Genel

2019 Şehit Ve Gazi Çocuklarının Eğitim Öğretim Yardımı

Şehit ve gazi çocuklarına verilen eğitim yardımları kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli bir miktarda burs imkanı tanınacaktır. Her yıl yapılan bu uygulamada sağlanan miktar her yıl değişir. Aynı zamanda çocuğun okuduğu okul ve kaçıncı sınıfta olduğu gibi bilgiler de alınacak miktarı değiştirmektedir.Şehit ve gazi çocuklarına eğitim yardımı kapsamında eylül ayında alınacak miktarlar belirlenmekte, hangi bankalardan alınabileceği, anlaşmalı bankaların neler olduğu kararlaştırılmaktadır.


Kimler Şehit ve Gazi Çocuklarına Eğitim Yardımından Yararlanabilir?

Şehit ve gazi çocukların sağlanan eğitim yardımından yararlanabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Harp malullerinin çocukları bu yardımdan yararlanabilecektir.
 • Şehit çocukları bu yardımdan yararlanabilecektir.
 • Vazife malullerinin çocukları bu yardımdan yararlanabilmektedir. Vazife maluliyeti, ateş altında yaralanma haricinde, vatan için bir görevin yerine getirilmesi sırasında meydana gelen kazadan dolayı malulen emekli sayılma durumudur. Böyle bir durumun varlığı halinde kişilerin çocukları, belirtilen yardımdan yararlanabilecektir.
 • 5434 sayılı kanunun Ek 79. Maddesine göre, harpten ya da vazifeden malul sayılmalarına rağmen sınıf ve görev değiştirerek görevine devam edenlerin çocukları bu yardımdan yararlanabilmektedir. Bu kapsamda kişinin görev yerinden çok, görev tanımı değişmelidir. Örneğin kişinin ordu içerisindeki görevinin değişmesi ya da ordu dışına çıkarak başka bir iş yapması durumunda kişinin çocuklarına bahsedilen yardım ulaştırılmaktadır.
 • 2330 sayılı kanun kapsamında 5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin 1. Fıkrasına istinaden, aylık alanların ve aylık alma hakkını elde ettikten sonra vefat edenlerin çocukları, bahsedilen yardımlara ulaşabilecektir.
 • 5580 sayılı kanun çerçevesinde özel eğitim okullarında eğitim gören kişilere bahsedilen yardım ulaştırılmaktadır.

Şehit ve Gazi Çocuklarına Eğitim Yardımının Miktarı

Şehit ve gazilerin çocuklarına verilen eğitim yardımının tutarı, her yıl değişiklik göstermektedir. Genel enflasyon özellikleri, her yıl asgari ücrete yapılan zam, ülkenin genel durumu ve alım gücü ölçekleri kapsamında yapılan zamlar, her yıl eylül ayında açıklanmaktadır. 2018 yılından çıkarım yapabilmek için, 2018 yılının yardımlarını şu şekilde inceleyebiliriz:

 • İlkokul öğrencilerine (1-8. sınıf): 1.540.59 TL
 • Orta öğretim öğrencilerine: 2.310.89 TL
 • Yüksek öğrenim öğrencilerine 3.081.18 TL yardımda bulunulmuştur.

2019 yılında yapılacak yardımların tutarlarının bu tutarların üzerinde olacağı kesin olsa da, henüz yapılacak zammın miktarı, yönü ve zamanı duyurulmamıştır. Bu kapsamda yeni eğitim yılında verilen ilk yardımlarla yapılan zamlardan haberdar olunacaktır.

Şehit ve Gazi Çocuklarına Eğitim Yardımı Ne Zaman Verilmektedir?

Şehit ve gazi çocuklarına verilen yardımın zamanı eylül ayının sonlarında olacaktır. 2018 yılında Eylül ayının 27’sinde yatırılan ilk yardım, 2019 yılı için de öğrencilere haber verilmeden yatırılacaktır. Ekim ayını bulmayacağı tahmin edilen ödeme zamanları kapsamında kişiler, ödemelerini okulların açıldığı ilk ay içerisinde alabilecektir.

Şehit ve Gazi Çocuklarının Eğitim Yardımları Hangi Bankalara Ödenecektir?

Şehit ve gazi çocuklarına verilen yardımın yatırıldığı bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ziraat Bankası
 • Hakbank
 • Denizbank
 • Şekerbank
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Burgan Bank
 • ING Bank
 • Garanti Bankası
 • TEB
 • İş Bankası
 • PTT şubelerinden maaş alımı yapılabilmektedir.

Banka Hesabı Kullanmayan Kişilerin Şehit ve Gazi Çocukları İçin Aylık Yatırma İşlemi

Banka hesabı olmayanlar için eğitim yardımı alma durumu, ancak Ziraat Bankası’na kimlik ile uğranması durumunda mümkün olabilmektedir. Bu kapsamda kişilerin hiçbir bankada hesap kullanmaması ya da anlaşmalı bankalar arasında ismi olmayan bir banka kullandığı için kişi, hesabını aktive edemiyor olabilir. Bu durumda kişi, parayı çekme işlemini PTT gibi kimliği ile Ziraat Bankası şubelerine uğrayacak ve vezne bölümünden çekimi sağlayacaktır. Bunun yanında başlangıçta vezneden alınan paranın devamında vezneyi kullanmak istemeyenler, hesap açıp açtıkları hesaba alacakları Şehit ve gazi çocuklarına eğitim yardımının devamını aktarabilmektedir.

