emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E Sınıfı Ehliyet

E Sınıfı Ehliyet

Normalde 9 adet olan ehliyet sınıfları artık A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, M, F, G, K olmak üzere 16 adet oldu. Ehliyetini daha önceden almış olan sürücülerin 2016 yılı itibariyle ehliyetlerini yeniletmeleri ile birlikte ömürlük ehliyet düzeni geride kaldı. Ayrıca otomatik vitesli araç kullanacağını sunan adaylar eğitimlerini buna göre alacak olup direksiyon sınavında da otomatik vitesli araç ile sınava girecek. Ehliyetini bu şekilde almış olan sürücüler, ehliyetleri ile manuel araç kullanamayacaklar. Direksiyon sınavı süreleri uzatılmış olup, sınav süresine 5 dakika daha eklendi. Adaylara 2 kez stop etme hakkı tanındı. Biz de bu yazımızda E sınıfı ehliyet hakkında bilgi vereceğiz.

 

Traktör, minibüs, otomobil, kamyonet, kamyon veya otobüs kullanmak isteyen adaylar E sınıfı sürücü belgesi almalıdır. Adayların 22 yaşını bitirmiş ve 23 yaşından gün almış olması gereklidir. Ehliyet sınavı için ilkokul mezunu olmak yeterli olacaktır.

E Sınıfı Ehliyetlerin Yenilenmesi

E sınıfı ehliyetlerini 1 Ocak 2016 tarihinden önce almış olan sürücüler, yeni yönetmeliğe göre ehliyetlerini yeniletmek durumundadır. Yenilenen E sınıfı ehliyetler yaklaşık 80 ülkede geçerli olmakla birlikte sürücü adayları da herhangi sağlık durumu olup olmadığını doğrulayacaklardır. E sınıfı ehliyete sahip olan kişiler için her 5 yılda sağlık belgesi teslim etmelidir.

ee2

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Kural ihlali yapanlara ceza puanı işlenerek, 2016 yılıyla birlikte bütün sürücü adayları 2 yıl boyunca stajyer ehliyet sahibi olacak; 1 yılda 50 ceza puanı alanların stajyer ehliyetleri geçersiz sayılacak, 75 puana ulaşan kişilerin ise ehliyetlerini kaybetmesi söz konusu olacaktır. Ceza puanının yanı sıra hız kurallarına uymayan, alkollü araç kullandığı tespit edilen, 3 defa kırmızı ışıkta geçen sürücülerin de stajyer ehliyetleri iptal edilecek.

Sistemin beraberinde getirmiş olduğu yeni kurallar doğrultusunda sürücü belgesi almak isteyen kişiler ile kurslara müracaatının yoğunlaşması da, bilinçli sürücüleri beraberinde getirmiştir. Sürücü adayının ehliyetinin iptal edilmesi durumunda psikolojik durumunun tespiti için testten(Psikoteknik testi) geçecek, iyi olduğuna dair belgesini aldığı takdirde aday sürücü kursuna tekrar müracaat ederek yeniden ehliyet alabilecektir.

Stajyer Ehliyetin İptal Olmasına Neden Olan İhlaller ve Ceza

Ceza puanını sorgulamak isteyen sürücü adayları E-Devlet resmi devlet internet sitesi üzerinden sorgulamalarını yapılabilmektedir. Bir başka yol olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesi ile sorgulama yapmaktır. Bağlantılara tıklayarak, bilgilerinizi girdiğiniz takdirde ceza puanınızı öğrenebilirsiniz.

E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir?

E sınıfı ehliyet için de araçlar belirlenmiştir. Bunlar; otobüs, kamyon, otomobil, minibüs, kamyonet ve traktördür. E sınıfı ehliyete sahip birisi bu araçları kullanabilmektedir. E sınıfı ehliyet için başvurmak için 22 yaşını doldurmuş olma şartı bulunmaktadır. E sınıfı ehliyet alımı için rutin motor, trafik, ilk yardım gibi sınavlardan sonra direksiyon sınavı yapılmaktadır. E sınıfı ehliyet almak isteyen kişinin eğer A1 ya da F sınıfı ehliyeti varsa İlk yardım kısmından muaf olabilmektedir. B sınıfı ehliyeti olanlar ise motor kısmından sınava girer.

E-devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

EGM Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama için TIKLAYINI

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.