• Çölyak Hastalarının SSK’dan Emekli Şartları


  İnsanlar doğar, yaşar ve ölür ve yaşadığımız bu hayat boyunca da birden çok zorluklarla karşılaşır. Bu zorluklar aşıldığı zaman insanlar rahatlar. Normal hayatta da insanlar sahip oldukları hastalıklardan dolayı hayatlarını farklı açılardan düzene sokmak isterler. Bu ister engellilik olsun isterse bir hastalıktan dolayı sahip olunan bir sorun olsun; her açıdan da kolaylıklar vardır. Ülkemizde de birçok hastalıktan dolayı malulen emeklilik şartları bulunmaktadır. Bunlardan birisi de çölyak hastalığıdır. Bu yazımızda çölyak hastalarının SSK’dan emekli şartlarını açıklayacağız.

  İlk olarak çölyak hastalığının ne olduğuna ve hangi durumlarda oluştuğunu söyleyelim. Çölyak hastalığı; bağırsaklarda sindirimi sağlayan yapıların bozulmasına sebep olan ve bundan dolayı da yiyeceklerdeki besinlerin emilimini engelleyen ve ince bağırsakta hasar oluşmasına neden olan bir hastalıktır.

  Çölyak hastalığı, çocuklarda ve büyüklerde farklı etkilere sebep olabilir. Küçük çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, iştahsızlık, kilo alamama ya da boyun uzamasında yavaşlama gibi belirtiler gösterir. Daha ileriki yaşlarda ise kansızlık, kemik zayıflığı ve karaciğer hastalığı gibi nedeni bilinmeyen belirtilere de sebep olabilir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Tam olarak çölyak hastalıklarının belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Karın bölgesinde şişkinlik.
  • Yaşa göre kilo azlığı.
  • Kaslarda zayıflama.
  • Kansızlık.
  • Büyük tuvalet ihtiyacı artması.
  • Kusma.
  • Bezginlik.
  • İştahsızlık.
  • Büyüme geriliği.
  • Ağız içinde oluşan aftlar.
  • Eklem ve kemik ağrıları.
  • Sinirlilik.
  • Ciltte kaşıntılar ve döküntüler.

  Herkes gibi çölyak hastaları da iş hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Çölyak hastaları da sigortalı olabilmekte ve devletin onlara sağladığı kolaylıklarla birlikte iş hayatlarını sürdürebilmektedirler.

  Çölyak hastalarının iş hayatlarından sonra önemli olan bir diğer konuda çölyak hastalarının beslenme şekilleridir. Çölyak hastaları buğday, çavdar, arpa ya da yulafta bulunan glütene karşı olumsuz tepki verirler ve bu ürünleri tükettiklerinde bağırsaklarında sorunlar oluşur. Bu sorunlardan dolayı yediklerini gerektiği gibi sindiremezler. Çölyak hastaları kan tahlilleri sonucunda tanımlanabilir. Aslında hastalık hayatın her döneminde ortaya çıkabiliyor. Tek tedavisi olarak glütensiz besinler tüketmek olarak açıklanmıştır.

  Ülkemizde devlet tarafından meslek hastalıkları gibi çölyak hastalığı için de devlet bazı kolaylıklar getirmiştir. Kanuna göre maluliyetin açıklaması şöyle yapılmıştır: Raporların ve kurullardan alınan tıbbi belgelerin incelenmesinin sonucunda, sigortalıların çalışma gücünün, iş kazası ya da meslek hastalığı sonucunda gücünün % 60’ını vazifesini yapamayacak derecede kaybetmesi durumudur.

  Bir kişinin malul kapsamına girmesi için işe başladıktan sonra bu hastalığa yakalanmış olması gerekmektedir. Bu açıdan düşünüldüğünde çölyak hastalığı bu kapsama girmemektedir çünkü doğuştan gelen bir hastalıktır. Bu yüzden çölyak hastaları malulen emeklilik şartlarından faydalanamaz.

  Çölyak hastaları, Sosyal Güvenlik Kurumundan her ay yardım parası almaktadır. Bu oranlar yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Bu yardımı alabilmek için öncelikle hastaneden Çölyak Raporu alınmalıdır ve bu rapor 1 yıllık olacak şekilde düzenlenmelidir, bu yüzden de raporun her yıl yenilenme şartı vardır.

  Çölyak hastalığına sahip olan kişi eğer 18 yaşın altındaysa ona bakmakla yükümlü olan kişiler üzerinden yardım alır. Bu yardıma başvurmak için gerekli olan belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Çölyak raporunun aslı.
  • 2 adet fotoğraf
  • Ziraat Bankası Hesap Cüzdanı fotokopisi.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi.

  Çölyak hastaları için SSK’dan emeklilik şartları malulen emekliliklerle aynı değildir. Çölyak hastaları, kurum tarafından yetkilendirilmiş olan sağlık hizmetleri tarafından düzenlenen raporlar ve gerekli tıbbi belgeler incelendiğinde şu oranlara göre emekli olunabilir:

  • Kişinin çalışma gücündeki kayıp oranı %50 ve %59 arasında ise, bu kişiler en az 16 yıldan beri sigortalı olmalılar ve 4320 gün şartını sağlamalılar.
  • Kişinin çalışma gücündeki kayıp oranı %40 ve %49 arasında ise, bunlar en az 18 yıldan beri sigortalı olmalılar ve 4680 gün şartını sağlıyor olmalılardır.


  tıkla sorunu sor

  Çölyak Hastalarının SSK’dan Emekli Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Aytekin dedi ki:

   Merhaba ismim aytekin ünlü 1997 yılından sigortalıyım şu an 5761 günü doldurdum genetik çölyak hastasıyım antidepresan kullanıyorum 37 yaşındayım erken emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyet raporundan En az %40 iş gücü kaybı raporu çıkar ise Aşağıdaki şatlara göre emeklilik hakkı edebilirsiniz.

    Kişinin çalışma gücündeki kayıp oranı %40 ve %49 arasında ise, bunlar en az 18 yıldan beri sigortalı olmalılar ve 4680 gün şartını sağlıyor olmalılardır.

  2. Ahmet dedi ki:

   Merhabalar 9 yaşındayken çölyak hastalığı teşhisi konuldu şuan 32 yaşındayım ve diyet yapıyorum ilk işe başlama tarihim 13.09.2002 toplam gün sayım 3102 en az yüzde 40 rapor alırsam emekli olabilir miyim olursam ne zaman?
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey merhaba,

    verdiğiniz bilgilere göre % 40 rapor almanız halinde;

    Emeklili Şartları
    Toplam Prim Sayısı : 4240 Gün
    Sigortalılık Süresi : 19 Yıl

    Sizin Durumunuz
    Sigortalık Süresi : 15 Yıl
    Toplam Prim Sayınız : 3102 Gün

    Sigortalılık Sürenizin Dolmasına : 4 Yıl
    Prim Gününüzün Dolmasına : 1138 Gün

  3. ABDURRAHMAN YILDIRIM dedi ki:

   Öncelikle merhabalar ben Abdurrahman Yıldırım 2013 yılından bu yana Ankara Onkoloji hastanesinden Çölyak’lı olduğuma dair rapor verdiler.Şu an 42 yaşındayım 1994 sigorta girişliyim ve 5500 iş günüm var.Ayrıca ileri düzeyde uyku apnesi rahatsızlığım var.Bu iki rahatsızlıktan dolayı engelli olarak emekli olabilirmiyim.Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tam teşekküllü devlet hastanesinden alacağınız raporunun iş gücü kaybınızın en az %40 ila % 60 arasında olması gerekiyor. Bu oranlara göre, yazımızda belirtildiği gibi emeklilik şartları;

    Kişinin çalışma gücündeki kayıp oranı %50 ve %59 arasında ise, bu kişiler en az 16 yıldan beri sigortalı olmalılar ve 4320 gün şartını sağlamalılar.
    Kişinin çalışma gücündeki kayıp oranı %40 ve %49 arasında ise, bunlar en az 18 yıldan beri sigortalı olmalılar ve 4680 gün şartını sağlıyor olmalılardır.

  4. ATIL ÖZEL dedi ki:

   selam
   bana 10 yıl önce 9 eylül üniversitesi hastanesinde çölyak teşhisi konuldu.O zamandan beri diyet yapmaktayım.
   Şu an 42 yaşındayım.
   Yaklaşık 5000 güne yakın ssk+bağkur prim ödemem var.
   şu an görevim mali müşavir.yani kendi bürom.
   acaba ben bu çölyaklılara tanınan erken emeklilikten faydalanabilir miyim?
   Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Atıl Bey,

    Çölyak hastalığı sebebiyle en az %40 rapor alırsanız emekli olabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.