Banka Kredileri

Kamu Bankalarında Temel İhtiyaç Kredisi İmkânı Devam Ediyor

Koronavirüs salgını nedeniyle ihtiyaç sahiplerinin nakit para ihtiyacını gidermek için hayata geçirilmiş olan temel ihtiyaç kredisi geçtiğimiz aylarda sona erdirilmişti. Ancak talebin hâlâ olması yüzünden Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank temel ihtiyaç kredisi vermeye devam ediyor. Temel ihtiyaç kredisi almak için temel şartları yerine getirmek gerekiyor.

Temel İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası temel ihtiyaç kredisi almak için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Daha önceki kampanyalarda Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası 20.000 TL’ye kadar temel ihtiyaç kredisi sunuyordu. Ancak yeni düzenlemeler ile birlikte sadece kamu bankaları şimdi 10.000 TL’ye kadar temel ihtiyaç kredisi sunuyor.

 • Krediden yararlanmak için hane halkı aylık gelirinin 5.000 TL’nin altında olması gerekmektedir.
 • Kredi nakit olarak verildiği için krediyi alanların istedikleri yerde kullanmaları mümkündür.
 • Kredi başvurusu sırasında nüfus bilgileri, aylık gelir bilgileri, çalışma koşulları bilgileri eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir.
 • Kredi sonucunun olumlu ya da olumsuz olması halinde bilgilendirme yapılmaktadır.
 • Eş olanlardan sadece bir tanesi krediden yararlanabilmektedir.
 • Kredi ödemeleri 6 ay sonra ödenmeye başlayacaktır. Ancak erken ödemek isteyenler için de daha önceki aylarda ödeme imkânı sunulmaktadır.
 • Başvuru yapmak için Ziraat Bankası’nı kullanacaksanız mobil uygulama ya da resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. İstenen bilgilerin eksiksiz şekilde girilmesi halinde başvuru kabul edilmektedir. Başvuru sonucunun açıklanması ise yoğunluğa göre 1 haftayı bulabilmektedir.
 • Vakıfbank’tan temel ihtiyaç kredisine başvuru yapmak için internet bankacılığı, SMS ve mobil uygulama kullanılmaktadır. SMS ile başvuru yapmak isteyenler aralarında birer boşluk bırakarak DESTEK TCKN (kimlik numarası) ve HANEGELIRI (tutar girilecek) yazarak 5724’e mesaj gönderebilirler. Mesaj sonrasında değerlendirmeye alınacak başvuru hakkında yine mesaj üzerinden bilgilendirme yapılacaktır. İnternet sitesi ya da mobil uygulama üzerinden yapılacak başvurular için de istenen bilgilerin girilmesi gerekmektedir.
 • Halkbank’tan temel ihtiyaç kredisine başvuru yapacaklar internet sitesi ve mobil uygulama üzerinden başvuru yapabilmektedirler. Buna göre sistem tarafından istenen hane gelir bilgileri, başvuranın kimlik bilgisi ile başvuru yapılmaktadır.

Temel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Temel ihtiyaç kredisi faiz oranları 0,49 olarak belirlenmiştir. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank için yani üç bankanın da faiz oranı aynıdır.

 • 1000 TL Kredi kullananlar 0,49 faiz oranları ile 30 ay boyunca 376 TL taksit ödeyecek.
 • 1500 TL Kredi kullananlar 0,49 faiz oranları ile 30 ay boyunca 282 TL taksit ödeyecek.
 • 10000 TL Kredi kullananlar 0,49 faiz oranları ile 30 ay boyunca 188 TL taksit ödeyecek.

Kredi tutarlarının toptan ödemek de olanaklı olduğu temel ihtiyaç kredisi için tek bir başvuru imkânı bulunuyor. Başka bir deyişle bir kişi temel ihtiyaç kredisi aldığında daha sonra tekrar imkândan yararlanamıyor. Evli olması halinde eşi de kredi başvurusu yapamıyor. Emekliler ise başvuru yapabiliyor. Aynı şekilde farklı bankalardan da daha önce bu kapsamda kredi çekmiş olanlar temel ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunamıyor. Bu yüzden ihtiyaç dahilindeki tutarın en iyi belirlenmesi önem taşıyor. Şayet ihtiyacın altında kredi tutarı alınacaksa daha önce kampanyadan yararlanılmayacağı bilinmeli. Aynı zamanda istenen tutar en üst seviyeden olduğunda dahi bankalar kişilere ödeme garantilerine ve banka puan notlarına göre tutar belirleyebiliyor. Örneğin kredi puanı düşük olan kimseler için 10.000 TL talep edilmesine rağmen 5.000 TL verilebiliyor ya da kredi başvurusu olumsuz sonuçlanıyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir