki:

  merhabalar,
  1974 doğumluyum 4a tescil bilgilerimde işe giriş 27.11.1989,uzun vade gün sayısı 5141durumu aktif görünüyor,31.01.2014 tarihinde işten ayrıldım.emekli olabilmem için 5525 gün ve 25 yıl sigortalılık süresi çıkıyor.384 gün eksiğim var dışardan prim ödeyerek bu günleri doldurmam mümkün mü?

 13. tarık işlek dedi ki:

  merhaba 01.10.1994 girişim var 25 yılımı doldurmuş oluyorum 4306 pirim gün sayım var ne şartlarda emekli olabilirim bana nasıl yardımcı olursunuz E DEVLET TEN baktığım da 5750 pirim günü ve 55 yaş çıkıyor

 14. Cem dedi ki:

  Merhaba.
  Benim sigortam yok kendim sigorta mi yatırmak istiyorum mümkünmü acaba SSK olarak

 15. Yeşim dedi ki:

  Merhaba, 27.03.2015 tarihinde sigorta girişim yapıldı. 3 yıl 9 ay kadar 4A dan sigortam kesintisiz ödendi. Işten ayrıldım sigortamı dışardan ödemek istiyorum. Bunun için nereye başvurmaliyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkametgahınızın bağlı bulunduğu sgm ye başvuru yapmalısınız.

 16. Seyit dedi ki:

  1976’da doğdum ve 25 yaşına kadar Almanya’da yaşadım. 1993-96 yıllarındaki çıraklığımı burada tamamladım, daha sonra 1996-99 yıllarından itibaren seyahatci olarak çalıştım. Türkiye’de 4b’den 2018’den bu yana ödeme yaptığım için, Almanya’da ödediğim yılları sayabiliyorum ve bunun da ödemek zorunda olduğum günleri ve emeklilik yaşımı nasıl etkileyeceği.

  Şimdiden teşekkür ederim!

 17. Mikail dedi ki:

  Merhabalar

  Istege bağlı sigortada yıllık toplam kaç tl ücret yatirmamiz gerekiyor

 18. bülent dedi ki:

  Merhaba
  1977 doğumluyum 01-01-1996 sigorta girişim ve 08-2016 sigorta çıkışım var toplam gün sayım 6073.
  2011 yılında ortak olarak şirket kurduk ve 2016 yılında borçlarımızı ödeyemediğimiz için icra takibi başladı,sigortam bu yıllar içerisinde de devam etti fakat 2016 yılının 8 ayında icra takibi nedeni ile sigortamı yatırdığım şirket zarar görmemek adına sigortamı kapattı ve bu güne kadar sigorta yaptıramadım.Şirketi icra mahkemeleri devam ettiği için kapatamadık ama maliye tarafından faal değil. Düzenli bir iş bulamadığım için geçici ve kısa süreli işlerde çalışıyorum,çalıştığım yerler sigorta yapmıyor, isteğe bağlı sigorta yatırmak istiyorum,bu halde nasıl bir işlem yapmam gerekli emeklilik için en en mantıklı ve doğru yolu nasıl olmalıdır.

 19. Eren can dedi ki:

  Merhabalar,

  04.12.1966 dogumlu bayim. Turkiyede ise ilk baslama tarihimm mayis 1988 ( Turkiyede sadece 30 gunluk prim odenmisligim var ). 1988 den, bu gune kadar isvicrede calismaktayim. Turkiyede istege bagli emekli nasil ve ne zaman olabilirim ? ( not: yurtdisi borclanma yontemiyle emekli olmak istemiyorum ! ).

  Kisa surede yanitlarsaniz sevinirim.
  Saygilarimla.

 20. Engin dedi ki:

  Merhaba

  31.05.1973 doğumluyum.Sigorta giriş tarihim 01.11.1993 , 4400 gün prim ödemem var.Kasım 1998-Mayıs 2000 tarihleri arasında 18 ay askerlik hizmetim var.
  Geri kalan günleri isteğe bağlı olarak ödeyip SGK kurumundan emekli olabilir miyim.

 21. Serdar dedi ki:

  Merhaba, 20 KAsım 1973 tarihinde doğdum. 01.09.1998 ilk işe giriş tarihim.Toplam uzun vade gün sayım 6175. bir senedir çalışmıyorum. İsteğe bağlı sigortalı olabilirmyim? Nelere dikkat etmeliyim?

 22. Gaye dedi ki:

  1979 doğumlu bayanim…2002-2008 emekli Sandığı girişi ile 2200 gün (öğretmen )memuriyetim var…Ayrıca 2009-2011 arası 1 yil 10 ay (680) gün Tarım bagkurum var…Emekli olmak için ne yapmam gerekiyor. ..teşekkürler

 23. Aylin dedi ki:

  Merhaba. 20.06.1997 SSK girişim var. 5975 gün 54 yaş üzerinden emekli olabiliyorum. 4470 gün ödemem var. Şu an çalışmıyorum. 1 çocuğuma doğum borçlanması yapabiliyorum. 720 gün oradan kazanıyorum. Geriye kalan 1505 günü isteğe bağlı ödersem yüne de SSK dan emekli olabiliyor muyum? Son 3 yıl hangi kurumdan öderseniz ondan emekli olursunuz şartı bende geçerli oluyor mu? Çalışırken hep yüksek primden ödeme yapıldı. Bu şekilde emekli aylığım çok düşer mi? Öneriniz nedir?

 24. Turgay dedi ki:

  Selamlar 4/a ya tabi sgk 1997 girişliyim.1978 doğumluyum.Bu Ağustos sonu 5180 gün domuş olacak.işten ayrılacağım.8 ay askerlik yapmıştım.Askerlik süresini ödeyip İsteğe bağlı olarak kalan primlerimi (5825’e) tamamlayıp 56 yaşı beklemek kaydıyla sgk emeklisi olabilir miyim?Birde son 5-6 sene sigortam asgariden yatmamıştır.isteğe bağlı ödeme yapmam maaşımı düşürür mü?Ne kadar ödemem gerekir?Şimdiden teşekkür ederim.Saygılar…

 25. Aliye dedi ki:

  merhaba ben 1974 doğumluyum 4 yıldır bireysel emeklilik ödemesi yapıyorum. ordan ayrılıp isteğe bağlı emekliliğe geçmek istiyorum. hangisi daha avantajlı acaba. isteğe bağlı emeklilikten istediğimiz zaman ayrılıp paramızı alabilirmiyiz.

 26. öner aydın dedi ki:

  Merhaba 20.02.1997 sgk başlangıç tarihim 15.03.2016 sgk çıkış tarihim ve 4241 gün ödenmiş prim günüm var isteğe bağlı sigortalı olma ve emeklilik durumum nasıl olabilir?Teşekkür ederim

 27. mehmet dedi ki:

  Merhaba,
  Eşim ocak 2009 da çalışmaya başladı ve temmuz 2011 de çocuğumuz oldu. Bakacak kimse olmaması nedeni ile işten ayrıldı. Şu anda da çalışmıyor ve çocuğumuz ile ilgileniyor. İşten ayrıldığı süreden bu güne kadar olan sigorta sürecini nasıl kapatabiliriz ve bundan sonra isteğe bağlı sigorta pirimi ödediğimizde ne zaman emekli olabilir. (eşim ocak 1983 doğumlu).

 28. Enes dedi ki:

  1987 doğumluyum. İsteğe bağlı emekli olmak istiyorum. 2008 yılında kısa SGK prim ödemem var. Kaç para ve ne kadar süre ödemeliyim? Emeklilik sonunda ne kadar ödeme alınıyor? Teşekkürler.

 29. Necla sürmeli dedi ki:

  Merhaba 1975 doğumluyum 1994 yılında sigorta başlangıcım var ,toplam 1600 günüm var ve 2 çoçuk sahibiyim ssk ile emekli olmak için ne kadar prim ödemem gerekiyor ve kaç yaşında emekli olabilirim teşekkürler

 30. Gonca dedi ki:

  Merhaba 1983 doğumluyum 01/05/1999 SSK girisliyim toplamda 1044 günümü tamamladım ve calimsadim sigorta girişimden sonra 2004-2009-ve 2012 doğumlu çocuklarım var eşimden ayrıldım ve babamın üzerinden sağlık yardımı alıyorum sadece babam hayatta bu şartlarda isteğe bağlı sigortalı olabilirmiyim ve ne kadar günüm kalmış olur

 31. Seher Bakırcı dedi ki:

  1974 doğumluyum ,isteğe bağlı emekli olmak istiyorum ,daha önce hiç pirim ödemem yok ,En avantajlı nasıl olabilirim .Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İsteğe bağlı emeklilik için en az 9000 gün prim ödemeniz gerekiyor. İsteğe bağlı ödeyerek başlayabilir son 3,5 yıl normal sigortalı olarak çalışırsanız 7200 günle emekli olabilirsiniz.

 32. Selcan dedi ki:

  1985 doğumluyum. Aralık 2004 girişliyim. 1050 ssk primim var. 2012 doğumluyum bir çocuğum var. Isteğe bağlı ödeme yapabilirmiyim. Çocuk ödemesini yapmak istersem 7 buçuk senem kalıyor eğer 4500 günle 58 yaş emekliligim olursa tabi. Isteğe bağlı ödemeyi ne kadar yapmam gerekir.

 33. sakir gebes dedi ki:

  Merhaba
  ben 15 yildir yurt disinda calisiyorum
  1994 yilinda ilk sigortam türkiyede basladi
  disaridan ödemeli olarak emeklilik günümü beklemek olurmu
  yurt disinda ödenen primlerim gecerli sayilirmi ödeme yapmadan tasinabilirmi . tesekkür ederim

 34. Emre dedi ki:

  Merhaba,
  Yurt dışında çalışıyorum, ancak adresimi Türkiye’de, isteğe bağlı sigorta başlangıcı yaptıracağım. 4a nın faydalandı ve bütün hizmetlerden 4b olarak faydalanabiliyor muyuz. Ayrıca özel hastanelerdeki herhangi bir muayene vs gibi işlemlerde aynı şekilde 4a gibi hizmet görebiliyor muyuz. Yani herhangi bir operasyonda özel hastanelerde SSK Farkını karşılıyor mu.

 35. Merve dedi ki:

  Merhabalar benim annemin sigorta girişi 89 yılından ve toplamda 3913 gün ödenmiş primi var. Ödeyebileceğimiz 21 aylık 2. çocuk doğum borçlanması var. Onu ödediğimiz takdirde (4543 gün) isteğe bağlı ödemeye geçtiğimizde yine 5300 günden emekli olabilecek mi? şimdiden teşekkür ederim 🙂

 36. hüseyin dedi ki:

  merhaba. 1968 doğumluyum. ssk girişim 1989. primgün sayısı 3228 soru1. 3600den emekli olabilirmiyim. soru2. pirimlerimi dısardan isteğe bağlı ödesem kaç yıl sonra ve kaç yaşında emekli olurum soru3, isteğe bağlı ödemelerde sağlıktan faydalanmak istemesem fiyatta indirim olabilirmi.

 37. Esra dedi ki:

  Merhaba,

  3851 gün SGK prim günü ödemem var. Sigorta girişim Haziran 2006. 4500 günden yaşı bekleyerek emekli olabilir miyim? Yoksa aynı zamanda 25 yıl sigorta süresini de mi beklemem gerekiyor?

  4.500 günü dışardan ödeyerek tamamlayabilir miyim? Emekli maaşının yüksek olması için SGK üzerinden ödeme yapabilir ve SGK’dan emekli olabilir miyim?

