Emekli Sandığı

Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi Örneği

emekli sandigi hizmet dilekcesi ornegi

Hizmet birleştirme işlemi emekli sandığı için 2008 senesinde yapılan Sosyal Güvenlik Reformu içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu ve Bağ-Kur’un aynı platform üzerinde yer alarak hizmet vermesi hedeflenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu altında toplanan emeklilik hizmetleri ile hizmet birleştirme kanunu tamamıyla kaldırılmıştır.

Ayrıca bu reform hareketi ile birlikte kişiler tarafından hizmet birleştirme işlemi yapılmasına gerek kalmamıştır. Ancak bu reform hareketinin yürürlüğe girmesinden önce sigortalı olan çalışanlar için bazı farklılıklar söz konusudur. Kişiler farklı emeklilik hizmetlerine bağlı olarak mesleklerini icra etmişlerse hizmet birleştirme işlemini yaptıkları durumunda emekli olmaları gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden hizmet birleştirme işlemi yapmak adına başvuruda bulunmak kişilerin birden fazla iş yerinde çalışması durumunda kendi yararları doğrultusunda olumlu sonuçlanacaktır.  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu hizmet birleştirmesi işleminden faydalanmak isteyen kişilerin, SGK üzerinden başvuru talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Emekli sandığı hizmet birleştirme dilekçesi ile başvuruda bulunacak bu kişilerin dilekçelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat teslim etmeleri olmazsa olmaz şartlardan biridir.

Hizmet Birleştirme Nedir?

Hizmet birleştirme işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlara sunulan ve kişilerin emekliliklerine daha hızlı bir şekilde kavuşmalarını sağlayan bir hizmettir. Kişilerin ödenen primlerine göre emeklilik çeşitleri değişiklik göstermektedir. Emekli Sandığı, diğer emeklilik kurumları olan SSK’dan ve Bağ-Kur’dan farklı olarak, daha kârlı emeklilik sağlayan bir müessesedir.

Emekli Sandığı’ndan önce SSK ya da Bağ-Kur bünyesi altında bulunanların ve Emekli Sandığı’na bağlı çalışma süresi diğer iki emeklilik kurumuna bağlı çalışma süresinden fazla olan kişilerin hizmet birleştirme işlemi yapabilme olanakları bulunmaktadır. Hizmet birleştirme işlemi kişilerin memuriyet hayatları öncesinde 4A’lı veya 4B’li olarak çalıştığı sürenin Emekli Sandığı ile birleştirilme işlemidir.

Hizmet Birleştirmenin Faydaları Nelerdir?

Hizmet birleştirme işleminin uygulanmasının kişilere sağladığı faydaların başında kişinin daha erken bir sürede emekli olabilmesini sağlaması gelir. Hizmet birleştirme işleminin kişilere sağladığı diğer faydalar ise aşağıdaki gibi bahsedilebilir:

 • Kişilerin memur olarak işe başlamadan önce çalışmış olduğu özel sektörde bulunan çalıştığı zaman dilimleri ve bu çalıştıkları zaman boyunca yatırılan primleri hizmet birleştirmesiyle bulundukları Emekli Sandığı’na eklenir ve böylece erken emekliliğe bir adım daha yaklaşmış olunur.
 • Kişilerin memur olarak görev aldığı esnada vefatı halinde kişinin mirasında hak sahibi olan kişilere bağlanacak olan aylığın miktarının artmasını sağlar.
 • Kişilerin özel sektörde çalıştığı zaman dilimi, çalışmakta olan memurun yıllık olarak temin edilen izin kıdemine de olumlu yönde etki etmektedir. Memurların yılda 20 gün izin hakları bulunmaktadır. 30 günlük izin haklarını kullanmaları için en az 10 yıllık kıdem gereklidir. Hizmet birleştirme işlemiyle kişilerin kıdem bekleme süresini de aşağıya çekilebilmektedir.

Kişilerin hizmet birleştirme olanağından yararlanabilmeleri için öncelikle hizmet birleştirme dilekçelerini hazırlaması gerekir. Ardından ilgili kurumun il ya da ilçe müdürlüklerine müracaat edip hazırlamış oldukları dilekçeyi teslim etmeli lazım gelir. Hazırlanan emekli sandığı hizmet birleştirme dilekçesi SGK merkezlerine kişiler tarafından bizzat verilebilir ya da posta yardımı ile gönderilebilir.

SGK Hizmet Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK hizmet birleştirmesi uygulaması, memurların mesleklerini icra ettikleri kamu kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Bu kamu kuruluşları bünyesinde çalışan memurun bilgilerini Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il müdürlükleri aracılığı ile ulaşarak hizmet birleştirmesi yapar. Hizmet birleştirme işlemi her yılı 360 gün, her ayı ise 30 gün olarak kabul eder. Kişilerin mesleklerini icra ederken geçirdikleri kazalar sonucunda oluşacak malullük ya da ölüm gibi olaylarda ve meslek hastalıkları durumlarında hizmet birleştirmesi yapılmamaktadır.

