Genel

2020 Şehit ve Gazi Çocuklarının Eğitim Öğretim Yardımı

2020 yılında şehit ve gazi çocuklarının eğitim öğretim yardımı; eğitim gördükleri kuruma göre değişiklik göstermektedir. 2020-2021 eğitim öğretim yılının yardım ödemesi henüz yapılmamıştır. Yeni düzenlemeye göre Ankara’ya evrak göndermeye gerek kalmadan yardım parasının alınabilmesi mümkün olmaktadır. İlköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencileri yardım parası alabilmektedirler.


Ödenen eğitim öğretim yardımının tutarı her sene zamlandığı gibi ayrıca eğitim seviyesi arttıkça yapılan yardım tutarı da artmaktadır. 3713, 2330, 5434 ve 5510 sayılı kanunlar kapsamında bu yardımdan yararlanılmaktadır. 5510 sayılı kanunun 47. maddesine göre; harp ve vazife malullüğü gerektiren nedenler ile hayatını kaybedenlerin çocuklarına eğitim öğretim yardımı yapılmaktadır.

Şehit ve Gazi Çocuklarının Eğitim Öğretim Yardımını Alabilecek Olanlar Kimlerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verdiği eğitim öğretim yardımından yararlanabilecek olanlar aşağıdaki gibidir:

 • Şehitlerin eğitim öğretim hayatına devam eden çocukları yardım alabilmektedir.
 • Harp malullerinin eğitim gören çocuklarına yardım verilmektedir.
 • 5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanunu 2/h bendi kapsamında faaliyet gösteren eğitim kurumlarında eğitim gören öğrenciler yardım parası alabilmektedirler.
 • 2330 sayılı kanun hükümleri kapsamında Bağ-Kur’dan veya SSK’dan emekli olanların çocukları SGK’dan eğitim öğretim yardımı alabilmektedirler.
 • Harp veya vazife malulü sayıldıktan sonra kurum değiştiren ve aylık bağlananların çalışmaya başlamaları ile emekli maaşları kesilse de; çocuklarına eğitim öğretim yardımı ödemesi yapılabilmektedir.

2020 Yılında Şehit ve Gazi Çocuklarına Toplamda Ne Kadar Eğitim Öğretim Yardımı Ödemesi Yapılır?

Yapılan son açıklamaya göre 2020 yılında 19.462 kişi şehit ve gazi çocuklarına yapılan eğitim öğretim yardımından yararlanabilmektedir. Toplamda 55.717.693 TL ödeme yapılmaktadır. Bunun 2.076.089 TL’si ilköğretim öğrencisi olanlara yapılmaktadır. Lise öğrencilerine yapılan toplam yardım tutarı; 3.115.033 TL olmaktadır. Yüksekokul öğrencilerine ise toplamda 4.153.077 TL ödeme yapılmaktadır.

Şehit ve Gazi Çocuklarının Eğitim Öğretim Yardımı İçin Başvuru Yapmaları Gerekli Midir?

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu kayıtları baz alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu; şehit ve gazi çocuklarını tespit etmektedir. Sistemden otomatik olarak öğrencilerin aktif öğrencilik durumlarını çekmektedir. Dolayısı ile öğrencilerin belge sunmalarına gerek kalmadan şartları sağladıkları tespit edilmektedir. Başvuru yapmalarına gerek kalmadan ödemeleri yapılmaktadır. Ancak öğrenim seviyesi tespit edilemeyen öğrencilerin, eğitim öğretim yılı içerisinde müracaat ederek yardıma hak kazanmaları gerekmektedir.

Şehit ve Gazi Çocuklarının Eğitim Öğretim Yardımı Başvuru Kurumları Nedir?

Şehit ve gazi çocuklarının eğitim yardımı için başvurmaları gereken kurum Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Yardım ödemeleri SGK tarafından yapılmaktadır.

Şehit ve Gazi Çocuklarının Eğitim Öğretim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmak isteyenler posta yolu ile başvurularını tamamlayabilmektedirler. Evrakları postalamaları gereken açık adres; SGK-Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Emeklilik Dairesi Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhiye/ANKARA’dır. Başvuru belgeleri ile başvuru dilekçesi bu adrese postalanmalıdır. Bu süreçte eğitim öğretim ödemesinin yapılmadığı tespit edilir ise; yine aynı evrakların aynı adrese postalanması gerekmektedir.

Şehit ve Gazi Çocuklarının Eğitim Öğretim Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

SGK’ya eğitim öğretim başvurusu yapmak için istenen evraklar şu şekildedir:

 • Başvuru dilekçesi istenmektedir.
 • Öğrencinin kimlik belgesi gerekmektedir.
 • Güncel öğrenim durumunu gösteren belge talep edilmektedir.

Şehit ve Gazi Çocuklarının Eğitim Öğretim Yardımı Nereden Çekilir?

Eğitim öğretim yardımını çekmek isteyenlerin T.C. kimlik numaraları ile beraber banka şubesine gitmeleri gerekmektedir. Normal şartlarda yardım parası Ziraat Bankası’na yatmaktadır. Kimlik belgesi ile beraber herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek ve gişedeki görevliye eğitim öğretim yardımını çekmek istediğini söyleyerek para alınabilmektedir. Ancak anlaşmalı bankalar üzerinden aylık alanlarınki bu bankalara yatırılabilmektedir. Kendi maaş hesaplarına para otomatik olarak yatırılmaktadır.

Şehit ve gazi çocuklarının eğitim öğretim yardım parasının alınabileceği maaş bankaları ise şöyledir:

 • Halk Bankası
 • PTT
 • Vakıflar Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • Şekerbank
 • Burgan Bank
 • İş Bankası
 • Denizbank
 • ING Bank
 • Fibabanka

Şehit ve Gazi Çocuklarının Eğitim Öğretim Yardımı Ne Kadardır?

2019-2020 eğitim öğretim yılı için yapılan yardım tutarları şunlardır:

 • İlköğretim için 2.076,89 TL
 • Ortaöğretim için 3.115,33 TL
 • Üniversite öğrencileri için 4.153,77 TL

Şehit ve Gazi Çocuklarının Eğitim Öğretim Yardımına Ne Kadar Zam Yapılmıştır?

Eğitim öğretim yardımı alan şehit ve gazi çocukları; yaklaşık olarak %10 oranında zamlı bir şekilde yardım paralarını almışlardır. Her sene belirli oranlarda eğitim parasına zam yapılmaktadır.

Şehit ve Gazi Çocuklarının Eğitim Öğretim Yardımı Bir Önceki Dönem Ne Kadardı?

2018-2019 eğitim öğretim yılında yapılan yardım ödemeleri aşağıda verilmiştir:

 • İlköğretim öğrencilerine 1.769,10 TL ödeme yapılmıştı.
 • Lise öğrencileri 2.653 TL yardım ödemesi almışlardı.
 • Yükseköğretim öğrencilerine yapılan yardım ödemesi, 3.528,20 TL’ydi.

Şehit ve Gazi Çocuklarının Eğitim Öğretim Yardımı Ne Zaman Ödenir?

Eğitim öğretim yardımları, her sene eğitim döneminin başladığı dönemde öğrencilerin hesaplarına aktarılmaktadır. Yılda bir kere yapılan bir ödemedir. Eylül ayında aktarılmaktadır. Ödeme tarihleri ise öncesinde resmi bir duyuru yayımlanarak duyurulmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aktarılan bu tutarların hesaplarına aktarılmaması durumunda; öğrencilerin SGK ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

SGK Uygulamasından Şehit ve Gazi Çocuklarının Eğitim Öğretim Yardımı Nasıl Sorgulanır?

Şehit ve gazi çocuklarının eğitim ve öğretimleri için verilecek olan yardım parasını sorgulamaları için https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ adresine giriş yapmaları gerekmektedir. Ardından açılan sayfaya T.C. kimlik numaralarını yazmalılardır. Sorgula butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada yardım bilgileri yer almaktadır. Hak sahibinin ismi, yardım tutarı ve ödemenin yapıldığı banka bilgisi görülebilmektedir.

Şehit Çocuklarına Verilen Yetim Aylığının Detayları Nelerdir?

Şehitlerin vefat ettikleri tarihte kız çocuklarının bekar olması durumunda; kız çocuklarına maaş bağlanmaktadır. Evlenmeleri durumunda aylık kesilmektedir. Ancak boşanmaları veya dul kalmaları halinde; aylıkları tekrar bağlanmaktadır. Ayrıca evlenecek olan şehit kızları; eğer talep ederlerse yetim aylıkları kesilmeden önce aldıkları 2 senelik aylık tutarını evlenme ödeneği adı altında peşin olarak alabilmektedirler. Bu ödenek sadece bir kere verilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödemesi yapılmaktadır. Şehit olmuş bireylerin anne ve babalarına aylık bağlanırken ise; herhangi bir koşul aranmamaktadır.

Şehit ve Gazi Çocuklarının Alabilecekleri Diğer Yardımlar Nelerdir?

Şehit ve gazi çocuklarının Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden alabilecekleri yardımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Nakdi yardımlar yapılmaktadır. Aylık bağlanabilmesi mümkündür.
 • Kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları hizmetleri indirimli olarak almaktadırlar.
 • Şehit ve gazi çocuklarının eğitim öğretim yardımı ödenmektedir.
 • Özel eğitim burslarında öncelikli olmaktadırlar. Senelik burs kontenjanlarında şehit ve gazi çocukları için kontenjan açılmaktadır. Yurt, burs ve öğrenim kredisi için şehit ve gazi çocuklarına öncelik verilmektedir. 5510 sayılı kanun kapsamında harp malullüğü hükümleri ile görev yaparken vefat edenlerin çocuklarından yüksek öğrenim öğrenci katkı payı ve öğrenim ücreti de talep edilmemektedir.
 • Sağlık yardımları yapılmaktadır.
 • İş ve istihdam hususunda yardım yapılmaktadır.

e-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Para Yardımı Sorgulama

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar ?

Hiç Geliri Olmayanlar Kaymakamlıktan Para Yardımı Nasıl Alabilir?

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Kusura bakmayın ama çok sallama bir yazı olmuş. Sanki yazmak için yazılmış.
  Geçen sene ilk öğretim 1768 TL yatırıldı, kendim aldım biliyorum. http://prntscr.com/pbhkwb

  Eğitim yardımı sorgulayacak yer ;
  https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/pages/baslangic.jsf
  TC yazın ödeme varmı yokmu çıkar.
  Bu sene ödeme miktarları SGK hiç bie yerde açıklamadı ama memur maaş artışı ve katsayı hesabı ile bulunabiliyor.
  Kolay gelsin.

 2. Mrhaba,eşim gazi 2 tane ilköğretimde okuyan çocuğumuz var,5.sınıfta okuyan büyük çocuğum için eğitim yardımı yatırıldı fakat 1. Sınıfa başlayan kızım için yatırılmadı tek çocuğamı yatırılıyor ,değilse ne yapmamız gerekiyor.teşekkürler?

  1. aksamlar oncelikle cocuklarinizi allah bagislasin bunun icin iki cocugunda ogrenim.belgelerini okuldan alip tc kimlik bilgilerini bi dilekçeyle ankaraya gondermeniz gerek ssk ya

  2. aksamlar oncelikle cocuklarinizi allah bagislasin bunun icin iki cocugunda ogrenimbelgelerini okuldan alip tc kimlik bilgilerini bi dilekçeyle ankaraya gondermeniz gerek ssk ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu