emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Hangi Durumlarda Yüzde 25’ten Fazla Dul Yetim Aylığı Bağlanır?

Hangi Durumlarda Yüzde 25’ten Fazla Dul Yetim Aylığı Bağlanır?

Sigorta kapsamında bulunan vefat eden kimselere şartları taşıması halinde, ölüm aylığı olarak eşlere yüzde 50, çocuklara ise yüzde 25 oranında aylık bağlanmaktadır. Vefat eden kişi; SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı’na tabi ise uygulama bu şekilde işlemektedir. Fakat 2008 tarihi sonrasındaki kanun ile dul ve yetim aylıklarının bağlanma yüzdeleri değişmiştir.

Hangi Kanun Geçerli?

Sosyal güvenlik mevzuatında 2008 yılında değişiklik yapıldığı için sigortalılık hak ve taleplerinde bu tarih oldukça fazla sorunlara yol açabiliyor. Bu sorunlardan bir tanesi de dul ve yetim aylık bağlanma oranlarının 2008’de çıkarılan 5510 sayılı kanun çerçevesinde farklılık taşımasıdır. Kanunun yürürlük tarihinden yani Ekim 2008’den önce vefat etmiş sigortalılar için hak sahiplerine gelir ya da aylık bağlanması için sigortalıya ilişkin koşulların tespit edilmesiyle gelir ya da aylığın hesaplanması ve pay edilmesinde ölüm tarihindeki, hak sahiplerine ilişkin koşulların tespitinde ise hak sahibi olma niteliğinin kazanıldığı tarih vurgulanmaktadır.

Bu bakımdan 1 Ekim 2008 tarihinde ya da sonrasında vefat eden kimselerin hangi sigorta statüsünde olduklarına bakılmaksızın, hak sahiplerine bağlanacak olan aylıkların hesaplanması ve hak sahiplerine pay edilmesinde 5510 sayılı yani yeni kanun geçerli olmaktadır. 2008 tarihinden önce vefat eden kimselerin ise hak sahiplerine aylık bağlanması konusunda ölen kişi şayet SSK kapsamındaysa 506 sayılı kanun, Bağkur kapsamındaysa 1479 sayılı kanun, Emekli Sandığı kapsamındaysa 5434 sayılı kanun hükümleri uygulanmaktadır.

Yüzde 25’ten Fazla Aylık Bağlanan Durumlar

Vefat etmiş kişinin sigortalılık durumu fark etmeksizin, 30 Eylül 2008 tarihinden sonra vefat etmiş ise şu şartların geçerli olmaları ilave mevzuat kapsamında açıklanmıştır. Buna göre dul eşe normalde yüzde 50 üzerinden dul aylığı bağlanmaktadır fakat eşin aylık bağlanmış olan çocuğu, bu durumda vefat eden kişi üzerinden yetim aylığı alan bulunmuyorsa, ilgili mevzuatın 5’inci maddesi kapsamındaki sigorta halleri hariç tutulmak üzere eş herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor ve kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmadıysa bu durumda vefat edenin eşine yüzde 75 oranında aylık bağlanmaktadır.

Vefat eden kişinin çocuklarına ise yüzde 25 üzerinden aylık bağlanmaktadır. Fakat vefat eden kişinin başka aylık alan kimsesi bulunmuyorsa, bu kapsamda vefat edenin eşi ya da çocuğun başka kardeşleri yoksa, bu durumda çocuğa yüzde 50 üzerinden yetim aylığı bağlanmaktadır. Aynı şekilde sigortalı olan kişinin vefatı kapsamında anne ve babasız kalan ya da sonradan bu hale gelen çocuklar için de yüzde 50 üzerinden aylık bağlanmaktadır.

2008 Öncesinde Yüzde 25’ten Fazla Aylık Bağlanacak Durumlar

Eğer sigortalı kişi 2008 öncesi bir tarihten önce vefat etmişse yine bazı şartların oluşması halinde geride kalanların yüzde 25’ten fazla dul aylığı almaları mümkündür. Buna göre 2008 öncesi sigortalıların vefatları halinde dul eşe normalde yüzde 50 üzerinden aylık bağlanmaktadır fakat vefat edenin çocuğu yoksa bu durumda aylık yüzde 75 üzerinden bağlanmaktadır. Çocuğun başka kardeşi ve anne – babası yoksa, bu durumda çocuğa da yetim aylığı olarak yüzde 50 üzerinden aylık bağlanmaktadır.

Ancak 2008 öncesi vefat eden Bağkur kapsamındaysa bu durumda vefat eden kişinin çocuğu yoksa eş yüzde 75 üzerinden aylık alıyorken, çocuklar şartlar ne olursa olsun ancak yüzde 25 oranında yetim aylığı alabilmektedirler. Bu durum Emekli Sandığı kapsamında olanlar için de geçerlidir. Eğer bu kapsamda olan kişinin bir çocuğu varsa, eş yüzde 60, çocuk yüzde 30 oranında aylık almaktadır. Eğer ç-eş yoksa, çocuk bu durumda yüzde 30 oranında yetim aylığı alabilmektedir.

Ölüm Aylığı Hangi Durumda Kesilir, Yeniden Nasıl Bağlanır?

Fazla Yatan Primlerin (Para’nın) SGK’dan İadesi Yapılır mı?

Erkekler Dul Maaşı ve Ölüm Aylığı Nasıl Alabilir ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.