Engelli

Engelli Dereceleri

İnsanlar bazen doğuştan gelen engellerden dolayı bazen de geçirdikleri hastalıktan ya da kazadan dolayı engele sahip olabilmektedir. Bu engellerin çeşitli dereceleri olmaktadır. Engelli derecelerinin hesaplanması konusu da bu kapsamda önemli olmaktadır. Vatandaşlar hayatta bazen engel derecelerine göre indirimlere sahip olabilmektedir. Böylece engelli vatandaşlarımız daha rahat bir yaşan sürdürebilmektedir.

Engelli, fiziksel, zihinsel bir rahatsızlıktan dolayı ya da kaza sonucunda bir takım hareketleri yapamayan, duyu ya da işlevleri kısıtlanmakta olan kişidir. Engeller sonradan ortaya çıktığı gibi doğuştan da gelebilmektedir. Birden fazla engeli bulunan kişilerin engelli dereceleri hesaplanması bazı kurallar ile yapılmaktadır.

Engelli vatandaşlara bu engelli dereceleri kapsamında vergilerde belirli oranlarda indirim yapılmaktadır. Bunun için de engelli derecelerinin doğru hesaplanmış olması önemlidir. Engelli derecelerinin yanlış hesaplandığı durumlarda olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Engelli vatandaşların sağlık kurulu raporu almaları, raporların geçerliliği ve değerlendirme süreci Engellilik Ölçütü, Sınıflandırması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkındaki yönetmelik kapsamında belirlenmiştir. Engelli vatandaşların engelli oranları belirlenirken Engel Oranları Cetveli adındaki bir cetvel kullanılmaktadır. Bu cetvel yardımı ile bulunan engel oranları % ile belirtilir.

Balthazard Formülü

Engelli derecelerinin bulunmasında diğer bir yöntem de Balthazard formülüdür. Eğer engelli vatandaşın birden fazla engeli varsa engel oranı bu yöntem ile hesaplanır. Balthazard formülünün uygulanma şeklini şöyle maddeleyebiliriz:

 • İlk olarak engelli vatandaşın engel oranları ayrı olarak belirlenir.
 • Engel oranları en yüksekten başlanarak sıraya dizilir.
 • Engelli vatandaşın sahip olduğu en yüksek engel oranı, % 100’lük orandan çıkartılır. Buradaki % 100, vatandaşın tüm vücut fonksiyonunu göstermektedir.
 • Bu işlem sonucunda bulunan sayı, ikinci sıradaki engel oranıyla çarpılır ve çarpım sonucu 100’e bölünür. Bu işlemin sonucunda bulunan sayı da en yüksek engel oranı ile toplanır. Böylece ilk ve ikinci rahatsızlıktan dolayı bireyin sahip olduğu engel oranı bulunur.
 • Engelli bireyin engeli ikiden daha fazla ise, ilk ve ikinci sıradaki rahatsızlıklarının yukarıdaki işlemle bilinen engel oranı ilk sıraya, diğer engel oranı da ikinci sıraya konulur. Aynı işlemler tekrar uygulanır.

Balthazard formülü ile birde fazla engele sahip olan vatandaşların engelli derecelerinin ve engel oranlarının hesaplanması bu şekildedir. 60 yaşın üzerindeki kişilerin Balthazard formülü ile engel oranlarının hesaplanması sırasında engellilik oranına % 10 eklenir.

Belirlenen Engelli Dereceleri

Bilindiği gibi engel derecelerine göre engelli vatandaşlara bazı kapsamlarda indirimler yapılmaktadır. Bu engelli dereceleri yönetmelikte şöyle belirlenmiştir:

 • Birinci Derece Sakat: Çalışma gücünün % 80’inden fazlasını kaybeden engelliler.
 • İkinci Derece Sakat: Çalışma gücünün % 60’ından fazlasını kaybeden engelliler.
 • Üçüncü Derece Sakat: Çalışma gücünün % 40’ından fazlasını kaybeden engelliler.

Belirlenmiş olan engelli dereceleri yukarıdaki gibidir. Bu engelli derecelerine göre vergilerde de belirli oranlarda indirimler uygulanmaktadır. Bu indirimler, serbest meslek çalışanı olup bakmakla yükümlü olduğu engelli bir akrabası varsa da uygulanmaktadır.

Engelli derecelerine göre vergide yapılan sakatlık indirimlerinin oranlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Birinci Derece Sakatlarda: 900,00 TL
 • İkinci Derece Sakatlarda: 470,00 TL
 • Üçüncü Derece Sakatlarda: 210,00 TL sakatlık indirimi uygulanmaktadır.

Aylık Ücretlere Engelli İndirimi Etkisi

Engelli dereceleri yukarıdaki gibidir. Şimdi de engelli dereceleri kapsamında engelli indirimlerinin aylık ücrete tepkisini inceleyelim. Söz konusu olan devlet memurlarının aylık ücretlerinin belirlenmesi sırasında, yararlanabilecekleri engelli indirim miktarı, aylık matrahtan indirilir ve yeni tutarın üzerinden Gelir Vergisi hesaplanmaktadır.

Engelli indiriminden yararlanacak olan kişi sayısı birden fazlaysa, her bireyin engel derecesi temel alınarak hesaplanan bütün engelli indirim tutarı, memurların aylık gelir matrahlarından indirilmektedir. Belirlenmiş olan engelli indirim oranları bu şekildedir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. 23 yaşındayım. Testis kanseri tanısıyla tek testisim alındı.Askerlikten muaf oldum. Engelli sayılıyormuyum,sayılıyorsam % kaç?
  Maaş alabilirmiyim?

  1. Merhaba,

   Askerliğe elverişlilik ve engel tespit kriterleri farklıdır. Testis kanserinden engel oranı çıkmaz.

 2. annemin %66 engelli raporu var gogus kanseri bi gögsü alınmıs sol kolunda dengesizlik var ötv indiriminden faydalanabiliyormuyuz yardımcı olsanız seviniriz ?

 3. BEN 64 YAŞINDAYIM. 7 KEZ TRİOİD AMELİYATI OLDUM.TROİD KANSERİ TANISI KONDU RADYOTERAPİ VE KEMOTERAPİ ALDIM.FAYDA ETMEDİ ŞU AN LENVİMA ADLI YURT DIŞINDAN BİR İLAÇ GETİRİYORUM VE KULLANIYORUM.AYRICA PRİSOLOJİK AÇIDAN DEPRASYON GEÇİRİYORUM.AYNI ZAMANDA HİPERTANSİYON HASTASIYIM.%KAÇ İNDİRİM OANI ALABİLİRİM,

  1. Malulen emeklilik 3600 gün 60 ustu engelliler içindir beyfendi

 4. Açık kalp ameliyatı oldum 2 delik kapatıldı bir de yırtık kapatıldı ilaç kullanmıyorum engel derecesi nedir ropar almak istesem yüzde kaç verir

 5. Merhaba.1 yıl önce trafik kazasında sol femur kemigi ve sol diz kapagi kırıldı ve ameliyat oldum. Dizimde hareket kisitliliği kaldı. 90 derece bükülüyor. Heyet raporu yüzde kac çıkabilir?

 6. Koah ve hipertansiyon hastasıyım %82 raporum var emwkli olabilirmiyim prim gun sayım3300 1996 1 aydan girisim var

 7. Babamın Akciğerinin bir tarafı yani % 55 kötü huylu Tümörden(onkoloji raporu mevcut) dolayı alındı, Midesinin 2/3 ü alındı, aynı zamanda pankreatit oldu bundan dolayı safrası alındı, tek dizinin yan bağları yok, özürlülük oranı kaç olur acaba

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre 70-90 arası bir oran çıkabilir. Verilen bilgiler tahminidir. Hastane ve doktor yorumlarına göre değişiklik gösterebilir.

 8. Babamın Akciğerinin bir tarafı yani % 55 kötü huylu Tümörden(onkoloji raporu mevcut) dolayı alındı, Midesinin 2/3 ü alındı, aynı zamanda pankreatit oldu bundan dolayı safrası alındı, tek dizinin yan bağları yok, özürlülük oranı kaç olur acaba?

 9. Merhaba %55 vergi indirimi raporum var erken emeklilikten başka hangi konularda fayda sağlar bana bu rapor kamuda falan başka nelerden yararlanabilirim teşekkürler.

 10. Engellilik durumu % 40’ın altında olsa bile alınması gerekli midir? Herhangi bir faydası olur mu?Yani benim tek kulak işitme kaybım var. Okuduklarıma göre % 40’ın altında. Memuriyete böyle mi devam etmeliyim(Çalışmamı engellemiyor.) yoksa bir hastaneye yine de gitmeli miyim? Bu bir işten çıkarılma nedeni olabilir mi? Çok uzattım kusura bakmayın. Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu