ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çölyak Hastalarının SSK’dan Emekli Şartları

Çölyak Hastalarının SSK’dan Emekli Şartları
27.11.2016

İnsanlar doğar, yaşar ve ölür ve yaşadığımız bu hayat boyunca da birden çok zorluklarla karşılaşır. Bu zorluklar aşıldığı zaman insanlar rahatlar. Normal hayatta da insanlar sahip oldukları hastalıklardan dolayı hayatlarını farklı açılardan düzene sokmak isterler. Bu ister engellilik olsun isterse bir hastalıktan dolayı sahip olunan bir sorun olsun; her açıdan da kolaylıklar vardır. Ülkemizde de birçok hastalıktan dolayı malulen emeklilik şartları bulunmaktadır. Bunlardan birisi de çölyak hastalığıdır. Bu yazımızda çölyak hastalarının SSK’dan emekli şartlarını açıklayacağız.

İlk olarak çölyak hastalığının ne olduğuna ve hangi durumlarda oluştuğunu söyleyelim. Çölyak hastalığı; bağırsaklarda sindirimi sağlayan yapıların bozulmasına sebep olan ve bundan dolayı da yiyeceklerdeki besinlerin emilimini engelleyen ve ince bağırsakta hasar oluşmasına neden olan bir hastalıktır.

Çölyak hastalığı, çocuklarda ve büyüklerde farklı etkilere sebep olabilir. Küçük çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, iştahsızlık, kilo alamama ya da boyun uzamasında yavaşlama gibi belirtiler gösterir. Daha ileriki yaşlarda ise kansızlık, kemik zayıflığı ve karaciğer hastalığı gibi nedeni bilinmeyen belirtilere de sebep olabilir.

Tam olarak çölyak hastalıklarının belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Karın bölgesinde şişkinlik.
 • Yaşa göre kilo azlığı.
 • Kaslarda zayıflama.
 • Kansızlık.
 • Büyük tuvalet ihtiyacı artması.
 • Kusma.
 • Bezginlik.
 • İştahsızlık.
 • Büyüme geriliği.
 • Ağız içinde oluşan aftlar.
 • Eklem ve kemik ağrıları.
 • Sinirlilik.
 • Ciltte kaşıntılar ve döküntüler.

Herkes gibi çölyak hastaları da iş hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Çölyak hastaları da sigortalı olabilmekte ve devletin onlara sağladığı kolaylıklarla birlikte iş hayatlarını sürdürebilmektedirler.

Çölyak hastalarının iş hayatlarından sonra önemli olan bir diğer konuda çölyak hastalarının beslenme şekilleridir. Çölyak hastaları buğday, çavdar, arpa ya da yulafta bulunan glütene karşı olumsuz tepki verirler ve bu ürünleri tükettiklerinde bağırsaklarında sorunlar oluşur. Bu sorunlardan dolayı yediklerini gerektiği gibi sindiremezler. Çölyak hastaları kan tahlilleri sonucunda tanımlanabilir. Aslında hastalık hayatın her döneminde ortaya çıkabiliyor. Tek tedavisi olarak glütensiz besinler tüketmek olarak açıklanmıştır.

Ülkemizde devlet tarafından meslek hastalıkları gibi çölyak hastalığı için de devlet bazı kolaylıklar getirmiştir. Kanuna göre maluliyetin açıklaması şöyle yapılmıştır: Raporların ve kurullardan alınan tıbbi belgelerin incelenmesinin sonucunda, sigortalıların çalışma gücünün, iş kazası ya da meslek hastalığı sonucunda gücünün % 60’ını vazifesini yapamayacak derecede kaybetmesi durumudur.

Bir kişinin malul kapsamına girmesi için işe başladıktan sonra bu hastalığa yakalanmış olması gerekmektedir. Bu açıdan düşünüldüğünde çölyak hastalığı bu kapsama girmemektedir çünkü doğuştan gelen bir hastalıktır. Bu yüzden çölyak hastaları malulen emeklilik şartlarından faydalanamaz.

Çölyak hastaları, Sosyal Güvenlik Kurumundan her ay yardım parası almaktadır. Bu oranlar yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Bu yardımı alabilmek için öncelikle hastaneden Çölyak Raporu alınmalıdır ve bu rapor 1 yıllık olacak şekilde düzenlenmelidir, bu yüzden de raporun her yıl yenilenme şartı vardır.

Çölyak hastalığına sahip olan kişi eğer 18 yaşın altındaysa ona bakmakla yükümlü olan kişiler üzerinden yardım alır. Bu yardıma başvurmak için gerekli olan belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Çölyak raporunun aslı.
 • 2 adet fotoğraf
 • Ziraat Bankası Hesap Cüzdanı fotokopisi.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.

