emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Huzur Hakkı Ödemelerinde Sigorta Primi Ödenir mi ?

Huzur Hakkı Ödemelerinde Sigorta Primi Ödenir mi ?

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza huzur hakkının ne olduğunu, şartlarını, kimlere ödenebileceğini, SGK primi ödenip ödenmeyeceğini, Sosyal Güvenlik Kanunu açısından huzur hakkı ile ilgili düzenlemelerin ne anlama geldiğini anlatacağız..

Huzur Hakkı Nedir ?

Kanunlar açısından belirli sorumluluk ve yükümlülükleri olan Şirket ortakları, şirket müdürleri ve yönetim kurullu üyelerinin de madii bedel alma hakkı vardır. Bu kişilerin aldıkları bu sorumluluk ve yükümlülükler nedeni ile yıpranma payı diye de tabir edebileceğimiz bu maddi bedellere huzur hakkı denmektedir.

Türk Ticaret Kanununa Göre Huzur Hakkı Ödenmesi Şartları Nelerdir ?

Türk Ticaret Kanununa göre huzur hakkı ödemesi yapılabilmesi için huzur hakkı tutarlarının esas sözleşmede bulanması ya da genel kurul kararı alınarak tutarın belirtilmesi gerekmektedir.

Huzur Hakkı Kimlere Ödenebilir ?

Huzur Hakkı ;

  • Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerine;
  • Limited şirketler için müdür sıfatına haiz ortaklar ve müdür olmayan ortaklara yapılabilmektedir.
  • Ortaklığı bulunan diğer tüzel kişileri kapsamamaktadır.

Huzur Hakkı Ödemeleri İçin Sigorta Primi Ödenir mi?

Anonim şirketlerde; yönetim kurulu üyeleri, bağkurlu ise bu kişilere yapılan huzur hakkı ödemeleri sigorta primine tabi tutulmaz.

Anonim şirketlerde; yönetim kurulu üyesi olduğu şirkette iş akdine bağlı olarak, çalışıyorlarsa, bu kişilere yapılan ödemeler huzur hakkı değil ücret olacağından sigorta primine tabi tutulur.

  • Limited şirketler için ise;
  • Bağkurlu olan müdür sıfatına haiz ortaklara;
  • Bağkurlu olan diğer ortaklara;

yapılan huzur hakkı ödemeleri sigorta primine tabi tutulmasına gerek bulunmamaktadır

Limited şirketlerde iş akdine bağlı olarak çalışan müdür sıfatına sahip kişilere yapılan ödemeler huzur hakkı değil ücret olacağından sigorta primine tabi tutulur.

Yorumlar

  1. esen dedi ki:

    Merhaba, Anonim şirket ortağı olan yönetim kurulu üyelerimize huzur hakkı ödemesi yapmak istiyoruz. Huzur hakkı alacak yönetim kurulu üyelerinden biri 4/b sigortalısı diğeri 4/c emeklisidir. Elde edecekleri huzur hakkı Sgk primine tabi midir ? Teşekkürler.