emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Parti Kurdular, Haklarını Arayacaklar

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Parti Kurdular, Haklarını Arayacaklar
06.08.2020

Kamuoyunda emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen prim gün sürelerini doldurmalarına karşılık yaş şartını sağlayamadıkları için emekli olamayan yüz binlerce kimsenin oluşan mağduriyetini gidermek için Umut Partisi isminde parti kuruldu. Partinin ana amacı emeklilik için mağdur olanların haklarını savunmak ve mağduriyetlerini ortadan kaldırmak.

Emeklilikte Yaşa Takılanların Partisi

Son zamanlarda çok daha fazla mağduriyet sayısı artması bakımından gündeme gelen emeklilikte yaşa takılanlar ya da diğer isimleriyle EYT’liler için oluşan mağduriyetin ya da hak kaybının giderilmesi için emeklilik mağdurları İçişleri Bakanlığı’na başvuru yaparak Umut Partisi isminde partilerini kurdular. Partinin halihazırda genel başkanı olan Abdülkadir Bozkurt partinin kurulması ile birlikte emeklilikte mağdur olanlara seslendi.

Yola çıkış öyküsünü; Başta EYT’lilerin sesi olmak için, son 2 yıldır siyasi çalışmalara başladım. Arkadaşlarımızla yaptığımız toplantılar sonucunda 14 Nisan 2020 tarihinde vefakar yol arkadaşlarımla Umut Partisi’ni kurduk. Tüm mazlumlarım sesi olmak için bu yola çıktık. Yani, ülkede tabii ki 6 milyon EYT’li varken öncelikli onların sorunlarını çözüp, Türkiye gündeminden düşürmek. Ama Umut Partisi her zaman mağdur ve mazlumların yanında olacaktır,” şeklinde açıklayan Bozkurt, partilerinin ideoloji değil hak arayan bir parti olduğunu ifade etti.

Emeklilerin Mağduriyeti Ortadan Kalkacak

Açıklamalarına emeklilerin yaşa takılarak mağdur olmaları üzerinden devam eden Bozkurt konuyla ilgili “Emeklilikte Yaşa Takılanlarla yola çıktıktan sonra birçok sorunun da olduğunu gördük. Öncelikle şunu söyleyeyim: gençlerin gelecekle ilgili kaygılı olduğunu gördük. İnsanların emekli olduktan sonra hayatlarını rahat sürdüremediklerini gördük. İşçilerin ve memurların çalışırken özlük haklarında sıkıntılar olduğunu gördük. Çiftçinin üretmediğinden dolayı kaygılı olduğunu gördük. Parti olarak bugün sağlamamız gereken en önemli şey; adalet, üretim, ağır sanayi. Bakın bu çok önemli. Ülkemizde bugün her şey ithal eder haline geldik. Neden üretmiyoruz? Bugün illerdeki belediye başkanları tarım yapsalar, tarım alanları açsalar, halkımızın kendi ihtiyacını karşılayacak kadar meyve ve sebzeyi üretseler. Her türlü hayvancılık çalışmalarını yapsalar,” şeklinde konuştu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Çözüm Bekliyor

Partinin kurulması ile birlikte emeklilikte yaşa takılanların haklarını elde etmek için siyasette de çare arayacakları görülmesine karşılık, partinin kitleden ne kadar karşılık göreceği ise henüz bilinmiyor. Türkiye’de halihazırda 6 milyona yakın emeklilikte yaşa takılan mağduru yani prim günlerini ödemiş olmasına rağmen yaş şartını tamamlamayı bekleyen kimse bulunuyor.

Fakat çözümün çok boyutlu kısmı bulunuyor. Öncelikli olarak emeklilikte yaşa takılma sorununu oluşturan prim günlerinin tamamlanmış olmasına karşılık emekli olmak isteyenlerin normal şartlar altında emekli odluktan sonra çalışmaya devam etmek istemeleri. Çoğu EYT kapsamında olan emekli olduktan sonra da yaşlarının görece genç olması nedeniyle iş hayatına devam etmek istiyor. Hükümet ise bu noktada hem emekli aylığı hem de iş kazanımı olarak haksız kazancın doğacağını öne sürüyor.

Dolayısıyla emeklilikte yaşa takılanların çözümleri için erken yaşlarda emekli olmak yerine emeklilik yaş şartının bu kimseler için daha erken ancak çok da genç olmayacak seviyelere çekilmesi bekleniyor. Yine de yıllardır EYT kapsamında olanlar için çeşitli çalışmalar yapılmasına karşılık somut bir sonuç ortaya çıkmıyor. Emeklilikte yaşa takılanlar için son zamanlarda yapılan çalışmalarda yurtdışı modelleri de inceleniyor olmasına karşılık çözümün en azından 2020 yılı içerisinde oluşmayacağına uzmanlar kanaat getiriyorlar. Olası bir çözümün olması için hükümet, piyasa ve emekli olacakların memnun olacakları bir uzlaşıda buluşulması gerekiyor ki çoğu uzmana göre bu şekilde bir çözüm bulmak olanaksıza yakın olmakla birlikte imkân dahilinde çok uzun yıllara yayılacağı ön görülüyor.

5510’a Tabii Olanlar Emekli İkramiyesi Alabiliyor mu?

4500 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

Memur Emeklileri İçin Yaşın Dolması mı Yoksa Yaşa Girilen Tarih mi Önemli?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.