Çölyak hastaları için SSK’dan emeklilik şartları malulen emekliliklerle aynı değildir. Çölyak hastaları, kurum tarafından yetkilendirilmiş olan sağlık hizmetleri tarafından düzenlenen raporlar ve gerekli tıbbi belgeler incelendiğinde şu oranlara göre emekli olunabilir:

 • Kişinin çalışma gücündeki kayıp oranı %50 ve %59 arasında ise, bu kişiler en az 16 yıldan beri sigortalı olmalılar ve 4320 gün şartını sağlamalılar.
 • Kişinin çalışma gücündeki kayıp oranı %40 ve %49 arasında ise, bunlar en az 18 yıldan beri sigortalı olmalılar ve 4680 gün şartını sağlıyor olmalılardır.
Yorumlar

 1. Zeynep dedi ki:

  Merhaba çölyak hastasıyım ve sağlık çalışanıyım çölyak hastalığında nöbet tutma muhafiyeti var mı bir bilginiz var mı

 2. Edip dedi ki:

  Merhabalar 38 yaşındayım gıda sektöründe çalışıyorum bu hafta içinde çölyak teşhisi konuldu 6 bin gün pirimim var emekli olabilirmiyim olabilirsem hangi şartlarda olabilirim teşekkürler

 3. Rıfat BAL dedi ki:

  Merhaba, Doğum tarihim 1984 ilk işe giriş tarihim Aralık 2006 sigorta pirimim 4853 gündür. Çölyak teşhisi mart 2023 tarihinde de konulmuştur. Ağır ve çok tehlikeli iş sınıfıda olan iş yerinde çalışmaktayım. Hastalığım nedeniyle uzun yıllardır iş yerinde sorun yaşamaktayım. Emekli olmam için hangi şartlara ihtiyacım vardır yardımcı olursanız memnun olurum.

 4. Sedanur kızıl dedi ki:

  merhaba Çölyak hastaları olanlar emeklilik 2 yıl öne çeke bilirmi kaç gün iş günü gerekiyor
  Teşekkür ederim

 5. Gülhan tatar dedi ki:

  Ben çölyak hastasiyim ve engelli raporu alabiyormuyoz .devlet bize her ay düzenli maaş vermesi icn raporyuzde kaç olmali

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çölyak hastaları durumlarına göre % 40 ve üzeri engelli raporu alabiliyor. % 40 üzeri rapor alırsanız geliriniz yok ise engelli ödeneği alabilirsiniz.

 6. Ali Metin dedi ki:

  Merhaba bir şirkette 12 yıldan beri çalışmaktayım bu süreç içerisinde Çölyak hastalığına yakalandım boyun fıgım çıktı sağlık kurulundan %35 oranında engelli oranı çıktı kendi isteğimle işi bırakırsam tazminat hakkım var mı? Yardımcı olursanız sevinirim

 7. Kazım Kaplan dedi ki:

  Merhaba ben çolak hastası ve hepatit b tasiyicisiyim Çalışma koşullarında hep önüme engel çıkıyor hastayım Ben nasıl yerlerde çalışır veya devletin bu konuda bize yardımcı oluyor3

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çölyak hastalığı için engel oranı verilmektedir.

 8. Teoman parçaoglu dedi ki:

  1973dogumluyum teşhis 1983,te kondu ssk başlangıcı 1.1.1996 şu an için 4140 günüm var ne zaman emekli olabilirim bana bildirirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Erken emekli olabilmek için en az % 40 raporunuzun olması gerekir. Normal şartlarda ise;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

 9. Elvan orhan dedi ki:

  Ben enfeksiyon hastasıyım şimdide çölyak çıktı rapor alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çölyak hastalığı için % 25 civarında oran çıkmaktadır. enfeksiyonla ilgili tahmini oran veremiyoruz.

 10. Elvan orhan dedi ki:

  12yıldır kronik hepatip b delta hastasıyım şimdi birde çölyak çıktı yuzde kaç rapor alırım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çölyak hastalığı için % 25 civarında oran çıkmaktadır. Hepatit için en az % 15 orana verilmekte. % 40 orana ulaşma imkanınız var. Heyete girmenizde fayda var.

 11. murat saglam dedi ki:

  Ben memurum 4 yaşındaki kızım çölyak hastası yeni teşhis konuldu.Bulundugum ilde Cocuk Gastroenteroloji bolumu ve doktoru yok.Ayrıca Yetiskin gastroenteroloji doktoruda yok.Acaba tedavisi ve ozellikle takibi bulunan bir il merkezine tayin alabilirmiyim.içişleri bakanlıgı personeliyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Madde 13 – (A) Özür grubuna dayanarak memurun yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için; kendisinin veya kanunen bakmakla yükümlü olduğu kimselerden birinin bulunduğu yerde kalmasının sağlık durumunu tehlikeye koyacağı, “Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı ve Cenaze Giderleri Yönetmeliği”ne göre tam teşekküllü Devlet Hastahanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi gerekir. Bu özür grubuna dayanarak yerleri değiştirilenler her yıl Ocak ayında alacakları aynı nitelikteki sağlık kurulu raporu ile durumun devam ettiğini belgelendirirler. Gerekli sağlık şartlarını kazandıkları resmi sağlık kurullarınca tesbit edilenler, ayrıldıkları hizmet bölgesindeki eksik hizmetlerini tamamlamak zorundadırlar.

   Yukarıda ki maddeye göre sağlık hizmeti almanızda ksıtlama olduğundan tayin isteyebilirsiniz. Ancak maddede belirtildiği gibi hastane raporu ile bunu kanıtlamalısınız.

 12. mert dedi ki:

  merhaba ben 5 yaşında karnımın ağrısından dolayı hastahaneye gitim ve çölyak hastalığı olduğumu söylediler ben 1996 doğumluyum ve gerçekten zor bir hastalık hemen hemen yiyeceklerden %85 yasaklandı ne yapmalıyım

 13. Fatih dedi ki:

  Merhaba 12 yasinda colyak teshisi konuldu bana is basvurusu yaptigim yerler ise kabul etmiyor ne yapmam gerek 3000 gun pirimim var ne kadar rapor alip ne zaman emekli olabilirim yada nasil bir yol izlemeliyim yardimci plursaniz cok memmun olurum

 14. Enes dedi ki:

  Çölyak hastasıyım sözleşmeli asker olmak istiyorum engel midir ?

  1. kk dedi ki:

   çölyak hastaları askerlikten muaf

 15. Meliha dedi ki:

  1997 ssk girisli ve çölyak ve tiroid hastasiyim 7000 gecmis gunum var emeklilik icin ne yapmaliyim 1980 dogumluyum

 16. Barış dedi ki:

  Merhabalar 14 yaşındayken çölyak tanısı yapıldı 10-11-2011de sigorta aldım sigorta gün sayısı 1700 kaç sene sonra ve kaç sigorta gün sayısı çalışmalıyım

  1. Barış dedi ki:

   Yaşım 26

 17. Aytekin dedi ki:

  Merhaba ismim aytekin ünlü 1997 yılından sigortalıyım şu an 5761 günü doldurdum genetik çölyak hastasıyım antidepresan kullanıyorum 37 yaşındayım erken emekli olabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Heyet raporundan En az %40 iş gücü kaybı raporu çıkar ise Aşağıdaki şatlara göre emeklilik hakkı edebilirsiniz.

   Kişinin çalışma gücündeki kayıp oranı %40 ve %49 arasında ise, bunlar en az 18 yıldan beri sigortalı olmalılar ve 4680 gün şartını sağlıyor olmalılardır.

 18. ONUR BEY dedi ki:

  merhabalar 21 yaşındayım çöLyak teşhisi yeni konuldu devle tarafından nasıl yardım alabilirim öğrenciyim çalışmıyorum

 19. Rahim Özgür AKINCI dedi ki:

  Merhaba
  1998 yılından bu yana sigortalıyım
  5140 iş günü SGK pirimim var

  Çölyak teşhisi yaklaşık 1 yıl önce konuldu
  Bu halde nasıl bir durum oluşur
  Teşekkür ederim

 20. ÖZGÜR A. dedi ki:

  Merhabalar,

  Ben 2015 yılından beri çölyak tanısı konmuş bir hastayım. Bana verilen raporu ilk başlarda önemseyip SGk ya götürmedim , 2015 den bu yana da raporumu hiç yeniletmedim. Ancak artan gıda giderlerimden dolayı bu yardımı almak istiyorum. Sorum ise şu: geçmişe yönelik bu yardımlardan faydalanabilir miyim. Yani 2,5-3 senelik biriken aylık ödemelerimi toplu olarak talep edebilir miyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 21. halise dedi ki:

  iyi günler ben 20 yıldır sigortalı olarak çalışmaktayım 7200 günüm var.çölyak hastasıyım.rapor çıkartıldı.erken emekli olabilir miyim

 22. Ümran TEKİN dedi ki:

  Merhabalar,

  Ben 2016 da çölyak rahatsızlığından dolayı diyete başladım raporu 2017 de aldım şu an 29 yaşındayım ve sigorta başlangıç tarihim 23.07.2005 şu an 3592 sigorta günüm var emeklilik için ne aşamadayım yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler,

 23. BARIŞ durak dedi ki:

  Merhaba bana 2014 yılında çapa tıp fakültesi hastanesinde çölyak teşhisi konuldu ve elimde çölyak hastası olduğuma dair raporum var 17 yıllık sgk primim var bu şartlara göre malulen emekli olabilirmiyim

 24. Emrah kaya dedi ki:

  Merhaba 2013 yılında bana dokuz eylül üniversite hastanesinde çölyak teşhisi konuldu sigorta başlangıcım 21/06/2000ve 6015 günüm var acaba malülen emekli olabilirmiyim ve ne kadar emekli maaşı alırım

 25. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar 9 yaşındayken çölyak hastalığı teşhisi konuldu şuan 32 yaşındayım ve diyet yapıyorum ilk işe başlama tarihim 13.09.2002 toplam gün sayım 3102 en az yüzde 40 rapor alırsam emekli olabilir miyim olursam ne zaman?
  Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ahmet Bey merhaba,

   verdiğiniz bilgilere göre % 40 rapor almanız halinde;

   Emeklili Şartları
   Toplam Prim Sayısı : 4240 Gün
   Sigortalılık Süresi : 19 Yıl

   Sizin Durumunuz
   Sigortalık Süresi : 15 Yıl
   Toplam Prim Sayınız : 3102 Gün

   Sigortalılık Sürenizin Dolmasına : 4 Yıl
   Prim Gününüzün Dolmasına : 1138 Gün

 26. Meliha dedi ki:

  Merhabalar rahatsizlik verdigim icin kusura bakmayin artik kafayi yiyecegim bune ben ne cocuklugumu ne gecligimi yasayabildim calismaktan is gunlerimi hasta hasta yemek yekten korkarak kimseye muhtac olmayayim diye ac susuz calistim yillar sonra sikayet lerimin sebebi bulundu çölyak hastasiyim artik pisikolajimi bozdu yillarca 1980 dogumluyum 1997de ssk girisim var ve 6800 is gunum var % 23 çölyak raporluyum ne zaman emekli olacagim ben

 27. Meliha dedi ki:

  7000 is gunum var ve çölyak hastasiyim emekliliknasil olurum 1980 dogumluyum ve 1997 ssk girisim

 28. Nurettin dedi ki:

  İyi günler, çocuğum çölyak hastası,rapor tarihi 17 Ekim 2017de doluyordu,rapor tarihi bitmeden yaklaşık iki hafta öncesinden yeni rapor aldık ve SGK çölyak servisine teslim ettik, Ekim ay’ına ait ödemenin yarısı yapıldı diğer kalan kısmını yatırmadılar,SGK’ya gittim sordum sisteme baktılar dedi doğrudur diğer kalan kısmı yatırılmış,görevli memur geri kalan tutarı sisteme aktarmak istedi bir türlü yapamadı,dedi sistem kabul etmiyor sisteme giremiyorum dedi. Bu sorunla ilgili Ankara genel merkez de hangi birimle irtibata geçmem gerekiyor. Siz bu konuda bize nasıl bir yol önerirsiniz,bize nasıl yardımcı olabilirsiniz

 29. ABDURRAHMAN YILDIRIM dedi ki:

  Öncelikle merhabalar ben Abdurrahman Yıldırım 2013 yılından bu yana Ankara Onkoloji hastanesinden Çölyak’lı olduğuma dair rapor verdiler.Şu an 42 yaşındayım 1994 sigorta girişliyim ve 5500 iş günüm var.Ayrıca ileri düzeyde uyku apnesi rahatsızlığım var.Bu iki rahatsızlıktan dolayı engelli olarak emekli olabilirmiyim.Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tam teşekküllü devlet hastanesinden alacağınız raporunun iş gücü kaybınızın en az %40 ila % 60 arasında olması gerekiyor. Bu oranlara göre, yazımızda belirtildiği gibi emeklilik şartları;

   Kişinin çalışma gücündeki kayıp oranı %50 ve %59 arasında ise, bu kişiler en az 16 yıldan beri sigortalı olmalılar ve 4320 gün şartını sağlamalılar.
   Kişinin çalışma gücündeki kayıp oranı %40 ve %49 arasında ise, bunlar en az 18 yıldan beri sigortalı olmalılar ve 4680 gün şartını sağlıyor olmalılardır.

 30. ATIL ÖZEL dedi ki:

  selam
  bana 10 yıl önce 9 eylül üniversitesi hastanesinde çölyak teşhisi konuldu.O zamandan beri diyet yapmaktayım.
  Şu an 42 yaşındayım.
  Yaklaşık 5000 güne yakın ssk+bağkur prim ödemem var.
  şu an görevim mali müşavir.yani kendi bürom.
  acaba ben bu çölyaklılara tanınan erken emeklilikten faydalanabilir miyim?
  Saygılarımla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Atıl Bey,

   Çölyak hastalığı sebebiyle en az %40 rapor alırsanız emekli olabilirsiniz.