• Fiili Hizmet Süresi Zammından Kimler Yararlanır?


  Devletin sosyal sorumluluklarından birisi olarak çalışanların haklarının tam olarak tanzim edilmesi, toplumsal açıdan büyük önem arz etmektedir. Kadrolu veya sözleşmeli olarak ağır ve yıpratıcı işlerde çalışmakta olanlar için bu yönden destekleyici uygulamaların yapılması da devletin bu sorumlulukları arasında yer almaktadır. Ülkemizde devlet tarafından “fiili hizmet süresi” zammı adı altında yapılan uygulama bu amaçla gerçekleştirilmektedir.


  Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir?

  Fiili Hizmet Süresi Zammı, kişilerin çalıştıkları ağır ve yıpratıcı olan işlerde geçirdikleri bir yıllık süre için verilen prim gün sayısıdır. Bu prim gün sayısı emeklilikte otomatik olarak maaşı etkilediğinden adı da fiili hizmet zammı olarak tanımlanmaktadır. Bir iş kolu için yıllık olarak belirlenen fiili hizmet süresi zammı, emekli olunacak tarihte hesaplanarak prim gün sayısına eklenir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Eğer sorunuz emekli aylığı bağlanırken fiili hizmet süresi zammı dikkate alınır mı ise cevap evet olacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bulunan herhangi bir sigorta koluna bağlı olarak kanun ile tanımlanmış iş gruplarında çalışan kişiler, norm birliğine bağlı olarak aynı sürelerde prim gün sayısı zammı alırlar.

  Kimlere ve Hangi İşlere Uygulanır?

  Bu uygulamayı geçerli kılan hususlar, çalışan kişinin yaptığı işin neticesinde ruhen ve bünye olarak maruz kaldığı olumsuz etkiler varsa, yaşlılığı hızlandırıcı etkisi varsa hastalık kazanılması söz konusu ise ve kullanılan araç ve gereçlerin olumsuz etkileri söz konusu ise ilgili kurumlar araştırmalarını yaparak fiili hizmet süresi zammı tablosunu meydana getirirler.

  Sigortalı bireylerin birbirinden değişik fiili hizmet süresi zammına dahil olması durumunda, yaş hadi ile ilgili olarak indirimin söz konusu olabilmesi için, 3600 günün tespiti için tüm işyerlerinin hizmetlerinin dikkate alınması gerekmektedir. Sadece yer altı işleri ile ilgili olan süreler, diğer tüm iş türlerinden farklı olarak hesaplanır ve değerlendirilir.

  Bu uygulama ile de bireylerin daha erken emekli olabilmeleri ve maaşlarında zamlı olarak ücret alabilmeleri sağlanarak, ayrıcalık tanınmaktadır. Çünkü bu kişiler ülke ekonomisi ve gelişimi için fedakarlık ortaya koyarak emek vermektedirler.  tıkla sorunu sor

  Fiili Hizmet Süresi Zammından Kimler Yararlanır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.