Emeklilik

Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur

Hiç sigortası olmayan ev hanımları (kadınları) için emeklilik fırsatı devlet tarafından yapılan düzenlemeler sayesinde 2019 yılında mümkün hale gelmiştir. Düzenlenen yeni kanun kapsamında, ev hanımları Sosyal Güvenlik Kurumu’na daha düşük prim ödemelerini düzenli şekilde yaptıkları takdirde emekli olma fırsatı yakalayacaktır. İsteğe bağlı olarak yapılan prim ödemeleri sonucunda ev hanımlarına emeklilik 2019 yılında bir hak olarak sunulmuştur.


Hiç sigorta giriş olmayan ev hanımları gerekli şartlara uygunluk sağladığı takdirde emekli olma fırsatı yakalamaktadır. Ev hanımlarına emeklilik için nereye başvurulur, prim ödemeleri ne kadar, şartları neler gibi tüm soruların cevaplarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı İçin Şartlar Nelerdir?

Ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir? merak ediyorsanız;

 • Başvuruda bulunacak olan ev hanımının 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak olan ev hanımı vergi mükellefi olmamalıdır.
 • Başvuruda bulunacak olan ev hanımının kendi imkanlarıyla üretim yapması ve ek gelir elde ediyor gerekmektedir.

Ev hanımları için emeklilik fırsatı yakalama imkânı evde kendi imkanlarıyla üretim yapması ve para kazanması şartıyla verilmektedir. Ev hanımları kendi imkanlarıyla; çorap, havlu, nakış işleri, halı, örtü, hasır, çiçek, fırça, sepet, turistik eşyalar gibi el sanatlarıyla üretim yapmalı ve satışını gerçekleştirmelidir. Bu şekilde üretim yaparak ek gelir sağlayan ev hanımları için emeklilik fırsatı sunulmaktadır.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Başvuru Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarına emeklilik başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmakta olup gerekli tüm işlemler il müdürlüklerinde tamamlanabilmektedir. Başvuru için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Öncelikle SGK il müdürlüklerine gidilmesi ve gelir vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınması gerekmektedir.
 • Yine SGK il müdürlüklerinde bulunan ilgili bölüme gidilerek, isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi doldurulmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi, doldurduğunuz bildirge ve gelir vergisi mükellefi olmadığınıza dair belge ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvurunun yapılığı günü takip eden gün sigorta başlangıcı yapılmaktadır. Ev hanımları isteğe bağlı olarak 5 yıl boyunca prim ödemesi gerçekleştirirse, vefat durumunda mirasçılarına ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ev Hanımları İçin Prim Ödemeleri Ne Kadardır?

Ev hanımlarının isteğe bağlı olarak ödeyeceği SGK primleri aylık olarak ödenmektedir. Toplu para yatırarak emekli olma gibi bir durum ev hanımları için geçerli değildir. Ev hanımlarının emeklilik fırsatı BAĞ-KUR yeni ismiyle 4/B çatısı altında gerçekleşmektedir. BAĞ-KUR güvencesi ile emekli olabilecek olan ev hanımları, sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilecektir.

Aylık olarak yatırılacak olan primlerin; yüzde 20’si malullük, emeklilik ve ölüm sigortası olarak yatırılmaktadır. Aylık primin yüzde 12’si ise Genel Sağlık Sigortası kısa ismiyle GSS primi olarak yatırılmaktadır. Bunun yanı sıra ev hanımlarının yatıracağı primler vergiden muaf tutulmaktadır.

2019 yılında yatırabilen en düşük BAĞ-KUR primi yaklaşık 613 TL iken, ev hanımlarına sunulan emeklilik fırsatında aylık prim ödemleri 158 TL indirimli olarak belirlenmiştir. Yani ev hanımları 455 TL prim ödeyerek emeklilik fırsatı yakalayabilmektedir. Ödenecek prim gün sayısı ise her yıl atarak yükselecektir. 2019’de aylık ödenecek prim gün sayısı 25 iken, 2019’da 26 gün olacak ve her sene bir gün artarak yükselmeye devam edecektir.

Ev Hanımları Ne Zaman Emekli Olabilir, Emeklilik Şartları Nelerdir?

Ev hanımlarına sunulan emeklilik fırsatında ev hanımları 9000 gün boyunca düzenli olarak isteğe bağlı prim ödemesi yapmalıdır. Bazı durumlarda emeklilik şartlarında değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Ev hanımı emekli olmadan önceki 3,5 yıl boyunca başka bir kişinin yanında çalışır ise 7200 gün prim ödemesi ile emekli olabilmektedir.
 • İsteğe bağlı prim ödemesi yapan ev hanımları 5400 gün prim ödemesini yaparsa 61 yaşına geldiğinde emekli olma hakkı kazanmaktadır.

Ev Hanımları İçin Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Normal şartlarda SSK (4/A), BAĞ-KUR (4/B) ya da Emekli Sandığı (4/C) emeklilik şartları yerine getirildiğinde ödenen prim tutarının üç katına kadar emekli maaşları hesaplanabilmektedir. Ev hanımları için ödenecek prim tutarın düşük olması, emekli maaşlarının da düşük olacağı algısı yaratmıştı. Yapılan açıklamalar; ev hanımlarına bağlanacak emekli maaşının farklı bir şekilde hesaplanacağı ve tahmin edildiği kadar düşük olmayacağını gösterdi.

Evde kendi imkanlarıyla iş yapan kadınlar için emekliliğe hak kazanmak mümkün hale gelmiş olup ayda 24 gün prim ödeyerek 1400 TL’ye kadar emekli maaşı hakkı sağlanacağı açıklanmıştır. Sunulan bu imkân sayesinde ev hanımları emekli olabilecek ve emeklilik zamanlarını rahat bir şekilde geçirebilecekler.

Ev hanımları için sunulan emeklilik fırsatı yanı sıra devlet tarafından birçok teşvik ve faizsiz kredi seçeneği sunuluyor. Kendi işini kurmak isteyen ev hanımları, projeleri ile birlikte KOSGEB’e başvuruda bulunabiliyor. Gerekli şartlara uygunluk sağlayan girişimci ev hanımlarına 150 bin TL’ye kadar destek sağlanıyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de faaliyet gösteren bazı bankalarda ev hanımlarına özel kredi ya da kredi kartı seçenekleri sunmaktadır.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Online Olarak Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ev hanımları için emeklilik müjdesi geldiğinden beri birçok ev hanımı detayları merak etmektedir. Tüm şartlara uygunluk sağlayan ev hanımları, isteğe bağlı olarak prim ödemelerini gerçekleştirerek emekli olabilmektedir. Ev hanım isteğe bağlı olarak ödeme yaptığında BAĞ-KUR (4B) güvencesi altında emekli olma fırsatı yakalamaktadır. 4B isteğe bağlı sigortanız ile ilgili merak ettiklerinizi E-Devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/4b-istege-bagli-ilk-tescil-kaydi adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sayfa açıldığında ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayarak kimlik doğrulama işleminizi tamamlamalısınız. Bunun için T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Şifreniz yoksa PTT şubelerinden almanız mümkündür.
 • Kimlik doğrulama işleminden sonra açılan sayfada 4B isteğe bağlı ilk tescil kaydınız ile ilgili detayları görebilirsiniz.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Telefon Aracılığıyla Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ev hanımları için emeklilik şartları, maaş ödemeleri ya da gerekli sorgulamalar telefon aracılığıyla yapılabilmektedir. T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Alo 170’i arayarak sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Alo 170’i aradığınızda; SGK, ÇGGB, MYK ve İŞKUR kurumları ile ilgili sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Alo 170’i aradığınızda yanınızda nüfus cüzdanınızı bulundurmanız, işlemlerin daha hızlı yapabilmenizi sağlayacaktır. Alo 170’i aradığınızda sizin adınıza bir başvuru takip numarası oluşturulmaktadır. Sorularınız anında cevaplanırken, ihbar ya da şikayetlerinizin cevaplanma süresi 3 iş günüdür.

Alo 170’in telefon aracılığıyla sunduğu hizmetlerin yanı sıra online olarak resmî web sitesi üzerinden de hizmet sunmaktadır. www.alo170.gov.tr adresine giriş yaparak, canlı destek bölümüne bağlanabilirsiniz. Canlı olarak uzmanlarla yazışabilir, sorularınızın cevaplarını hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Bunun yanı sıra başvuru takip numaranızla site üzerinden sorgulama yaparak, beklediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Resmî web sitesine giriş yaptığınızda görüntülü destek almanızda mümkündür. İşaret dili bilen uzmanlarla iletişim kurabilir, sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur?

Doğum Borçlanması Hesaplama

25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı Mı ?

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Merhaba,
  Ben annemin oğlu olaraktan, annemin emekliliğe çıkması için her ay kaç TL ve nereye yatırmalıyım ? ve toplam kaç ay para yatırılmalıdır?
  Annem ev hanımı ve 60 yaşında ve halen evlidir. 40 yıllık evliliği var.
  Lütfen bilgilendirin beni.

  Kız kardeşim içinde aynı şey söz konusudur, o’ da evli , ev hanımı, iki küçük çocuk sahibi, 36 yaşında ve 15 yıldan beri evli.
  Lütfen bilgilendirir misiniz beni en kısa zamanda.
  Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Annenizi 60 yaşından sonra prim yatırarak emekli edebilmeniz mümkün değil. Kız kardeşiniz için her ay isteğe bağlı sigorta yatırabilirsiniz. Ancak her ikisi için de geriye dönük prim yatırabilmeniz mümkün değil.

  1. İyi akşamlar dilerim benim annem 30 sene felan evli oldu öyle devam ediyor hiç sigortasıda yok hiç yan gelirde yok ve annem 47 yaşında emekli olma şansı varmı vede nasıl olur acaba

  2. Merhaba,

   Annennizin emekli olma şansı en az 7200 gün prim ile olur. Onuda geriye dönük ödeme şansınız yok yani şimdi başlasanız 67 yaşında emekli olabilir.

 2. Iyı günler sorum annem için olacak kendisi ev hanımı 01/04/1959 doğumlu hiç bir yerde sigorta girişi yok calismadi. Istege bağlı sigorta sistemi ile sanırım 9000 prim şartı var bunu daha erkene çekebilmek mümkün mü mümkünse kaç yılda ne kadar ödenecek toplu ödeme borclanmasi mümkün mü son olarak maliyeden esnaf muafiyet belgesinin alınmasi (el örgü Vs. Nakış) ile yapılacak emeklilik nasıl oluyor ödemesi Vs ve ev haniminin emekliliğine nasıl bir katkısı oluyor

 3. Meraba annem 57 yaşında hiç sigortası yok merdiven siliyor du gözlerinde sorun oldu bıraktı %40 raporlu bir gözünü kaybetti engelli maaşı bağlamak istedim evde 3 erkek kardeşim olduğu için kabul etmediler engelli maaşına uygun görmediler bu bir sebep miş

  1. Merhaba,

   Emekli olabilmeniz için En az 5400 gün gerekli. Yada en az 1800 günü doldurup 60 yaşında iş gücü kaybı yanı % 60 rapor almanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu