emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekliler İçin Acil Kredi PTT Üzerinden Veriliyor

Emekliler İçin Acil Kredi PTT Üzerinden Veriliyor

BBDK tarafından yeni yapılan düzenlemede tüm emeklileri ilgilendiren gelişmelere yer verildi. Kredi kartlarını ya da borçlarını ödemekte zorluk çeken ve geçim şartlarını taşıyamayan kişilere ve emeklilere PTT üzerinden 60 aya varan kredi imkânları sağlanıyor.

Emekliye Kredi İmkanı

Koronavirüs sürecinin uzaması ve salgının artması gibi nedenler ile başta emekliler olmak üzere pek çok kimse ekonomik zorluklar yaşadığı için kredi çekme zorunluluğu duyuyorlar. Aynı zamanda başta emekliler olmak üzere herhangi bir geliri de sahip olmayıp kredi kartı kullananlar ve asgari tutarını bile kolayca ödemeyenler için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu PTT ve bankalara yeni bir talimat verdi.

Bu talimat kapsamında emekliler başta olmak üzere geliri olmayan ve kredi kartı borçları başta olmak üzere çeşitli ödemelerini yapmakta zorlananlara 60 aya kadar vadeli borç kapatma ya da ihtiyaç kredisi verilecek. Bu imkânlardan yararlanan kredi emekliler ya da borçlular ise düşük faizlerden yararlanacak.

Emeklilere 60 Aya Varan Kredi

BDDK tarafından özellikle son zamanlarda artan döviz ve altın kurları yüzünden emekli maaşları eriyen emeklilere yönelik, nakit para ihtiyaçlarını çözmek için yeni bir karar aldı. PTT müdürlüklerine gönderilen yazılarda emeklilere 60 aya kadar varan düşük faizli kredi imkânları sunuldu. Gönderilen yazıda aynı zamanda kredi çekmek isteyen emeklilerin kredi taleplerinin karşılanması ve gerekli kolaylıkların sağlanması da ifade edildi.

Bu bakımdan bankalardan 3 yıldan fazla vadeler ile ihtiyaç kredisi çekemeyen emekliler PTT kanalı vasıtasıyla maaş tutarlarına göre düşük faiz oranları ile 5 yıla kadar ihtiyaç kredisi kullanabilecekler. PTT’den kredi çekmek isteyenler için ise belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor;

  • Başvuru yapılması için emekli olmak gerekmektedir. Aynı şekilde emeklilik aylığının da PTT üzerinden alınıyor olması ya da taşıma yapılarak PTT’den alınması gerekmektedir.
  • Krediye başvurular için en üst yaş sınırı 82 olarak belirlenmiştir.
  • Yapılacak geri ödeme planlamasında emekli maaşının yarısını geçmeyecek şekilde tutar belirlenmektedir. Buna göre 1500 TL emekli maaşı alan kişinin aylık ödeme olarak en fazla 750 TL’ye denk gelen kredi tutarı çekmesi mümkündür.
  • En üst limit olarak kredi tutarı 80.000 TL olarak belirlenmiştir.
  • Faiz oranları PTT’nin belirlediği güncen kurlara göre değişkenlik göstermektedir.
  • Başvuru esnasında müracaat yapan emeklinin kendisi olması gerekmektedir. Başka bir emeklinin adına başvurular vekaletname olmasına karşılık dahi geçerli sayılmamaktadır.
  • Kredi çekmek isteyen emekliler PTT şubelerine başvuru yapabilecekleri gibi ön başvuru değerlendirmesi için SMS yoluyla da başvuru yapabilecekler. Buna göre PTT ve kimlik numarasını yazarak 3050’ye gönderilen başvurular ön kontrole alınarak emekliye krediye uygunluğu daha sonra kısa mesaj ile bildirilecek.

Geliri Olmayanlara da Kredi İmkânı

BDDK’nın yeni düzenlemesine göre sadece emekliler için kredi değil aynı zamanda herhangi bir geliri olmayan kimselere de yeni düzenlemeler getirildi. Buna göre geliri olmayan kişilerin kredi kartı limitleri bin 300 Türk Lirası iken yeni düzenleme ile 2000 liraya yükseldi. Bu açıdan geliri olmayan kimseler kredi kartlarını kullanarak ATM’lerden ya da şubelerden iki bin liraya kadar kredi çekebilecekler.

Kredi kartı borçlarını ödemeyenler için de yeni düzenlemeler yapıldı. Buna göre kredi kartı borcunun asgari tutarını bir yıl içinde üç kez ödemeyen kimselere hemen yasal takip başlatılmayacak olup yıl sonuna kadar süre tanınacak. Bu süre içinde kişinin kredi puanı ise düşürülecek. Başka bankalardan kredi kartı alma imkânı engellenecek. Sene sonundan sonra da kredi kartı borcunu kapatmayanlar için ise yasal takip süreci başlatılacak.

Borçlarını Kapatmak İsteyenlere Borç Kredisi Veren Bankalar

Acil Paraya İhtiyacı Olanlar İçin Anında Kredi Veren Bankalar

Bankadan Başka Kredi Veren Firmalar (Kurumlar) Neler?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.