Genel

Sağlık Bakanlığı Normalleşme Sürecine 11 Sektör İçin Yeni Rehber Kuralları Hazırladı!

Sağlık Bakanlığı Normalleşme Sürecine 11 Sektör İçin Yeni Rehber Kuralları Hazırladı! Sağlık Bakanlığı tarafından normalleşme sürecinde 11 sektöre yönelik olarak yeni rehber hazırlanmış bulunuyor. Sağlık Bakanlığı tarafınca korona virüsü tedbirleri kapsamında kontrollü normalleşme çalışmalarına yönelik olarak hazırlanmış rehber tek başlık altında toplanmış bulunuyor. Kozmetik ve Parfümeri Mağazalarında Alınması Gereken Önlemler başlıklı rehber içeriğinde belirtilen mağazalarda satışa sunulan kozmetik ürünlerinin test edilerek alınmasından dolayı korona virüsü bulaştırma riskinin yüksek olduğu belirtildi. Alınan karar çerçevesinde mağazalarda bulunan test ürünleri denenmeyecek.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından gelen öneriler doğrultusunda kontrollü normalleşme süreci kapsamında 11 sektör için alınması gereken tedbirler de belirlenmiş bulunuyor. Tedbir alınması gereken sektörler dalı aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Beyaz eşya ve mobilya mağazaları,
 • Kozmetik ve parfümeri mağazaları,
 • Akaryakıt istasyonları,
 • Market ve süpermarketler,
 • Oto yıkama, Oto servis,
 • Tamirhaneler ve Lastikçiler,
 • Oto galeri,
 • Oto kiralama işletmeleri,
 • Ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm birimler,
 • Emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofisleri,
 • Elektronik ve telekomünikasyon mağazaları,

Koronavirüsü Nedeniyle Kozmetik Ürünleri Denenmeyecek

Koronavirüsü Nedeniyle Kozmetik Ürünleri Denenmeyecek, Beyaz eşya ve mobilya mağazalarında iş yerinin görünen bir kısmına korona virüsü önlemleri ile ilgili bilgilendirme afişleri asılacak. İş yeri girişlerinde el antiseptikleri bulunacak. Çalışan ve müşteri toplamında 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınacaktır. Müşterilerden iş yerine tek başına girmeleri rica edilecek. Müşteriye eşlik eden diğer kişilerin dışarıda kalmaları istenilecek. İş yerinde az sayıda personel bulundurulacak şekilde çalışma planı düzenlenecek.

Kozmetik ürünü satılan mağazalarda, kozmetik ürünlerinin test edilerek alınmasından dolayı korona virüsünün bulaşma riskinin oldukça yüksek olduğu belirtilmektedir. Kozmetik mağazalarında içeride kalabalığın önlenmesi adına dış kapıya içeri girilmesini önlemek adına bir uyarıcı konulacak. Sosyal mesafe kuralları belirlenecek, kozmetik mağazalarında ürünler camekanlı bölümlerde teşhir edilecek. Müşterinin talep ettiği ürün çalışan tarafından kasaya getirilecek. Göz kalemi, rimel, ruj ve allık, göz, dudak ve yüze uygulanan kozmetik ve makyaj malzemelerinin test ürünleri denenmeyecek. Parfüm, losyon ve oje gibi ürünlerin test edilmesi için mağaza çalışanları yardımcı olacak.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu