ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

T.C. No ile SGK Gün Sorgulama Ekranı

T.C. No ile SGK Gün Sorgulama Ekranı
SGK
13.07.2022

T.C No ile SGK gün sorgulama ekranı ulaşımı nasıl olur? Kullanmış olduğunuz internet aracı uygulamasına giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra internet adresi kısmına “AylikHesap” yazdıktan sonra ‘enter’ tuşuna basınız. Gelen ekran SGK gün sorgulama ekranı olacaktır. Ekranda kişisel bilgiler sorulmaktadır. Bu alanı doldurup sorgulayarak işlem tamamlanacaktır.

T.C. No ile SGK Gün Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C. no ile SSK sorgulaması yapmak için öncelikle e.sgk.gov.tr adresine giriş sağlanması gerekmektedir. Giriş sağlandıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç çizgi barındıran simgeye tıklanmalıdır. Tıklanan simgeden açılan ekranda ‘vatandaş’ ibaresi seçilmelidir. ‘Vatandaş’ ibaresi seçildikten sonra bir ekran açılacaktır. Açılan ekranda ‘T.C Kimlik No. Hak Sahipliği Kontrolü’ isimli sekme bulunmalıdır. Sekme bulunduktan sonra sekmeye tıklanmalıdır. Sizden istenen bilgileri girdikten sonra işlemi sorgulamalısınız. T.C. No ile SGK gün sorgulama ekranı her zaman bu tür ihtiyaçlarınıza cevap verecektir.

SSK Prim Gün Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Teknolojinin gelişimi ile SSK prim gün sayısı öğrenme işlemleri oldukça basit bir hale gelmiştir. E-Devlet şifresi ile E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra sitede ‘4A Hizmet Dökümü’ alanına tıklanmalıdır. Bu bölüme tıklandıktan sonra 4A hizmet dökümünüze kolayca ulaşabilirsiniz. ‘SSK prim gün sayısı nasıl öğrenilir?’ sorusunun cevabı bu kadar kolaydır.

Ne Kadar Sigortam Yatmış?

Ne kadar sigortam yatmış diye merak mı ediyorsunuz? 4A hizmet dökümünüze ulaştıktan sonra bu döküm üzerindeki ‘Tescil Bilgileri’ bölümüne bakmalısınız. Tescil bilgileri bölümünde ‘Uzun Vade Gün Sayısı’ ibareli alanın karşısında kaç günlük sigortanızın yattığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Eski Sigorta Kayıtları Nasıl Bulunur?

Yeni bir işe girdiniz ve eski prim günlerinizi göremiyorsunuz. Bu durumda ne yapılmalı? Eski sigorta kayıtları nasıl bulunur? Bu durum sıklıkla karşılanan sıradan bir durumdur. Bu durumdan dolayı panik yapmanıza gerek yoktur. Çözümü gayet basittir.

Bu durumun başınıza gelme ihtimaline binaen eski iş yerinizdeki arkadaşlarınızla irtibatı kesmemeniz oldukça yararınıza olacaktır. Eski çalıştığınız iş yerinin bordro arşivlerine ulaşmak açısından bu hayati bir öneme haizdir. Eski iş yerinizde hala çalışan arkadaşınızın bilgileri ile SGK’ya başvurmanız gerekmektedir. Bu şekilde SGK eski iş yerinizdeki bordro arşivlerinizi kontrol edebilir. Kontroller sonrasında bildirilen günleriniz tekrardan sisteme işlenir.  Bu şekilde sorununuzu hallettikten sonra T.C. No ile SGK gün sorgulama ekranı üzerinden tekrar bir kontrol sağlamanızda fayda vardır.

Eski Sigorta Numaramı Nasıl Bulabilirim?

Teknolojinin bu kadar gelişmiş olmadığı dönemlerde sigortalı olarak çalıştınız ve eski sigorta numaranızı hatırlamıyor olabilirsiniz. ‘Eski sigorta numaramı nasıl bulabilirim?’ diye merak ediyor olabilirsiniz. T. C. kimlik numarası olmadığı dönemlerde bordro ile sigorta numarası bildirilmekteydi. Farklı iş yerlerinde çalışma durumundan dolayı birden fazla sicil numarası alma ihtimali mevcuttu.

