Banka Kredisi İle Emekli Olanlar | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • Banka Kredisi İle Emekli Olanlar  Yıllarca çalışıyoruz ve o kadar çalışmamızın yorgunluğunu üzerimizden atmanın yolu emekli olmaktan geçiyor ama bazen çıkan pürüzlerden dolayı emeklilik erteleme durumunda kalabiliyoruz. Bu durum da bizim için can sıkan bir durumdur. Geçen senenin sonların doğru çıkan torba yasada, emekli olmayı bekleyen kişiler için müjdeli haberler vardı ama bunun yanında bir takım kafada soru işaretleri belirdi. Bu sorulardan önce gelenlerinden biri ise banka kredisi ile emekli olabilir miyim? sorusuydu. Sorumuzun cevabı ve banka kredisi ile emekli olanlar ile ilgili  bir çok gelişme meydana geldi. Sorunun cevabı evet ama nasıl olur diyenler için durumu madde madde özetleyelim.

  Değişen emeklilik şartları vatandaşlar primlerini toplu ödeyerek emekli olma hakkına sahip oluyor ve daha önceden birikmiş borcu var ise yine birikmiş borçlarını toplu ödemesi halinde emekli olma hakkına sahip olabiliyor. Elimizde o kadar toplu paranın olması zor, SGK’nın bankalarla yaptığı anlaşma sonucunda çekilen krediler ile borcun toplu yatırılması halinde vatandaşlar emeklilik hakkı kazanabiliyor.

  Bankadan kredi alarak emekli olabileceğimiz konusunda hepimiz hem fikiriz. Kredi çekip, emeklilik işlemini halledeyim demeden önce dikkat etmemiz bir kaç husus var;

  • Çıkan bu kanun kapmasında, banka kredisi ile emekli olmamıza yardımcı olacak krediyi veren bankaları tespit etmemiz lazım. Bu bankalar öncelikle; Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank…  diye sıralanıyor ama diğer bankalardan kredi çekmek istediğinizde tutar biraz yüksekse ipotek, maaş bordrosu, kefil gibi seçeneklerle de uğraşmak gibi bir durum ortaya çıkıyor.
  • Ziraat Bankasın’dan kredi çekmek isterseniz, Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılan anlaşma sonucunda size 100.000 liraya kadar emeklilik için kredi sağlayabilir. Bununla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumundan belli evrakları getirerek kredi sonucunda emekliliğe hak kazandığınızı belirtmeniz gerekiyor.

  Kredi çektikten sonra 1 hafta için emeklilik işlemleri tamamlanıyor. Emekli maaşlarınızın bir kısmı çekilen krediye karşılık aylık kesintiler halinde maaşınızın içinde alınıyor, yapılan belli kesimden sonra geri kalan hesabınıza yatırılıyor. Çektiğiniz vade süresince bu işlem devam eder ve kredinin tamamı ödendiğinde elinize emekli maaşınızın tamamı geçer.

  Ziraat Bankası Emeklilik Kredisi Detayları

  Gerekli araştırmalarınızı yaptınız ve emekli olma şartları size uygun geldi. Kredi çekmek istiyorsunuz ve tercihiniz devlet bankası Ziraat Bankasın’dan yana oldu. Banka kredisi ile emekli olmak için ilk olarak Sosyal Güvenlik İl ve Merkez Müdürlüklerine prim yapılandırılması konusunda bir başvuruda bulunmanız gerekiyor. Prim yapılandırılması konusunda başvuru dilekçesini Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinden bulabilirsiniz yada Sosyal Güvenlik ve İl Merkezlerinden bilgi alarak gerekli evraklara ulaşabilirsiniz.

  Dilekçeyle yapılan başvuru sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumu başvurunuzu onaylarsa, Sosyal Güvenlik Kurumu size bulunan prim borçlarınızı ödemeniz halinde emeklilik hakkına sahip olabileceğinize dair size bir belge verir. Sosyal Güvenlik Kurumundan aldığınız bu belge ile Ziraat Bankası şubelerine başvuru yaparak banka kredisi ile emekli olma yolunda son adımı için gerekli işlemleri yapmış olursunuz. Yapılan başvuru sonucunda resmen emeklilik işlemleriniz başlamış olur ve kredinin elinize geçip, işlemlerin hallolması sonucunda ortalama 1 hafta gibi sürede artık resmen emekli sayılabilirsiniz.

  Diğer Bankalardan Emeklilik Kredisi Detayları

  Diğer bankalar aracılığıyla da emeklilik krediler çekebilirsiniz. Burada önemli olan durum yasanın içeriğindeki durumdur ve bu yasada o duruma  uygunluk vardır. Vakıfbank, Halkbank bu konuda Ziraat Bankasın’dan sonra öncülük gösteren bankalardır. Diğer bankalardan da bu konuda çözüm bulabilirsiniz. Her bankanın kendine uygun uyguladığı bir faiz politikası vardır ve ona göre çektiğiniz paranın miktarına göre ödeme şekli değişebilir, bankadan bankaya size verilen miktar değişebilir. Emeklilik için kredi çekmeden önce de kredi çekip daha fazla para ödememek için tek bir bankaya yönelmeden bütün bankaların bütünüyle irdelenip hareket edilmesi daha iyi bir hareket olur.

   

     tıkla sorunu sor

  Banka Kredisi İle Emekli Olanlar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.