emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Fiili Hizmet Zammının Şartları Nelerdir?

Fiili Hizmet Zammının Şartları Nelerdir?

Fiili hizmet, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na bağlı işyeri, işveren, kamu kurum ve kuruluşları ve bu kurum ve kuruluşlarda çalışan sigortalı işçileri içeren yönetmeliktir. Bu yürütmeliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yürütmektedir. Fiili hizmet süresi basit tabiriyle ‘yıpranma payı’ demektir. Ağır ve yıpratıcı iş kollarında çalışan sigortalı işçilere yönelik yapılmış bir düzenlemedir. Bu uygulamadan, bazı işyeri ve işlerde hizmet sözleşmesi ile çalışan sigortalı işçiler ve kamu görevlileri yararlanabilmektedir. Peki bu uygulama nedir? Belli şartlara uyum sağlayan kurum ve kuruluşlarda çalışan işçilere fiili hizmet zammı uygulanmaktadır. Bu zamdan 4b (Bağ-Kur’lular dışında kalan 4a ve 4c grubuna tabi çalışanlar faydalanabilmektedir. Ağır ve yıpratıcı işleri özetlemek gerekirse, madenler ve su altı ile bağlantılı meslek kolları diyebiliriz. Madenlerde çalışan işçiler her yıl 180 gün fiili hizmet zammı almaktadırlar. Yine aynı şekilde, su altında çalışan işçiler ise her yıl 60 gün hizmet zammı almaktadırlar. Bunun dışında kalan meslek kolları da bulunmaktadır. Bir kaç örnek verebiliriz fakat bu değerlendirmeyi belirtilen gün karşılığında yıllık değerlendirmek doğru olacaktır. Türkiye’de 18 meslek grubuna fiili hizmet zammı, yanı yıpranma payı verilmektedir. Amaç, daha çabuk emekli olmalarını sağlamaktır. Hakları bulunan meslek grupları dışında öğretmenler ve hakimler gibi mesleklere mensup kişiler de bu payı talep edebilme hakkına sahiptir. Emekli Sandığı’na bağlı çalışa kişiler hizmet süresi için herhangi bir ödemede bulunmazlar. Bu süre emeklilik ikramiyesi hesaplarında da değerlendirilmek üzere saklı tutulmaktadır.

Bahsedilen yıpranma payı alma hakkına sahip 18 meslek grubunu yazmak gerekirse; kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar, cam ve fabrika atölyelerinde çalışanlar, çimento fabrikalarında çalışanlar, asit üretimi yapılan yerlerde çalışanlar, baca gazlarından asit üretilmesi işlerinde çalışanlar, yer altında madene bağlı işlerde çalışanlar, kanalizasyon ve tünel yapımı yapılan işlerde çalışanlar, maden eritme ve dökme işlerinde çalışanlar, doğal ve yapay radyoaktif kaynakların yapıldığı işlerde çalışanlar, kimyasal arıtma işlerinde çalışanlar, su altında çalışanlar, dalgıçlık işi ile uğraşanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde sözleşmeli erbaşlar ve erler, subay, yedek subay, astsubay ve uzman jandarmalar, emniyet mensupları, MİT mensupları, itfaiyede çalışanlar, otomatik fırınlarda pişirme işleriyle uğraşanlar, traş işlerinde uğraşanlar, ateşçilik işlerinde çalışanlar, eritme işlerinde çalışanlar, yangın söndürme işi ile uğraşanlar, kok fabrikalarında kömür ve ocak işlerinde çalışanlar, bazı gazeteciler, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve dışarıdan atanan bakanlar, cam fabrikaları ve atölyelerinde çalışanlar, cıva üretimi işlerinde çalışanlar, termik santrallerde çalışanlar, demir, çelik, alüminyum ve döküm fabrikalarında çalışanlardır.

Belirtilen işyerleri ve iş kollarında, geçen çalışmaların gün sayısı dikkate alınarak günlük prim esasına göre malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları prim tutarı karşılığı hesaplanmaktadır. Sektörlere ve meslek gruplarına göre zam günleri değişmesine rağmen 180 gün sınırlaması getirilmiştir ve yıllık 2 ay, 3 ay veya 6 ay olarak değişmektedir. Aynı zamanda emeklilik yaş haddinden yararlanmaya hak kazananlardan bu süre indirilmektedir. Bunun da tek istisnası, yer altında çalışan işçiler olmaktadır. Yapılacak indirimlerde tüm işyerlerinde geçen hizmet süreleri dikkate alınmaktadır. Yine yer altı ve su altında çalışanlar için ayrı bir prosedür mevcut bulunmaktadır. Bunların dışında kalan, sosyal güvenlik destek primine bağlı çalışanlar fiili hizmet zammından yararlanamamaktadır. Eğer kişi, mevcut işyerinde çalışmadığı halde, kendini çalışıyor gibi gösterirse ve bu fark edilirse, yine çalışma süresinden hizmet zammı düşürülecektir. Yine, teknoloji gibi sebeplerin kullanılmaya başlanması ve zararlı faktörlerin ortadan kalkması gibi durumlar oluştuğunda fiili hizmet süresi uygulaması ortadan kalkacaktır.

Yorumlar

 1. Recep BEKTAŞ dedi ki:

  Ben itfaiyede çalışıyorum 2008 den 2017 tarihine kadar sigorta pirimlerimiz fiili hizmet suresinden yatırılmış 2017 den sonra yatirilmiyor bu belediyenin kontrolundemi yoksa baska kurumunmu 9 yil yatirilmis yipranmami emekli olurken kullanabilirmiyim

 2. Ayfer Gülhan dedi ki:

  Merhaba.
  Ben 19.06 1995 tarihinden beri özel bir sağlık kuruluşunda yapay radyasyon bulunan bir alan olan anjiografi bölümünde hic araliksiz çalışmaktayım. Fakat fiili hizmetim 2009 yılından itibaren yaptırılmaktadır. 2009 yılından önceki haklarımı talep edebiliyor muyum?
  Birde fiili hizmet zammindan faydalanmak için 10 yıl
  Fiili hizmet zammı odenmislik şartı var mi?
  Teşekkürler…