• 2018 – Zorunlu BES Primleri Ne Kadar


  Açılımı Bireysel Emeklilik Sistemi olan BES, devlet katkısı ile emekliliğinizde sizi rahat ettirmeyi ve tasarruf yapmanızı amaçlayan bir sistemdir. Çalışmaya devam ettiğiniz süreçte şuan ki hayat standartlarınızı devam ettirmek için düzenli birikim yapmanızı sağlar. Bir bakıma BES sayesinde geleceğinize yatırım yapmış olursunuz.


  2018 Zorunlu BES Primleri Ne Kadar güncellemesi ile yeni sistemi değerlendirmek gerekirse; aslında bu sistem yeni bir sistem sayılmaz. 2001 yılından beri kullanılan 4632 sayılı yasa itibari ile kullanılmaktadır. Sadece sistem üzerinde bazı değişikliklere gidilmiştir. Bu değişiklikler gönüllü giriş, kesinti oranları, yaş ve statü üzerinde yapılan değişikliklerdir.

  Zorunlu BES Primleri Ne Kadar ?

  Bireysel Emeklilik Sistemi 2001 yılında, 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile uygulamaya konulmuştur. Başlarda banka veya sigorta şirketleri bu işi bireysel emeklilik ya da hayat sigortası adı altında yürütmekteydi. 4632 sayılı yasa ile bu işlem yasallaştı ve kurumsallaştı.

  Zorunlu BES bu nedenlerle yeni bir sistem değildir. Yasal ve kurumsal olması biraz zaman almıştır. Sistem üzerinde de birçok değişiklik yapılmıştır. Daha önceleri 18 yaşını doldurmuş her vatandaş gönüllü olarak kendi belirledikleri miktarlar ile bu sisteme katılabilmekteydi. Zorunlu BES ile ise sisteme bağlı tüm çalışanlara bu işlemi yaptırma zorunluluğu getirilmiştir. Hatta sistem otomatik olarak sizin adınıza kayıt yapmaktadır.

  1 Ocak 2017 ile Bireysel Emeklilik Sisteminde büyük değişiklikler yapan 6740 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunun da değişiklik yapılmasına dair kanun ile yürürlüğe girdi. Bu kanundan 1000 ve daha fazla işçi çalıştıran işverenler için Zorunlu BES uygulaması kademeli olarak getirilmiştir. Sırası ile 999 ve altı işçi çalıştıran işverenler içinde BES e dahil olma zorunluluğu getirilmiştir. Bunları listelemek gerekirse;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • 250 ve 1000 arası işçi çalıştıran işverenlere bağlı çalışanlara 01.04.2017
  • 100 ve 250 arası işçi çalıştıran işverenlere bağlı çalışanlara 01.07.2017
  • 50 ve 100 arası işçi çalıştıran işverenlere bağlı çalışanlara 01.01.2018
  • 10 ve 50 arası işçi çalıştıran işverenlere bağlı çalışanlara 01.07.2018
  • 5 ve 10 arası işçi çalıştıran işverenlere bağlı çalışanlara 01.01.2019 tarihlerinden itibaren zorunlu BES sisteme dahil olacaktır.

  Zorunlu BES Kapsamındakiler

  • Öncelikle Türk vatandaşı iseniz bu yasa dahilindesinizdir.
  • Türkiye de çalışan yabancılar ise bu yasa dahilinde değillerdir.
  • 45 yaşın altında olanlar yukarıdaki iki madde dikkate alınarak yasa dahilindedirler.
  • Kamu ve özek sektör çalışanları bu sistem içerisindedir.

