Emekli Sandığı

Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi Örneği

Emekli Sandığı için hizmet birleştirme 2008 yılında gerçekleşen Sosyal Güvenlik Reformu çerçevesinde SSK ve Bağ Kur ile birlikte tek çatı altında toplanmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu çatısında birleşen emeklilik sistemleri ile hizmet birleştirme kanunu da yürürlükten kaldırılmıştır. Yani, Sosyal Güvenlik Reformundan sonra herhangi bir hizmet birleştirme işlemine gerek yoktur. Fakat Sosyal Güvenlik Reformu hayata geçmeden önce sigortalı olanlar için bu durum farklılık arz eder. Eğer bireyler farklı emeklilik sistemine bağlı olarak çalışmış ise hizmet birleştirmesi yaptıktan sonra emekli olmaları gerekir. SGK hizmet birleştirme başvurusu yapmak, birden fazla kurumda hizmeti olanların menfaati lehine olacaktır. SGK hizmet birleştirme işleminden yararlanmak isteyen vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmalılar dır. Başvuruda bulunmak için de yazılı bir dilekçe iletilmelidir.


Hizmet Birleştirme Nedir?

Emeklilik, çalışma hayatlarında çoğu vatandaşın arzu ettiği bir uygulamadır. Çünkü emeklilik, çalışma hayatında oluşturulan bir nevi birikimdir ve ileri ki hayat için bir güvencedir. Ödenen primlere göre emeklilik çeşitleri farklılık gösterir. Emekli Sandığı, memurların emeklilik işlerinin yürütüldüğü sistemdir. Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ Kur’a göre daha avantajlı bir emeklilik kurumudur. Emekli Sandığı’nın verdiği hizmetler şunlardır: Emekli ve malullük aylığı, sağlık yardımı, dul ve yetim alığı, sosyal tesis sağlama, toptan ödeme, konut kredisi ya da konut sağlama, giyecek ve yiyecek yardımı, borç ödeme, aile yardımı, doğum yardım ödeneği, okul yardımı ve göç ödeneği… Emekli Sandığı’ndan önce Bağ Kur’a ya da Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı olanların Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışma süreleri diğer sistemlerden fazla ise hizmet birleştirme işlemi yapılarak Emekli Sandığı’ndan emekli olmak mümkün olmaktadır. Yani hizmet birleştirme, memuriyete başlamadan önce ya da memuriyet arasında 4A’lı ya da 4B’li olarak geçen sürenin birleştirilmesidir. Hizmet birleştirme işleminin faydası bu anlamda önemlidir.

Hizmet birleştirme faydaları şunlardır:

 • Hizmet birleştirme vatandaşın daha erken emekli olmasını sağlar.
 • Memuriyetten önceki özel sektörlerde çalışma süreleri ve primleri dikkate alınır.
 • Hizmet birleştirme sayesinde göreceli olarak emekli maaşı daha yüksek olabilmektedir.
 • Emekliliğe esas derecenin artması, vatandaşın memuriyeti sırasında vefat etmesi halinde mirasçılarına daha çok aylık bağlanmasını sağlar.
 • Özel sektör çalışma süreleri, mevcut çalışan memurun yıllık izin kıdemine de faydası olur. Bilindiği üzere memurlar 20 gün yıllık izin hakkıyla göreve başlarlar ve 30 gün yıllık izin kullanmaya başlamak için 10 yıllık kıdem süresini beklerler. Hizmet birleştirmenin bu anlamda faydası, bu kıdem süresinin daha çabuk dolmasını sağlamaktır.

Hizmet birleştirme işlemini gerçekleştirebilmek için hizmet birleştirme dilekçesi ilgili kuruma ulaştırılmalıdır. Dilekçe Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine bizzat iletilebileceği gibi posta kanalıyla da ulaştırılabilir.

SGK Hizmet Birleştirilmesi Nasıl Yapılır?

Memurun görev yaptığı kamu idarelerince hizmet birleştirmesi yapılmaktadır. Kamu idaresi, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünden memur hakkında bilgileri alarak hizmet birleştirmesi işlemini gerçekleştirir. Hizmet birleştirilmesinde, her yıl 360 gün, her ay 30 gün olarak hesaplanır. Ancak görevden dolayı oluşan malullük ya da ölüm gibi iş kazaları ve meslek hastalıkları gibi durumlarda hizmet birleştirmesi uygulanmaz. Ayrıca prim ödenmemiş süreler, itibari hizmet süreleri ve aynı tarihlere rastlayan süreler hizmet süreleri toplamına eklenmez ve birleştirilmez.

Hizmet birleştirme dilekçesi, çalışılan idareye verilir. Hizmet birleştirme başvurusunu alan kurum, vatandaşın diğer kurumlarda geçen hizmet sürelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan temin eder. Ayrıca idare, yazılı başvurunun aslı ve memurun geçmiş hizmet sürelerini ve kazanç durumunu gösteren belgeler Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirir. Bu esnada aylığın hangi kurum tarafından bağlanması gerektiği anlaşılır.

Emekli olacak olanların Emekli Sandığı’ndan önce SSK ya da Bağ Kur primleri ödemişse son yedi yıllık dönem göz önünde bulundurulur. Son yedi yılda en çok hangi kuruma prim yatmış ise o kurumdan emekli olunabilir. Hizmet sürelerinin eşit olması halinde SSK, Bağ Kur ya da Emekli Sandığı’ndan en son bağlı olunan kurumca aylık bağlanmaktadır. Bu durumda, geriye doğru prim (kesenek) ödeyerek geçen son yedi yıllık hizmet süresi esas alınmaktadır. Yani, emeklilik dilekçesi verildikten önce son yedi yılın 3,5 yılı hangi kuruma prim yatmışsa o kurumda emekli olunmaktadır. Hizmet birleştirmesi yapmak isteyen vatandaşların bu hususlara dikkat etmeleri gerekir.

Hizmet Birleştirme Dilekçesi Örneği

Hizmet birleştirme dilekçesi aşağıda anlatıldığı gibi yazılmalı ve yazılırken şu hususlara dikkat edilmelidir:

 • Dilekçenin yazılacağı kurumun adı en üste ve ortaya yazılmalıdır. Örneğin: “… Lisesi Müdürlüğü’ne” (veya Sosyal Güvenlik Kurumu … İl Müdürlüğü’ne).
 • Paragraf açılarak kısaca durum belirtilmelidir. Örneğin: “Halen Müdürlüğünüzde edebiyat öğretmeni olarak çalışmaktayım. Daha önce SSK / Bağ Kur’a tabi olarak geçen hizmetimin şimdiki hizmetim ile birleştirilmesi için gereğini arz ederim.”
 • Arz ettikten sonra sağ alta tarih atılmalı ve tarihin altında isim soy isim yazılarak imzalanmalıdır.
 • Daha sonra sol alt kısma adres bilgisi yazılmalıdır.
 • Adres bilgisinin altına kâğıdın orta kısmı geçilmeyecek şekilde T.C kimlik numarası, emeklilik sicil numarası, SSK / Bağ Kur sivil numarası ve sigortalı hizmetin geçtiği il yazılmalıdır. Bu bilgilerin eksiksiz ve yanlışsız bildirilmesi oldukça önemlidir. Eksik ya da yanlış bildirildiğinde zaman kayıpları ve mağduriyetler meydana gelebilir.
 • En alta, sola devam edecek şekilde nüfusla ilgili bilgiler yazılmalıdır. Doğum yeri ve tarihi, nüfusa kayıtlı olunan yer, ana adı, baba adı, cilt no, aile sıra no ve sıra no sırasıyla alt alta belirtilmeli ve bilgiler yazılmalıdır.

Hizmet Birleştirme Ne Zaman Yapılmalı?

Hizmet birleştirme işlemi, emeklilik zamanı gelmeden yapılmalıdır. Hatta hizmet birleştirme işlemi emekli olmadan ne kadar önce yapılırsa o kadar iyidir. Çünkü eğer hizmet birleştirme işlemi erken yapılmazsa memurun emekli aylığına esas derece ve kademesinin daha düşük olması söz konusu olabilmektedir. Tabii eğer emekli olmadan önce hizmet birleştirme işlemi yapılmazsa, memur olmadan önceki hizmet, emekli aylığını artıracak olsa bile bu mümkün olmamaktadır.

Hizmet birleştirme hesaplama programı ve hizmet birleştirme emeklilik hesaplama gibi internet üzerinden verildiği söylenen hesaplamalara güvenilmemelidir. Zira vatandaşların hem sicil bilgileri hem nüfus bilgileri açısından güvenlikleri zedelenebilir. Bu anlamda en net bilgi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınabilir. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde yazılı bir dilekçe ile söz konusu kuruma başvurularak bilgi edinilebilir.

SGK Hizmet Birleştirme Ne Kadar Sürer?

4A ve 4B hizmet birleştirme uygulaması başladıktan sonra birleştirmeye başvuran vatandaşların sayısı fazla olduğu için bir dönem bazı kişiler dosyalarının işleme konulmasını uzun süre beklemek zorunda kalmıştır. Bu süre kimi zaman 6 ay kimi zaman 1 yıla varmıştır. Elbette bu kadar uzun sürede maddi ve manevi mağduriyetler yaşanmıştır. Ayrıca hizmet birleştirme dilekçesi yazılırken bazı bilgilerin yanlış bildirilmesi ile de mağduriyetler meydana gelmiştir. Hizmet birleştirme dilekçesi yanlışsız ve eksiksiz yazılarak kuruma verildiğinde SGK hizmet birleştirme sorgulama işlemi de dilekçe ile birlikte yapılmakta ve yoğunluk olmaması durumunda 15 gün ile 3 ay arasında değişen sürelerde hizmet birleştirme sonuçlanmaktadır.

Emekli Sandığı Hizmet Birleştirme Dilekçesi İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi

Emekli Sandığından Hizmet Dökümü Çıkartmak

İlgili Makaleler

40 Yorum

 1. Merhaba. 1995 yılında özel bir şirkette 1 ay ssk lı işçi olarak çaliştım. 1998 yılında emekli sandığına tabi olarak bir kamu bankasında göreve başladım halen çalışmaktayım. Hizmet birleştirme/borçlanma yapmam halinde emeklilik yaşımı öne alabilirmiyim. Saygılarımla.

 2. merhaba ne kadar güzel bişey yapıyor ve insanları bilgilendiriyorsunuz şimdiden teşekkür ederim ben 26/04/1972 daoğumluyum sgk dökümlerine baktığımda 4Atescil bilgileri işe giriş 01/07/1991 gün sayısı 4C tescil bilgileri memuriyete başlangıç 15.08.2011 gün sayısı 2910 biraz özel sektörden sonra 2001 yılından itibaren ilkönce geçici işçi sonra da memur okarak kamuda çalışmaktayım sgk bilgilerine göre emeklilik yılımı yaklaşık söyleyebilir misiniz herhangi bir hizmet birleştirme işlemimi yapmam gerekiyor

  1. Merhaba,

   Öncelikle güzel dilekleriniz için teşekkürler. Ancak hizmetlerinizi tam anlayamadık. Şu tarihten şu tarihe 4a gibi yazarsanız cevap verebiliriz.

 3. Merhaba 11.03.1975 doğum trhm.01.12.2000 Bağkur girişim ve 5975 günüm var.06.07.2017 de ssk ya géçtim ve halen devam etmekteyim.676 gün de ssk hizmetim var.hizmet birleştirmesi yapmadım.hangisinden ve ne zaman emekli olurum.

 4. Merhaba 11.03.1975 doğumluyum.5975 gün Bağkur ve geçiş yaptığım halen devam eden ssk m var.birleştirme yapmadım.hangisinden ve ne zaman emekli olurum.

 5. Merhaba. 2006 sigorta girişliyim ve 2032 gün sigortam mevcut. 2015 yılında memuriyete geçiş yaptım yaklaşık 4 yıldır emekli sandığına tabiyim. 15 ay askerilk yaptım. bu hususlara göre hizmet birleştirmeli miyim, nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz?

 6. mrh.2001-2018 yılları arası toplam 16 yıl ssk olarak özel sektörde çalıştım.kpss ile 2018 yılı eylül ayı 4+2 olarak sağlık bakanlığı ataması ile atandım.1982 doğumluyum.hizmet birleştirmesi yapabilir miyim ?bağlı bulunduğum il sağlık müdürlüğü yapamazsın dedi özel sektör diye, başından sağdı.fakat yapan arkadaşlarım var .neyi baz olarak yapılıyor bu hizmet birleştirme ?

 7. 12-05-1969 doğumluyum nisan 1988 yılında ssk başlangıcım Şu an prim sayım ssk da 5350 ve ayriyetende bağkur da 355 prim günüm bulunmakta hizmet birleştirme yaparak emeli olmak istiyorum nasıl bir yol uygulamalıyım tşk ederim

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre SSK dan emekli olursunuz. 1988 yılı başlangıca göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

   emeklilik hakkına sahipsiniz. Son çalıştığınız işyerinin bağlı bulunduğu sgk ya başvuru yapmanız yeterli birleştirme işlemi orada yapılacaktır.