Yardıma Banka Hesabı Tanımlamak

Şehit ve gazi çocuklarına eğitim yardımına banka hesabı tanımlatmak için Sosyal Güvenlik Kurumu il veya ilçe merkez binalarına gidilmelidir. Bu kapsamda eğer o zamana kadar para PTT’den alınmışsa, artık PTT kullanılmak istenmiyorsa önce banka hesabı açılacak bankanın seçilmesi gerekmektedir. Bankayı seçtikten sonra bireysel müşteri hizmetleri yardımıyla bankanın uygun hesap seçenekleri değerlendirilmeli, kişiye en uygun geleni seçilmelidir. Hesabın açılmasından itibaren size verilecek hesap defteri ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız halinde bundan sonraki yardımlar bu hesaba aktarılır.

Son Düzenlemeye Göre Şehit ve Gazi Çocuklarına Eğitim Yardımı Miktarı

Açıklanan son duruma göre şehit ve gazi çocuklarına yapılacak yardımın miktarları şöyle açıklanabilir:

 • İlköğretim 1. Sınıf ile 8. Sınıf arasında 1.771 TL destek alınacaktır.
 • Lise öğrencileri için destek tutarı 2.556 TL olarak belirlenmiştir.
 • Yüksek öğrenim öğrencileri için ise 3.542 TL yardımda bulunulmaktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu’ndan Şehit ve Gazi Çocuklarına Eğitim Yardımı

KYK şehit ve gazi çocuklarına eğitim yardımı kapsamında yurt başvuruları öncelikli olarak alınmaktadır. Bu şekilde yapılacak başvurularda şehit ve gazi çocuklarının yaptıkları başvurular, ayrı değerlendirilmekte ve şehit, gazi çocukları yedeklerde bırakılmamaktadır. Bunun için belirtilen şehit ya da gazi çocuğu olma durumunu belgeleyerek başvuru dosyası içerisine eklemesi gerekmektedir. bunun için gerekli belge Jandarma Komutanlığı, Kuvvet Komutanlığı ya da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilebilmektedir.

Bunun yanı sıra şehit ve gazi çocukları KYK yurtlarına para ödememektedir. Bu kapsamda çocuğun yatak ve yemek masraflarını karşılayan KYK’ya çocuk hiçbir ödeme yapmak zorunda değildir. Bunun yanında çocuk kredi veya bursa başvuru yaptığında kendisine burs çıkma ihtimali daha fazla olacaktır. Bu şekilde özel durumu olan kişiler için bursta da yurtta da öncelik sağlanmaktadır.

Şehit ve Gazi Çocuklarına Eğitim Destekleri Kapsamında Üniversite Bursu

Şehit ve gazi çocuklarına üniversitede verilecek burs, bazı vakıf üniversitelerinde geçerli olmaktadır. Bu kapsamda vakıf üniversiteleri, kendilerine kayıt yaptıran şehit veya gazi çocuklarına ücretsiz eğitim verecektir. Vakıf üniversiteleri bu öğrencilerden hiçbir gelir talep etmeyecektir. Bunun yanında her vakıf üniversitesi bu uygulamayı yapmamaktadır. Bu kapsam şehit- gazi çocuğuna yardımda bulunan vakıf üniversiteleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bilkent Üniversitesi: üniversite, şehit çocuklarına %50 eğitim ücreti bursu vermektedir.
 • Maltepe Üniversitesi: Kişinin hem şehit çocuğu olması, hem de annesinin hayatta olması halinde üniversite, öğrencisine tam burs imkanı sunmaktadır. Ancak şehit çocuğu olup da annesi hayattaysa, mütevelli heyetinin kararı doğrultusunda burs bağlanacaktır. Heyetin tasarladığı karar ile çocuğun maddi geliri, dersleri, özellikle de aile durumu dikkatle incelenerek sağlanacak eğitim desteğinin boyutu belirlenir.
 • Çankaya Üniversitesi: Üniversite programlarında tam, yarım ya da oranlı burslu okuyan öğrenciler, şehit çocuğu olmaları halinde ücretsiz okuyacaktır.
 • Yaşar Üniversitesi: Durumlarını belgelemeleri şartıyla şehit veya gazi çocuğu olanların kayıtları ücretsiz yapılacak, eğitimleri ücretsiz verilecektir.

Doğuş Üniversitesi: Limitsiz kontenjanı ile bilinen Doğuş Üniversitesi, şehit ve gazi çocuklarının tüm programlara ücretsiz yazdırılabilmesine olanak sağlamaktadır. Hiçbir şartı olmayan bu burs, üniversite şartı ile verilmektedir. Kişi, şehit çocuğu olduğunu kanıtlarsa, üniversite şehit ve gazi çocuklarına eğitim yardımı kapsamında burs imkanı sağlamaktadır.

Devlet Memurlarına En Uygun Ev Kredisi Veren Bankalar

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Nasıl Verilir?

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Kusura bakmayın ama çok sallama bir yazı olmuş. Sanki yazmak için yazılmış.
  Geçen sene ilk öğretim 1768 TL yatırıldı, kendim aldım biliyorum. http://prntscr.com/pbhkwb

  Eğitim yardımı sorgulayacak yer ;
  https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/pages/baslangic.jsf
  TC yazın ödeme varmı yokmu çıkar.
  Bu sene ödeme miktarları SGK hiç bie yerde açıklamadı ama memur maaş artışı ve katsayı hesabı ile bulunabiliyor.
  Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu