ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Jinekomasti Ameliyatını Karşılıyor Mu?

SGK Jinekomasti Ameliyatını Karşılıyor Mu?
SGK
25.06.2022

Sigortanın jinekomasti ameliyatına yaklaşımı pek çok plastik cerrahi uzmanlarınca gerçekleştirilen estetik ameliyat ile benzerdir. Erkeklerde meme büyüklüğü olarak bilinen jinekomasti ameliyatı, estetik cerrahinin alanına girmektedir. Estetik operasyonlarında görülen prosedür bu alanda da işlemekte ve jinekomasti ameliyatı SGK tarafından estetik ameliyat olarak değerlendirilmektedir.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun iyi huylu olarak büyümesini tanımlar. Erkeklerde meme büyümesi olarak halk arasında bilinen jinekomasti herhangi bir sağlık problemi oluşturmaz. Sadece görsel olarak görülen kişiyi rahatsız etmektedir.

Jinekomasti nedeni, testosteron ve östrojen hormonlarında yaşanan dengesizliktir. Yaşanan bu dengesizlik bazen herhangi bir ilaçlı tedavinin yan etkisi olarak da görülebilir. Ergenlik döneminde alınan aşırı kiloların da neden olduğu jinekomasti, herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmediği ve sadece görsel olarak rahatsızlık vermesi nedeniyle estetik bir rahatsızlık olarak tanımlanabilmektedir.

Erkekte Meme Büyümesi Neden Olur?

Erkeklerde meme büyümesi görülme nedenleri yukarıda değindiğimiz gibi hormonal dengenin bozulmasından kaynaklanır.

Hormonal dengenin bozulmasının nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Karaciğer sirozu,
 • Yaşlanma,
 • Kronik böbrek yetmezliği,
 • Aşırı ergenlik kiloları,
 • Aşırı alkol tüketimi,
 • Bazı ilaçlı tedaviler
 • Testis kanseri,
 • Hipertiroidi.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatının yapılışı aşağıda basit olarak anlatılmıştır:

 1. Hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanır.
 2. Göğüs yanları ve koltuk altından küçük kesiler açılır.
 3. Kesiller üzerinden liposuction kanülleri göğse doğru yerleştirilir.
 4. Ters basınç yöntemi ile fazla yağ dokuları uzaklaştırılır.
 5. Alınan fazla yağ dokuları sonrası meme şekli revize edilir.
 6. Kesiler dikilerek operasyon sonlandırılır.

Jinekomasti Ameliyatı Ücretli Mi?

Jinekomasti ameliyatı kamuya ait devlet hastaneleri ile özel hastanelerde ücretli olarak yapılmaktadır. Sadece heyet raporuna sahip olunması durumunda jinekomasti yapan devlet hastanelerinde operasyon ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Devlet Hastaneleri Jinekomasti Ameliyatı Yapıyor Mu?

Kamu hastanelerinde jinekomasti ameliyatı ücreti karşılığında yapılmaktadır. Operasyon sadece heyet raporu bulunması halinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bu operasyon, estetik ve plastik cerrahinin kapsamında değerlendirilmektedir. Teşhis için de endokrinoloji muayenesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu iki bölümün hizmet verdiği devlet hastanelerinde jinekomasti ameliyatı için randevu alınarak gerekli süreç takip edilebilir.

Jinekomasti İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Jinekomasti randevusu alınacak bölüm Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisidir. Rahatsızlık nedeniyle doktora görünmek isteyen şikayet sahipleri, ilk olarak Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünden randevu alarak sürece start vermelidir. Jinekomasti ameliyatı olmak istediğinizde ilk olarak bu bölümde uzmanlaşmış doktorları ve hastaneleri araştırarak seçim yapmanız önemlidir.

Devlette Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Devlet hastanelerince jinekomasti ameliyatı ücretleri kullanılan tekniğe göre ve hastaya ait karakteristik özelliklere göre farklı seyreder. Hastanın yaşı, kilosu, meme büyüklüğü, uygulanacak anestezi türü, plastik cerrah talebi, hastanede kalış süresi ve ameliyat sonrasında kullanılacak olan korsenin paket içerisinde yer alıp almamasına göre devlette jinekomasti ameliyatı fiyatları belirlenmektedir.

Devlet hastanesinde jinekomast ameliyatı 2 bin lira ile 4 bin lira arasında değişen ücretlerde yapılabilmektedir. Eğer hastada biriken yağ dokusunun uzaklaştırılması için Liposuction uygulanacaksa, fiyatlar nispeten daha yüksek seyredebilir.

Özel Hastanelerde Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Özelde jinekomasti ameliyat ücretleri devlete göre çok daha farklı seyreder. Zira özel hastaneler, kendi prosedürlerine ve uzmanlarının popülaritesine göre birbirlerinden yüksek fiyatlar talep edebilmektedirler.

Jinekomasti için lazer ve vaser teknolojileri özel hastanelerde kullanılır. Kesi olmadan ve cerrahisiz olan bu yöntem için jinekomastik ameliyatı özel hastanelerde 6 bin lira ile 10 bin lira arasında değişmektedir. Hastane yatış süresine bağlı olarak bu fiyatların değişebileceği gibi hastaneye ameliyat sonrası uygulanacak korse için ayrı bir ücret ödenmesi gerekip gerekmeyeceğini sormayı unutmayın.

Jinekomasti Ameliyatını Sigorta Karşılıyor Mu?

Jinekomasti ameliyatının sigorta tarafından karşılanması söz konusu değildir. Devlet hastanelerinde jinekomasti operasyonu ücreti karşılığında yapılmaktadır. Operasyon, tıbbi bir ihtiyaç olarak değil kozmetik prosedür kapsamında değerlendirilmektedir. Devlette ve özelde farklı fiyatlarla yapılan jinekomasti ameliyatı SGK destek kapsamında yer almaz.

Jinekomasti Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılır?

Jinekomasti ameliyatı yapılan en düşük yaş ergenlik dönemine göre belirlenir. Ergenlik döneminin tamamladığı 17 yaş itibari ile bu estetik operasyon yapılabilir. Daha önceki yaşlar henüz fizyolojik jinekomasti olabileceği gerekçesi ile ameliyat için uygun değildir. 17 yaş öncesinde şikayetle karşılaşıldığında da doktora başvurarak tetkiklerin yapılması, psikolojik açıdan etkilenmenin en az düzeye indirilebileceği gerekçesi ile uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Jinekomasti ameliyatının süresi ortalama 60 dakikadır. Meme büyüklüğü ve uygulanan yönteme göre 1 saatlik süreden az ya da biraz uzun bir sürede de operasyon tamamlanabilmektedir.

Ameliyatta, kolay (sedasyon) anestezi kullanılabilmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrası hastanede kalmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Yine de uygulanacak anestezi tekniğinin uzman tarafından belirleneceğini hatırlatarak, bazı hastalar için hastane yatışı gerekebileceğinin altını çizmek gerekir.

Jinekomasti Ameliyatı Riskli Mi?

Jinekomasti ameliyatının riskleri hakkında genel bir betimleme yapmak gerekirse, bu operasyonun risksiz kabul edilebileceğini söylemek mümkündür. Genellikle lokal anestezi kullanılarak uygulanan bu operasyonda geçici olarak morluk ve ödem gibi bulgulara rastlansa da basit ve risksiz bir operasyon olarak tanımlamak en doğrusudur.

Her operasyonda görülen enfeksiyon, kızarıklık, vb. komplikasyonlar görülebilir. Basit bir antibiyotik tedavisi ile bu komplikasyonları aşmak mümkündür. Kanama ihtimaline karşı korse kullanımı uzmanlarca önerilmektedir. Korse kullanılarak kanama miktarı minimize edilebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Jinekomasti ameliyatı sonrası göğüs ve çevresinde herhangi bir iz kalmaz. Operasyonu takip eden yakın süre içerisinde görülen küçük izler kaybolmaktadır. Operasyon, göğüs çevresine ve koltuk altına uygulanan küçük kesiler ile ya da doğrudan kesisiz olarak yapılmaktadır. Bu nedenle riski de düşük olan operasyon sonrası 15 – 20 günlük baskılı korse kullanımı ile birlikte gündelik yaşantıya geri dönülebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatında Sonra Ne Zaman Spor Yapılabilir?

Jinekomasti operasyonu sonrası spor yapmak için acele edilmemelidir. Operasyonun hemen sonrasında ağrısız bir süreç yaşansa ve 2 günlük pansuman sonrası normal yaşantıya dönülebilse spor için erkendir. Ameliyat sonrası 15 ila 20 gün arasında uygulanan korse uygulamasının bitişi ardından bazı şikayet sahipleri, ağır sporlara dönerek hata yapabilir. Uzmanlar, spor için 4 hafta beklenilmesini önerirken fitness gibi ağır sporlar için 8 hafta beklenilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Memeler Yeniden Büyür Mü?

Jinekomastinin tekrarlanma riski düşüktür. Operasyon sonrası hastanın sadece meme başında küçük bir meme dokusu bırakılmakta, sorunsuz bir süreç yaşanması halinde pratikte tekrardan jinekomastinin tekrarladığı durumlar ile karşılaşılmamaktadır.

İyi bir ameliyat ile ömür boyu jinekomasti şikayetinden hastalar kurtulabilmektedir. Ama teorik olarak meme büyümesi ile yeniden karşılaşma riski vardır. Hastanın sadece meme başında bırakılan küçük meme okudu jinekomasti oluşturan nedenlere bağlı olarak yeniden büyüyebilir. Hastanın yaşam tarzını korumadığı durumlarda görülebilen bu şikayet için uzmanınızla yeniden görüşebilirsiniz.

Meme dokusunun tamamen alınmadığı durumlarda görülebilen rahatsızlık sonrası şayet yeniden operasyon gerekirse, ilk operasyonda olduğu gibi jinekomasti ameliyatı SGK tarafından karşılanmaz ve ücreti karşılığında devlette ya da özel hastanelerde yapılabilir.

Ameliyat Ücretleri Ne Kadar? Özel ve Devlet Hastanesi

Devlet Hastanesi Burun Estetiği Fiyatları

Yorumlar

 1. Alaattin dedi ki:

  Bu ameliyat SGK nasıl karşılamaz anlamıyorum 170 i arayıp bilgi almak istedim dediğiniz gibi ne kadardır diye ordan oraya aktardılar 1 kişi cevap vermedi yazılı dilekçe ile sorun dediler şaka gibi bu SGK yi yöneten kişilerin evlatlarındada olur umarım bu sorun

 2. Kamil dedi ki:

  Merhalar ben kamil yaş 46 . doğuştan xxy 47 kromozom hastasıyım haliyle gögüs büyüme ( jinekomasti ) var inşAllah sgk desteği vardır .. insan içersinde sanki ya kadınmış yada farklı cinsiyet gibi görünüyorum..
  Ve herkes denize girerken ben giremiyurum 10. Yıl oldu. bu durum piskolojimi haliyle bozuyor yardımızı bekliyorum
  Saygılarımla iyi çalışmalar ..!

 3. Ömer dedi ki:

  Maddi durumum fazla olmadigi için devletten olmak istiyorum SSK var lütfen ulaşınnn

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bölümleri olan hastanelerden randevu almalısınız.

 4. Muart dedi ki:

  SSK var fiyat alabilirmiyim

 5. Kadir dedi ki:

  Kardeşim aynen öyle olması lazım bendede var t shirt giyemiyorum ya

  1. Ahmet çakar dedi ki:

   Sorma ya vallahi korse giyeceğim utanmasam

 6. Harun dedi ki:

  Saynı yetkililer ssk nın jinokomasti ameliyatını karşılaması gerekiyor bir erkekte kadın memesi gibi sarkan bir gögüs psikolejik olarak o kişileri bunalıma sokuyor maddi açıdan insanları zorlamadan bu ameliyatı yapmanız gerek 2000 tl fiyat çok fazla en fazla 250 -500 tl arası ödenmeli. zaten ameliyat çok basit zorda degil. 2000-3500 tl arası fiyat resmen bir soygun.

  1. Abdullah dedi ki:

   Aynen size katılıyorum

 7. Inci yuksel dedi ki:

  Oglum 14 yasinda jinokomasti ameliyati yaptirilabilirmi ayrica kozmatik amacli degil tamamiyle saglik acisindan bu yuzden okula gitmek dahi istemiyor

 8. Zafer dedi ki:

  Merhaba net fiyat alabilirmiyim tessekur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Fiyatlar hastaneler arasında farklılık gösteriyor. Net fiyat verilebilmesi mümkün değil.

 9. Aşkın dedi ki:

  Jinekomastik ameliyatını devlet hastanelerinde olabilir miyim bunu hangi hastanelerde olabilirim ve sigortam yoksa da olabilir miyim ücretiyle

 10. erdi dedi ki:

  merhabalar erkeklerde olan bu fiziksel rahatsızlık psikoloji olarak cok etkileniyoruz suan özel hastanelerde fiyat arastırması yaptım ve 10.000,00 tl den asagı fiyat yok herkesin bütçesi karşılayamıyor bunu tabikide suan devlet destekli devlet hastanelerinde bu ameliyatı olma şansımız yok mu

 11. fatih dedi ki:

  slm uzun yıllardır jinekomasti hastasıyım hastasıyım diyorum çunki buda bir sağlık sorunu sgk nın bunu neden karşılamıyor onuda anlamış değilim çeken bilir neler neler yaşadım şuan durumum musait değil ameliyat olmam gerek ama olamıyorum

 12. Çağrı dedi ki:

  en uygun fiyat olarak önerebileceğiniz bir hastane var mı 19 yasima gircem 6 senedir jinekomasti var belli zaten yoksa coktan gecmisti lütfen yardim edin insanin psikolojisini darmadagin ediyor :///

  1. Adem dedi ki:

   Ah be kardeşim İnşallah ameliyat olursun benimde psikokojim felaket halde spora başlamak istiyorum başlayamıyorum tişört giyemiyorum dışarı çıkmaıyorum utancımdan düşmanın başına vermesin Allah o derce lanet birşey 🙁

 13. Mert dedi ki:

  TEKİRDAĞDA YAŞIYORUM AMELİYAT OLMAK İSTİYORUM RUHEN ÇOK BUNALIYORUM VE PSİKOLOJİM BOZULUYOR HASTANEYE GİDİYORUM DOKTORLAR MALZEME OLMADIĞINI SÖYLÜYOR KÖTÜ ŞEYLER YAPMAKTAN KORKUYORUM EĞER BİLDİĞİNİZ Bİ DEVLET HASTANESİ VARSA İSTANBUL VE ÇEVRESİNDE YARDIMCI OLUN LÜTFEN HEM BU SGK NE İŞE YARIYOR DÜNYANIN PARASINI ÖDÜYORUZ SİZE HER AY

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İstanbul’ da devlet hastanelerinde yakın zamanlarda randevu mevcut Haydarpaşa validebağ ek hizmet binasını tavsiye ederiz.

 14. hakan dedi ki:

  hangi bölüm bakar acaba jinekomastriye

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Jinekomasti ameliyatına Estetik ve Plastik Cerrahi bölümü bakmaktadır.

 15. Ali dedi ki:

  Acaba 18 yaş altındakileri sgk karşılıyomu detaylı bilgi verirseniz sevinirim

 16. Cemal G dedi ki:

  senelerdir bu hastalık yüzünden hayatımı rahatça yaşayamıyorum binlerce erkek gibi hayatımı gerçekten büyük bir şekilde kötü olarak etkiliyor özgüven vs konusunda bu hastalık yüzünden bazı şeyleri yapmaktan kaçınıyosunuz, milletin içinde belli olmasın diye omuzlarınızı düşürerek geziyosunuz beni bu her yönden etkiledi derslerimi arkadaş çevremi her şeyimi devlet bunu basit bir hastalık olarak görmemeli gençliğimizi yaşayamıyoruz
  Not: Kilom vs gayet yerinde profesyonel sporcuyum yıllarca paketli gıdalardan gazlı içeceklerden uzak durdum birileri çıkıp boş yorum yapmasın diye yazıyorum

 17. Onur dedi ki:

  Ssk karsilamadigi jinekomasti ameliyat ucreti devlet hastanesinde ameliyat olsak ücretini biz odeyebiliyormusunuz

 18. enes b dedi ki:

  hocam şimdi benim bu jinekomastiden var meme dokusu ve çok ağrıyo bi indirim felan olmazmı ? 1000 tl kadar durumum yoktur

  1. dogan dedi ki:

   ankarada nerede yapılablir acaba benim yasim 41 devlet hiç mi bir şeyini karsılamıyor

 19. Recep dedi ki:

  Devlet hst. Jinekomasti icin gerekli ultrason cekildi normal dendi ama ben tsort giyerken belirginliginden rahatsiz oluyorum. Acaba ozele gidip amaliyat olmalimiyim…belirgin olmamasi icin..bu dogru bir yaklasimmidir..bilgi lutfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Uzman doktordan bilgi almanız daha sağlılıklı olacaktır.

 20. Aliihsan dedi ki:

  Bu ameliyatı ucretsiz yapan hastane varmı

 21. Mustafa dedi ki:

  18 yaş altı ameliyatı da ücretli mi

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 22. mehmet dedi ki:

  18 yaşından küçükler jinekomosti ameliyatı olabilir mi

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Evet olabiliyor.

 23. nevzat dedi ki:

  Jinekomasti ameliyat ücretinden ödemede kolaylık sağlanıyordu vade

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 24. erdal dedi ki:

  Ben 26 yasindayim o dediniz fiyatlar jinekomasti ameliaty nerde yapabilirm bi iletisim nasil kurabilrm

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 25. Kubilay dedi ki:

  Bendede meme buyumesi var ama kucuklugumdrn beri kiloluyum meme buyumesi illa jinekomasti hastaligimi oluyot yoksa kilodan oturude olabilirmi daha dogrusu goğus kasi yaparak yada kilo vererek meme kuculebilirmi

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Fazla kilolardan da bu durum olabilmektedir. Diyetisyene başvurmanızı öneririz.

 26. mustafa dedi ki:

  s.a hayırlı günler kardeşlerim jinekomasti ameliyatı olanlar ameliyat ücretiyle ilgili bana bilgi verebilirmisiniz ameliyatı cüzi bir rakamda olanlar mail adresim >> archer_mustafa@hotmail.com

 27. arif dedi ki:

  merhabalar ben jinekomasti konusundan dolayı baya eziyet çekmiş biri olarak hastaneye gidip tedavi olmayı aklıma koydum lakin hangi bölüme gidip tedavi olacağımı bilmediğimden size soruyorum.hastaneye gidip hangi bölümden tedavi olma şansım var ?

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Estetik ve Plastik Cerrahi bölümüne gidebilirsiniz.

 28. mustafa dedi ki:

  Acaba 18 yas altidami ucretli yani ssk karsilamiyormu

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   18 yaş altı ailenin sigortasından yararlanır.

 29. mehmet dedi ki:

  merhabalar benim bi sorum olacaktı jinekomasti şüphem var endokrinoloji bölümüne gitmem gerektiği söylendi öncelikle hormon testi yapılıyormuş galiba ben tam olarak ne yapıcağımıda bilmiyorum yanı herkesede anlatılmaz bu yardımcı olurmusunuz bana hangı bolume gıtmelıyım naptırmalıyım

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Sizin de söylediğiniz gibi iç hastalıkları yani endokrinoloji bölümüne gitmeniz gerekiyor.

 30. cemal dedi ki:

  benim anlamadıgım hastalık ve problem bir tek bedenen değil ruhende hastalık içinde olabilir insan inanın bu jinokomasti denilen hastalık erkeklerde gerçekten piskolojik problemler ve şiddet hissi veya aşırı korkaklık tedirginlik tam tersi saldırganlıga sebeb oluyor lütfen ssk bu konuda insanları mağdur etmesin bi önlem alın 🙁

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Cemal Bey dilek ve şikayetlerinizi SGK ya başvurarak bildirebilirsiniz. Bu konuda bizim yapacağımız herhangi bir şey bulunmuyor.

 31. Ismet dedi ki:

  Merhaba ben ismet. Denimarka Dan yaziyorum, jonekomisti amiliyati yapmak istiyorum fiyatla ilgili daha ögrenmek istiyorum

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Bu konu hakkında bizim bir bilgimiz bulunmamaktadır. Ameliyatı olacağınız hastaneyle görüşmeniz gerekmektedir.