Banka Kredileri

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileri ve Şartları

pesinatsiz ev kredisi veren bankalar

Konut almak isteyenler için en çok tercih edilen konut kredileri genelde belirli bir tutara kadar verilmektedir. Başka bir deyişle ev bedelinin yüzde 80, yüzde 75 ya da yüzde 50 gibi bir tutarına karşılık konut kredisi verilmektedir. Kalan kısım ise peşinat olarak bilinmekte ve evi almak isteyen tarafından karşılanmaktadır. Ancak peşinatsız kredi veren bankalar ile peşinatı bulunmayan kimseler de ev sahibi olabilmektedirler.

Peşinatsız Ev Satın Alınır mı?

Ev almak için peşinatı olmayan kimseler için bazı bankalar tarafından gerekli şartların yerine getirilmesi halinde konut kredisi verilebilmektedir. Ancak bu türden bir kredinin çekilmesi için gereken şartların tamamının sağlanması gerekiyor. Genelde bankalara konut kredisi için başvuru yapıldığında, en fazla kullanılacak kredi tutarı yüzde 80 olarak belirlenmiştir. Örneğin 100 bin liralık bir konut için bu oran üzerinden bankanın vereceği en fazla tutar 80 bin lira olmakta, kalan 20 bin ise peşinat olarak bilinmekte ve evi satın almak isteyen tarafından ödenmektedir.

Ancak bu durum bazı hallerde özellikle nakit parası olmayanlar için çeşitli sorunlar yaratabilmektedir. Bu durumda ise birkaç yöntem denenmektedir. Bu yöntemlerden ilki satıcı ile anlaşarak eksper değerini yüksek göstermektir. Örneğin ev 100 bin liraya alınacaksa, satıcı ile konuşarak evin satış değerini 120 bin olarak göstererek, eksperin 100 bin lira değer vermesi sağlanabilmektedir. Böylece evin değerinin tamamı banka tarafından karşılanabilecektir. Ancak bu durum her zaman sonuç vermeyebilir çünkü eksperler konut fiyatlarını ve civardaki yapıların tutarlarını gayet iyi bildikleri için böyle bir durumda fazladan istenen bedelin yüksek olduğunu belirterek evin gerçek değerini yansıtabilmektedir.

Peşinatsız Kredi Veren Bankalar

Peşinatsız konut kredisi veren bankalar ise konut ederinin tamamını kredi kapsamında sunarlar ve böylece alıcının herhangi bir peşinat ödemeden evi satın almasını mümkün hale getirirler. Bankalara başvuru yapmadan önce özellikle Emlak Konut tarafından yapılan projelerin de değerlendirilmesi yararlı olacaktır.

Emlak GYO tarafından sunulan faiz oranları düşük olmakta ve ev sahibi olmak isteyenlere cazip avantajlar sağlamaktadır. Yapılan projelere göre katılım gösterilecek Emlak GYO kredi çekmek için değil, yapılan ev projelerine dahil olarak konutu satın almak amacıyla kullanılmaktadır.

Ancak bu imkân proje açısından kısıtlı olduğu için istediğiniz evi almak için şu bankaların peşinatsız kredi paketleri değerlendirmeye açıktır;

  • QNB Finansbank Peşinatsız Kredi; Peşinatı olmayan kimselere ev almalarını sağlayan banka, 180 aya varan vade süreleriyle de ödeme kolaylığı sunuyor. Buna göre banka tarafından istenen belgeler ile birlikte bankaya başvuru yapılır ve banka tarafından kredi notuna göre inceleme başlatılır. Başvuru yapanın kredi çekmeye uygun olması halinde banka iki iş günü içinde eksper görevlendirerek satın alınmak istenen evin değerini belirler. Daha sonra kredinin onaylanması halinde satış işlemleri yapılmaktadır.
  • HSBC: Ek teminat gösterilmesi halinde 120 aya varan vade süreleri ile peşinatsız ev kredisi kullandıran HSBC, bu sayede peşinat olmadan konut almayı mümkün kılıyor. Eksper tarafından belirlenen tutar kadar kredi kullanmanız mümkün hale geliyor.
  • TEB; 10 yıla kadar varan vade süreleri ile peşinatsız konut kredisi sunan TEB, ev değeri kadarınca konut kredisi çekmeyi mümkün hale getiriyor.

Peşinatsız Kredi Çekerken Önemli Nokta

Peşinatsız konut kredisi çekmek isteyenler için en önemli nokta evin değeri ile eksperin belirleyeceği tutardır. Eğer eksperin belirlediği tutardan, ev değeri yüksek kalıyorsa ve satıcı fiyatı değiştirmiyorsa, bu durumda arada oluşan farkın yine alıcı tarafından kapatılması, bir tür peşinat verilmesi gerekmektedir. Peşinatsız ev kredisi kullanımlarda yine kullanıcının dikkat etmesi gereken bir diğer nokta, faiz oranlarının ne olduğu ve sabit ya da değişken oranları öğrenmesidir.

Ev Sahibi Olmak İsteyenler TOKİ Kredisi Nasıl Çekilir?

Kredilere Erteleme Geldi, Kimler Kredi Ertelemesi Yapabilir?

Acil Paraya İhtiyacı Olanlar İçin Anında Kredi Veren Bankalar

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir