SGK

SGK Jinekomasti Ameliyatını Karşılıyor Mu?

Sigortanın jinekomasti ameliyatına yaklaşımı pek çok plastik cerrahi uzmanlarınca gerçekleştirilen estetik ameliyat ile benzerdir. Erkeklerde meme büyüklüğü olarak bilinen jinekomasti ameliyatı, estetik cerrahinin alanına girmektedir. Estetik operasyonlarında görülen prosedür bu alanda da işlemekte ve jinekomasti ameliyatı SGK tarafından estetik ameliyat olarak değerlendirilmektedir.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun iyi huylu olarak büyümesini tanımlar. Erkeklerde meme büyümesi olarak halk arasında bilinen jinekomasti herhangi bir sağlık problemi oluşturmaz. Sadece görsel olarak görülen kişiyi rahatsız etmektedir.

Jinekomasti nedeni, testosteron ve östrojen hormonlarında yaşanan dengesizliktir. Yaşanan bu dengesizlik bazen herhangi bir ilaçlı tedavinin yan etkisi olarak da görülebilir. Ergenlik döneminde alınan aşırı kiloların da neden olduğu jinekomasti, herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmediği ve sadece görsel olarak rahatsızlık vermesi nedeniyle estetik bir rahatsızlık olarak tanımlanabilmektedir.

Erkekte Meme Büyümesi Neden Olur?

Erkeklerde meme büyümesi görülme nedenleri yukarıda değindiğimiz gibi hormonal dengenin bozulmasından kaynaklanır.

Hormonal dengenin bozulmasının nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Karaciğer sirozu,
 • Yaşlanma,
 • Kronik böbrek yetmezliği,
 • Aşırı ergenlik kiloları,
 • Aşırı alkol tüketimi,
 • Bazı ilaçlı tedaviler
 • Testis kanseri,
 • Hipertiroidi.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatının yapılışı aşağıda basit olarak anlatılmıştır:

 1. Hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanır.
 2. Göğüs yanları ve koltuk altından küçük kesiler açılır.
 3. Kesiller üzerinden liposuction kanülleri göğse doğru yerleştirilir.
 4. Ters basınç yöntemi ile fazla yağ dokuları uzaklaştırılır.
 5. Alınan fazla yağ dokuları sonrası meme şekli revize edilir.
 6. Kesiler dikilerek operasyon sonlandırılır.

Jinekomasti Ameliyatı Ücretli Mi?

Jinekomasti ameliyatı kamuya ait devlet hastaneleri ile özel hastanelerde ücretli olarak yapılmaktadır. Sadece heyet raporuna sahip olunması durumunda jinekomasti yapan devlet hastanelerinde operasyon ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Devlet Hastaneleri Jinekomasti Ameliyatı Yapıyor Mu?

Kamu hastanelerinde jinekomasti ameliyatı ücreti karşılığında yapılmaktadır. Operasyon sadece heyet raporu bulunması halinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bu operasyon, estetik ve plastik cerrahinin kapsamında değerlendirilmektedir. Teşhis için de endokrinoloji muayenesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu iki bölümün hizmet verdiği devlet hastanelerinde jinekomasti ameliyatı için randevu alınarak gerekli süreç takip edilebilir.

Jinekomasti İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Jinekomasti randevusu alınacak bölüm Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisidir. Rahatsızlık nedeniyle doktora görünmek isteyen şikayet sahipleri, ilk olarak Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünden randevu alarak sürece start vermelidir. Jinekomasti ameliyatı olmak istediğinizde ilk olarak bu bölümde uzmanlaşmış doktorları ve hastaneleri araştırarak seçim yapmanız önemlidir.

Devlette Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Devlet hastanelerince jinekomasti ameliyatı ücretleri kullanılan tekniğe göre ve hastaya ait karakteristik özelliklere göre farklı seyreder. Hastanın yaşı, kilosu, meme büyüklüğü, uygulanacak anestezi türü, plastik cerrah talebi, hastanede kalış süresi ve ameliyat sonrasında kullanılacak olan korsenin paket içerisinde yer alıp almamasına göre devlette jinekomasti ameliyatı fiyatları belirlenmektedir.

Devlet hastanesinde jinekomast ameliyatı 2 bin lira ile 4 bin lira arasında değişen ücretlerde yapılabilmektedir. Eğer hastada biriken yağ dokusunun uzaklaştırılması için Liposuction uygulanacaksa, fiyatlar nispeten daha yüksek seyredebilir.

Özel Hastanelerde Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Özelde jinekomasti ameliyat ücretleri devlete göre çok daha farklı seyreder. Zira özel hastaneler, kendi prosedürlerine ve uzmanlarının popülaritesine göre birbirlerinden yüksek fiyatlar talep edebilmektedirler.

Jinekomasti için lazer ve vaser teknolojileri özel hastanelerde kullanılır. Kesi olmadan ve cerrahisiz olan bu yöntem için jinekomastik ameliyatı özel hastanelerde 6 bin lira ile 10 bin lira arasında değişmektedir. Hastane yatış süresine bağlı olarak bu fiyatların değişebileceği gibi hastaneye ameliyat sonrası uygulanacak korse için ayrı bir ücret ödenmesi gerekip gerekmeyeceğini sormayı unutmayın.

Jinekomasti Ameliyatını Sigorta Karşılıyor Mu?

Jinekomasti ameliyatının sigorta tarafından karşılanması söz konusu değildir. Devlet hastanelerinde jinekomasti operasyonu ücreti karşılığında yapılmaktadır. Operasyon, tıbbi bir ihtiyaç olarak değil kozmetik prosedür kapsamında değerlendirilmektedir. Devlette ve özelde farklı fiyatlarla yapılan jinekomasti ameliyatı SGK destek kapsamında yer almaz.

Jinekomasti Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılır?

Jinekomasti ameliyatı yapılan en düşük yaş ergenlik dönemine göre belirlenir. Ergenlik döneminin tamamladığı 17 yaş itibari ile bu estetik operasyon yapılabilir. Daha önceki yaşlar henüz fizyolojik jinekomasti olabileceği gerekçesi ile ameliyat için uygun değildir. 17 yaş öncesinde şikayetle karşılaşıldığında da doktora başvurarak tetkiklerin yapılması, psikolojik açıdan etkilenmenin en az düzeye indirilebileceği gerekçesi ile uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Jinekomasti ameliyatının süresi ortalama 60 dakikadır. Meme büyüklüğü ve uygulanan yönteme göre 1 saatlik süreden az ya da biraz uzun bir sürede de operasyon tamamlanabilmektedir.

Ameliyatta, kolay (sedasyon) anestezi kullanılabilmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrası hastanede kalmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Yine de uygulanacak anestezi tekniğinin uzman tarafından belirleneceğini hatırlatarak, bazı hastalar için hastane yatışı gerekebileceğinin altını çizmek gerekir.

Jinekomasti Ameliyatı Riskli Mi?

Jinekomasti ameliyatının riskleri hakkında genel bir betimleme yapmak gerekirse, bu operasyonun risksiz kabul edilebileceğini söylemek mümkündür. Genellikle lokal anestezi kullanılarak uygulanan bu operasyonda geçici olarak morluk ve ödem gibi bulgulara rastlansa da basit ve risksiz bir operasyon olarak tanımlamak en doğrusudur.

Her operasyonda görülen enfeksiyon, kızarıklık, vb. komplikasyonlar görülebilir. Basit bir antibiyotik tedavisi ile bu komplikasyonları aşmak mümkündür. Kanama ihtimaline karşı korse kullanımı uzmanlarca önerilmektedir. Korse kullanılarak kanama miktarı minimize edilebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Jinekomasti ameliyatı sonrası göğüs ve çevresinde herhangi bir iz kalmaz. Operasyonu takip eden yakın süre içerisinde görülen küçük izler kaybolmaktadır. Operasyon, göğüs çevresine ve koltuk altına uygulanan küçük kesiler ile ya da doğrudan kesisiz olarak yapılmaktadır. Bu nedenle riski de düşük olan operasyon sonrası 15 – 20 günlük baskılı korse kullanımı ile birlikte gündelik yaşantıya geri dönülebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatında Sonra Ne Zaman Spor Yapılabilir?

Jinekomasti operasyonu sonrası spor yapmak için acele edilmemelidir. Operasyonun hemen sonrasında ağrısız bir süreç yaşansa ve 2 günlük pansuman sonrası normal yaşantıya dönülebilse spor için erkendir. Ameliyat sonrası 15 ila 20 gün arasında uygulanan korse uygulamasının bitişi ardından bazı şikayet sahipleri, ağır sporlara dönerek hata yapabilir. Uzmanlar, spor için 4 hafta beklenilmesini önerirken fitness gibi ağır sporlar için 8 hafta beklenilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Memeler Yeniden Büyür Mü?

Jinekomastinin tekrarlanma riski düşüktür. Operasyon sonrası hastanın sadece meme başında küçük bir meme dokusu bırakılmakta, sorunsuz bir süreç yaşanması halinde pratikte tekrardan jinekomastinin tekrarladığı durumlar ile karşılaşılmamaktadır.

İyi bir ameliyat ile ömür boyu jinekomasti şikayetinden hastalar kurtulabilmektedir. Ama teorik olarak meme büyümesi ile yeniden karşılaşma riski vardır. Hastanın sadece meme başında bırakılan küçük meme okudu jinekomasti oluşturan nedenlere bağlı olarak yeniden büyüyebilir. Hastanın yaşam tarzını korumadığı durumlarda görülebilen bu şikayet için uzmanınızla yeniden görüşebilirsiniz.

Meme dokusunun tamamen alınmadığı durumlarda görülebilen rahatsızlık sonrası şayet yeniden operasyon gerekirse, ilk operasyonda olduğu gibi jinekomasti ameliyatı SGK tarafından karşılanmaz ve ücreti karşılığında devlette ya da özel hastanelerde yapılabilir.

Ameliyat Ücretleri Ne Kadar? Özel ve Devlet Hastanesi

Devlet Hastanesi Burun Estetiği Fiyatları

Shares:

50 Yorumlar

 • Alaattin
  03.06.2022

  Bu ameliyat SGK nasıl karşılamaz anlamıyorum 170 i arayıp bilgi almak istedim dediğiniz gibi ne kadardır diye ordan oraya aktardılar 1 kişi cevap vermedi yazılı dilekçe ile sorun dediler şaka gibi bu SGK yi yöneten kişilerin evlatlarındada olur umarım bu sorun

  Cevapla
 • Kamil
  02.06.2022

  Merhalar ben kamil yaş 46 . doğuştan xxy 47 kromozom hastasıyım haliyle gögüs büyüme ( jinekomasti ) var inşAllah sgk desteği vardır .. insan içersinde sanki ya kadınmış yada farklı cinsiyet gibi görünüyorum..
  Ve herkes denize girerken ben giremiyurum 10. Yıl oldu. bu durum piskolojimi haliyle bozuyor yardımızı bekliyorum
  Saygılarımla iyi çalışmalar ..!

  Cevapla
 • Ömer
  31.05.2022

  Maddi durumum fazla olmadigi için devletten olmak istiyorum SSK var lütfen ulaşınnn

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   01.06.2022

   Merhaba,

   Bölümleri olan hastanelerden randevu almalısınız.

 • Muart
  16.08.2020

  SSK var fiyat alabilirmiyim

  Cevapla
 • Kadir
  20.07.2020

  Kardeşim aynen öyle olması lazım bendede var t shirt giyemiyorum ya

  Cevapla
  • Ahmet çakar
   27.08.2020

   Sorma ya vallahi korse giyeceğim utanmasam

 • Harun
  13.07.2019

  Saynı yetkililer ssk nın jinokomasti ameliyatını karşılaması gerekiyor bir erkekte kadın memesi gibi sarkan bir gögüs psikolejik olarak o kişileri bunalıma sokuyor maddi açıdan insanları zorlamadan bu ameliyatı yapmanız gerek 2000 tl fiyat çok fazla en fazla 250 -500 tl arası ödenmeli. zaten ameliyat çok basit zorda degil. 2000-3500 tl arası fiyat resmen bir soygun.

  Cevapla
  • Abdullah
   25.07.2021

   Aynen size katılıyorum

 • Inci yuksel
  12.07.2019

  Oglum 14 yasinda jinokomasti ameliyati yaptirilabilirmi ayrica kozmatik amacli degil tamamiyle saglik acisindan bu yuzden okula gitmek dahi istemiyor

  Cevapla
 • Zafer
  19.06.2019

  Merhaba net fiyat alabilirmiyim tessekur

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   19.06.2019

   Merhaba,

   Fiyatlar hastaneler arasında farklılık gösteriyor. Net fiyat verilebilmesi mümkün değil.

 • Aşkın
  20.04.2019

  Jinekomastik ameliyatını devlet hastanelerinde olabilir miyim bunu hangi hastanelerde olabilirim ve sigortam yoksa da olabilir miyim ücretiyle

  Cevapla
 • erdi
  11.04.2019

  merhabalar erkeklerde olan bu fiziksel rahatsızlık psikoloji olarak cok etkileniyoruz suan özel hastanelerde fiyat arastırması yaptım ve 10.000,00 tl den asagı fiyat yok herkesin bütçesi karşılayamıyor bunu tabikide suan devlet destekli devlet hastanelerinde bu ameliyatı olma şansımız yok mu

  Cevapla
 • fatih
  04.03.2019

  slm uzun yıllardır jinekomasti hastasıyım hastasıyım diyorum çunki buda bir sağlık sorunu sgk nın bunu neden karşılamıyor onuda anlamış değilim çeken bilir neler neler yaşadım şuan durumum musait değil ameliyat olmam gerek ama olamıyorum

  Cevapla
 • Çağrı
  24.11.2018

  en uygun fiyat olarak önerebileceğiniz bir hastane var mı 19 yasima gircem 6 senedir jinekomasti var belli zaten yoksa coktan gecmisti lütfen yardim edin insanin psikolojisini darmadagin ediyor :///

  Cevapla
  • Adem
   23.12.2018

   Ah be kardeşim İnşallah ameliyat olursun benimde psikokojim felaket halde spora başlamak istiyorum başlayamıyorum tişört giyemiyorum dışarı çıkmaıyorum utancımdan düşmanın başına vermesin Allah o derce lanet birşey 🙁

 • Mert
  04.11.2018

  TEKİRDAĞDA YAŞIYORUM AMELİYAT OLMAK İSTİYORUM RUHEN ÇOK BUNALIYORUM VE PSİKOLOJİM BOZULUYOR HASTANEYE GİDİYORUM DOKTORLAR MALZEME OLMADIĞINI SÖYLÜYOR KÖTÜ ŞEYLER YAPMAKTAN KORKUYORUM EĞER BİLDİĞİNİZ Bİ DEVLET HASTANESİ VARSA İSTANBUL VE ÇEVRESİNDE YARDIMCI OLUN LÜTFEN HEM BU SGK NE İŞE YARIYOR DÜNYANIN PARASINI ÖDÜYORUZ SİZE HER AY

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   05.11.2018

   Merhaba,

   İstanbul’ da devlet hastanelerinde yakın zamanlarda randevu mevcut Haydarpaşa validebağ ek hizmet binasını tavsiye ederiz.

 • hakan
  21.10.2018

  hangi bölüm bakar acaba jinekomastriye

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   21.10.2018

   Merhaba,

   Jinekomasti ameliyatına Estetik ve Plastik Cerrahi bölümü bakmaktadır.

 • Ali
  25.08.2018

  Acaba 18 yaş altındakileri sgk karşılıyomu detaylı bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
 • Cemal G
  08.08.2018

  senelerdir bu hastalık yüzünden hayatımı rahatça yaşayamıyorum binlerce erkek gibi hayatımı gerçekten büyük bir şekilde kötü olarak etkiliyor özgüven vs konusunda bu hastalık yüzünden bazı şeyleri yapmaktan kaçınıyosunuz, milletin içinde belli olmasın diye omuzlarınızı düşürerek geziyosunuz beni bu her yönden etkiledi derslerimi arkadaş çevremi her şeyimi devlet bunu basit bir hastalık olarak görmemeli gençliğimizi yaşayamıyoruz
  Not: Kilom vs gayet yerinde profesyonel sporcuyum yıllarca paketli gıdalardan gazlı içeceklerden uzak durdum birileri çıkıp boş yorum yapmasın diye yazıyorum

  Cevapla
 • Onur
  14.07.2018

  Ssk karsilamadigi jinekomasti ameliyat ucreti devlet hastanesinde ameliyat olsak ücretini biz odeyebiliyormusunuz

  Cevapla
 • enes b
  08.05.2018

  hocam şimdi benim bu jinekomastiden var meme dokusu ve çok ağrıyo bi indirim felan olmazmı ? 1000 tl kadar durumum yoktur

  Cevapla
  • dogan
   26.08.2019

   ankarada nerede yapılablir acaba benim yasim 41 devlet hiç mi bir şeyini karsılamıyor

 • Recep
  15.05.2017

  Devlet hst. Jinekomasti icin gerekli ultrason cekildi normal dendi ama ben tsort giyerken belirginliginden rahatsiz oluyorum. Acaba ozele gidip amaliyat olmalimiyim…belirgin olmamasi icin..bu dogru bir yaklasimmidir..bilgi lutfen

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   16.05.2017

   Merhaba,

   Uzman doktordan bilgi almanız daha sağlılıklı olacaktır.

 • Aliihsan
  24.03.2017

  Bu ameliyatı ucretsiz yapan hastane varmı

  Cevapla
 • Mustafa
  15.08.2016

  18 yaş altı ameliyatı da ücretli mi

  Cevapla
  • Yusuf Karataş
   17.08.2016

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 • mehmet
  10.04.2016

  18 yaşından küçükler jinekomosti ameliyatı olabilir mi

  Cevapla
  • Yusuf Karataş
   21.04.2016

   Evet olabiliyor.

 • nevzat
  16.09.2015

  Jinekomasti ameliyat ücretinden ödemede kolaylık sağlanıyordu vade

  Cevapla
  • Hürcan Karataş
   19.09.2015

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 • erdal
  10.08.2015

  Ben 26 yasindayim o dediniz fiyatlar jinekomasti ameliaty nerde yapabilirm bi iletisim nasil kurabilrm

  Cevapla
  • Hürcan Karataş
   12.08.2015

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 • Kubilay
  05.07.2015

  Bendede meme buyumesi var ama kucuklugumdrn beri kiloluyum meme buyumesi illa jinekomasti hastaligimi oluyot yoksa kilodan oturude olabilirmi daha dogrusu goğus kasi yaparak yada kilo vererek meme kuculebilirmi

  Cevapla
  • Hürcan Karataş
   05.07.2015

   Fazla kilolardan da bu durum olabilmektedir. Diyetisyene başvurmanızı öneririz.

 • mustafa
  10.06.2015

  s.a hayırlı günler kardeşlerim jinekomasti ameliyatı olanlar ameliyat ücretiyle ilgili bana bilgi verebilirmisiniz ameliyatı cüzi bir rakamda olanlar mail adresim >> archer_mustafa@hotmail.com

  Cevapla
 • arif
  14.04.2015

  merhabalar ben jinekomasti konusundan dolayı baya eziyet çekmiş biri olarak hastaneye gidip tedavi olmayı aklıma koydum lakin hangi bölüme gidip tedavi olacağımı bilmediğimden size soruyorum.hastaneye gidip hangi bölümden tedavi olma şansım var ?

  Cevapla
  • Hurcan Karatas
   23.04.2015

   Estetik ve Plastik Cerrahi bölümüne gidebilirsiniz.

 • mustafa
  26.03.2015

  Acaba 18 yas altidami ucretli yani ssk karsilamiyormu

  Cevapla
  • Hurcan Karatas
   24.04.2015

   18 yaş altı ailenin sigortasından yararlanır.

 • mehmet
  28.06.2014

  merhabalar benim bi sorum olacaktı jinekomasti şüphem var endokrinoloji bölümüne gitmem gerektiği söylendi öncelikle hormon testi yapılıyormuş galiba ben tam olarak ne yapıcağımıda bilmiyorum yanı herkesede anlatılmaz bu yardımcı olurmusunuz bana hangı bolume gıtmelıyım naptırmalıyım

  Cevapla
  • SGK Merkezi
   29.06.2014

   Sizin de söylediğiniz gibi iç hastalıkları yani endokrinoloji bölümüne gitmeniz gerekiyor.

 • cemal
  04.02.2014

  benim anlamadıgım hastalık ve problem bir tek bedenen değil ruhende hastalık içinde olabilir insan inanın bu jinokomasti denilen hastalık erkeklerde gerçekten piskolojik problemler ve şiddet hissi veya aşırı korkaklık tedirginlik tam tersi saldırganlıga sebeb oluyor lütfen ssk bu konuda insanları mağdur etmesin bi önlem alın 🙁

  Cevapla
  • Aykut Otu
   04.02.2014

   Cemal Bey dilek ve şikayetlerinizi SGK ya başvurarak bildirebilirsiniz. Bu konuda bizim yapacağımız herhangi bir şey bulunmuyor.

 • Ismet
  22.08.2013

  Merhaba ben ismet. Denimarka Dan yaziyorum, jonekomisti amiliyati yapmak istiyorum fiyatla ilgili daha ögrenmek istiyorum

  Cevapla
  • Aykut Otu
   22.08.2013

   Bu konu hakkında bizim bir bilgimiz bulunmamaktadır. Ameliyatı olacağınız hastaneyle görüşmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir