ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ölen Emeklinin Sigortasından Kimler Yararlanabilir

Ölen Emeklinin Sigortasından Kimler Yararlanabilir
11.07.2017

Sigortası bulunan bir kişinin ölümünün gerçekleşmesinden sonra, bu kişinin sahip olduğu sigorta imkanlarının kime geçeceği uzun süredir tartışmalı bir konu haline gelmiştir. Özellikle kalabalık ailelerde meydana gelen bu tip karmaşaların çözümü için ise yasal düzenlemeler tamamlanmış, bu konu ile ilgili tüm açıklar ve detaylar kapatılıp tamamlanmıştır.

Merak edilen konu ölen emeklinin maaşı kime kalır ise bu sorunun yanıtı artık çok nettir ancak bu mevzudan önce şu detaya değinilmesi gerekir; eğer kişi öldüğü esnada emeklilik şartları taşınmıyorsa bir maaş bağlanmaz. Bu durumda kişiden kesilen primler toptan bir şekilde yakınlarına ödenir. Bu tarihte eğer kişi maaş alma şartlarına uygun durumda ise yakınlarına maaş bağlanır. Bu her iki durum için de yakınların şartları uygun değilse ne toptan bir ödeme yapılır ne de maaş bağlanır.

Ülkemizde düzenlenmiş olan 5510 sayılı yasaya dayanarak 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi yatırmış olan Bağ-Kur ve SSK’lı vatandaşların yakınlarına uygun şartları taşımaları halinde maaş bağlanır.

Yine bu 5510 sayılı yasaya göre emekli ölünce maaşı kime kalır açıklanmıştır. Bu yasaya göre resmi nikah söz konusu olan erkek veya kadın eşinin ölümü durumunda dul aylığı alacaktır. Eğer ölümden sonra evlilik gerçekleşirse, eş bu durumda bu maaştan faydalanamaz.

Yine bu yasaya göre erkek çocuklar bir kurumdan maaş almadıkları sürece öğrenci olmamaları halinde 18 yaşına kadar, üniversite eğitimi görmeleri halinde 20 yaşına kadar, yüksek öğrenim görmeleri halinde 25 yaşlarına kadar baba veya annelerinden dolayı ölüm aylığı alırlar. Bu yasaya göre kız çocukları ise eğitim ve yaş durumları gözetilmeksizin babalarından ölüm maaşını alabilirler.

Hassas bir konu olarak ölen kişinin emekli maaşı eşine nasıl bağlanır konusunu ele aldığımızda ise; yasada yer alan nitelikleri taşıyan kişilerin bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu İl ve İlçe Müdürlükleri’ne başvurmaları gerekmektedir. Eğer hakkın kazanıldığı tarihten itibaren 5 yıl içerisinde başvuru gerçekleştirilmez ise bu hak zamanaşımına uğrar ve hak sahipleri bu süreden sonra talepte bulunsa bile ödeme gerçekleşmez.

Yorumlar

  1. münüre AKBULAK dedi ki:

    ben emekli sandığı çalışanı olaraktan ssk lı ölen babanın maaşını alabilirmiyim