ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Trafik Poliçe Sorgulama

Trafik Poliçe Sorgulama
16.05.2017

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden birçok işlemi kolaylıkla, kısa sürede gerçekleştirebilmekteyiz. Çeşitli uygulamalar sayesinde, artık kurumlarda meydana gelen uzun sıralar önlenebilmektedir. Trafik poliçe sorgulama da bunlardan birisidir. İnternet üzerinden kolaylıkla trafik poliçe sorgulama yapabilirsiniz.

Trafik poliçe sorgulama işlemi araç sahipleri için önemlidir. Sigortaları ile ilgili bir sorun meydana geldiğinde internet üzerinden birkaç bilgi ile kısa sürede sorgulama yapabilirler. Sadece trafik poliçe sorgulama işlemi değil, diğer birçok işlem de artık internet üzerinden yapılabilmektedir.

Trafik poliçe sorgulamanın hangi siteden ve nasıl yapıldığına geçmeden önce poliçenin ne olduğuna ve ne işe yaradığına bakalım.

Poliçe Nedir?

Poliçe, sigorta anlaşmasının yazılı olan metni şeklinde tanımlanabilir. Sigorta yaptıran kişiler için bu tanımın ne anlama geldiğinin bilinmesi önemlidir. Poliçe belgesinin içeriğinde ise şu bilgiler yer almaktadır:

  • Sigortacı ve sigorta ettiren kişinin adı ve adresi.
  • Sigortanın konusu.
  • Belirlenmiş olan teminatlar.
  • Teminatların başlangıç – bitiş tarihleri.
  • Sigortanın ücret olarak bedeli.
  • Primin tutarı ve ödeme şekilleri.
  • Tanzim tarihi.

Poliçeler bu bilgiler kapsamında düzenlenir ve gerekli kişiler tarafından imzalanır. Sigortalıya verileceği zaman genel şartların yanında varsa özel şartlar ile teslim edilir. Genel şartlar bütün şirketler için ortak kabul edilen şartlardır ve farklılık göstermemektedir. Eğer genel şartlarda genişletme ya da daraltma yapılması gerekiyorsa, o zaman özel şartlar oluşturulur ve sigortalı olan kişiye poliçeye ek olarak verilir.

Poliçenin ne olduğu ve ne işe yaradığı bu şekildedir. Hem poliçelerle hem de trafik sorgulamaları ile diğer birçok sorgulamada kolaylaştırmaya gidilmektedir. Böylece kurumlardaki yoğunlukların azaltılması amaçlanmıştır.

Trafik Poliçe Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Trafik poliçe sorgulama işlemini iki site üzerinden yapabilirsiniz. Bunlardan ilki e-Devlet sistemidir. Gelişen teknoloji ile artık birçok işlemi internet üzerinden online olarak halledebiliyoruz. E-devlet sistemi yardımıyla da birçok sorgulama ve bilgileri görüntüleme işlemi yapabilmekteyiz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Trafik Poliçe Sorgulama

E-devlet sistemine giriş yapabilmek için bir e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-devlet şifrenizi bulunduğunuz yerdeki herhangi bir PTT şubesinden ücret karşılığında alabilirsiniz. Daha sonra yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş sırasında e-Devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı girmeniz yeterlidir.

Daha sonra karşınıza gelen sayfada istenilen bilgileri girdikten sonra trafik poliçe sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden Trafik Poliçe Sorgulama

Trafik poliçe sorgulamanın diğer bir yolu da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sitesinden sorgulama yapmaktır. Bu site üzerinden trafik poliçe sorgulama işlemi yaparken bir şifreye ihtiyacını bulunmamaktadır. Sadece sizden aracınız ve sizinle ilgili bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra trafik poliçe sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sitesinden trafik poliçe sorgulama işlemi için yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayın. Karşınıza gelen sayfada size üç farklı seçenek sunulmuştur. Buna göre üç farklı şekilde trafik poliçe sorgulaması yapabilirsiniz: Plaka ve TC kimlik ile sorgulama, Plaka ve vergi kimlik numarası ile sorgulama, Sigorta bilgileri ile sorgulama. Bu üç farklı seçenekten size uygun olanı seçin ve sizden istenen bilgileri doldurun. Güvenlik metnini de girdikten sonra “Ara” butonuna tıkladığınız takdirde trafik poliçe sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.