Genel

Sağlık Sigortası Alırken Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Sağlık sigortasında dikkat edilmesi gerekenler özellikle yeterli bir sağlık hizmeti almak için önem teşkil eder. Özel sağlık sigortası yaptırırken öncelikli olarak en iyi hizmeti almak başlıca amaç olmalıdır. En iyi sağlık kurumunda konunun uzmanı bir doktor ile çalışmak gerekmektedir. Sağlık poliçelerinin içerdiği hizmetler, farklı olmaktadır. Bu detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikli olarak:

 • Sağlık sigortası yaptırırken mutlaka ihtiyaç ve beklentileri ne kadar karşılandığını öğrenmek gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası yaptırmadan önce sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşları hakkında da bilgi sahibi olmak gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası sözleşmesinin kapsamı kişinin vereceği bilgilere göre belirlenmektedir. Bundan dolayı da sigorta yaptıracak olan kişinin mutlaka doğru ve güvenilir bilgiler vermesi önem teşkil etmektedir.

Bireysel Sağlık Sigortası Özellikleri Nelerdir?

Bireysel sağlık sigortasında dikkat edilecekler içeriği ve verilen hizmete göre değişmektedir. Özellikle sağlık sigortası yapan şirketleri iyi seçmek, bu konuyu araştırmak ve en doğru hizmeti almak öncelikli hedef olmalıdır. Bireysel sağlık sigortası yaptırmak, hastalanmayı beklemeden alınması gereken önlemlerin başında gelmektedir. Özel sağlık sigortası yaptırmak için gerekli belge ise; ayrıntılı bir sağlık raporu olmaktadır. Sigorta yaptıran kişiler ise 18 – 60 arasında olmaktadır. Öte yandan bireysel sigorta yaptıran kişiler, tüm ailesi için sigortadan faydalanabilmektedir. Öte yandan bu gibi durumlarda da özel indirimlerden faydalanmak mümkün olmaktadır.

Tehlikeli Hastalıklar için Sağlık Sigortası

Tehlikeli hastalıklar ve seyahat için sağlık sigortası özel olarak düzenlenen sigortalar arasındadır. Kurumsal sağlık sigortasında aynı iş yerinde çalışan kişilerin bir araya gelerek aynı paketten faydalanmasını da sağlar. Bu kişilerin yaş aralığı da 18 ve 65 arasında olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası; özellikle sık sık seyahat eden kişiler için hazırlanmış sigorta paketidir. Yurt dışı seyahatlerine çıkan kişilerin aniden hastalanma ya da kaza yaşama durumlarında oldukça avantajı olmaktadır. Sigortayı satın alan kişiler, seyahat yaparken oluşabilecek durumlara karşı da korunmuş olur. Seyahat sağlık sigortası yaptırırken önemli olan unsurların başında:

 • İsim ve soyisim temel bilgileri,
 • Pasaport numarası,
 • Seyahate gidilecek yer,
 • Gezinin başlama ve bitiş süresi,
 • Ayrıca vergi numarası ve iletişim bilgileri eklenmelidir.

Özel Sağlık Sigortası Hizmetleri

Sağlık sigortası kapsamı tercih edeceğiniz sigorta poliçesine göre belirlenmektedir. Sağlık sigortası çeşitleri kapsamında; farklı anlaşmalı sağlık kuruluşu türleri bulmak mümkündür. Bu noktada hastaneler başta olmak üzere eczaneler ve sağlıkla ilgili hizmet veren birçok yer sigorta kapsamında hizmet vermektedir. Genel olarak anlaşmalı olan kuruluşlar; hastaların tedavisi için büyük avantajlar sağlamaktadır. Özellikle hastalığın türüne göre farklı tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Buna göre sağlık sigortası kapsamı şu şekilde olabilir:

 • Ayakta tedavi,
 • Yatarak tedavi,
 • Acil Sağlık Hizmetleri,
 • Otomatik yer tespitleri alınabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Alınır?

Tamamlayıcı özel sağlık sigortası yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatı veren bir hizmettir. Yatarak tedavi teminatı bu noktada limitsiz olmaktadır. Ancak ayakta tedavi teminatı ise sigorta şirketine göre belirlenmektedir. Buna göre ayakta tedaviler; 10 adet doktor muayenesinden oluşmaktadır. Sigorta şirketini tercih ederken öncelikli olarak dikkat edilmesi gerekenler ise:

 • Sigortadan faydalanacak aile üyesi sayısı,
 • Yaş sınırı,
 • Sağlık planı teminat tipi,
 • Teminatların kapsamı,
 • Ek teminat kapsamı,
 • Teminat dışı kalan hallerin belirlenmesi,
 • Anlaşmalı hastane ağları,
 • Ömür boyu yenileme garantisi,
 • Özel koşullar

Bu detaylara dikkat etmek en doğru özel sağlık sigortasını satın almak için önem teşkil etmektedir.

Sigorta Şirketi Nasıl Seçilir?

Sigorta şirketi seçimi için öncelikli olarak satın almak istediğini sağlık teminatı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası, satın alacağınız aracı kurumun belirlenmesini sağlamaktadır. Aracı kurumu seçerken, dikkat edilmesi gereken önemli detaylar ise:

 • Sigorta aracı kurumunun hangi sigorta şirketleri ile anlaşmalı olduğudur.
 • Sigorta danışmanlarının alanında ne kadar uzman ve profesyonel olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası aldıktan sonra hizmet verebilecek aracı kurum ile çalışması gerekmektedir.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken öncelikli olarak teknik konularda sizlere destek olabilecek ve doğru bilgileri verebilecek bir şirket tercih etmeniz gerekmektedir.

Sigorta şirketi seçerken özellikle riskli hasta grubunda olmamanız önemlidir. Bundan dolayı da hastalanmadan önce sigorta şirketine başvurmanız gerekir. Riskli gruptaki hastalara daha yüksek ödeme çıkmaktadır. Bundan dolayı mevcut bir hastalığınız yokken, sigorta şirketine başvurmanız gerekmektedir. Özellikle mevcut bir hastalığınız bulunuyorsa, hastalığa istinaden meydana gelebilecek olan tedavi masrafları sigorta kapsamında olmayabilir. Bu noktada daha yüksek prim ödenmesi gerekebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tamamlayıcı sağlık sigortası özellikleri özellikle hastalık ve kaza durumunda faydalanabileceğiniz hizmetleri belirleyen unsurlardır. Şayet alanında uzman bir sigorta şirketi ve danışmanı ile çalışırsanız, sağlık hizmetlerinden maksimum şekilde faydalanabilirsiniz:

 • SGK ya da GSS aktifliğine dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Yaş aralığı sağlık teminatı için önemlidir.
 • Doktor muayene sayısına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Ömür boyu yenileme garantisi olup olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Ek teminatlar konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.
 • Fiyat konusunda farklı şirketlerden bilgi almanız gerekmektedir.
 • Anlaşmalı hastane ağı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Özel sağlık sigortası tercih ederken öncelikli olarak sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu kurumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Anlaşmalı kurumların ne kadar yaygın olduğu ve konumunuza ne kadar yakın olduğuna özellikle önem vermeniz gerekmektedir.

Sigorta Poliçe Teminatı Nasıl Belirlenir?

Sigorta poliçesi seçerken özellikle teminatlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle kaza ya da hastalık durumlarında kullanılabilecek teminatların olup olmadığına dikkat edilmesi önem teşkil etmektedir. Özellikle yüksek riski olan durumlar haricinde, daha düşük riskleri içeren teminatlardan uzak durmak faydalı olmalıdır. Bu detayın yanı sıra özellikle mevcut sağlık sorunları varsa, teminatların buna göre düzenlenmesi gerekmektedir. Her teminat, özel sağlık sigortası için fiyatları etkilemektedir. Öte yandan özellikle hastalanmadan sağlık sigortası yapmak hem maddi açıdan hem de sigortanın avantajları açısından önem teşkil etmektedir. Riski düşük olan hastaların prim tutarları da düşük olmaktadır. Bundan dolayı da hastalanmadan bu sigortayı yaptırmak önem teşkil etmektedir.

Özel Sağlık Sigortası için Şartlar Nelerdir?

Özel sağlık sigortası şartları sigorta şirketlerine göre değişmektedir. Özel sağlık sigortasının kapsamında yer alan özel ve genel şartları ayrıntılı şekilde incelemeniz oldukça önem teşkil etmektedir. Özellikle poliçenin içeriğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Diş, gözlük ve doğum gibi durumlar poliçenin içeriğine dahil olmalıdır. Özel sağlık sigortası yaptırırken, geleceği yönelik olarak düşünmek gerekmektedir. Kanser gibi ciddi hastalıkları da düşünmek gerekmektedir. Özel sağlık sigortası satın alırken öncelikli olarak hizmet alacağınız şirketin kalitesine ve niteliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle hem bütçenize uygun hem de sağlık alanında ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir sigorta hizmeti almanız gerekmektedir. Sağlık sigortası sözleşmesinin içeriği konusunda bilgi sahibi olmanız ve en doğru sağlık sigortası poliçesini satın almanız gerekmektedir.

Sağlık Sigortasında Ayakta Tedavi Ve Yatarak Tedavi Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir, Yararları Neledir ?

DASK ve Konut Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir