emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İŞKUR Kayıt

İŞKUR Kayıt

Yaşamımızı sürdürmek için mutlaka çalışmaya, para kazanmaya ihtiyacımız vardır. Bazı kişiler eğitimlerini tamamlayarak lisans sonucunda meslekler edinirken bazıları ise kendi ilgi ve yeteneklerine göre farklı gruplarda çalışmaya başlarlar. Ülkemizin öğretmene, doktora ihtiyacı olduğu kadar çiftçiye de ihtiyacı vardır. Meslek seçimi ve sonucunda iş bulamama korkusunu hat safhada yaşayan ülkemizde iş bulmak hiç de kolay değildir. Üniversite mezunu öğrencilerin bile mezun olduklarında kolay iş bulamadığı bu zamanda gerçek anlamda iyi maaşlı, çalışma saatleri uygun işler bulmak çok zordur.

İş bulmanın zor olduğu ülkemizde oluşturulan bazı yapılar sayesinde vatandaşlara işler verilmeye çalışılır. İş sahibi olmak isteyen vatandaşlar artık online şekilde interneti kullanarak iş sahibi olabilirler. İŞKUR sistemi üzerinde bulunan binlerce iş ilanları vardır. Büyük fabrikalar ve kurumlar da artık ilanlarını bu internet sitelerinden paylaşabilmektedir. Türkiye’nin İş Kurumu olarak hizmet veren online sistem de İşkur’dur. İşkur internet şubesi üzerinden başvurularınızı yapabilir, kendinize en uygun işi bulabilirsiniz. Ancak öncelikle İşkur kayıt işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. İşkur kayıt işlemleri için gereken adımları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşkur Kayıt Nasıl Yapılır?

İŞKUR üzerinden hem iş arayan hem de iş veren kayıt işlemleri kolayca yapılmaktadır.

İŞKUR İş Arayan Kayıt İşlemleri

İşkur’un vermiş olduğu hizmetlerden yararlanmak isteyen iş arayanların öncelikle kurum platformuna üye olmaları gerekir. Öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir giriş ekranı çıkacaktır.

Buradan Onaylıyorum seçeneğine tıklamanız gerekir. Hemen ardından da aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.

Bu sayfaya sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Ardından İleri butonuna tıklayarak işleminizi devam ettirebilirsiniz.

İŞKUR İş Arayan Kaydı İçin TIKLAYINIZ!

İŞKUR İş Veren Kayıt İşlemi

İŞKUR iş veren kayıt işlemi için de ilk olarak aşağıda bulunan linke tıklamanız gerekmektedir. Linke tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

Bu sayfada “Okudum kabul ediyorum” seçeneğine tıklayarak İleri butonuna tıklamalısınız. Hemen ardından şu şekilde bir sayfa sizi karşılayacak:

Bu sayfadan da sizden istenen ütüm bilgileri eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. Gerekli bilgileri girdikten sonra İleri butonuna tıklayarak kayıt işlemlerinizi devam ettirebilirsiniz.

İŞKUR İş Veren Kayıt İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İşkur Kayıt Koşulları Nelerdir?

İş arayan vatandaşların bir numaralı merkezi olan İşkur kayıt yaptıracak olan kişilerden bazı özellikler ister. Kuruma kayıt yaptırmak isteyen vatandaşların öncelikle 14 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Kayıt sırasında asıl olarak askerlik görevinde bulunmamaları da gerekmektedir. Meslek tespiti için gerekli beyanlarını gerçekleştiriler. Bu konu hakkında kayıt sırasında ne işi yapabilecekleri ile ilgili bilgi verirler. Bu beyanların gerçek olmaması durumunda İşkur kurumu hiçbir şey yapamaz. Dolayısıyla bu durum tamamen kişilerin beyanlarına bağlıdır.

İşkur Engelli Kaydı Nedir?

Çalışmak isteyen vatandaşlar her zaman sağlığı tam olarak yerinde olan insanlar olmayabilir. Doğuştan ya da daha sonradan oluşan zihinsel, bedensel, ruhsal, duygusal yetilerini kaybeden pek çok birey vardır. Bu bireylerin de çalışma hakkı bulunmaktadır. Vücut fonksiyonlarının % 40′ ını yerine getiremeyen bireyler İŞKUR kaydı için öncelikle bu engelini belgelemeleri gerekir. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan bu belgeler sayesinde İşkur engelli kaydı gerçekleştirilebilir. İşkur online resmi siteden kayıt yaptırmak isteyen kişilerin de mutlaka sağlık kurulu raporlarını kuruma getirmeleri gerekir. Onay yaptırmaları için engelli statüde işlem göreceklerdir. Raporlarında herhangi bir işte çalışamaz durumu yazan engelliler ne yazık ki bir işte çalışamayacakları için raporları sayılmaz, başvuruları gerçekleştirilemez.

İşkur Kayıtlarının Geçerlilik Süresi Ne Kadar Zamandır?

İşkur kaydını yaptıran kişilerin kayıtlarının belirli bir geçerlilik süresi vardır. İşkur tarafından aktif durumda olan başvuruların 2 yıl geçerlilik süresi vardır. Sistemden kayıtları kaldırılan vatandaşların tekrardan İşkur kayıtlarını aktif hale getirmeleri mümkündür. Bunun için de Kurum İl, Şube Müdürlüğüne bizzat giderek aktifleştirebilirler. Ya da e-mail, telefon ya da fax gibi iletişim araçlarını da kullanarak üyeliklerinin aktif olmasını sağlayabilirler. O an için sizlere en kolay gelen kayıt türünü seçmek size aittir. Kaydınızı aktifleştirmeden herhangi bir işin çıkması mümkün bile değildir. Bu nedenle ilk kayıtlarını yaptırdıktan 2 yıl sonra vatandaşların mutlaka İşkur kayıtlarını yeniden aktifleştirmeleri gerekmektedir.

Yorumlar
  1. ayşe dedi ki:

    merhaba 2016 ekim de işkura girdim okulda temizlikçiyim. nisan 2017 de doğum yapacam allahın izniyle, haziranda işkur sözleşmem bitiyor yani okullar kapanana kadar. şimdi daha öncede 114 gün sigortam vardı, eğer doğum yaparsam işe gidemem ve işe gitmediğim zaman sigortam ve maaşım yatar mı ? izin verirlermi vermeleri için nereye başvuracam? verirlerse kaç gün verirler teşekkürler