  Bireysel Emeklilik Sistemine katılım, işverenler aracılığı ile gerçekleşecek ve otomatik katılım sağlanacaktır. İşverenler çalışanlarını Müsteşarlığın uygun gördüğü bir emeklilik şirketi ile anlaşarak sisteme katacaktır. Emeklilik şirketleri 5510 sayılı kanun gereği bir emeklilik sözleşmesi hazırlar ve çalışanlar plana dahil edilir. İşverenlerin çalışanlarına tebliği ardından Zorunlu BES denilse de ilk aşama için geçerli olan adım atılmış olur. Katılımın ardından çalışan, BES den ayrılmak isterse iki ay içerisinde bu sistemden ayrılabilir. Cayma durumunda 3 yılı doldurmadığı için devlet katkısından mahrumluk durumu olsa da, işçi için herhangi bir maddi kayıp durumu oluşmaz. Sistemden ayrılmak isteyen çalışanların başvuruları alındıktan sonra 10 iş günü içerisinde yatırılan katkı payının geri ödemesi yapılır.

  Zorunlu BES Prim Kesintileri ve Devlet Katkı Payı

  Zorunlu BES Primleri Ne Kadar ve maaştan ne kadar kesinti olacak soruları BES kapsamına dahil olanların merak ettiği konular arasındadır. Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamına dahil olduktan sonra maaşın %3’ü kesilerek bu sisteme aktarılmaktadır. %3’ün üstünde kesinti yapmak, daha fazla tasarruf etmek isteyenler ise talepte bulunmaları halinde BES e para aktarımı gerçekleşecektir.%3’ün fazlası için bir sınırlama yoktur. İstediğiniz kadar para aktarabilirsiniz.

  Zorunlu BES Primleri Ne Kadar sorusuna yanıt ise, BES içinde kalınan her ay %25 devlet katkı payı alınmaktadır. Devlet güvencesi ve katkısını ele aldığımızda sistemde yıllara göre kalma süresi göz önünde bulundurulduğunda aşağıdaki gibi bir tablo oluşmaktadır.

  Tabloda görüldüğü üzere 0-3 yıl BES dahilinde kalırsanız hiçbir katkı payı alamazsınız. 3-6 yıl arasında BES de kaldığınızda %15 katkı payı, 6-10 yıl arasında kaldığınızda %35 katkı payı, 10 yıl ve üzeri BES de kaldığınızda ise %60 katkı payı alabilmektesiniz. Eğer emekliliğe kadar BES dahilinde kalırsanız o güne kadar yatan yani biriktirdiğiniz paranın iki katını yani %100 katkı payı hakkına sahip olursunuz.

  Zorunlu BES kapsamına girdikten sonra eğer işvereniniz ödemeleri geciktirirse para kaybınızı karşılamak zorundadır. İş değiştirmeye karar verirseniz veya çalıştığınız şirket iflas ederse yeni girdiğiniz işyerinin işvereni eski birikiminizi kendi sisteminize aktarır. Sisteme kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Devlet güvencesi altında olan bu sistem sayesinde parasal bir kayıp yaşamazsınız. Devlet yaptırımı bu durumlarda geçerlidir.

  Zorunlu BES Statü Kesintileri

  Zorunlu BES Primleri Ne Kadar 2018 ile memurlarda prim kesintisi aşağıdaki gibidir.

  8/3 hizmetli: 60 TL kesinti

  9/1 öğretmen: 62 TL kesinti

  8/3 pratisyen doktor:  64 TL kesinti

  3/2 memur: 65 TL kesinti

  4/3 ebe-hemşire: 66 TL kesinti

  2/1 öğretmen: 79 TL kesinti

  1/4 müdür: 80 TL kesinti

  1/4 mühendis: 100 TL kesinti

  İşçilerdeki kesinti ise kazançlara göre belirlenmiştir. Alt sınır asgari 1.777,50 ve üst sınır için ise 13.331,40 TL olarak uygulanmaktadır. Alt sınırdan 53 TL en az, üst sınırdan ise 399 TL en fazla kesinti hesaplanmıştır.

  Örnek BES Ayrılma Talep Formunu İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

  Örnek BES Ayrılma Bilgi Formunu İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

  Örnek BES Teklif Formunu İndirmek İçin TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  2018 – Zorunlu BES Primleri Ne Kadar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın