• SGK Çıkışı Nasıl Yapılır?

  Bugün Türkiye’de çalışan herkesin sigortası diğer bir değişle sosyal güvencesi olmak zorundadır. Ancak çalışanların kendilerine tanınan hakları kullanmasını sağlayan sigortadan işten çıkma durumunda çıkış yapılması gereklidir. İşten çıkış, bireylerin çalışmadıkları halde haksız bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanmalarının önüne geçmek için yasal bir zorunluluk olarak yapılması gereklidir. İşçinin SGK çıkışının yapılması işverenin sorumluluğunda olmakla birlikte bu yazımızda “SGK Çıkışı Nasıl Yapılır?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz.


  SGK Çıkışı

  Çalışanların işten çıkışı halinde SGK çıkışlarının yapılması için belirlenen yasal süre 10 gündür. İşverenin bu süreyi aşması halinde cezai yaptırım göreceğini de belirtmekte fayda var. Eskiden çalışanların çıkışı çeşitli belgeler toplanıp direkt Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurularak yapılıyorken bugün hemen her şeyde olduğu gibi SGK çıkış işlemi de elektronik ortama aktarılmış durumda. “SGK işten çıkış bildirgesi” olarak da bilinen bu işlem için SGK’nın geliştirdiği uygulamayı kullanacağız.

  SGK İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Düzenlenir?

  SGK çıkışı yapmak için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumunun bunun için geliştirdiği uygulamaya giriş yapmanız gerekiyor. Yazımızın sonunda linkini bulabileceğiniz bu uygulamanın giriş ekranı aşağıdaki gibidir.

  Resimde de görüldüğü gibi istenen “Kullanıcı Adı”, “Sistem Şifresi” ve “İş yeri Şifresi” bilgilerini girdikten sonra güvenlik anahtarını yazarak “Giriş” butonundan siteme giriş yapıyoruz. Bu defa karşımıza böyle bir ekran gelecek:

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bu menüler içerisinden resimde kırmızıyla işaretli olan “Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi” menüsüne tıklıyoruz.

  Bu menüye tıklamanızla birlikte eskiden kağıt üzerinde yapılan “Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi”ni elektronik ortamda düzenlemeye başlıyoruz. “İş yeri Sicil No”,”İş yeri Unvanı”, “İş yeri Adresi” ve “Vergi Numarası” şeklinde aslında işverenle ilgili bilgileri girdikten sonra hemen altındaki “Sigortalı TC Kimlik No” ve “İşten Çıkış Tarihi”ni de giriyoruz.

  Sigortalının T.C. kimlik numarasını girmemizle birlikte bu defa karşımıza sigortalının bazı kişisel bilgilerinin ve hizmet bilgilerinin istendiği bir ekran gelecek. Bu ekranda istenen işten çıkacak sigortalının mesleği, aldığı maaşı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen iş kolu ve işten ayrılış nedenini giriyoruz. Ardından “İLERİ” butonuna tıklayarak SGK çıkışını tamamlamış, diğer bir değişle SGK işten çıkış bildirgesini doldurmuş oluyoruz.

  Ancak bu noktada son ekrandaki bilgilerin tutarlı ve doğru olması önem arz ediyor çünkü sigortalının kişisel bilgileri birbirini tutmadığında ya da hizmet bilgileri Sosyal Güvenlik Kurumundaki kayıtlarla uyuşmadığında sistem otomatik olarak işten çıkış bildirgesini reddediyor ve onaylamanıza engel oluyor.

  SGK Çıkış Sorgulama

  Daha önce çıkışını yaptığınız çalışanları görüntülemek için yine yukarıda anlattığımız uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu defa ikinci menüdeki “Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi” menüsü yerine o seçeneğin hemen altında bulunan “İşten Ayrılış Görüntüleme” menüsüne tıklayarak SGK çıkış sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Bu işlemlerin dışında ayrıca işten ayrılış bildirgesini güncelleyebilir ya da iptal edebilirsiniz.

  SGK Çıkış İşlemi İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK Çıkışı Nasıl Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ömer demir dedi ki:

   Çocuğum 19 yaşında çalıştığı isyerinden ayrılalı 8 ay oldu 18 gün çalıştı çıkış yapmamışlar sigortası 18 gün gözüküyor ama aktif muhasebecileri isyeri kapandığı icin çıkış yapamıyor . kız çocuğu cikis yapmadıkları için benim üstünden sgk danda yararlanamıyor ne yapmam lazım teşekkürler

  2. turgay dedi ki:

   iyi gunler 24.05 2018 tarihinde isten cikarildim sigorta cikisimi yapacaklar ama sigortami cikis tarihinden oncesi bi tarihe yapabilirlermi mesela 05 05 2018 tarihine gün olarak kaybim olirmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta çıkış işlemlerinin 10 gün süresi var. En fazla 10 gün geriye doğru yapabilirler. Ancak bu riske girebileceklerini sanmam.

  3. Balca Kurhan Elayouti dedi ki:

   merhaba,

   Evimde çocuk bakıcısı olarak çalışan yabancı uyruklu bayanı şubat ayında işten çıkardım. 1 Martta da Çalışma Bakanlığından bana bağlı izninin iptal edildiğine dair e posta geldi ancak SGK primlerinin de otomatik olarak kesileceği düşüncesiyle bugüne kadar ilave bir işlem yapmamıştım ancak e devletten prim borcu sorgulaması yaptığımda fakiş bir borç çıktığını gördüm ve ayrıca çıkış işlemi yapmak gerektiğini öğrendim. Kendisi 61 EK-9 (10 günde fazla) kapsamında çalışıyordu. Çıkış işlemini nasıl yapabilirim? Yurtdışında yaşadığım için online yapabilir miyim?

   yanıtınız için teşekkürler

  4. ŞENCAN ÇAMKERTEN dedi ki:

   SELAMLAR
   KASIM AYINDA ÇALIŞAN İŞÇİMİ AYIN 16KASIM DA ÇIKARDIM, DAHA SONRA 29.11.2017 TARİHİNDE GERİ ALDIM, 28 ARALIK 2017 TARİHİNDE ÇIKIŞ VERMEK
   İSTİYORUM AMA İŞTEN ÇIKIŞ BİLDİRGESİ HATA VERİYOR, GÜN SAYILARINI KONTROL EDİN DİYE,
   29 KASIM DAKİ GİRİŞİ DİKKATE ALMAZSAM ÇIKIŞ BİLDİRGESİNİ KABUL EDİYOR ACABA YAPTIĞIM İŞLEM DOĞRUMU BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER

  5. Havva ZEYBEK ŞENTAŞ dedi ki:

   Merhaba
   meslek lisesi öğrencisi 13.11.2017 de işten çıkış bildirgesini onayladım 20 .10 .2017 işe girişi olan bu öğrencinin ekim ayı sgk pirimini e – bildirgede nasıl gösterceğim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aylık prim ve hizmet belgesinde 7 nolu belge türü ile,

    Bu öğrencilerden bakmakla yükümlü olmayanlar yani staj başlangıcında sağlık provizyonu olmayanların ise:

    -Aylık prim ve hizmet belgesinde 42 nolu belge türü ile Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmeleri gerekmektedir.

  Sorunuzu Yazın