emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

TC No İle SSK / SGK Gün Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC No İle SSK / SGK Gün Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C. kimlik numarası ile SSK gün sorgulama işlemi, e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu kapsamda hizmetten yararlanmak için T.C. kimlik numarasına ek olarak e- devlet şifresine de ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun haricide herhangi bir sorgulama aracına ihtiyaç duyulmadan SSK gün sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

T.C. No İle SSK Gün Sorgulama İşlemi Nerelerden Yapılır?

E- devlet sayfasını kullanarak SSK sorgulama işlemi yapabilmek için yapmanız gereken, bir e- devlet şifresine sahip olmak olmalıdır. SSK kalan gün sorgulama işlemi, birden fazla yol kullanılarak sorgulanabilir. Dilerseniz sigorta türünüze göre SSK sorgulama işlemi yaparak, yani hizmet dökümü alarak kalan gününüzü hesaplayabilirsiniz. Alacağınız hizmet dökümü detaylandırılmış olup, prim yatan gün sayınızdan işe giriş, işten çıkış tarihlerinize kadar tüm ayrıntıları bulabileceğiniz şekilde ekrana yansıtılmaktadır. Bu sayede hizmet dökümünüzü kullanarak kalan günleriniz hakkında bilgi sahibi olabilir, gerekli hesaplamaları kendiniz de yapabilirsiniz.

Bunun haricinde emekliliğinize az zaman kalmışsa, ‘Ne Zaman’ sorgu seçeneğini kullanarak emekliliğinize kalan zamanı sorgulayabilir, kalan prim gününüzü bu şekilde görebilirsiniz. Bu sorgulama işleminde ekranda emekliliğinize dair prim, borç ve diğer detaylar yansıtılacak, bu sayede eksiksiz bilgiye sahip olmanız sağlanacaktır.

Bunun yanı sıra SGK resmi internet sitesinden de bu sorgulama işlemini yapabilirsiniz. SGK’nın internet sitesinden yapacağınız sorgulama işleminde sizden istenecek bilgilere halim olmanız gerekmektedir. Bu kapsamda sistem sizden sigortanız hakkındaki neredeyse tüm bilgileri ister. Son işe giriş tarihiniz gibi bilgilere hakim olmanız halinde bu sorgulama işlemini kullanabilirsiniz.

Yapacağınız sorgulama işlemlerinde kullanacağınız sayfalarda, çıktı almak istiyorsanız belgeyi kullandığınız bilgisayara indirmeniz gerekecektir. Bu nedenle güvenilir bir bilgisayardan işlem yapmanız ve çıktı aldıktan sonra belgeyi silmeniz önemlidir. Bunun haricinde kullandığınız bilgisayarın topluma açık alanlarda bulunması, silmiş olsanız bile bilgilerinizin başkalarının eline geçmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle sadece kişisel bilgisayarınızdan veya güvenilir bilgisayarlardan işlem yapmalısınız.

E-Devlet Kullanarak SSK Gün Sorgulama

E- devlet üzerinden yapılacak SSK gün sorgulama işlemleri, PTT’den alınacak şifre ve T.C. kimlik numarası gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak SSK gün sorgulama işlemlerinde öncelikle sisteme giriş yapmalısınız. E- devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile yapacağınız girişin ardından ekranın en alt kısmında bulunan kurum ve bakanlıklar menüsü üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçmeleri gerekmektedir. daha kolay bir yol olarak siteye ilk girdiğinizde karşınıza çıkacak sağ üst kısımda bulunan arama çubuğunu kullanabilirsiniz. bu şekilde yapacağınız işlemde sağ üst kısma SSK Sorgusu, SSK, SGK gibi anahtar kelimeler yazabilirsiniz. Bu şekilde karşınıza çıkacak seçenekler arasından Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Dökümü’nü işaretleyerek, alacağınız hizmet dökümü üzerinde bulunan bilgileri kullanarak kalan gün sorgusunu yapabilirsiniz. Bunun haricinde sistemde bulunan seçenekler üzerinden de emeklilik sorgusunu yapabilir, aldığınız e- devlet belgesinin gerçekliğini beyan edecek doğrulama sayfasına dahi ulaşabilirsiniz.

Karşınıza bu adımdan sonra  www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu sayfasına yapılan yönlendirme çıkacaktır. Yönlendirmenin hemen sonrasında karşınızdaki ekranda kimlik bilgilerinizin tamamını görürsünüz. Bu bilgilerin hemen altındaki kısımda ise Tescil Bilgileri bulunacaktır. Bu bölüm sigortanız hakkındaki bilgileri görebileceğiniz, sigorta detaylarınızı öğrenebileceğiniz alandır. Ancak tüm emeklilik çeşitleri, 4A, 4B, 4C ve Emekli Sandığı şeklinde sigorta türleri yan yana sıralanmıştır. Bu kapsamda kişinin, kendisine yapılan sigorta türünü işaretlemesi gerekmektedir. yapılan sigorta türünün hatalı işaretlenmesi halinde kişi, karşısındaki ekranda ‘ Sigorta kaydınız bulunamamıştır.’ İbaresini görecektir. Yan yana olacak şekilde sıralanmış sigorta araçlarından hangisini kullanıyorsanız onu işaretleyebilirsiniz. Bu şekilde ekrana gelecek formun en alt kısmında bulunan alandan net sigorta prim gününüzü öğrenebilir, en az sigorta prim günü olan 3600’den çıkararak kalan prim gününüz hakkında bilgi edinmiş olabilirsiniz.

‘Ne Zaman’ Seçeneğini Kullanarak SSK Gün Sorgulama

E- devlet sisteminin ne zaman seçeneği ile gün sorgulama işlemi yapmak için, yine e- devlet sistemine giriş yapmanız gerekecektir. Ardından arama kısmına SGK yazmanız halinde Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına yönlendirilirsiniz. Sonrasında emeklilik sorgulama işlemlerinden Ne Zaman seçeneğini tıklamanız gerekecektir. Bu kapsamda karşınıza birden fazla ne zaman konulu arama seçeneği gelecektir. Buradan ‘Ne Zaman Emekli Olurum’ seçeneğini işaretlemeniz halinde ekranda sorgulama için doldurmanız gereken bir form görülecektir. Bu şekilde yapacağınız sorgulama işlemlerinde elinizde T.C. kimlik numarasından fazlası olmalıdır. Çünkü ekrana gelecek bu form size, sigortanız hakkındaki tüm detayları sormaktadır. Bu nedenle bu şekilde yapılacak sorgulama işlemlerinde önce hizmet dökümünün alınması, hizmet dökümü üzerinden hesaplama yapmak istenmediği hallerde, hizmet dökümü bilgilerinin bu forma aktarılması gerekmektedir. Form, kalan emeklilik gününden ne zaman emekli olunacağına kadar pek çok soruya yanıt vermektedir. Bu şekilde yapacağınız sorgulamada sonucu barkotlu alarak, aldığınız belgenin doğruluğunu tescillemek ve resmi dairelerde de belgeyi kullanmak için üst kısımda bulunan barkot işaretini tıklamanız yeterli olacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sitesinden SSK Gün Sorgusu

SGK resmi sitesinden SSK gün sorgulama işlemi yapmak için sitenin Google üzerinden bulunması gerekmektedir. Bunun için arama motoruna SGK yazmanız yeterli olacaktır. www.uyg.sgk.gov adresinden yapacağınız sorgulama işleminde, ekranın en alt kısmında bulunan seçenekler arasından ‘ne zaman emekli olurum’ seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. bu şekilde yapılacak sorgulama işlemi için T.C. kimlik numaranız haricinde kimlik bilgilerinizi de sisteme girmeniz gerekmektedir. Sonrasında doldurduğunuz formu göndererek ekranda karşınıza gelen belge üzerinden ne zaman emekli olacağınızı ve kalan gün sayınızı görebilirsiniz. En az emeklilik prim günü 3600 gün olduğundan, 3600 günü doldurmamış olmanız halinde sistem sorgulama yapmanıza izin vermemektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl ve İlçe Merkezlerinden Sorgulama

SGK binalarından sorgulama işlemi yapmak için ikamet adresinize en yakın SGK merkezini bulmanız gerekmektedir. özellikle e- devlet sisteminde sorun olduğunda, yapılan sorgulamada hata olduğunu düşündüğünüzde ve sigorta gün sayınızda eksik, fazla gün tespit ettiğinizde bu yolu kullanabilirsiniz. Sadece kimliğinizle başvuru yapacağınız merkezler aracılığıyla sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Ancak bunun dışında herhangi bir sebep olmaksızın sorgulamanızı direkt olarak bu merkezlerden yapmak istiyorsanız, e- devlet sistemine yönlendirmeniz yapılabilmektedir.

Telefon Aracılığıyla SSK Gün Sorgulama

Telefondan SSK kalan gün sorgulama işlemi, sadece T.C. kimlik numaranız ile yapacağınız sorgulama türleri arasında yer almaktadır. ALO 170 hattından Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlanarak yapacağınız sorgulamalarda, sizden T.C. kimlik numaranız istenecektir. Bunun yanında yine e- devlet sistemine erişim sağlayamamanız halinde telefon yolunu kullanmanız önerilmektedir.

Çalışılan Kurum Aracılığıyla Kalan Gün Sorgulama

Çalışmakta olunan kurum üzerinden SSK kalan gün sorgulama işlemi için kurumun muhasebe hizmetleri ile görüşme sağlanmaktadır. Muhasebe birimi, elindeki verilerle sizden bilgi istemeden yatan priminizi ve kalan gün sayınızı size bildirecektir. Gerekli durumlarda muhasebeden belge alabilmenizin yolu da açıktır. Herhangi bir sorunda muhasebeden alacağınız kaşeli imzalı belge ile işlem yapabilirsiniz.

SMS Yoluyla SGK Gün Sorgulama

SGK gün sorgulamasını SMS ile yapmak mümkün değildir. Bu doğrultuda T.C. kimlik numarası ile yapılacak sorgulama işlemlerinde SGK resmi sitesi, e- devlet ve kişilerin çalışmakta oldukları kurum kullanılabilir. Bunun haricinde SSK gün sorgulama işlemi için bir yöntem bulunmamaktadır.

SGK / SSK İşe Giriş Tarihi Sorgulama ve Öğrenme

SSK Emeklilik Hesaplama Tablosu Detayları

Doğum Yardımı Ne Kadar, Şartları Nelerdir?

Yorumlar

 1. İsmail Arabacı dedi ki:

  04/02/2020 Tarihli dilekçemi 05 ŞUBAT 2020 günü postaya verdim. 10-02-2020 günü S.G.K. DESTEK HİZM. DAİ. BAŞ GELEN EVRAK SERVİSİ (4-c) evrak teslim alındı dendiği halde bu güne kadar şahsıma dilekçemle ilgili olumlu veya olumsuz hiç bir haber alamadım. dilekçemle ilgili neticenin bildirilmesini arz ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Dilekçe cevapları 45 – 60 gün arasında sürmaktadir.

 2. Engin kurucu dedi ki:

  1999 yilinda devlet memuruyum maasimdan kesilerek odenmisti

 3. yunus murat dedi ki:

  işe giriş 0504 1978 30 01 2018 5000 iş günü doluyor nezaman emekli aylığını almaya hak kazanırım