emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Gazi ve Harp Malulü Vatandaşlarımıza İkinci Maaş Bağlanacak

Gazi ve Harp Malulü Vatandaşlarımıza İkinci Maaş Bağlanacak
02.03.2020

Gazilere İkinci Maaş Bağlanacak! Harp ve Gazilerimize ikinci maaş imkanı doğmuş bulunmaktadır. Harp ve Gazilerimizden istenen şartları sağlamaları durumunda ikinci bir emekli maaşı bağlanacaktır. Vazife ve Harp Malulü gazilerimize 5.000 bin gün sigortalılık ve 20 yıl sigorta yaşını doldurmaları durumunda ikinci maaş bağlanması gündemdedir. Bu şekilde Harp ve Vazife Malulü yaklaşık 10 bin vatandaşımıza ikinci iş imkanı sağlanarak, ikinci emekliliğe hak kazanmaları sağlanacaktır. Hükümetimiz vatan uğruna canını hiçe sayarak siper etmiş gazilerimiz adına çalışmalarına son sürat devam etmektedir.

Hükümetimiz Gazi ve Vazife Malulü vatandaşlarımız için tüm imkanları seferber etmeye devam ediyor. Öyle ki Vazife ve Harp Malulü vatandaşlarımıza beş bin iş günü ve 20 yıl sigortalılık süresini doldurmaları halinde ikinci emekli maaş alma hakkı sunmaktadır. Bu şekilde toplam olarak 10 bin Harp ve Vazife Malulü vatandaşımızın ikinci emekli maaş alması sağlanması planlanmaktadır.

Gazi ve Harp Malulü Vatandaşlarımıza İkinci Maaş Bağlanma Şartları Nelerdir?

Gazi ve Harp Malulü Vatandaşlarımıza İkinci Maaş Bağlanma Şartları Nelerdir? Gazi ve Harp Malulü vatandaşlarımız için aylık bağlanma koşullarının yeniden belirlenmesinin ve aylık alınan sürelerinin prim ödenmiş gibi kabul edilmesine rağmen, ikinci aylık için hak kazanamayan vatandaşlarımız kamu kurumlarına istihdam edilmesi sağlanabilecektir. SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü konu hakkında şunları belirtmiş bulunmaktadır.

6 Adet birbirinden farklı olmak kaydı ile maluliyet derecesine göre aylık bağlandığı, “Malul aylığı ödemesi rapor tarihinden itibaren ödenmeye başlanmaktadır. Malul aylığı gazilerimizin maluliyet derecesine göre belirlenmektedir. Göreve başladığı aydan itibaren, vazife mamulü de olsa 30 yıllık hizmeti varmış gibi aylık bağlanmaktadır. % 15 – 60 oranında değişen 6 adet birbirinden farklı maluliyet derecesi bulunmaktadır. 20 yıllık hizmeti bulunan polis 1.derece olursa eğer 6.737TL, 6. Dereceden malul sayılırsa 4.203TL aylık bağlanmaktadır. İkinci emeklilik için süresi yeterli olan Harp ve Vazife Malulü vatandaşlarımız için aylıklar hemen bağlanacak, süresi yeterli olmayan Harp ve Vazife Malulü vatandaşlarımız için de emekli aylığına hak kazanmasına kadar kamu kurumlarında çalışabileceklerdir.

Şehit Ve Gazi Çocuklarının Eğitim Öğretim Yardımı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.