emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Marmaray’da Yeni Dönem Başlıyor!

Marmaray’da Yeni Dönem Başlıyor!
01.03.2020

Marmaray’da Yeni Dönem Başlıyor! Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Marmaray ile ilgili yeni dönemi ilan etti. Marmaray ile ilgili olarak yapılan son düzenlemeyi bildiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Marmaray için bulunan yoğun yolcu talebini karşılamak için TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafınca gerçekleştirilen çalışma kapsamında, Zeytinburnu – Söğütlüçeşme arasında 8 dakikalık aralıkla gerçekleştirilen seferlerin Maltepe’ye kadar uzatıldığını açıklamış bulunmaktadır.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 29 Ekim 2013 tarihinden bu güne hizmet vermekte olan Marmaray projesinin vatandaşlar tarafından yoğun bir ilgi gördüğünün altını çizerek belirtmektedir. Bakan Marmaray’ı içine alarak Gebze – Halkalı arasına 76 kilometrelik 285 sefer için işletmecilik yapıldığını belirtmektedir. Yapılan seferlerin yolcuların yoğunluğunu göz önünde bulundurarak planlandığını belirtirken, vatandaşların Marmaray’a taleplerinin her geçen gün arttığını belirtti.

Bakan yaşanan yoğun yolcu taleplerinin karşılanması için TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafınca çalışma yapıldığını belirten Turhan, “Gerçekleştirilen çalışma kapsamında Zeytinburnu – Söğütlüçeşme arasında uygulanmakta olan iç döngü banliyo trenlerinin güzergahlarını, 2 Mart 2020 Pazartesi gününden itibaren Maltepe’ye kadar uzatıldığını ve bu bölgedeki seferlerin aralıklarının 8 dakikaya düşürüleceğini belirtti. Bu şekilde gerçekleştirilen Zeytinburnu ve Maltepe arasındaki işletilecek olan iç döngü banliyo trenlerinin parkurunun 9 istasyon daha uzatıldığını bildirdi. Bu şekilde yaklaşık olarak 60 bin vatandaşımızın aktarma yapmadan yolculuk yapabileceklerinin dikkatini çekti.

Marmaray İle Araç Kullanımı Azaldı!

Marmaray İle Araç Kullanımı Azaldı! Bakan Turhan bu şekilde yapılacak olan düzenleme ile birlikte Marmaray’da sefer sıklığı değil, yolcu kapasitesinin artacağını belirtti. Şu an için Marmaray’da günlük olarak ortalama 450 – 500 bin arasında yolcu taşındığını belirtirken, Marmaraya entegre olacak diğer metro projeleri ile birlikte bu rakamın 1 milyon yolcuya ulaşacağını belirten ifadeler kullandı.

Marmaray’ın kent için toplu taşımada etkin hale gelmesinin ardından, yolcular için hızlı ve rahat yolculuk sunarken, kara yollarında ulaşım için araç kullanımın azaldığı ifade edildi. Bakan Turhan bu şekilde hem zehirli gaz salımının azaldığını ve hem de ulaşımda geçirilen zamanın önemli derecede azalarak hiçte önemsenmeyecek kadar zaman tasarrufu yapıldığını belirtti. Bakan Turhan, Marmaray’ı kullanan vatandaşların ulaşım için daha az zaman harcayarak, ulaşımda geçireceği zamanı ailesi ile geçirerek değerlendiğini ifadelerine eklemiş bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.