Hizmet birleştirme işlemi yapmak isteyen memurların hizmet birleştirme dilekçelerini çalışıyor oldukları kamu idaresine iletmeleri gerekmektedir. Memurun görevini yerine getirdiği kamu kuruluşu idaresi daha öncesinde görev aldığı ve hizmet verdiği süreleri Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan elde etmektedir. Memurun bağlı olduğu kamu kuruluşu idaresinin yapmakta yükümlü olduğu ve kişinin yapmış olduğu başvurunun aslı, bünyesinde çalışan memurun geçmiş hizmet süresini, maddi gelir belgesi ile SGK ya bildirmek görevleri arasındadır.

Hizmet Birleştirme Dilekçesi Örneği Nasıldır?

Hizmet birleştirme dilekçesi örneği yazılırken bazı hususlara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Hizmet birleştirme başvurusunda bulunacak kişilerin dikkat etmesi gereken şeyler aşağıdaki gibi sıralanır:

 • Dilekçe hangi kuruma yazılıyorsa o kurumun adı en yukarıda ve ortada bulunmalıdır.
 • Kısa bir paragraf ile kişinin yapmak istediği işlem için bilgi ve talep yazılmalıdır. Misal olarak; “………… Lisesi’nde mesleğime İngilizce öğretmeni olarak devam etmekteyim. Bu çalışma hayatımdan önce SSK / Bağ-Kur’a bağlı olarak geçirdiğim hizmet sürelerimin şu anda verdiğim hizmetim ile birleşmesini talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim” gibi.
 • Yukarıdaki metin ya da yukarıdakine benzer bir metin yazıldıktan sonra sayfanın sağ altına sırasıyla ve alt atla olacak şekilde tarih, ad – soyad yazılmalıdır. İsim soy isim yazıldıktan sonra altına imza atılması gerekmektedir.
 • Bu işlemin ardından sayfanın sol alt kısmına başvuruda bulunan kişinin adres bilgilerini de yazması gerekmektedir.
 • Adres bilgilerinin eksisiz bir şekilde yazılmasının ardından altına sayfanın ortasını geçmeyecek şekilde başvuruda bulunan kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, emeklilik sicil numarası, SSK ya da Bağ-Kur sicil numarası ve sigortalı olarak çalışılan şehir yazılır.
 • Bir üst maddede yazılan bilgilerin ardından sol taraftan ve sayfanın ortasını geçmeyecek şekilde nüfus bilgileri yazılması gerekir. Bu bilgiler doğum yeri ve tarihi, anne adı, baba adı, nüfusa kayıtlı olduğu şehir, cilt numarası, aile sıra numarası ve sıra numarasıdır. Bu bilgilerin hepsi al alta ve doğru bir biçimde yazılmalıdır.

Yukarıda bulunan maddelerin eksik ya da yanlış bir şekilde yazılması durumunda kişinin başvurusunun onaylanması uzun sürebilir ya da kişiyi mağdur edebilecek birtakım olayların yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Hizmet Birleştirme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Hizmet birleştirme işlemi, bazen 6 ay kadar sürebilirken bazen de işlemin sonuçlanması 1 yılı bulabilmektedir. Bu süre farklılığının sebebi aynı anda çok sayıda kişinin hizmet birleştirme işlemine başvuruda bulunuyor olmasıdır. Hizmet birleştirme başvurusunda bulunan kişinin yoğun bir dönemde başvuruda bulunması halinde dosyasının işleme geç koyulacağından dolayı kişinin bekleme süreside artacaktır.

Ayrıca başvuruda bulunan kişinin dilekçesini yazarken bazı bilgilerini yanlış doldurması sonucunda sürenin artabileceği de bilinmelidir. Hizmet birleştirme dilekçesinin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması durumunda ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çok fazla başvuru talebinin bulunmaması halinde 15 gün ila 3 aylık bir süreç içinde başvuru sonuçlanmış olur ve kişinin hizmet birleştirme işlemi gerçekleşir.

İnternetten Yapılan Hizmet Birleştirme Hesaplaması Güvenli Mi?

İnternette bulunan hizmet birleştirme hesaplama programlarına güvenmemek gerekmektedir. Kişilerin sicil ve nüfus bilgileri açısından olan bütün güvenliklerini hiçe sayılabilir. Kişiler bilgi edinmek için Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında olan yazılı dilekçeleriyle hizmet birleştirmesi yapan kuruma başvuruda bulunmalıdır.

Hizmet Birleştirme İşlemi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hizmet birleştirme işlemine başvurulması gereken zaman kişinin emekliliğinin gelmediği bütün süreçleri kapsamamaktadır. Fakat hizmet birleştirme işlemi ne kadar erken yapılırsa bu uygulamadan yararlanmak isteyen kişiye de o kadar faydalı olur. Zira hizmet birleştirme işleminin emekli sandığı hizmet birleştirme dilekçesi ile erken yapılmaması halinde, bu durum kişinin emekli maaşına ve kademesine olumsuz olarak yansıyacaktır.

Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi Oranları

Emekli Sandığı Cenaze (Ölüm) Yardımı Ödeneği Nasıl Alınır?

Emekli Sandığı Hizmet Dökümü Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

Shares:

62 Yorumlar

 • Saffettin Kılıçcan
  11.07.2023

  eyt için başvuru yaptım , e devletden normalde 4 c bilgilerim görünüyor ,yinede hizmet birleştirme yapmam gerekirmi yoksa emekli sandığına bir dilekçe yazsam eyt emekliliğini hızlandırabilirmiyim zira emekli sandığından bilgi akışı olmamış öğrendiğime göre

  Cevapla
 • Ahmet
  16.01.2023

  Merhaba iyi akşamlar nasılsınız 4a ile 4c birleştirme yapmak istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz…

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   18.01.2023

   Merhaba,

   Bağlı bulunduğunuz sgm den yapabilirsiniz ayrıca https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kamu-gorevlisiyken-bu-gorevinden-ayrilanlarin-hizmet-surelerinin-birlestirilmesi linkinden de başvurabilirsiniz.

 • Hamdi Cam
  10.08.2022

  Emekli sandigindaki gün sayımı nasıl ssk ya birleştirme yapabilirim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   11.08.2022

   Merhaba,

   Dilekçe vererek birleştirme yapabilirsiniz.

 • Levent kartaler
  06.02.2022

  1994 ten 41 4a SSK var şuan 4 c olarak çalışmaktayım 41 günün parasını SSK ödeyecek miyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.02.2022

   Merhaba,

   Ödemenize gerek yok. emeklilikte hizmet birleştirmesi yapılacaktır.

 • Mehmet Gür
  10.01.2022

  Merhaba,
  ilk çalışma hayatıma 01.9.1993 tarihinde sözleşmeli olarak başladım. Daha sonra Araştırma görevliliği olarak 4C de 1997 ye kadar kesintisiz çalıştıktan, 4a kapsamında hala çalışmaya devam etmekteyim. Ancak hizmet dökümünde 1993, 1994 ve 1995 yıllarına ait eksiklikler var bunlar da emekli sandığına bağlı olarak çalıştığım dönemler ve hizmet dökümünde yer almadıklarını fark ettim. Birleştirme işlemi ve eksiklikleri doldurma konusunda ne yapabilirim, süreç nedir? Faydalı bilgi ve değerli yazılarınız için teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   10.01.2022

   Merhaba,

   İsterseniz şimdi isterseniz emekli olacağınız zaman hizmet birleştirmesi dilekçesi verebilirsiniz. Genelde emeklilik zamanı dilekçe verilip tüm hizmet birleştirilmesi yaptırmak oluyor.

 • Metin Tataroğlu
  27.07.2021

  01/01/1996 yılından 120 günlük SSK 4A prim günü girişim var.
  Daha sonra 24/09/2002 tarihinde memuriyete başladım ve oradan da yaklaşık 14 yıl 4620 gün 4C prim günü ödedikten sonra memuriyetten ayrıldım.
  Şimdi ben hizmet birleştirmesi yaptığımda nasıl bir fayda olur?
  4C den emekli olmak içim ne yapmam gerekir, son 7 yıl kuralını (1260 prim meselesini) özellikle açıklar mısınız?
  Ne zaman nasıl hangi statüde hangi yaşta emekli olabilirim? Teşekkür ederim…

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   28.07.2021

   Merhaba,

   Memuriyetiniz devam etmiyor ise 4 c den normal emekli olma şansınız yok. 1999 sonrası memuriyet girişi olduğu için 5400 günden emekli olma hakkınız var. bunun için de 600 gün için varsa askerlik yoksa isteğe bağlı prim ödeyerek 61 yaşında emekli olabilirsiniz.

 • Yiğit
  06.07.2021

  Merhabalar,
  Ben yaklaşık 18 ay kadar önce bir kamu kurumunda İnşaat mühendisi olarak işe başladım. geçmişe dönük özel sektör (inşaat mühendisi olarak) çalışmalarım ile ilgili hizmet birleştirmesi yapabilmem için bağlı olduğum personel birimi çalışanları SGK Hizmet dökümümü belge olarak kabul etmemekte ve çalıştığımı yerlerden ayrı ayrı çalışma belgesinin tarafımdan temin edilerek dilekçe ile kendilerine başvurmam istenmekte, daha önce bir iş ortaklığında çalışmıştım ancak şuan proje tamamlandığı için ortaklık bitti ve ortaklığın kayıtlarına nasıl ulaşabileceğimi bilmiyorum. Muhatabıma ulaşmakta güçlük çekiyorum. Öncelikle yasal olarak benim talebime istinaden bu doğrulamayı onların yapması gerekmez mi? Benden ilave olarak bu evrakları talep etme hakkına sahip mi? onu öğrenmek istiyorum.
  Ayrıca 2008 Nisanda Emeklilikte yaşa takılmamak adına 2 günlük sigorta pirimi yatırdım ve bu sgk hizmet dökümümde (506/ APHB) görünmekte ve o tarihte 18 yaşını doldurmuştum. Ancak sigorta girişim inşaat mühendisi olarak değildi elbette. Bu sigorta girişimi sigortalılık başlangıcı olarak kabul ettirebilir miyim? Kurum Sistemime girdiğimde “Emeklilikte 64 yaşa tabidir. … tarihinde25 hizmet yılını doldurmak kaydıyla emekli olabilir.”

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   13.07.2021

   Merhaba,

   Emekli sandığından önceki çalışmalar hizmet süresine eklenir ancak emeklilik yaşını düşürmez.

 • Mehmet
  24.04.2020

  Merhaba ben 1995 ve 1996 yıllarında 4c li olarak 240 gün çalıştım.2000 yılında ise 4 a sigorta kolundan çalışmaya başladım .İlk işe başlamam hangisinden olu teşekkür ederim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   26.04.2020

   Merhaba,

   1995 yılında 4/c li çalışmanız tüm sigortalar için başlangıç kabul edilir.

 • Mahmut Nedim Kara
  10.11.2019

  Merhaba. 1995 yılında özel bir şirkette 1 ay ssk lı işçi olarak çaliştım. 1998 yılında emekli sandığına tabi olarak bir kamu bankasında göreve başladım halen çalışmaktayım. Hizmet birleştirme/borçlanma yapmam halinde emeklilik yaşımı öne alabilirmiyim. Saygılarımla.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   10.11.2019

   Merhaba,

   Yaşınız öne çekilmez 1 ay hizmet sürenize eklenir.

 • Tuncay
  07.10.2019

  Selam 1968 dogumluyum.1988 ssk baslangicim var.1994 ile 2003 arasi bagkurluyum.2003 ile 2019 sskliyim 5650 pirim gunum var.ssk ya emeklilik talep dilekcesi verdim,bağ-kur birleşmesi dilekcesi vermedim otamatik kendi birlesirmi hangi sartlarda avantajli olurum maas olarak birlestirmelimiyim sizce ?

  Cevapla
 • BÜLENT 17
  02.10.2019

  merhaba eşim adına 10 ay isteğe bağlı pirim ödedik 09/2018 de çıkış dilekçesi verdik fakat eylül pirimini ödemdik bunu ödememiz gerekiyormu çıkmış olmamaıza rağmen su an borç 663 tl sitemde borç çıkıyor ileride karsımıza çıkarma birde sistemde ödediğimiz 10 aylık 298 gun pirim gözükmüyor daha önce vardı bu borçla bir ilgisi olabilirmi saygılar

  Cevapla
 • Hasan Atila
  19.09.2019

  Merhaba02/06/1974 doğumluyım 01/10/1990 stajyerlik sigorta girişim var 1991/1992 yıllarında 10 ay 21 günlük emekli sandığı hizmetim var 1996/2015 SSK 4a 6559 gün pirimi var. Bu hizmet birleştirmesini yaparsam ne zaman emekli olabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 • murat
  18.09.2019

  Merhabalar ,
  ilk öğrenmek istediğim
  31.03.1997 tarihinde yedek subay olarak göreve başladım.e devlet ten 4c bilgisi olarak görüyorum fakat toplam gün sayım görünmüyor.yedek subaylık günlerimi sgk ya aktarmak için hangi kuruma başvuracağım.sgk müdürlüğünemi yoksa dilekçe ile herhangibir askerlik biriminemi.askerlik birimi ise hangi askrelik birimidir.varsa adres mevcutmudur.herhanbir dilekce öreneği varmıdır.
  2.öğrenmek istediğim
  özel bir bankada yaklaşık 4.5 sene görev aldım.bankaya ait sandık kuruluşundan e-devlet sgk dökümlerinde ‘ ssk devredilen sandık kuruluşu olarak’bahsedilmekte.4a gün sayım 5122 olarak görünmekte .fakat sgk hizmet dökümümde banka sandık kayıtlarıda var fakat sandık günlerinide ilave ettiğimde 6659 gün yapıyor.bunun için herhanbirşey yapmama gerek varmıdır.
  çok uzun sorular oldu özürlerimi iletiyorum
  cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 • halis semih kayabaşı
  16.09.2019

  Merhaba
  22.02.1964 doğumluyum 13.04.1998 tarihinde öğretmenliğe başladım halen devam ediyorum.01.09.1982 -01.10.1985 tarihleri arasında 1170 gün ssk primim bulunmakta.hizmetlerimi birleştirirsem ne zaman emekli olurum?Birleştirme sonucunda herhangi bir para ödeyecekmiyim?teşekkür ederim

  Cevapla
 • halis semih kayabaşı
  12.09.2019

  22.02.1964 doğumluyum.13.04.1998 tarihinde öğretmenliğe başladım halen devam ediyorum.01.09.1982 giriş 01.10.1985 çıkış tarihleri arasında 1170 gün SSK hizmetim var.Hizmetlerimi birleştireceğim.Ne zaman emekli olurum?Ayrıca bu SSK hizmetleri için para ödeyecekmiyim?
  yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür ederim

  Cevapla
 • songül erbay
  02.09.2019

  merhaba ne kadar güzel bişey yapıyor ve insanları bilgilendiriyorsunuz şimdiden teşekkür ederim ben 26/04/1972 daoğumluyum sgk dökümlerine baktığımda 4Atescil bilgileri işe giriş 01/07/1991 gün sayısı 4C tescil bilgileri memuriyete başlangıç 15.08.2011 gün sayısı 2910 biraz özel sektörden sonra 2001 yılından itibaren ilkönce geçici işçi sonra da memur okarak kamuda çalışmaktayım sgk bilgilerine göre emeklilik yılımı yaklaşık söyleyebilir misiniz herhangi bir hizmet birleştirme işlemimi yapmam gerekiyor

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   02.09.2019

   Merhaba,

   Öncelikle güzel dilekleriniz için teşekkürler. Ancak hizmetlerinizi tam anlayamadık. Şu tarihten şu tarihe 4a gibi yazarsanız cevap verebiliriz.

 • Şükrü Özbey
  28.08.2019

  Emekli Sandığına tabi olarak 6300 gün. Hizmetim var. Öncesinde de SSK’ya bağlı olarak 1279 gün hizmetim var ve SSK’lı olarak işe giriş tarihim 07.01.1991. Ancak 15.02.2018 tarihinde memuriyetten istifa ettim ve istifadan önce hizmet birleştirme yapmadım. Hizmet birleştirmeyi şimdi yapabilir miyim? Çalışırken hizmet birleştirme yapmadığım için sorun yaşar mıyım? İlginiz için teşekkür ederim…

  Cevapla
 • Selami apladı
  25.06.2019

  Merhaba 11.03.1975 doğum trhm.01.12.2000 Bağkur girişim ve 5975 günüm var.06.07.2017 de ssk ya géçtim ve halen devam etmekteyim.676 gün de ssk hizmetim var.hizmet birleştirmesi yapmadım.hangisinden ve ne zaman emekli olurum.

  Cevapla
 • Selami apladı
  25.06.2019

  Merhaba 11.03.1975 doğumluyum.5975 gün Bağkur ve geçiş yaptığım halen devam eden ssk m var.birleştirme yapmadım.hangisinden ve ne zaman emekli olurum.

  Cevapla
  • Selami apladı
   25.06.2019

   676 gün ssk

 • Ümit Polat
  11.05.2019

  Merhaba. 2006 sigorta girişliyim ve 2032 gün sigortam mevcut. 2015 yılında memuriyete geçiş yaptım yaklaşık 4 yıldır emekli sandığına tabiyim. 15 ay askerilk yaptım. bu hususlara göre hizmet birleştirmeli miyim, nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 • emine bayram
  07.05.2019

  mrh.2001-2018 yılları arası toplam 16 yıl ssk olarak özel sektörde çalıştım.kpss ile 2018 yılı eylül ayı 4+2 olarak sağlık bakanlığı ataması ile atandım.1982 doğumluyum.hizmet birleştirmesi yapabilir miyim ?bağlı bulunduğum il sağlık müdürlüğü yapamazsın dedi özel sektör diye, başından sağdı.fakat yapan arkadaşlarım var .neyi baz olarak yapılıyor bu hizmet birleştirme ?

  Cevapla
 • ayhan nazlım
  20.04.2019

  12-05-1969 doğumluyum nisan 1988 yılında ssk başlangıcım Şu an prim sayım ssk da 5350 ve ayriyetende bağkur da 355 prim günüm bulunmakta hizmet birleştirme yaparak emeli olmak istiyorum nasıl bir yol uygulamalıyım tşk ederim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   20.04.2019

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre SSK dan emekli olursunuz. 1988 yılı başlangıca göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

   emeklilik hakkına sahipsiniz. Son çalıştığınız işyerinin bağlı bulunduğu sgk ya başvuru yapmanız yeterli birleştirme işlemi orada yapılacaktır.

 • sevgi
  31.01.2019

  Merhaba,
  1999 yılında özel bir bankada emekli sandığına bağlı olarak çalıştım.Bu banka şu anda faaliyet göstermiyor, elimde de herhangi bir evrak yok. Bu çalıştığım süreyi SGK’ya dahil etmem mümkün mü? E-devletten kontrol ettiğimde bu çalışma dönemim gözükmüyor ve bu da prim gün ve yılımı etkiliyor. Şu anda çalışmıyorum ve emeklilik süreme daha var. Bu hizmet birleştirmesini nasıl yapabilirim? Bilgi verirseniz sevinirim.
  Teşekkürler

  Cevapla
 • fuat
  24.10.2018

  merhabalar ben 27/11/1986 doğumluyum 2006 ssk girisim var toplamda 1801(5yıl) ssk pirim günüm mevcuttur. 02/05/2016 da emekli sandığına geçiş yaptım… %50 engelli olarak çalışmaktayım ve vergi indiriminden faydalanmaktayım emeklilik yaşım kaç olur acaba? 13yıl 6 ay görünüyormuş 5 yıllık ssk neden düşülmüyor acaba?

  Cevapla
 • İrfan
  22.10.2018

  Merhabalar
  23.11.1969 doğumluyum
  01.12.1986 da ssk lı başladım. 360 gün sigortalıyım.
  01.01.1988 de bağkur um başladı 22.02.1993 de işyerimi kapatıp bağkurdan (bağkur 1851 gün) ayrıldım.
  03.09.1993 de memuriyete başladım. Yedek subay olarak uzun dönem askerliğimide bu dönemde yaptım. 29.10.2016 da memuriyetten ayrıldım. Hangi tarihte emekli olabilirim.

  Cevapla
 • filiz yıldız aytekin
  22.10.2018

  merhaba
  emekli sandığına tabi memur olarak çalışmaktayım 1989 -1990 yılları arasında gebze zübeyde hanım ilkokulunda vekil öğretmenlik yaptım. sgk hizmet dökümünde vekil öğretmen olarak çalıştığım yılların hizmet dökümü görünmemektedir. ilçe milli eğitim müdürlüğünden ilgili yıllara ait hizmet dökümü elimde mevcuttur. sgk sistemindede görünmesi için ne yapmalıyım, nereye başvurmalıyım tarafıma bilgi verireseniz sevinirim

  saygılarımla

  Cevapla
 • Suzan DEĞİRMENCİLER
  09.10.2018

  Merhaba
  01/12/1998-28/02/1993 SSK hizmeti
  05/05/1992-28/02/1993 Bağkur hizmeti çalışma sürem var.17/09/2001 yılından itibarende emekli sandığına bağlı çalışıyorum.Hizmet birleştirmesi için başvurduğumda gelen cevap aradaki fark hesaplatılıp bankaya yatırılmadığı sürece hizmet birleştirmesi mümkün değildir. Ne zaman emekli olabilirim? Fark ne kadardır? Birleştirme işlemini en geç ne zaman yapmam gerekir?
  Teşekkürler

  Cevapla
 • Erkl
  20.09.2018

  Merhaba
  01.08.1994 tarihinde sgk başladı
  2001-2002 yıllarında 16 ay asteğmenlik yaptım
  Bu 16 ay emekli sandığı kesintisi oldu
  Sonraki yıllarda ise kesintisiz denilebilecek sgkya tabi iş süreci devam ediyor
  4684 günüm var.
  Asteğmenlik günlerimi sgk günlerine ekletebilir miyim
  Erol

  Cevapla
 • volkan
  13.09.2018

  merhaba ben 01.09.1998 ile 02.11.1998 tarihleri arasında özel bir şirkette sigortalı olarak çalıştım. 2000 yılında askeri okula girdim ve askeri personel olarak çalışmaktayım 1999 yılında çıkarılan yasanın önüne geçmek için 1998 yılındaki sigortamı hizmet birleştirmeyle birleştirmemim bir faydası olurmu

  Cevapla
 • SEVİM KARAKUM
  11.09.2018

  Merhaba,
  Emekli Sandığı’na bağlı hizmetimin SGK ile birleştirilmesi için örnek dilekçe ve e-mail adresi rica edebilir miyim?
  Saygılarımla

  Cevapla
 • Ahmet
  06.08.2018

  Nerhabalar ben Ahmet 01.01.1970 doğumluyum 26.02.1990-26.08.1991 yılları arasında askerlik hizmetimi yaptım. 01.01.1195 yılında da 180 günlük Tarım Bağ kuru yatırdım. 02.11.1998 yılın da ise Emekli Sandığına bağlı olarak Devlet Memuru olarak göreve başladım ve halen çalışmaktayım. 2000 yılında ise Askerlik borçlanmamı ve Tarım Bağkur lu geçen süreyi borçlandım. Bu durumda ne zaman emekli olabilirim.

  Cevapla
 • Taibe durmuş
  19.07.2018

  Merhaba ben 16 ekim 1996 yılında ssk ya kayıt oldum 6 yıl çalıştıktan sonra işten ayrıldım.2010 yılından başlayarak 6 yıl 7 ay 20 gün isteğe bağlı bağkur yatırdım. Daha sonra onu da durdurdum.biraz ara verdikten sonra özel bir şirkette 15 gün ssk lı olarak çalışıp işten ayrıldım.sigorta birleşmesi nasıl olur.ne zaman emekli olabilirim. 1972 doğumluyum. Bilgi verebilirseniz sevinirim.teşekkürler ederim.

  Cevapla
 • mehmet
  03.07.2018

  merhaba kolay gelsin;
  ben 1977 doğumluyum ilk olarak işe, askere gitmeden önce 1.6.1995 tarihinde ssk’lı olarak başladım ve sadece 570 gün sigorta primim var askerden geldikten sonra sınavlara girdim ve 14.02.2001 tarihinde memur olarak atandım 570 günlük primi emekli sandığına birleştirdim benim sorum ben kaç yaşında emekli olurum.teşekkürler

  Cevapla
 • serkan
  27.06.2018

  selamun aleyküm
  ben 1998 – 2001 tarihleri arasında pamukbankta çalışmaktaydım o zamanlar sigorta primim emekli sandığına yatıyordu sonra asker okul derken 2003 de sgk kaydım başladı
  sormak istedğim şey emekli sandığındaki çalışma gün sayılarımı sgk ile birleştirebiliyormuyum. birleştirdiğimde ve birleştirmedğimde bana bir karı veya zararı varmı
  ben 27.02.1981 doğumluyum

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   28.06.2018

   Merhaba,

   Emekliliğiniz hesaplanırken 1998 yılı başlangıç sayılacak. emekli olacağınız zaman da birleştirebilirsiniz.

 • Levent atay
  20.06.2018

  Eşim memur emekli sandığına tabi.memuriyete girişi 1997 ocal ayı,1993 yılında 6aylık SSK girişi var.emeklilik yaşı hesaplanırken SSK nın başlangıç tarihi mi baz alınıyor yoksa memuriyet girişi mi teşekkür ederim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   23.06.2018

   Merhaba,

   Memuriyette yaş memuriyete başlangıçtan itibaren hesaplanmaktadır. diğer kurumlardaki hizmetler hizmet süre şartına eklenir.

 • ALİ SAKA
  16.04.2018

  merhaba; 01,01,1960 doğumluyum. 1977 de ssk dan pirim ödenmeye başladı. şu an ssk dan ( 4a) 3136 günüm var. çiftçi sigortası yani bağkur(4b) den de ödeme yaptım. ikisinin toplamı 3800 gün. şu anda bağkur ödemelerini kesip 60 yaşını beklersem 60 yaşım dolunca 360 günden emekli olabilirmiyim.?
  4A VE 4B GÜNLERİMİBİRLEŞTİRMEK İSTİYORUM. ŞU AN DİLEKÇE VERSEM BİRLEŞTİRİLİRMİ?

  Cevapla
 • OSMAN HAKAN DEMİR
  18.03.2018

  hizmet birleştirmem onayımda 02/12/2016 tarihinde emekli keseneğim 3/1 olacak maaş derecesi 7/1 olacak ibaresi bulunmakta ancak hitap hizmet dökümünde 03/03/2018 tarihi terfi mi hitap a işlenmiş ve maaş derecem 7/2 emekli keseneğim 7/2 gözükmektedir emekliği keseneğim 3/2 si şeklinde olması gerekmetedir düzeltmemi nasıl yaptırabilrim

  Cevapla
 • Selçuk AYDEMİR
  01.03.2018

  şu an emekli sandığına bağlı olarak çalışmaktayım. daha önce 1155 gün SSK lı olarak resmi kurumda çalışıp pirim ödedim. emekli sandığındaki hizmetim bu gün itibariyle 29 yıl 9 ay. SSK lı hizmetlerime karşılık tazminatımı almadım.emekli sandığından emekli olursam SSK lı olarak geçen sürelerdeki hak ettiğim tazminata karşılık emekli ikramiyesi alabilirmiyim.?

  Cevapla
 • Selçuk AYDEMİR
  23.02.2018

  şu an emekli sandığına bağlı olarak çalışmaktayım. daha önce 1155 gün SSK lı olarak çalışıp pirim ödedim. emekli sandığındaki hizmetim bu gün itibariyle 29 yıl 9 ay. SSK lı hizmetlerime karşılık tazminatımı almadım.emekli sandığından emekli olursam SSK lı olarak geçen sürelerdeki hak ettiğim tazminata karşılık emekli ikramiyesi alabilirmiyim.

  Cevapla
 • Buket
  22.02.2018

  Merhabalar
  4 yıl 8 ay garanti bankasında çalıştım ve bana eureko özel sigorta yapıldı. Çalışmış olduğum bu süre özel sigortalı olduğum için sgk hizmet dökümünde görünmüyor. Bu süreyi nasıl saydırabilirim nasıl hizmet dökümünde görünebilir.

  Cevapla
 • Hikmet BAĞ
  22.02.2018

  Merhaba,
  Ben askerliğimi memuriyetten önce yedek subay olarak yaptım.Memuriyete başladıktan sonra askerliğimi hizmetimle birleştirdim. Ancak e-devlet te hizmet dökümünde görünmüyor. Emekli olmaya karar verdim Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Okan
  04.02.2018

  1995 yılı ekim ayında tarış pamuk ortaklığına pamuk sattım. Yasa gereği sanırım satışın %1 oranında üyelerine bir aylık Bağ-kur ödemesini yasa gereği yapılıyordu. Eğer 1995 eylül ayında 30 gün bağ-kurum varsa(araştırılması içon müracaat ettim). 30.06.1999 tarihi itibari ile polis olarak görev yapmaktayım. 29.09.1976 doğumluyum. Bağkurum olması halinde hizmet birleştirmesi yaparsam nezaman emekli olabilirim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   04.02.2018

   Merhaba,

   Bağkurdan dolayı sigortalı başlangıcınız 1995 yılına çekilse de hizmet sürenize eklenir yaş ve hizmet süresi şartlarını değiştirmez.

 • Adem HAZIR
  04.01.2018

  1977.Daha sonra 1990 tarihleri arasında ssk lı olarak çalıştım .Daha sonra emekli sandığına bağlı olarak çalışıyorum.Hizmet birleştirmesi yaptım. Fark para yatırmadım.Emekli maaşımı yatırırsam çoğaltırmı bu durmumu resmi olarak nereden öğrenebilirim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   04.01.2018

   Merhaba,

   SSk lı dönemlere fark para yatıramazsınız. Emekli sandığı öncesindeki ssk hizmet süresine eklenir. Maaşınıza etki etmez.

 • hakan yalçın
  16.10.2017

  İyi günler ben 21 11.1968 doğumlu memurum,02-1986 ssk başlangıç tarihi
  12-2001 emekliği sandığı girişi.
  hizmet birleştirmesi yapılabilirmi,ayrıca ne zaman emekli olurum
  yardımlarınız için teşekkürler .iyi çalışmalar SAYGILAR

  Cevapla
 • mehmet ali kaya
  02.10.2017

  İyi akşamlar emeklilik ile ilgili 2 sorum olucak ikisinide cevaplarsanız çok sevinirim.ilginize şimdiden teşekkürler.ben 1992 ile 1993 yılları arasanda 1 yıl özel bir şirkette sigortalı çalıştım.sonra işten ayrıldım.2000 yılında devlet kadrosuna girdim emekli sandığı tam 18 yıldır çalışıyorum.kaç yılında emekli olurum ve aradaki boşluğu kapatabilirmiyim nasıl. 2.sorum eşim 1989 yılında özel bir şirkette iki ay sigortalı çalışmış.sonra ayrilmış.1993 yılında evlendik 7 şer yıl arayla 3 çocuğumuz oldu.bunları çocukları saydırma kaçyılı kapsar.ve eşimin emekli olabilmesi için aradaki farkı pirimleri yatırabilirmiyiz.veya nasıl bir yol izlemeliyiz.teşekkürler.eşim 01.04.1974 doğumlu. Ben 01.01.1974 doğumluyum.

  Cevapla
 • Bilge
  11.08.2017

  1980 doğumluyum. Nisan 1998 de 2 aylık ssk sigorta başlangıcım var.Ama sadece 2 ay çalıştım. 2005 den beri 13 yıllık memurum.1998-2005 arasındaki süreyi gerekli primi ödeyerek emekli olabilirmiyim?Ya da en erken şekilde emekli olabilmem için ne yapmam gerekir?

  Cevapla
 • Hüseyin Aksoy
  28.04.2017

  14.03.1984 tarihinden Nisan 1986 sonuna kadar Türkiye Diyanet Vakfı genel merkezinde çalıştım.Sigorta sicil numara 15635339 ;İhtiyarlık Kod No’su C-2009-4 ..15 Şubat 2017 tarihinde emekli oldum.Ancak emekliliğe esas hizmet yılımın hesaplanmasında TDV. ‘da SSK’lı olarak çalıştığım süre gözükmüyor. SGK Kırıkkale il müdürlüğüne sordum.TC Kimlik numaramı tescil ettirmem gerektiğini söylediler.Dilekeçemi göndereceğim adresi bulayım derken bu link ile karşılaştım.
  TC Numaram: 69052025256

  Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir