emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Havalimanlarına Koronavirüs Tedbirleri Genelgesi Yayımlandı!

Havalimanlarına Koronavirüs Tedbirleri Genelgesi Yayımlandı!
28.05.2020

Havalimanlarına Koronavirüs Tedbirleri Genelgesi Yayımlandı! Havalimanları için korona virüsü tedbirleri yayımlanmış bulunmaktadır. Haziran 2020 ayı içerisinde başlaması planlanan uçuşlar ile birlikte Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda havalimanları için korona virüsü tedbirleri kapsamında genelge yayımlanmış bulunuyor. Yayımlanan genelge kapsamına göre maske kullanmayan yolcuların havalimanlarına kabul edilmeyeceği, karşılama ve uğurlama için gelenlerin de terminal binasına girişlerine izin verilmeyeceği belirtildi.

SHGM, korona virüsü ile mücadele kapsamında havalimanlarında uyulması gereken kurallar çerçevesinde “Havalimanları Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyon Genelgesi”ni sosyal medya hesaplarından yayımlamış bulunmakta. Yayımlanan genelgeye göre, havalimanları aracılığı ile seyahat edecek olan yolcuların sağlık otoritelerinin belirlenmiş olduğu tedbirler ve maske gibi koruyucu donanımlarının yanında bulundurmaları gerekmektedir. Belirtilen kurallara uygunluk göstermeyen yolcular havalimanlarına kabul edilmeyeceklerdir. Havalimanlarına ulaşımda özel toplu taşıma servislerini kullanan yolcular, belirlenene sosyal mesafe kuralına göre oturma düzenine göre seyahat edeceklerdir. Ayrıca yapılacak olan seyahat esnasında maske kullanımına da dikkat edilecektir.

Havalimanı Yolcularının Ateşleri Ölçülecek!

Havalimanı Yolcularının Ateşleri Ölçülecek! Yurt içi ve yurt dışı olarak seyahat edecek olan yolcuların terminal binasına girişlerinde termal kameralar ya da temassız ısı ölçerler ile yolcuların ateşleri ölçülecektir. Refakatçi zorunluluğu olan yolcuların refakatçilerin dışında terminal binasına karşılama ya da uğurlamaya gelen vatandaşlar içeri alınmayacaklardır. Yolcular maske takarak terminal binasına giriş yapabileceklerdir. Yayımlanan genelgeye göre korona virüsü nedeni ile riskli bölgelerden gelen yolcular için korona virüsü bulaşma riskini minimuma indirgemek için yolcuların farklı giriş ve çıkış noktalarının kullanımı sağlanacaktır.

Belirtilen yolcuların termal kamera ile ateş ölçümleri terminal girişlerinde yapılacaktır. Yolculardan ateş, öksürük, solunum yolu sıkıntısı yaşayan vatandaşların tıbbi maske kullanılması sağlanılarak havalimanlarında bulunan sağlık birimlerine yönlendirmeleri sağlanacaktır. Hava yolunu kullanan yolcular için korona virüsü ile kişisel bilgileri Saplık Bakanlığı ve gerekli olması durumunda üçüncü ülkeler ile paylaşılmak üzere havayolu şirketlerinden istenebilecektir. Yanlış beyanda bulunanlar hakkında cezai yaptırımlar uygulanarak uçuşlarına izin verilmeyecektir.

Sağlık Bakanlığı Normalleşme Sürecine 11 Sektör İçin Yeni Rehber Kuralları Hazırladı!

Vergi İndiriminden Nasıl Faydalanılır, Şartları Nelerdir ?

Yeni Normal Ne Zaman Başlayacak ve Kısıtlamalar Ne Zaman Kaldırılacak?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.