 38. NAZ dedi ki:

  merhaba,
  05.2001 sigorta giriş tarihim ve 4735 gün ödenmiş prim günüm var.Halen çalışıyorum ancak işten ayrılmam durumunda dışarıdan ödeme yapmam gerekiyor mu 25 sene sigortalılık süresine tamamlayabilmem için? Öyle ise ne tutarda bir ödeme yapmam gerekir. 1 cocugum var bu durumda 58 yaş yerine 56 yaşta mı emekli olabilirim?
  teşekkürler,

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   05/2001 sigorta başlangıcı ile 4500 gün ve 25 yıllık hizmet ile kısmi emekli olabilirsiniz. 25 yıllık hizmet süresinde prim ödeme zorunluluğu yok. Sadece sürenin geçmesini ve 58 yaşını bekleyeceksiniz. Çocuğunuz için borçlanma yapsanız da yaşı geriye çekmez.

  2. Hamdi dedi ki:

   Merhaba,
   1989 yilindan Sgk girisim var.Toplam 400 yada 450 gun sigorta primim odenmis.2000-2003 yillarinda Serbest calistim ama Bagkura Ödeme yapmadim.
   2003 yilindan beri Almanyada yasiyorum.
   Almanyada issizim.EV adami olarak yasiyorum.
   Acaba ben Turkiyeden emekli olabilirmiyim? Olabilirse sartlari nedir?
   Tesekkur ederim.

  3. Seyit dedi ki:

   Merhaba,

   1976’da doğdum ve 25 yaşına kadar Almanya’da yaşadım. 1993-96 yıllarındaki çıraklığımı burada tamamladım, daha sonra 1996-99 yıllarından itibaren seyahatci olarak çalıştım. Türkiye’de 4b’den 2018’den bu yana ödeme yaptığım için, Almanya’da ödediğim yılları sayabiliyorum ve bunun da ödemek zorunda olduğum günleri ve emeklilik yaşımı nasıl
   1976’da doğdum ve 25 yaşına kadar Almanya’da yaşadım. 1993-96 yıllarındaki çıraklığımı burada tamamladım, daha sonra 1996-99 yıllarından itibaren seyahatci olarak çalıştım. Türkiye’de 4b’den 2018’den bu yana ödeme yaptığım için, Almanya’da ödediğim yılları sayabiliyorum ve bunun da ödemek zorunda olduğum günleri ve emeklilik yaşımı nasıl etkileyeceği.

   1976’da doğdum ve 25 yaşına kadar Almanya’da yaşadım. 1993-96 yıllarındaki çıraklığımı burada tamamladım, daha sonra 1996-99 yıllarından itibaren seyahatci olarak çalıştım. Türkiye’de 4b’den 2018’den bu yana ödeme yaptığım için, Almanya’da ödediğim yılları sayabiliyorum ve bunun da ödemek zorunda olduğum günleri ve emeklilik yaşımı nasıl etkileyeceği.

   Şimdiden teşekkür ederim!

 39. cengiz dedi ki:

  1977 dğumluyum 1995 skk girişim 1843 pirim günüm 2013 esnaf bağkur girişim 2310 pirim günüm var hangisi daha avantajlı olur maaşı nasıl yükseltir nezaman emekli olurum teşekürler.

 40. Mehmet dağan dedi ki:

  ..4a dan 3000 günüm var ilk girişim 1990 şu andan itabaren isteğe bağlı prim ödesem ne kadar oder ve kaçyıl daha öderim teşekkür ederim…yaşım 47

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kısmi emeklilik için 600 gün daha ödemeniz yeterli. Normal emeklilik için;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

   Bu şartlarda emekli olabilmek için son 3,5 yılı ssk lı olarak ödenmesi gerekmektedir. Tamamını isteğe bağlı öderseniz bağkura tabi emeklilik şartlarına geçersiniz.

 41. Sinan YILDIZ dedi ki:

  Merhaba,
  Esim 1979 dogumlu. 1997 Agustos ssk baslangici var ve yaklasik 1100 gun prim odenmis durumda. Iki bucuk yil istege bagli odeyip sonra da 4 yil 2 cocuk dan dogan toplu odemeyi gerceklestirsek 4a dan ve 3600 den yararlanarak 54 yas emekli olabilir mi?
  Tesekkurler.

 42. taner dedi ki:

  Merhaba

  ilk işe girişim 28.10.1999 3480 prim günüm var askerliğimi 26.02.1996 – 26.08.1997 arasında yaptım kaç gün askerlik borçlanırsam emekliliğimi erkene çekerim kaç yasında ve kaç günde emekli olabilirim.

  Teşekkürler iyi çalışmalar

 43. ışıl dedi ki:

  merhaba iş yerım kapandığı için işsizlik maaşı alıcam 8 ay fakat 1 ay yüzünden 10 ay alamıyorum 1 ayın sigortasını kendım odeyerek 10 ay alma şansım olur mu?

 44. Betül karaosmanoglu dedi ki:

  10 Ocak 1964 doğumluyum 14 /08 / 1987 sigorta girisliyim var su an 3412 gün pirimim var ek 5 tarımdan pirim yatiriyorum 3600 den ne zaman emekli olurum

 45. Selim dedi ki:

  İyi günler sgk 4a işe giriş tarihim:30.04.2008 4a prim gün sayım:3776 4b bağkur başlangıcim:20.02.2019 4b prim gün sayım:129 Doğum tarihim 30.06.1981 Sorum şu:isteğe bağlı sigorta 4b ve 4a toplamı 4500 olunca isteğe bağlı primimi ödemeyi bitiriyimi yoksa 9000 toplam olana kadar devam ediyimi 818 tl asgari olarak yatırıyorum saygılar

 46. Yılmaz dedi ki:

  Mrb ameliyat oldugum icin artik çalisamayacagim 05.05.1985 sigorta girisim var11.03. 1970 doğumluyum ödenmis pirimim 2221 günüm.var çalişamayacagim icin disardan ödeyip emekli olabilitmiyim ve ödemem aylik mi ayliksa ne kadar ödeme yapiyorum komple yatirmak istesem yatitiliyormu ? Çok teskkur ederim simdiden

 47. ilyas kaçak dedi ki:

  merhaba. 1978 dogumluyum. erkegim. sigorta girisim 1997 yili eylül ayı. 2300 gün sigortam var. kac yıl prim ödemem var. ve ne zaman emekli olabilirim. ayrıca isteğe bağlı ödeme oluyor mu.

 48. Emine dedi ki:

  Kolay gelsin 3841 gunum var istege bagli sigorta yatiricam 4500 gun ve 58 yas ile emekli olabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   sigorta başlangıcını da yazarsanız yardımcı olabiliriz.

  2. Emine dedi ki:

   Kolay gesin 3841 gunum var sigorta girisim 06.08.2007 02.10.1976 dogumluyum 4500 gun ve 58 yas ile emekli olabilirmiyim iste bagli olarak 4500 gunu tamamlasam olur mu tesekkurler

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   4500 gün 25 yıllık hizmet süresi ve 58 yaş ile emekli olabilirsiniz. Kalan günler 3,5 seneyi geçmediği için isteğe bağlı prim ödeyerek tamamlayabilirsiniz.

 49. Cem Özsan dedi ki:

  Merhaba, İstanbul,kadıköyden arıyorum.kızım temmuz 2008 tarihinde sigortalı oldu, 2 yıldır işsiz,
  ben sigortasını devam ettirmek için SGK’ya prim ödeyebilirmiyim ,eğer ödeniyorsa nereye müracaat edeceğim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kızınızın adına isteğe bağlı prim ödeyebilirsiniz. İkametgahınızın bağlı bulunduğu SGM ye müracaat edebilirsiniz.

 50. Hülya dedi ki:

  Merhaba 18.06.1968 doğumluyum sigorta başlangıcım 1.3.1992 ve toplam 1979 gün prim ödemem var 08.06.1995 ve 12.04.2004 doğumlu çocuklarım var ilk çocuğumda işten ayrılışım 01.07.1995 ve tekrar işe başlama tarihim 21.09.1996 ikinci çocuğumun öncesi ve sonrasında çalışmadım doğum borçlanması yapıp 3600 gün üzerinden emekli olmak istiyorum kaç gün doğum borçlanması yapabilirim ve geriye ne kadar eksik günüm kalır bu eksik günlerimi isteğe bağlı ev hanımı şeklinde yapabilirmiyim yada çalışsam benim için hangisi maaş yönünden avantajlı olur eğerki isteğe bağlı yaparsam aylık ödemem ne olur cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İki çocuk için 1440 gün borçlanarak toplam primi 3119 güne tamamlarsınız. Kalanı da isteğe bağlı prim olarak ödeyebilir 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 51. Emine dedi ki:

  Merhaba cevabiniz icin tesekkur ederim bir sorum daha olacak 4500 gun ve 58 yas ile emekli olabilirmiyim

 52. Nevmihal aktaş dedi ki:

  Sayın yetkili , 2001 ssk girişim bulunmaktadırlar. 3800 sigortalı günüm bulunmaktadır. Şu anda çalışmıyorum, istediğe bağlı sigortalı olmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor? Ne zaman emekli olabilirim? Teşekkürler

 53. Emine dedi ki:

  Merhaba verdiginiz cevap icin tesekkur ederim bır sorum daha olacak 4500 gun 58 yas ile emekli olma gibi durumum var midir

 54. Emine dedi ki:

  Merhaba 1976 dogumluyum sigorta girisim 06.08.2007 ve 3841 gunum var 15.08.2018 de isten ayrildim simdi istege bagli olarak sigorta yatirnak istiyorum ne kadar yatirmam gerekiyor ve sigortadan yada istege bagl sigortadan mi emekli olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2007 tarihli sigorta başlangıcınıza göre sskdan 4/a emekli olabilmek için 7000 gün prim ödemeniz gerekmektedir. Emeklilikte son 7 yılda fazla olan kuruma göre emeklilik hesaplanıyor. İsteğe bağlı sigorta mevcut durumda 4/b sayıldığı için 9000 gün prim ödemeniz gerekecek. Şöyle bir yolunuz var. Şimdi isteğe bağlı ödeme yapmaya başlayın 7000 güne gelmeden ki son 3,5 seneyi normal çalışarak sigortalı olun ve 7000 günde 4/a emekli olmayı hakedin.

 55. deniz dedi ki:

  deniz Mayıs 29, 2019, 8:29 am
  Merhabalar

  Çoçuk borçlanması tam olarak ne anlama geliyor nedir?

  yardımcı olursanız sevinirim istege bağlı prim ödemeleri nekadar tutarındadır kaç günü tamamlamak gerekir?

  teşekkürler

 56. deniz dedi ki:

  Merhaba

  21/05/1990 doğumluyum ilk sigorta girişim 18/06/2016 yılınında bugüne kadarki prim günüm 1033 şuanda hamileyim doğuma kadar bir 7- 8 aylık daha primlerim yatacak doğumdan sonra çalışmayacağim isteğe bağlı sigorta prim ödemesiyle emekli olablir miyim ve nekadar ödeme yapmam gerekir nezaman ekmekli olurum?Bunun dışında ayrıca bir sorum daha var çoçugum büyüdükten sonra tekrar sigortalı bir işe girmem sorun olurmu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğumdan sonra rapor bitiminde isteğe bağlı prim yatırabilirsiniz sonrasında da sigortalı çalışabilirsiniz. Ayrıca doğumdan sonra 2 sene çalışmadan boşluk olursa bunu da borçlanma hakkınız var yani isteğe bağlı ödemesenizde doğumdan sonraki iki seneyi ilerde borçlanabilirsiniz. 2008 sonrası girişiniz olduğu için 60 yaşında emekli olabileceksiniz.

 57. Kadir dedi ki:

  Selamlar. Benim sorum 120 gun prim odendi sgk. Iş yerimiz kapandı bu surede hastanelik bi durum oldu ameliyat dediler gun verdiler ama isten ayrilali 100 günü gecti ameliyat olabiliyormuyum yoksa iptalmi olur neyle karşılaşırız. Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal yardımlaşma vakıflarına başvur yaparak Genel sağlık sigortanızı başlatın. 78 tl gibi bir ödeme ile ameliyatınız için aksaklık durumunu ortadan kaldırırsınız. Çalışmanızdan dolayı sgk hizmet alma süreniz dolmuş

 58. Ayşegül Oğuz dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin.
  Ben 13.01.1986 doğumlu bekar bir ev hanımıyım.
  Sigorta ilk giriş tarihim 18.04.2008. Toplam sigorta gün sayısı 219.
  Sorularım şu :
  1) primlerini dışarıdan ödesem 4500 günden nasıl emekli olabilirim?
  2) bu primle hangi yaşta emekli olabilirim?
  3) isteğe bağlı sigorta yaptırmak için nereye, nasıl başvurabilir.. ne kadar öderim?
  Şimdiden çok çok teşekkür ederim, saygılarımla..

 59. esra akyüz dedi ki:

  Merhaba,

  1981 doğumlu bayanım. Sigorta girişim 1997 ve 5000 günüm var bugüne kadar. Doğum borçlanması ile bundan sonrası için kalan günlerimi ödeyebilir miyim ve bunu emekli olunca yüksek maaş almak için yüksekten yatırabilir miyim?

 60. ÖZKAN DEMİRDÖVEN dedi ki:

  Slm babam 1973 doğmlu 1992 den girişi var ve hayla devam etmektedir ve şuan ortalama 8000 üstü iş günü var ve
  Askerlik vs. Şu ana kadar 12 defa çıkış yapmışlar patronları ve ben bununla ilgili bilgi almak istiyorum tazminat hakkı emeklilik hakkı için
  BANA Bİ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 61. mehmet dedi ki:

  İyi günler, eşim 1971 doğumlu ve sigorta başlangıcı 1993. Toplam 1225 gün prim ödemesi var. 1997 yılından beri çalışmıyor. 2 çocuğumuz var ve benim kamu görevim gereği son 2 yıldır da yurtdışındayız. 2020 ağustosta Türkiye ye dönüş yapacağız. Bu şartlarda eşimin emekli olabilmesi için ne yapmamız gerekir ve hangi emeklilik sisteminden emekli olabilir ? (isteğe bağlı, ssk, bağkur vb.) Teşekkürler

 62. Emine dedi ki:

  Merhaba
  Ben 02 10.1976 dogumluyum sigorta girisim 06.08.2007 ve 3841 gunum var istege bagli yatirmak istiyorum kac yil yatirmam gerekiyor ve kac yasinda emekli olabilirimk

 63. Emine dedi ki:

  Merhaba
  Ben 02.10.1976 dogumluyum 06.08.2007 yilinda sigorta girisim ve 3841 gunum var 2017 agustos ayinda isten ayrildim istege bagli olarak yatirmak istiyorum ne kadar yil yatirmam gerekiyor ve emekli olmak icin yas ve ne kadar gunum var emekli olurken maasi etkiler mi

 64. Ayse dedi ki:

  Ben 1976 dogumluyum ssk girisim 06.08.2007 ve 3841 gunum var isten ayrildim istege bagli olarak yatirmak istiyorum ne kadar yil yatirmam gerekiyor ve ne zaman emekli olurum

 65. murat dedi ki:

  mrb..1972 d0ğumlu 1989 yıiılında ssk girişim oldu 3700 prim günüm var..şu an çalışmıyorum istedğe bağlı sigorta yaparak emekli olabilirmiyimbana yardımcı olaursanız sevinirim teşkr.

 66. Mehmet Yazıcı dedi ki:

  Eşim 1977 doğumlu ve ilk işe giriş tarihi 01-11-1997
  Şu anda 850 gün prim ödemesi var. 3000 gün yurtdışı borçlanma ödemesi var.
  Ne kadar süre daha isteğe bağlı sigortalı olursa emekli olabilir?
  Teşekkür ederim.

 67. gülcin dedi ki:

  merhaba iyi günler benim babam 1982/1983 sigorta girişli ama gün sayısı 2154 askerliği yatırırsa 2694 olucak ama yine de 3600 sınırını dolduramıyo ve yaşlı olduğu için sigortalı bir işe de giremiyor nasıl bir yol izlemeliyiz acaba nasıl emekli olabilir

 68. Ayşegül dedi ki:

  1993 ilk girişim.1975 doğumluyum,4734 primim var,3600 hak ediyorum,kalanı kendim yatırabilir miyim,yardımınız için tefekkürler

 69. hüseyin özbay dedi ki:

  Merhaba
  01 03 1965 doğumlu bayan
  01/01/1994 de ilk işe girişi
  4 a lı olarak toplam 30/04/2019 a kadar 1922 günüm var
  1996 doğumlu bir kızım 1994 öncesi doğumlu da 3 çocuğum var.
  01/06/2019 dan sonra isteğe bağlı yatırırsam 3600 günden emekli olabilir miyim.Kaç yaşında emekli olurum.

 70. Sadik Akbas dedi ki:

  Merhaba,
  1965 doğumluyum. 3.100 gün sigortam var. Sigorta giriş tarihi 01.10.1984. İsteğe bağlı olarak prim ödererek 3,600 gün ile emekli olabilirmiyim? İsteğe bağlı sigorta pirim ödemesi aylık ne kadar olur.

  Saygılarımla,

 71. Hatice dedi ki:

  Merhaba 1992 sigorta girişliyim arada boşluklarım var 54 gün dogum borçlanması yaptım 5369+54 gün primim var 5525 48 yaşa tabiyim.isten çıkarıldım issizlik maaşı alıyorum dışardan isteğe bağlı sigorta yaptırabilirmiyim. Maaşım kesilir mı ne kadar ödeme yapmam gerekiyor aylık öğrene bilirmiyim.Teşekkürler

 72. Bora günal dedi ki:

  Merhaba, babam 1966 doğumlu ilk sigortası 1986 da girişi var sigorta ödemeleri düzensiz yatırılmış şu anda 3350 gün primi var emekli olabilmesi için ne yapabiliriz sağlıklı duurumundan dolayı artık çalışamıyor. Şimdiden teşekkürler

 73. YAĞMUR ÇETİN dedi ki:

  Merhaba ;

  1972 Ocak doğumlu bayanım. 12/01/1988 4a sigortalı başlangıcım ve bugüne kadar 3603 gün çalışmışlığım var. 1 doğum borçlanması yaparak gün sayımı 4323 e çıkarabiliyorum. Benim sorum şu; 18 yaş altında sigortalı olduğum için SGK başlangıcı 1988 yılı alıp 5225 günle mi? 18 yaşımı doldurduğum tarih olan 1990 yılını alıp 5375 günle mi emekli olabiliyorum?

 74. Gulnaz ayden dedi ki:

  Merhaba 4000 gunum var asliyim yuzde 40 alamiyorum vergi indiriminden emekli olamiyorum.ise gitmekte cok zorlaniyorum 2000 girisliyim bosluklarim var fiilen 13 yillik calismam var.disardan odeme yapabilirmiyim.iki cocugum var 4 5yasinda.aylik odemem nekadar olur

 75. mehmet dedi ki:

  İyi günler, eşim 1971 doğumlu ve sigorta başlangıcı 1993. Toplam 1225 gün prim ödemesi var. 1997 yılından beri çalışmıyor. 2 çocuğumuz var ve benim kamu görevim gereği son 2 yıldır da yurtdışındayız. 2020 ağustosta Türkiye ye dönüş yapacağız. Bu şartlarda eşimin emekli olabilmesi için ne yapmamız gerekir ve hangi emeklilik sisteminden emekli olabilir ? (isteğe bağlı, ssk, bağkuri vb.) Teşekkürler