 8. Merhaba,
  1999 yılında özel bir bankada emekli sandığına bağlı olarak çalıştım.Bu banka şu anda faaliyet göstermiyor, elimde de herhangi bir evrak yok. Bu çalıştığım süreyi SGK’ya dahil etmem mümkün mü? E-devletten kontrol ettiğimde bu çalışma dönemim gözükmüyor ve bu da prim gün ve yılımı etkiliyor. Şu anda çalışmıyorum ve emeklilik süreme daha var. Bu hizmet birleştirmesini nasıl yapabilirim? Bilgi verirseniz sevinirim.
  Teşekkürler

 9. merhabalar ben 27/11/1986 doğumluyum 2006 ssk girisim var toplamda 1801(5yıl) ssk pirim günüm mevcuttur. 02/05/2016 da emekli sandığına geçiş yaptım… %50 engelli olarak çalışmaktayım ve vergi indiriminden faydalanmaktayım emeklilik yaşım kaç olur acaba? 13yıl 6 ay görünüyormuş 5 yıllık ssk neden düşülmüyor acaba?

 10. Merhabalar
  23.11.1969 doğumluyum
  01.12.1986 da ssk lı başladım. 360 gün sigortalıyım.
  01.01.1988 de bağkur um başladı 22.02.1993 de işyerimi kapatıp bağkurdan (bağkur 1851 gün) ayrıldım.
  03.09.1993 de memuriyete başladım. Yedek subay olarak uzun dönem askerliğimide bu dönemde yaptım. 29.10.2016 da memuriyetten ayrıldım. Hangi tarihte emekli olabilirim.

 11. merhaba
  emekli sandığına tabi memur olarak çalışmaktayım 1989 -1990 yılları arasında gebze zübeyde hanım ilkokulunda vekil öğretmenlik yaptım. sgk hizmet dökümünde vekil öğretmen olarak çalıştığım yılların hizmet dökümü görünmemektedir. ilçe milli eğitim müdürlüğünden ilgili yıllara ait hizmet dökümü elimde mevcuttur. sgk sistemindede görünmesi için ne yapmalıyım, nereye başvurmalıyım tarafıma bilgi verireseniz sevinirim

  saygılarımla

 12. Merhaba
  01/12/1998-28/02/1993 SSK hizmeti
  05/05/1992-28/02/1993 Bağkur hizmeti çalışma sürem var.17/09/2001 yılından itibarende emekli sandığına bağlı çalışıyorum.Hizmet birleştirmesi için başvurduğumda gelen cevap aradaki fark hesaplatılıp bankaya yatırılmadığı sürece hizmet birleştirmesi mümkün değildir. Ne zaman emekli olabilirim? Fark ne kadardır? Birleştirme işlemini en geç ne zaman yapmam gerekir?
  Teşekkürler

 13. Merhaba
  01.08.1994 tarihinde sgk başladı
  2001-2002 yıllarında 16 ay asteğmenlik yaptım
  Bu 16 ay emekli sandığı kesintisi oldu
  Sonraki yıllarda ise kesintisiz denilebilecek sgkya tabi iş süreci devam ediyor
  4684 günüm var.
  Asteğmenlik günlerimi sgk günlerine ekletebilir miyim
  Erol

 14. merhaba ben 01.09.1998 ile 02.11.1998 tarihleri arasında özel bir şirkette sigortalı olarak çalıştım. 2000 yılında askeri okula girdim ve askeri personel olarak çalışmaktayım 1999 yılında çıkarılan yasanın önüne geçmek için 1998 yılındaki sigortamı hizmet birleştirmeyle birleştirmemim bir faydası olurmu

 15. Merhaba,
  Emekli Sandığı’na bağlı hizmetimin SGK ile birleştirilmesi için örnek dilekçe ve e-mail adresi rica edebilir miyim?
  Saygılarımla

 16. Nerhabalar ben Ahmet 01.01.1970 doğumluyum 26.02.1990-26.08.1991 yılları arasında askerlik hizmetimi yaptım. 01.01.1195 yılında da 180 günlük Tarım Bağ kuru yatırdım. 02.11.1998 yılın da ise Emekli Sandığına bağlı olarak Devlet Memuru olarak göreve başladım ve halen çalışmaktayım. 2000 yılında ise Askerlik borçlanmamı ve Tarım Bağkur lu geçen süreyi borçlandım. Bu durumda ne zaman emekli olabilirim.

