emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yeni Normal Ne Zaman Başlayacak ve Kısıtlamalar Ne Zaman Kaldırılacak?

Yeni Normal Ne Zaman Başlayacak ve Kısıtlamalar Ne Zaman Kaldırılacak?
27.05.2020

Son Dakika, Seyahat Yasağı Ne Zaman Kalkacak? Korona virüsü nedeni ile alınan kısıtlama kararları, vaka sayısındaki iyileşme ve yeni hasta sayısının azalmasından dolayı tek tek esnetilmeye başlanmış bulunuyor. 4 gün süren Ramazan Bayramı kısıtlamasının ardından tüm gözler seyahat yasaklarının ne zaman kalkacağını araştırmaya başlamış bulunuyor. Gelen son dakika bilgisine göre de 3 Haziran günü oldukça önemli kararlar alınacağı belirtilmiş bulunuyor. Toplam olarak 15 ile olan giriş ve çıkış yasaklarının kalkması ve ayrıca sahillerin yeniden açılması planı gündeme geleceği belirtildi.

Korona virüsü nedeni ile otuz büyükşehir ve Zonguldak iline tedbir amaçlı giriş – çıkış kısıtlaması getirilmişti. Daha sonra yavaş yavaş gözlemlenen iyileşme sürecinde ilk 7 il ve daha sonra da 9 il genelinde toplam 16 ilimizde seyahat yasağı kaldırılmış bulunuyor. Diğer kalan 15 ilimiz için giriş ve çıkışlar da 3 Haziran tarihine kadar uzatılmış bulunuyor. Buna göre nüfus yoğunluğu fazla olan illerimizde alınacak karar önümüzdeki haftadaki vaka sayılarına göre belirlenecek. Alınacak veriler ve Bilim Kurulu tavsiyelerine bağlı olarak 15 şehir genelinde giriş ve çıkışların kaldırılması planlanıyor. Yapılacak olan genel inceleme neticesinde virüsün seyrine bağlı olumsuzluklar ve vaka sayısına bağlı olarak artışların sürmesi sonucunda da il bazlı yasakların sürmesi gündeme gelmiş bulunuyor. Korona virüsü vakası tespit edilen illerde, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları’nca il geneli, ilçe ya da bölgesel olarak yasaklama kararları uygulanabilecektir.

Kısıtlamalar Ne Zaman Kalkıyor ?

Yeni Normal Ne Zaman Başlayacak ve Kısıtlamalar Ne Zaman Kaldırılacak? Korona virüsü nedeni ile alınan tedbirler nedeni ile birlikte kullanıma kapatılmış olan park, bahçe, sahil, mesire ve ören alanları ve piknik alanları tekrar kullanıma açılacaktır. İl genelindeki verilere göre ve salgının yayılma durumuna göre vatandaşların maske takarak ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmesiyle birlikte bu alanların kullanılması sağlanacak. Herhangi bir risk durumunda ise İl İdare ve Pandemi kurallarına bağlı olarak bu alanlarda geçici yasaklar konabilecek.

Yeni normal olarak adlandırılmakta olan korona virüsü sonrası süreci hayatımızdaki birçok işlem ve uygulamanın oldukça farklı bir şekilde seyretmesini sağlayacak. İnsanların bir araya geldiği sosyal alanlar için yeni düzenlemeler öngörülmektedir. Turizm başkenti olan Antalya’nın dünya çapında ün salan Konyaaltı Sahili de korona virüsünden etkilenen alanlardan biri olmaktadır. Konyaaltı sahilinde başlatılan bir uygulama ile birlikte sahilde rastgele havlu atıp güneşlenme olmayacak ve rastgele denize girilemeyecek.

Antalya’nın dünyaca meşhur Konyaaltı Sahilinde, sabit hale getirilen ahşapların etrafı halat ile sarılarak 9’ar metre karelik alanlar oluşturulmaya çalışılıyor. Plaja gelen insanlar 3’erli, 2’şerli y ada tekli şezlongları kullanabilecek. 3’lü ve 2’li şezlongların kullanımı sadece ailelere izin verilecektir. Her bir şemsiye grubunun arası 2,5 metrelik sosyal mesafe kuralı uygulanacak. Sahil geneline oluşturulan bir diğer uygulama ise sahile gelen her tatilci için soyunma kabinlerinin bulunduğu alanlarda turnikelerin oluşturulmasıdır. Oluşturulan turnike alanında sahile gelen kişi bazı kontrollerden geçerek, maske ve eldiven takması sağlanacak. Belirtilen alanların kullanımı için bilgilendirme kitapçığı verilecek.

Parklar İçin Yeni Düzenleme Getiriliyor!

Parklar İçin Yeni Düzenleme Getiriliyor! Oluşturulan 9 metrelik alanlarda, şezlong, masa ve şemsiyeyi kullanan tatilcilerin bulunduğu alanı terk etmesinin ardından alan dezenfekte edilecek ve 20 dakika boyunca yeni müşteri alınmayacak. Plaj alanlarına giriş ve çıkışlar farklı alanlardan olup, plajlarda sigara içmek yasaklanmış bulunuyor. Diğer yandan park alanlarının kullanımı da değiştiriliyor. Parka giden vatandaşlar için de yani uygulama başlatıldı buna göre parka giden vatandaşlar çemberli uygulama ile karşılaşıyor. Yeni normalleşme kapsamında İstanbul genelindeki parklar yeniden dizayn edilerek, parklara sosyal mesafe halkaları çizilmektedir.

Adliyelerin Ne Zaman Açılacağı Belirlendi mi?

Uçak ve Tren Bilet Satışları Başladı!

Evden Çalışmak Kalıcı Hale Geliyor

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.