• Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi


  Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması

  Emeklilik çalışma hayatı boyunca çoğu kişi tarafından sürekli arzulanan bir şey olmuştur. Kişiler çalışma hayatları boyunca bir takım birikimler ile emekliliklerinde rahat etmek isterler. Emeklilik şekilleri ödenen primlere göre farklılık göstermektedir. Memurların emeklilik işleri Emekli Sandığı tarafından sürdürülmektedir. Dilerseniz Emekli Sandığı hakkında kısa bir bilgilendirme de bulunalım.


  Emekli Sandığı, kamuda çalışan kişileri ve ailelerini tek bir sandıkta toplamak üzere 1949 yılında kurulmuştur. Önceleri Maliye Bakanlığı’na bağlı bir kurum olarak çalışan ve emekli olan memurların sosyal güvencelerini sağlamakla görevli kurumdu. Kurum, 16 Mayıs 2006 yılında 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı T.C. Sosyal Güvenlik Kurumuna devredilmiştir. Bu kanun ile birlikte Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlanarak tek yerden işlem görmeye devam etmektedir. Emekli Sandığı günümüzde de emekli olan memurların sosyal güvencesini sağlayan kurum olarak hizmetlerine devam etmektedir.

  Emekli Sandığından önce Sosyal Sigortalar Kurumuna veya Bağ-Kur’a üye iseniz ve Emekli Sandığındaki çalışma süreniz diğerlerinden fazla ise Hizmet Birleştirme işlemini yaparak Emekli Sandığından faydalanabilirsiniz. Yazımızda Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme hakkında bilgi vereceğiz.

  Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

  Hizmet birleştirme işlemlerinde her ay 30 gün ve her yıl 360 gün olarak alınmaktadır. İşlemlerin sonunda hizmet sürelerinin toplamına, primi ödenmemiş süreler, itibari hizmet süreleri ve bu sürelere denk gelen süreler eklenmez. Yapılan görevden dolayı oluşabilecek malullük, iş kazası, meslek hastalığı ya da ölüm gibi olaylarda hizmet birleştirme işlemleri uygulanmamaktadır. Hizmet birleştirme işlemleri hizmet bütünlüğü ve kurum bütünlüğünü sağlayabilmek amacıyla yapılmaktadır. Hizmet birleştirme işlemlerinizi emekli olmadan biraz erken yapmanızı tavsiye ederiz çünkü işlemler biraz uzun sürebilir ve daha önceden ödediğiniz primler veya sizin adınıza ödenen primler Emekli Sandığı tarafından emekli olacağınız kurumdan düşük ise aradaki farkı ödeyerek emeklilik zamanınızı da kısaltabilirsiniz tabi uygun şartlar oluşmuş ise.

  Emekli olacak iken Emekli Sandığında iseniz ve daha önceden Sosyal Güvenlik Kurumunda veya Bağ-Kur ödenmiş primleriniz var ise son yedi yıl dönem göz önünde alınmaktadır. Yani, son yedi yılda en çok hangi kuruma primleriniz yatmış ise o kurumdan emekli olabilmektesiniz. Örneğin son dört yılınız Emekli Sandığı tarafından ödeniyor ve ondan önceki üç yılınız Bağ-Kur tarafından ödeniyorsa Hizmet Birleştirme işleminizden sonra Emekli Sandığından emekli olmuş olacaksanız. Fakat son üç yıldır Emekli Sandığında ondan önceki dört yılınızda Bağ-Kur tarafından ödenmişse emekli olacağınız kurum Bağ-Kur olmuş oluyor. Hizmet Birleştirme işleminiz de bu hususa dikkat etmeniz gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Emekli Sandığının vermiş hizmetler ise; emekli ve malullük aylığı, dul ve yetim aylığı, sağlık yardımı, sosyal tesisi sağlama, konut kredisi ve konut sağlama, toptan ödeme, borç ödeme, giyecek ve yiyecek yardımı, aile yardımı ve doğum yardım ödeneği, okul yardımı sunmuş olduğu hizmetler bulunmaktadır. Bu hizmetlerden Emekli Sandığı bünyesinde bulunuyor iseniz gerekli koşullar sağlandığında faydalanabilirsiniz.

  5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu ile belirlenen emeklilik halleri; istekle emeklilik, Re’sen emeklilik, yaş haddinden emeklilik ve malulen emeklilik üzere dört şekildedir. Bu emeklilik hallerinden birinden emekli olabilmektesiniz. Emekli olunmadan önce Emekli Sandığından önceki çalışılan ve emeklilik primlerinizin ödenmiş olduğu diğer kurumlar arasındaki prim farkları ödenerek emeklilik tarihinizi öne çekebilirsiniz.

  Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi

  Hizmet birleştirme işleminizi gerçekleştirebilmek için öncelikle Hizmet Birleştirme Dilekçesini ilgili kuruma ulaştırmanız gerekmektedir. Bu dilekçe örneğini yazımızın sonunda vereceğimiz link üzerinden ulaşabilirsiniz. Dilekçeyi Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine bizzat iletebilir ya da posta yoluyla da ulaştırabilirsiniz.

  Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ahmet dedi ki:

   Nerhabalar ben Ahmet 01.01.1970 doğumluyum 26.02.1990-26.08.1991 yılları arasında askerlik hizmetimi yaptım. 01.01.1195 yılında da 180 günlük Tarım Bağ kuru yatırdım. 02.11.1998 yılın da ise Emekli Sandığına bağlı olarak Devlet Memuru olarak göreve başladım ve halen çalışmaktayım. 2000 yılında ise Askerlik borçlanmamı ve Tarım Bağkur lu geçen süreyi borçlandım. Bu durumda ne zaman emekli olabilirim.

  2. Taibe durmuş dedi ki:

   Merhaba ben 16 ekim 1996 yılında ssk ya kayıt oldum 6 yıl çalıştıktan sonra işten ayrıldım.2010 yılından başlayarak 6 yıl 7 ay 20 gün isteğe bağlı bağkur yatırdım. Daha sonra onu da durdurdum.biraz ara verdikten sonra özel bir şirkette 15 gün ssk lı olarak çalışıp işten ayrıldım.sigorta birleşmesi nasıl olur.ne zaman emekli olabilirim. 1972 doğumluyum. Bilgi verebilirseniz sevinirim.teşekkürler ederim.

  3. mehmet dedi ki:

   merhaba kolay gelsin;
   ben 1977 doğumluyum ilk olarak işe, askere gitmeden önce 1.6.1995 tarihinde ssk’lı olarak başladım ve sadece 570 gün sigorta primim var askerden geldikten sonra sınavlara girdim ve 14.02.2001 tarihinde memur olarak atandım 570 günlük primi emekli sandığına birleştirdim benim sorum ben kaç yaşında emekli olurum.teşekkürler

  4. serkan dedi ki:

   selamun aleyküm
   ben 1998 – 2001 tarihleri arasında pamukbankta çalışmaktaydım o zamanlar sigorta primim emekli sandığına yatıyordu sonra asker okul derken 2003 de sgk kaydım başladı
   sormak istedğim şey emekli sandığındaki çalışma gün sayılarımı sgk ile birleştirebiliyormuyum. birleştirdiğimde ve birleştirmedğimde bana bir karı veya zararı varmı
   ben 27.02.1981 doğumluyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekliliğiniz hesaplanırken 1998 yılı başlangıç sayılacak. emekli olacağınız zaman da birleştirebilirsiniz.

  5. Levent atay dedi ki:

   Eşim memur emekli sandığına tabi.memuriyete girişi 1997 ocal ayı,1993 yılında 6aylık SSK girişi var.emeklilik yaşı hesaplanırken SSK nın başlangıç tarihi mi baz alınıyor yoksa memuriyet girişi mi teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Memuriyette yaş memuriyete başlangıçtan itibaren hesaplanmaktadır. diğer kurumlardaki hizmetler hizmet süre şartına eklenir.

  6. ALİ SAKA dedi ki:

   merhaba; 01,01,1960 doğumluyum. 1977 de ssk dan pirim ödenmeye başladı. şu an ssk dan ( 4a) 3136 günüm var. çiftçi sigortası yani bağkur(4b) den de ödeme yaptım. ikisinin toplamı 3800 gün. şu anda bağkur ödemelerini kesip 60 yaşını beklersem 60 yaşım dolunca 360 günden emekli olabilirmiyim.?
   4A VE 4B GÜNLERİMİBİRLEŞTİRMEK İSTİYORUM. ŞU AN DİLEKÇE VERSEM BİRLEŞTİRİLİRMİ?

  7. OSMAN HAKAN DEMİR dedi ki:

   hizmet birleştirmem onayımda 02/12/2016 tarihinde emekli keseneğim 3/1 olacak maaş derecesi 7/1 olacak ibaresi bulunmakta ancak hitap hizmet dökümünde 03/03/2018 tarihi terfi mi hitap a işlenmiş ve maaş derecem 7/2 emekli keseneğim 7/2 gözükmektedir emekliği keseneğim 3/2 si şeklinde olması gerekmetedir düzeltmemi nasıl yaptırabilrim

  8. Selçuk AYDEMİR dedi ki:

   şu an emekli sandığına bağlı olarak çalışmaktayım. daha önce 1155 gün SSK lı olarak resmi kurumda çalışıp pirim ödedim. emekli sandığındaki hizmetim bu gün itibariyle 29 yıl 9 ay. SSK lı hizmetlerime karşılık tazminatımı almadım.emekli sandığından emekli olursam SSK lı olarak geçen sürelerdeki hak ettiğim tazminata karşılık emekli ikramiyesi alabilirmiyim.?

  9. Selçuk AYDEMİR dedi ki:

   şu an emekli sandığına bağlı olarak çalışmaktayım. daha önce 1155 gün SSK lı olarak çalışıp pirim ödedim. emekli sandığındaki hizmetim bu gün itibariyle 29 yıl 9 ay. SSK lı hizmetlerime karşılık tazminatımı almadım.emekli sandığından emekli olursam SSK lı olarak geçen sürelerdeki hak ettiğim tazminata karşılık emekli ikramiyesi alabilirmiyim.

  10. Buket dedi ki:

   Merhabalar
   4 yıl 8 ay garanti bankasında çalıştım ve bana eureko özel sigorta yapıldı. Çalışmış olduğum bu süre özel sigortalı olduğum için sgk hizmet dökümünde görünmüyor. Bu süreyi nasıl saydırabilirim nasıl hizmet dökümünde görünebilir.

  11. Hikmet BAĞ dedi ki:

   Merhaba,
   Ben askerliğimi memuriyetten önce yedek subay olarak yaptım.Memuriyete başladıktan sonra askerliğimi hizmetimle birleştirdim. Ancak e-devlet te hizmet dökümünde görünmüyor. Emekli olmaya karar verdim Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

  12. Okan dedi ki:

   1995 yılı ekim ayında tarış pamuk ortaklığına pamuk sattım. Yasa gereği sanırım satışın %1 oranında üyelerine bir aylık Bağ-kur ödemesini yasa gereği yapılıyordu. Eğer 1995 eylül ayında 30 gün bağ-kurum varsa(araştırılması içon müracaat ettim). 30.06.1999 tarihi itibari ile polis olarak görev yapmaktayım. 29.09.1976 doğumluyum. Bağkurum olması halinde hizmet birleştirmesi yaparsam nezaman emekli olabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkurdan dolayı sigortalı başlangıcınız 1995 yılına çekilse de hizmet sürenize eklenir yaş ve hizmet süresi şartlarını değiştirmez.

  13. Adem HAZIR dedi ki:

   1977.Daha sonra 1990 tarihleri arasında ssk lı olarak çalıştım .Daha sonra emekli sandığına bağlı olarak çalışıyorum.Hizmet birleştirmesi yaptım. Fark para yatırmadım.Emekli maaşımı yatırırsam çoğaltırmı bu durmumu resmi olarak nereden öğrenebilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk lı dönemlere fark para yatıramazsınız. Emekli sandığı öncesindeki ssk hizmet süresine eklenir. Maaşınıza etki etmez.

  14. hakan yalçın dedi ki:

   İyi günler ben 21 11.1968 doğumlu memurum,02-1986 ssk başlangıç tarihi
   12-2001 emekliği sandığı girişi.
   hizmet birleştirmesi yapılabilirmi,ayrıca ne zaman emekli olurum
   yardımlarınız için teşekkürler .iyi çalışmalar SAYGILAR

  15. mehmet ali kaya dedi ki:

   İyi akşamlar emeklilik ile ilgili 2 sorum olucak ikisinide cevaplarsanız çok sevinirim.ilginize şimdiden teşekkürler.ben 1992 ile 1993 yılları arasanda 1 yıl özel bir şirkette sigortalı çalıştım.sonra işten ayrıldım.2000 yılında devlet kadrosuna girdim emekli sandığı tam 18 yıldır çalışıyorum.kaç yılında emekli olurum ve aradaki boşluğu kapatabilirmiyim nasıl. 2.sorum eşim 1989 yılında özel bir şirkette iki ay sigortalı çalışmış.sonra ayrilmış.1993 yılında evlendik 7 şer yıl arayla 3 çocuğumuz oldu.bunları çocukları saydırma kaçyılı kapsar.ve eşimin emekli olabilmesi için aradaki farkı pirimleri yatırabilirmiyiz.veya nasıl bir yol izlemeliyiz.teşekkürler.eşim 01.04.1974 doğumlu. Ben 01.01.1974 doğumluyum.

  16. Bilge dedi ki:

   1980 doğumluyum. Nisan 1998 de 2 aylık ssk sigorta başlangıcım var.Ama sadece 2 ay çalıştım. 2005 den beri 13 yıllık memurum.1998-2005 arasındaki süreyi gerekli primi ödeyerek emekli olabilirmiyim?Ya da en erken şekilde emekli olabilmem için ne yapmam gerekir?

  17. Hüseyin Aksoy dedi ki:

   14.03.1984 tarihinden Nisan 1986 sonuna kadar Türkiye Diyanet Vakfı genel merkezinde çalıştım.Sigorta sicil numara 15635339 ;İhtiyarlık Kod No’su C-2009-4 ..15 Şubat 2017 tarihinde emekli oldum.Ancak emekliliğe esas hizmet yılımın hesaplanmasında TDV. ‘da SSK’lı olarak çalıştığım süre gözükmüyor. SGK Kırıkkale il müdürlüğüne sordum.TC Kimlik numaramı tescil ettirmem gerektiğini söylediler.Dilekeçemi göndereceğim adresi bulayım derken bu link ile karşılaştım.
   TC Numaram: 69052025256

   Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

  Sorunuzu Yazın