 17. Merhaba ben 16 ekim 1996 yılında ssk ya kayıt oldum 6 yıl çalıştıktan sonra işten ayrıldım.2010 yılından başlayarak 6 yıl 7 ay 20 gün isteğe bağlı bağkur yatırdım. Daha sonra onu da durdurdum.biraz ara verdikten sonra özel bir şirkette 15 gün ssk lı olarak çalışıp işten ayrıldım.sigorta birleşmesi nasıl olur.ne zaman emekli olabilirim. 1972 doğumluyum. Bilgi verebilirseniz sevinirim.teşekkürler ederim.

 18. merhaba kolay gelsin;
  ben 1977 doğumluyum ilk olarak işe, askere gitmeden önce 1.6.1995 tarihinde ssk’lı olarak başladım ve sadece 570 gün sigorta primim var askerden geldikten sonra sınavlara girdim ve 14.02.2001 tarihinde memur olarak atandım 570 günlük primi emekli sandığına birleştirdim benim sorum ben kaç yaşında emekli olurum.teşekkürler

 19. selamun aleyküm
  ben 1998 – 2001 tarihleri arasında pamukbankta çalışmaktaydım o zamanlar sigorta primim emekli sandığına yatıyordu sonra asker okul derken 2003 de sgk kaydım başladı
  sormak istedğim şey emekli sandığındaki çalışma gün sayılarımı sgk ile birleştirebiliyormuyum. birleştirdiğimde ve birleştirmedğimde bana bir karı veya zararı varmı
  ben 27.02.1981 doğumluyum

  1. Merhaba,

   Emekliliğiniz hesaplanırken 1998 yılı başlangıç sayılacak. emekli olacağınız zaman da birleştirebilirsiniz.

 20. Eşim memur emekli sandığına tabi.memuriyete girişi 1997 ocal ayı,1993 yılında 6aylık SSK girişi var.emeklilik yaşı hesaplanırken SSK nın başlangıç tarihi mi baz alınıyor yoksa memuriyet girişi mi teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   Memuriyette yaş memuriyete başlangıçtan itibaren hesaplanmaktadır. diğer kurumlardaki hizmetler hizmet süre şartına eklenir.

 21. merhaba; 01,01,1960 doğumluyum. 1977 de ssk dan pirim ödenmeye başladı. şu an ssk dan ( 4a) 3136 günüm var. çiftçi sigortası yani bağkur(4b) den de ödeme yaptım. ikisinin toplamı 3800 gün. şu anda bağkur ödemelerini kesip 60 yaşını beklersem 60 yaşım dolunca 360 günden emekli olabilirmiyim.?
  4A VE 4B GÜNLERİMİBİRLEŞTİRMEK İSTİYORUM. ŞU AN DİLEKÇE VERSEM BİRLEŞTİRİLİRMİ?

 22. hizmet birleştirmem onayımda 02/12/2016 tarihinde emekli keseneğim 3/1 olacak maaş derecesi 7/1 olacak ibaresi bulunmakta ancak hitap hizmet dökümünde 03/03/2018 tarihi terfi mi hitap a işlenmiş ve maaş derecem 7/2 emekli keseneğim 7/2 gözükmektedir emekliği keseneğim 3/2 si şeklinde olması gerekmetedir düzeltmemi nasıl yaptırabilrim

 23. şu an emekli sandığına bağlı olarak çalışmaktayım. daha önce 1155 gün SSK lı olarak resmi kurumda çalışıp pirim ödedim. emekli sandığındaki hizmetim bu gün itibariyle 29 yıl 9 ay. SSK lı hizmetlerime karşılık tazminatımı almadım.emekli sandığından emekli olursam SSK lı olarak geçen sürelerdeki hak ettiğim tazminata karşılık emekli ikramiyesi alabilirmiyim.?

 24. şu an emekli sandığına bağlı olarak çalışmaktayım. daha önce 1155 gün SSK lı olarak çalışıp pirim ödedim. emekli sandığındaki hizmetim bu gün itibariyle 29 yıl 9 ay. SSK lı hizmetlerime karşılık tazminatımı almadım.emekli sandığından emekli olursam SSK lı olarak geçen sürelerdeki hak ettiğim tazminata karşılık emekli ikramiyesi alabilirmiyim.

 25. Merhabalar
  4 yıl 8 ay garanti bankasında çalıştım ve bana eureko özel sigorta yapıldı. Çalışmış olduğum bu süre özel sigortalı olduğum için sgk hizmet dökümünde görünmüyor. Bu süreyi nasıl saydırabilirim nasıl hizmet dökümünde görünebilir.

 26. Merhaba,
  Ben askerliğimi memuriyetten önce yedek subay olarak yaptım.Memuriyete başladıktan sonra askerliğimi hizmetimle birleştirdim. Ancak e-devlet te hizmet dökümünde görünmüyor. Emekli olmaya karar verdim Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

 27. 1995 yılı ekim ayında tarış pamuk ortaklığına pamuk sattım. Yasa gereği sanırım satışın %1 oranında üyelerine bir aylık Bağ-kur ödemesini yasa gereği yapılıyordu. Eğer 1995 eylül ayında 30 gün bağ-kurum varsa(araştırılması içon müracaat ettim). 30.06.1999 tarihi itibari ile polis olarak görev yapmaktayım. 29.09.1976 doğumluyum. Bağkurum olması halinde hizmet birleştirmesi yaparsam nezaman emekli olabilirim.

  1. Merhaba,

   Bağkurdan dolayı sigortalı başlangıcınız 1995 yılına çekilse de hizmet sürenize eklenir yaş ve hizmet süresi şartlarını değiştirmez.

 28. 1977.Daha sonra 1990 tarihleri arasında ssk lı olarak çalıştım .Daha sonra emekli sandığına bağlı olarak çalışıyorum.Hizmet birleştirmesi yaptım. Fark para yatırmadım.Emekli maaşımı yatırırsam çoğaltırmı bu durmumu resmi olarak nereden öğrenebilirim.

  1. Merhaba,

   SSk lı dönemlere fark para yatıramazsınız. Emekli sandığı öncesindeki ssk hizmet süresine eklenir. Maaşınıza etki etmez.

 29. İyi günler ben 21 11.1968 doğumlu memurum,02-1986 ssk başlangıç tarihi
  12-2001 emekliği sandığı girişi.
  hizmet birleştirmesi yapılabilirmi,ayrıca ne zaman emekli olurum
  yardımlarınız için teşekkürler .iyi çalışmalar SAYGILAR

 30. İyi akşamlar emeklilik ile ilgili 2 sorum olucak ikisinide cevaplarsanız çok sevinirim.ilginize şimdiden teşekkürler.ben 1992 ile 1993 yılları arasanda 1 yıl özel bir şirkette sigortalı çalıştım.sonra işten ayrıldım.2000 yılında devlet kadrosuna girdim emekli sandığı tam 18 yıldır çalışıyorum.kaç yılında emekli olurum ve aradaki boşluğu kapatabilirmiyim nasıl. 2.sorum eşim 1989 yılında özel bir şirkette iki ay sigortalı çalışmış.sonra ayrilmış.1993 yılında evlendik 7 şer yıl arayla 3 çocuğumuz oldu.bunları çocukları saydırma kaçyılı kapsar.ve eşimin emekli olabilmesi için aradaki farkı pirimleri yatırabilirmiyiz.veya nasıl bir yol izlemeliyiz.teşekkürler.eşim 01.04.1974 doğumlu. Ben 01.01.1974 doğumluyum.

 31. 1980 doğumluyum. Nisan 1998 de 2 aylık ssk sigorta başlangıcım var.Ama sadece 2 ay çalıştım. 2005 den beri 13 yıllık memurum.1998-2005 arasındaki süreyi gerekli primi ödeyerek emekli olabilirmiyim?Ya da en erken şekilde emekli olabilmem için ne yapmam gerekir?

 32. 14.03.1984 tarihinden Nisan 1986 sonuna kadar Türkiye Diyanet Vakfı genel merkezinde çalıştım.Sigorta sicil numara 15635339 ;İhtiyarlık Kod No’su C-2009-4 ..15 Şubat 2017 tarihinde emekli oldum.Ancak emekliliğe esas hizmet yılımın hesaplanmasında TDV. ‘da SSK’lı olarak çalıştığım süre gözükmüyor. SGK Kırıkkale il müdürlüğüne sordum.TC Kimlik numaramı tescil ettirmem gerektiğini söylediler.Dilekeçemi göndereceğim adresi bulayım derken bu link ile karşılaştım.
  TC Numaram: 69052025256

  Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı