• Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi


  Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması

  Emeklilik çalışma hayatı boyunca çoğu kişi tarafından sürekli arzulanan bir şey olmuştur. Kişiler çalışma hayatları boyunca bir takım birikimler ile emekliliklerinde rahat etmek isterler. Emeklilik şekilleri ödenen primlere göre farklılık göstermektedir. Memurların emeklilik işleri Emekli Sandığı tarafından sürdürülmektedir. Dilerseniz Emekli Sandığı hakkında kısa bir bilgilendirme de bulunalım.

  Emekli Sandığı, kamuda çalışan kişileri ve ailelerini tek bir sandıkta toplamak üzere 1949 yılında kurulmuştur. Önceleri Maliye Bakanlığı’na bağlı bir kurum olarak çalışan ve emekli olan memurların sosyal güvencelerini sağlamakla görevli kurumdu. Kurum, 16 Mayıs 2006 yılında 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı T.C. Sosyal Güvenlik Kurumuna devredilmiştir. Bu kanun ile birlikte Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlanarak tek yerden işlem görmeye devam etmektedir. Emekli Sandığı günümüzde de emekli olan memurların sosyal güvencesini sağlayan kurum olarak hizmetlerine devam etmektedir.

  Emekli Sandığından önce Sosyal Sigortalar Kurumuna veya Bağ-Kur’a üye iseniz ve Emekli Sandığındaki çalışma süreniz diğerlerinden fazla ise Hizmet Birleştirme işlemini yaparak Emekli Sandığından faydalanabilirsiniz. Yazımızda Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme hakkında bilgi vereceğiz.

  Reklam

  Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

  Hizmet birleştirme işlemlerinde her ay 30 gün ve her yıl 360 gün olarak alınmaktadır. İşlemlerin sonunda hizmet sürelerinin toplamına, primi ödenmemiş süreler, itibari hizmet süreleri ve bu sürelere denk gelen süreler eklenmez. Yapılan görevden dolayı oluşabilecek malullük, iş kazası, meslek hastalığı ya da ölüm gibi olaylarda hizmet birleştirme işlemleri uygulanmamaktadır. Hizmet birleştirme işlemleri hizmet bütünlüğü ve kurum bütünlüğünü sağlayabilmek amacıyla yapılmaktadır. Hizmet birleştirme işlemlerinizi emekli olmadan biraz erken yapmanızı tavsiye ederiz çünkü işlemler biraz uzun sürebilir ve daha önceden ödediğiniz primler veya sizin adınıza ödenen primler Emekli Sandığı tarafından emekli olacağınız kurumdan düşük ise aradaki farkı ödeyerek emeklilik zamanınızı da kısaltabilirsiniz tabi uygun şartlar oluşmuş ise.

  Emekli olacak iken Emekli Sandığında iseniz ve daha önceden Sosyal Güvenlik Kurumunda veya Bağ-Kur ödenmiş primleriniz var ise son yedi yıl dönem göz önünde alınmaktadır. Yani, son yedi yılda en çok hangi kuruma primleriniz yatmış ise o kurumdan emekli olabilmektesiniz. Örneğin son dört yılınız Emekli Sandığı tarafından ödeniyor ve ondan önceki üç yılınız Bağ-Kur tarafından ödeniyorsa Hizmet Birleştirme işleminizden sonra Emekli Sandığından emekli olmuş olacaksanız. Fakat son üç yıldır Emekli Sandığında ondan önceki dört yılınızda Bağ-Kur tarafından ödenmişse emekli olacağınız kurum Bağ-Kur olmuş oluyor. Hizmet Birleştirme işleminiz de bu hususa dikkat etmeniz gerekmektedir.

  Emekli Sandığının vermiş hizmetler ise; emekli ve malullük aylığı, dul ve yetim aylığı, sağlık yardımı, sosyal tesisi sağlama, konut kredisi ve konut sağlama, toptan ödeme, borç ödeme, giyecek ve yiyecek yardımı, aile yardımı ve doğum yardım ödeneği, okul yardımı sunmuş olduğu hizmetler bulunmaktadır. Bu hizmetlerden Emekli Sandığı bünyesinde bulunuyor iseniz gerekli koşullar sağlandığında faydalanabilirsiniz.

  5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu ile belirlenen emeklilik halleri; istekle emeklilik, Re’sen emeklilik, yaş haddinden emeklilik ve malulen emeklilik üzere dört şekildedir. Bu emeklilik hallerinden birinden emekli olabilmektesiniz. Emekli olunmadan önce Emekli Sandığından önceki çalışılan ve emeklilik primlerinizin ödenmiş olduğu diğer kurumlar arasındaki prim farkları ödenerek emeklilik tarihinizi öne çekebilirsiniz.

  Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi

  Hizmet birleştirme işleminizi gerçekleştirebilmek için öncelikle Hizmet Birleştirme Dilekçesini ilgili kuruma ulaştırmanız gerekmektedir. Bu dilekçe örneğini yazımızın sonunda vereceğimiz link üzerinden ulaşabilirsiniz. Dilekçeyi Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine bizzat iletebilir ya da posta yoluyla da ulaştırabilirsiniz.

  Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.