emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Trafik Plaka Sorgulama

Trafik Plaka Sorgulama

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte artık birçok sorgulama işlemini online olarak yapabilmekteyiz. Bu sayede kurumlara gitmeye gerek kalmaz ve böylece kurumlardaki yığılmalar da önlenmiş olur. Trafik plaka sorgulama da bu sorgulamalardan işlemlerinden birisidir.

Araç alacağınız zaman sizin için ilk önemli olan değerler aracın sağlamlığı ve elbette ki ücretidir. İkinci el araç alınacağı zamansa plakaya da dikkat edilmesi gerekir. Bunun sebebi alacağınız ya da satacağınız ikinci el aracın plakasının üzerine herhangi bir borç ya da cezanın olup olmadığını öğrenmektir. Plakasının üzerine borç ya da ceza olan araçları satışa çıkarırken ve alırken noterde bazı sorunlar yaşanabilmektedir.

Bundan dolayı bir aracı satın almadan ya da satmadan önce trafik plaka sorgulama işlemini yapmanız da fayda var. Trafik plaka sorgulama işlemleri sadece ikinci el araç satın alacağınız da değil her zaman işinize yarar.

Plakanız ile birçok sorgulama işlemini online olarak internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulama işlemlerinden birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Plaka ile araç borç sorgulama. Bu sorgulama işleminde tescil tarihi, plakanız ve TC kimlik numaranız ile işlem yapabilirsiniz.
  • Plaka ile araç muayene sorgulama. TÜVTURK araç muayene sorgulama işleminizi sadece plakanız ile kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Plaka ile OGS borç sorgulama. OGS sorgulamanızı sadece plakanız ile yapabilirsiniz.
  • Plaka ile HGS geçiş ihlali sorgulama. HGS sorgulama işlemini de sadece plakanız ile kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Plaka ile trafik sigortası sorgulama. TC kimlik numaranız ve plakanız ile zorunlu trafik sigortanız ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Trafik plaka sorgulama işleminizi iki şekilde yapabilirsiniz: Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinden ve e-devlet sisteminden. İlk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesi üzerinden trafik araç sorgulama işleminin nasıl yapıldığını inceleyelim.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Trafik Plaka Sorgulama

Bunun için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza “Sorgulama Yapan Kişinin Kimlik Bilgileri” sayfası gelecek. Sisteme giriş yapabilmeniz için ilk olarak burada istenen bilgileri girmelisiniz. Aksi takdirde trafik plaka sorgulama işlemini gerçekleştiremezsiniz. Bilgilerinizi girdikten sonra “Doğrula” butonuna basarak giriş yapınız.

Daha sonra karşınıza çeşitli seçeneklerin bulunduğu bir sayfa gelecek. Plakanızla alakalı sorgulama için “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” seçeneğini seçmelisiniz. Yeni açılan ekranda sizden istenen bilgileri girdikten sonra trafik plaka sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Trafik Plaka Sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden birçok işlemi yapabilirsiniz. E-devlet sistemi sayesinde artık kurumlara gitmeden çeşitli bilgileri kolaylıkla öğrenebilir ve sorgulama işlemlerini de istenen bilgileri girerek yapabiliriz.

Trafik plaka sorgulama işlemini e-Devlet sistemi üzerinden de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifresini bulunduğunuz yerdeki herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

İlk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak e-Devlet sistemine şifrenizi ve TC kimlik numaranızı yazarak giriş yapınız. Ardından sorgulama işlemlerinin bulunduğu sayfada olduğunuzu göreceksiniz. Bu sayfadaki hizmetler alfabetik sıraya göre dizilmiştir. Alta inerek “Araç Sorgulama” kısmına gelin ve tıklayın. Sonrasında da sizden istenen bilgileri girerek trafik araç sorgulama işleminizi tamamlayın.

Trafik plaka sorgulama işleminin sonucunda öğrenebileceğimiz bilgiler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Aracın markası ve modeli.
  • Tescil birimi.
  • Aracın rengi.
  • Sahip olunan belgenin tarihi.
  • Aracın cinsi.

Trafik plaka sorgulama işlemlerinin sonucunda bu bilgilere ulaşırız. Bu bilgilere ek olarak eğer ikinci el bir aracın trafik plaka sorgulamasını yapıyorsa aracın çalıntı olup olmadığını da öğrenebiliriz. Hak mahrumiyetinin de ne durumda olduğu bu yöntemle tespit edilebilir.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Trafik Plaka Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sisteminden Trafik Plaka Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.