• Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?


  Sigortasız ev hanımlarına emeklilik müjdesinin gelmesi ile birlikte gerekli şartları sağlayan kadınlardan başvurular gelmeye başladı. Emeklilik hakları yalnızca çalışan kadınlara değil, ev hanımlarına da sağlanabilmektedir. Ev hanımlarının, çalışan kadınlar gibi belirli bir süre prim ödemesi yapmaları gerekir. Ev hanımlarından istenen prim ücretleri, çalışan kadınlara göre daha az olacağından ödemeler rahatlıkla karşılanabilmektedir. Prim ödemelerini düzenli olarak yapan ev hanımları, ilerleyen yaşlarda daha iyi bir standartta yaşama şansına sahip olabilmektedir. Ev hanımlarına emeklilik hakkından yararlanabilmek için herhangi bir el sanatıyla uğraşma ve gelir elde etme şartı aranmaktadır. Sadece ev işleri ile uğraşan, ev ekonomisine küçük de olsa katkı sağlamayan kadınlar, emeklilikten faydalanamaz. Annemin hiç sigortası yok nasıl emekli olabilir diye merak edenler, annelerinin bu şekilde sigorta sahibi olmasını sağlayabilir.


  Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  Ev hanımlar, isteğe bağlı olarak emekli olabilmektedir. Emeklilik başvurusunda bulunmayanlar, bu haktan yararlanamaz. Bu haktan yararlanmak isteyenlerin akıllarına gelen ilk sorulardan biri ise, ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir sorusudur. İsteğe bağlı sigortalılık konusunda başvuran kişilerde iki adet şart aranmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler, prim ödemelerinin eksiksiz bir şekilde ödemeleri ve yaş şartının sağlamaları durumunda emekli olabilirler. Ev hanımlarından istenen aylık prim 158 TL’dir. Şartlardan birisi, başvuru için getirilen yaş sınırlamasıdır. 18 yaşından büyük kadınların başvuruları değerlendirilmektedir. Başvuran kişilerin herhangi bir yerde çalışmıyor olması ve işe dönüştürdükleri hobilerini evden devam ettiriyor olmaları gerekmektedir. Havlu, örtü, çorap, halı, dantel, nakış, turistik eşya, sepet, hasır, yapma çiçek gibi el işlerinin evde üretilmesi ve kişisel imkanlar ile satılması gerekmektedir.

  Başvuru Adımları Nelerdir?

  Ev hanımlarına emeklilik başvurusunda bulunmak isteyenler öncelikle Gelir Vergisi mükellefi olmadıklarına dair bir yazı almalıdır.  Bu belge temin edildikten sonra, “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” adı verilen formun doldurulması gerekmektedir. İstenilen evraklar arasında kimlik fotokopisi de bulunmaktadır. Tüm bu belgeler hazırlandıktan sonra başvurular tamamlanabilmektedir. Başvurunun tamamlandığı günün bir sonraki iş gününden itibaren sigorta başlatılmaktadır. Ödenen primler sayesinde, sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahip olunur. 5 yıl boyunca prim ödeyen ev hanımları, vefatlarında yakınlarına ölüm aylığı da bırakmış olmaktadır.

  Prim Miktarı Hesaplama

  Ev hanımlarının ödemeleri gereken primler, kazançlarına göre özel olarak hesaplanabilmektedir. Vergiden muaf olarak evde iş yapan kadınlar, belirttikleri gelir üzerinden prim ödemesi gerçekleştirir. Ev hanımı sigortası primi ne kadar diye merak edenler, elde ettikleri kazancın %32’sini hesaplayarak fikir sahibi olabilir. Bu oran içerisinde %20’lik oran malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası olarak tahsil edilmektedir. Kalan %12’lik oran ise Genel Sağlık Sigortası için alınmaktadır. Ev hanımlarına emeklilik için yatırılacak en düşük prim tutarı 541,20 TL olarak hesaplanmıştır. Kişinin kazancı yüksek ise ödemesi gereken prim ücreti de artmaktadır. El işlerinin satışından aylık sabit bir gelir elde etmek söz konusu olmadığından, kişilerin kazanç konusunda kendilerinin söz sahibi olmasına izin verilmiştir.

  Ev Hanımları Kaç Günden Emekli Olur?

  Emekli olabilmek için yaş şartı ile birlikte prim ödemesi yapılan gün sayısına da dikkat edilmelidir. Prim gün sayısını tamamlamış olan kişiler, yaş şartını sağlasalar dahi emekli olamamaktadır. Ev hanımları da bu şartlara dikkat etmek zorundadır. İsteğe bağlı sigortalılık tan yararlanan kadınlar, Bağ-Kur güvencesi ile emekli olmaktadır. Ev hanımlarının ödemeleri gereken toplam prim gün sayısı ise 9000 gündür. Emekliliğinin öncesindeki son 3.5 yıl öncesinde işyerinde işe başlayan ev hanımları ise 7200 günden emekli olabilir. İşlerini evden devam ettirenler ise 9000 gün şartını sağlayana kadar beklemek zorundadır. Ev hanımlarının emekliliğinde yaş şartı ise 58 yaştır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur?

  Doğum Borçlanması Hesaplama

  25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı Mı ?  tıkla sorunu sor

  Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ayşıl dedi ki:

   İşi olmayan ev hanımı ne yapacak

  Sorunuzu Yazın