T.C. kimlik numaraları ile sicil numaralarının entegrasyonu çok sonradan sağlanmıştır. Bu sebeple T.C. kimlik numaranız ile entegrasyonu sağlanamamış sicil numaralarınız mevcut olabilir. Elinizde pembe renkli sigorta giriş kartınız varsa mutlaka üzerinde siciliniz yazacaktır. T.C. No ile SGK gün sorgulama ekranı üzerinden mutlaka bu sicillerin birleşip birleşmediğini kontrol etmelisiniz.

Eğer elinizde bu pembe kartlardan yoksa mutlaka SGK’ya başvurup isim ve soyisimden eski evraklarınıza ulaşarak eski sigorta numaranızı bulabilirsiniz. Bu şekilde geçmiş dönem prim borçlarınızı ve ödemelerinizi T.C No ile SGK gün sorgulama ekranı ile görüntüleyebilirsiniz. SGK’ya başvurunuz herhangi bir netice vermezse, mutlaka hizmet tespiti davası açmalısınız. Bu durumda hukuki yardım almanızda fayda vardır.

Eski SSK Numarası Nasıl Bulunur?

Eski SSK numaranızı kaybettiyseniz evraklarınızı sakladığınız çantanıza veya çekmecenize göz atmakta fayda var. Eski hastane reçete defterlerinde veya işe giriş kartlarında bu numaranın yazılı olma olasılığı çok yüksektir. Eğer evrak saklama meraklısı değilseniz size başka yöntemler açıklamalıyız. Eski SSK numarası nasıl bulunur?

Eğer birden fazla iş yerinde çalıştıysanız birden fazla SSK numarası almış olmanız olasıdır. Bu durumda eski çalıştığınız iş yerlerinin hali hazırda faal durumda olması sizin için bir avantaja dönüşebilir. Eski iş yerlerinizin insan kaynakları birimine telefonla ulaşabilirsiniz. Eski iş yerinizin insan kaynaklarına kendiniz de bizzat gidebilirsiniz. Bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Çalıştığınız dönem aralığının hatırınızda kalması sizin faydanıza olacaktır. Bu şekilde çalıştığınız dönem aralığını belirtip SSK dökümlerinizi talep edebilirsiniz. Birçok iş yeri bu dökümleri arşivlemektedir.

Oradan edindiğiniz belgelerle SGK’ya başvurabilirsiniz. Elinizdeki belgeler SGK’nın arşivlerindeki belgelerle uyumluluk gösterirse sorununuz hallolur. Hizmet geçerli olur. Bu şekilde eski sicil numaralarınız ile yeni sicil numaranız arasında entegrasyon sağlanır. Eski primleriniz yeni primlerinize eklenir. Aksi durumda ise SGK tarafından söz konusu hizmet geçerli olarak kabul edilmeyecektir. Sonrasında T.C. No ile SGK gün sorgulama ekranı ile sorgulamanızı yapmayı unutmayınız.

Sigorta Girişi Nasıl Kontrol Edilir?

Yeni bir işe başladınız ve işveren tarafından sigortanızın yapılıp yapılmadığından şüphe mi duyuyorsunuz? Bu birçok insanın başına gelen ender durumlardan birisidir. Genel olarak sigortasız işçi çalıştırmanın ağır yaptırımları olduğu için işverenlerce tercih edilmez. Yine de bazı işverenler sigortanızı yatırmama yoluna gidebilir. Çalıştığınız yerdeki insan kaynakları da yanlışlık yapmış olabilir. Bu gibi durumlardan dolayı kontrol etmekte fayda vardır.

Sigorta girişi nasıl kontrol edilir? SGK’ya bağlı olan 170 numaralı hat aranarak sigorta sorgulaması yapabilirsiniz. Bu hatta bulunan kişiye sizden istediği bilgileri vermeniz yeterlidir. Ardından hizmet dökümünüzde yer alan dilediğiniz detaylarla ilgili sorulara cevap alabilirsiniz.

Bir diğer yol ise T.C. No ile SGK gün sorgulama ekranı ile sorgulama yapabilirsiniz. Bu şekilde çalıştığınız yerde sigortanızın ne zamandan itibaren yattığın ve ne kadar günlük priminizin olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca E-devlet kapısı üzerinden de E-devlet şifreniz ile sorgulama yapmanız da mümkündür.

Sigorta Girişi E- Devlete Ne Zaman Düşer?

Yeni bir işe başladınız ve E-devlete baktığınızda sigorta girişinizin yapılmadığını gördünüz. Bu durumda hemen endişeye kapılmanız yersizdir. Çünkü sigorta girişiniz E- devlete aynı gün yansımaz. Sigorta girişi E- devlete ne zaman düşer? Sigorta girişinin E- devlete düşme süresi, işe başlandığı ayı takip eden ayın en geç 23. gününden sonra E- devlet üzerinden görüntülenebilmektedir.

E-Devlete Cep Telefonu Tanımlama Nasıl Yapılır?

‘E-devlet sisteminde görüntülenme süresinden önce işe başlangıcımın SGK’ya bildirip bildirilmediğini nasıl öğrenebilirim?’ diye merak ediyorsanız bunun yolu oldukça basit ve kısadır. Şifrenizle E-devlet sitesine giriş yaparak iletişim seçenekleri bölümüne gitmeniz yeterli olacaktır. Burada telefon numaranızı ve e-posta adresinizi görebilirsiniz. Telefon numaranızı ilgili bölüme yazdıktan sonra ‘Güncelle’ ibaresine tıklamalısınız. Bu şekilde telefon numaranızı E-devlet cep telefonu tanımlı durumuna geçirmiş olacaksınız.

İşe giriş ve çıkış işlemleri gerçekleştiğinde SGK sistem üzerinde tanımlı olan telefon numaranızdan ‘SMS’ yoluyla size bilgilendirme yapacaktır. Böylece sigortanızın yapılıp yapılmadığına dair bir kuşkuya kapılmanıza gerek kalmayacaktır. Ayrıca T.C. No ile SGK gün sorgulama ekranı üzerinden işe girişinizin hangi ücret üzerinden yapıldığına kolaylıkla bakabilirsiniz.

Sigorta Girişi Ne Kadar Sürer?

Sigortalı çalışanların işe giriş ve ayrılış sürelerinin SGK’ya bildirimi zorunludur. Bunun için SGK’ya sigortalı işe giriş belgesi veya sigortalı işten ayrılış bildirgesi vermek işverenin yükümlülüğündedir. Sigortalı olmanın yanında sigorta başlangıç süresi de işçiler için çok büyük bir öneme sahiptir. Bu tarih ne zaman emekli olabileceğinizi de belirler. Bu sebeple emeklilik tarihini hesaplamak için birçok meraklı işçi sigorta girişinin zamanını merak ediyor.

Sigortalı çalışmak her işçinin hakkıdır. Sigorta sebebiyle düzenlenmiş birçok hak bulunmaktadır. İşçiler bu durumdan dolayı sigortalarının yapılması hususunda endişeli durumlara düşebilmektedir. Gerek sağlık hizmetlerinden yararlanma olsun gerek emeklilik hakkı olsun geniş bir hak kaybı söz konusudur.

Sigortalı işe giriş bildirgesi kaç gün içerisinde SGK’ya verilmelidir? Devlet memurları için bu süre işe başlama tarihinden itibaren 15 gün olarak tanımlanmıştır. Öte yandan işçilerin sigorta giriş bildirgesi SGK’ya aynı gün verilmek zorundadır. İşe başlayan işçinin işe giriş bildirgesi aynı gün verilebilir ancak bir gün sonraya sarkmamalıdır.

Genelde işverenler tarafından sigorta kural olarak işçi işe başlamadan yapılmaktadır. Çünkü hiçbir işveren bu sorumluluğu üzerinde duymak istemez. Bu sebeple akıllarına ilk gelen şey sigorta olur. Çünkü işçi sigortasız çalışırken herhangi bir iş kazası geçirmesi durumunda aynı gün sigorta yapılmaya çalışılması gibi etik olmayan bir durumun önüne geçilmeye çalışılmak istenmektedir.

Sigorta Başlangıcım Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Günümüzde birçok işçinin işe girerken öncelik verdiği şeylerden biri işin sigortalı olup olmadığıdır. Bu durum işçilerin hayatındaki birçok alanı etkileyebilecek öneme sahiptir. Mesela; yeni doğum yapacak eşi olan bir işçi hastaneye gittiği vakit bütün masrafları cebinden karşılamak zorunda olmak hususunda zorlanır. Ayrıca bazı işlerin doğası gereği ölene kadar çalışabilmek mümkün değildir. Bu durumda da yaş haddi veya malullük gibi çalışılamayacak durumlarda bir gelir gereksinimine ihtiyaç duyulur.

Devlet işverenler tarafından işçilere sigorta yapılmasını zorunlu tutmuştur. Bu kanunların ilgili maddeleri tarafından düzenlenmiş her işçinin en temel hakkıdır. Sigortasız işçi çalıştırmak suç olmakla birlikte hem işçi için hem de işveren için telafisi mümkün olmayan zararlara sebebiyet verebilir.

Bu sebeple sigorta başlangıcınız olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu E- devlet üzerinden telefonunuzu tanımlamaktır. Bu şekilde işe başlangıç bildirgeniz verilir verilmez SGK tarafından ‘SMS’ yoluyla bilgilendirilirsiniz. İşe girer girmez bu bilgiye ulaşıp ferah bir şekilde işinize devam edebilirsiniz.

Ayrıca T.C. No ile SGK gün sorgulama ekranı ile primlerinizin her ay ödenip ödenmediğini takip edebilirsiniz.

Sigortalı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

İş hayatında başımıza gelebilecek türlü kazalar nedeniyle sigortalı olmak oldukça önemlidir. Bazı işverenler sigorta masraflarını gereksiz görmekte ısrar etmektedirler. Halbuki sigorta hem işçi için hem de işveren için bir güvencedir. Sigortasız işçi çalıştırmak kanunlar tarafından suç olarak kabul görmektedir. Herhangi bir iş kazası sebebiyle işçinin hastaneye gitmek zorunda olduğu hallerde sigortasız olduğu gün yüzüne çıkacaktır. Bu şekilde işverenin sigortasız işçi çalıştırdığı öğrenilecektir. İşveren ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalabilecektir.

İş yerinde iş kazaları olma ihtimali yüksektir. Bu sebepten devlet sigortalı işçi çalıştırma zorunluluğu getirmiştir. Bu sayede işçiler, yaşanan iş kazalarının tedavisinde ve devletin sağladığı tüm ücretsiz imkanlardan yararlanabilmektedir. Ayrıca emekli olma hakkı da kazanmaktadırlar.

Sigortalı olup olmadığı nasıl anlaşılır? E- devlet şifrenizi kullanarak E-devlet platformuna giriş yapınız. Arama çubuğuna ‘SGK’ yazın. Öneriler kısmında karşınıza çıkacak ‘Hizmet dökümü’ kısmına tıklayınız. Bu şekilde hizmet dökümü cetvelinize kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Sigortanızın hala aktif olup olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Sigorta Girişim Var Mı?

Sigorta girişim var mı?’ sorusu her gün binlerce insanı internet üzerinden konu ile ilgili araştırma yapmaya itmektedir. Sigorta girişi yapılması ve yapıldığı tarih birçok işçi için çok büyük öneme sahiptir. Çünkü bu durum insanların hayatını etkileyebilecek düzeyde önemlidir.

Sigorta girişi olmayan birçok insan devletin sağladığı imkanlardan yararlanamaz. Hatta bu imkanlardan yararlanmak bir kenara üstüne bir de ‘Genel Sağlık Sigortası’ kapsamında borçlu duruma düşmektedirler.

Sigorta girişinizin olup olmadığını öğrenmenin birçok yolu vardır. Bu yollardan en etkili olanı E- devlet üzerinden cep telefonunuzu tanımlamaktır. Bu şekilde SGK tarafından ‘SMS’ yoluyla kolayca sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığı hususu size bildirilecektir.

T.C. No ile SGK gün sorgulama ekranı ile yatan primlerinizi düzenli olarak takip edebilir, emekliliğinize ne kadar kaldığını hesaplayabilirsiniz.

SGK Hizmet Durumu Aktif Ne Demek?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında tüm çalışanların SGK’ya bildirilme zorunluluğu bulunmaktadır. Yasaları ve etik ilkeleri hiçe sayan bazı işverenler işçilerini SGK’ya bildirmeyebilir veya eksik bildirebilir. Ayrıca primlerini de eksik yatırabilir. Çalışma durumunu aktif göstermeyebilir. Ücretsiz izine çıktığı bilgisini verebilir. Bu durumda SGK hizmet durumunu öğrenmek hayatı öneme sahip bir hal almaktadır. Bu sebeplerle çalışanların sigorta durumunu kontrol etmesi çok anlamlıdır.

SGK hizmet durumu aktif ne demek? Halihazırda çalışma hayatına devam eden kişilere aktif sigortalı denir. Halihazırda çalışmadığı halde çeşitli haller kapsamında sigortalı olan kişiye ise pasif sigortalı denir. Mesela emekliler, maluller, vefat etmiş sigortalının eşi ve 18 yaşını aşmamış erkek çocukları pasif sigortalıdır. SGK hizmet durumu aktif halihazırda SGK primlerinizin düzenli olarak yattığı ve iş yerinizde aktif olarak görevinize devam ettiğinizi gösterir.

E- devlet üzerinden hizmet dökümünüze ulaşabilirsiniz. Hizmet dökümünüzde hala aktif olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

T.C. No ile SGK gün sorgulama ekranı ile ödenen prim günlerinizi düzenli olarak takip etmenizde büyük yarar vardır.

SGK Ne Zaman Aktif Olur?

Sigortalı bir işe girmek kadar sigortanın aktif olması da önemlidir. Sigortalı bir işe girmek hemen bütün sağlık işlemlerinden faydalanmak için yeterli değildir. Bu sebeple SGK aktivasyon işleminizin yapılmış olması gerekmektedir.

SGK ne zaman aktif olur? Bu soru yeni işe başlayan insanların sürekli olarak merak ettiği sorulardan birisidir. 30 günlük sigorta primi yatmış kişilerin sağlık güvencesinden faydalanabilmesi adına gerekli aktivasyon yapılmış olur.

Sigortalılığınızın devamlılığı ve primlerin ödenip ödenmediğini kontrol açısından T.C. No ile SGK gün sorgulama ekranı kullanmayı unutmayın.

4A Aktif Ne İşe Yarar?

4A sigorta, eskiden devlet tarafından SSK ve Emekli Sandığı olarak işçi ve memurların sigortalarının ayrımını kaldırmak adına SSK ve Emekli Sandığı’nın SGK bünyesine bağlanması ile SSK’nın aldığı isimdir. SSK’ya prim ödeyen işçiler artık 4A sigorta adı altında SGK’ya prim ödemeye başladılar. Numune ve SSK hastaneleri arasındaki ayrım kalkmış oldu. Herkesin dilediği hastaneye özgürce gidebileceği bir sağlık sistemi oluşturuldu.

4A aktif ne işe yarar? 4A sigortası kapsamında çalışmakta olan kişilerin sahip olduğu hakların bütünüdür.

Hala aktif çalışma hayatında olup olmadığınızı kontrol etmek için T.C. No ile SGK gün sorgulama ekranı ile haftada bir sorgulama yapmayı unutmayın.

4B Aktif Ne Demek?

4B sigorta, ayrı ayrı olan prim ödeme sistemleri içerisinde hepsinin SGK bünyesine bağlanması sebebiyle BAĞ-KUR’a prim ödeyenlerin aldığı yeni isimdir. 4B sigortalılar esnaf ve serbest meslek erbaplarını kapsayan sigorta şeklidir. Bu kişiler bağımsız olarak çalışan kişilerdir.

4 B aktif ne demek? Hala bağımsız olarak çalışan kişilerin haklarının bütününe sahip olduğunu ifade eder.

T.C. No ile SGK gün sorgulama ekranı ile emekliliğinize ne kadar kaldığını öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

 1. İsmail Arabacı dedi ki:

  04/02/2020 Tarihli dilekçemi 05 ŞUBAT 2020 günü postaya verdim. 10-02-2020 günü S.G.K. DESTEK HİZM. DAİ. BAŞ GELEN EVRAK SERVİSİ (4-c) evrak teslim alındı dendiği halde bu güne kadar şahsıma dilekçemle ilgili olumlu veya olumsuz hiç bir haber alamadım. dilekçemle ilgili neticenin bildirilmesini arz ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Dilekçe cevapları 45 – 60 gün arasında sürmaktadir.

 2. Engin kurucu dedi ki:

  1999 yilinda devlet memuruyum maasimdan kesilerek odenmisti

 3. yunus murat dedi ki:

  işe giriş 0504 1978 30 01 2018 5000 iş günü doluyor nezaman emekli aylığını almaya hak kazanırım