• Bulgaristan Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı

  Bilindiği üzere Türk vatandaşı olup Bulgaristan’da çalışmış emekli olmak için uğraşmış ve en nihayetinde emekliliğe hak kazanmış kişiler emekli maaşlarını alabilmektedir. Bulgaristan emeklilik yaşı ve emekli maaşı ile ilgili yeni düzenlemeler yaparak emekli olabilme şartlarını oldukça ağırlaştırmışlardır. Emeklilik kanunu Bulgaristan meclisinde kabul edilerek Cumhurbaşkanına sunulmuştur. Bulgaristan Cumhurbaşkanı tarafından reddedilmesi beklenen kanunun getirdikleri şöyledir. 01.01.2012 tarihi itibari ile emekli olacak kişilerin yaş hadleri her yıl kademeli olarak dörder ay artırılarak, kadınlara 60 yaş sınırlaması 63 yaşına çıkartılmıştır.


  Bulgaristan Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı

  Erkekler için ise 63 yaş sınırlaması 65 yaşına çıkartılarak kanun meclisten geçirilmiştir. Ayrıca sigortalı geçen hizmet süreleri ise her yıl dörder ay artırılarak kadınlarda 34 yıl olan sınır 37 yıla çıkartılmıştır. Erkekler için ise 37 yıl olan sınır 40 yıla çıkartılmıştır. Bulgaristan emeklilik yaşı ve emekli maaşı meclisten geçen bu kanun ile 65 yaşını doldurmuş olan ve ayrıca 15 yıl çalışarak emekli olan kadınlar ve erkekler yaş sınırları aşamalı olarak artırılarak 67 yaşına yükseltilmiştir. Hizmet süreleri ise olduğu gibi kalmaktadır. (15 yıl ).  Hala yürürlükte bulunan yasaya göre tüm şartları yerine getirebilmiş kişilerin mağduriyet yaşamamaları için hızlıca Bulgaristan’a gitmeleri veya Türkiye’de bulunan SGK il müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

  Bulgaristan 2017 tarihinden itibaren asgari emeklilik maaşlarında 20 leva ( 10 Euro) zam yapılarak Bulgaristan’da emeklilerin maaşı 200 leva (100 Euro ) olarak belirlenmiştir. Bu şartlara uyan ve ilgili primlerini ödemiş olan yaşlılar Ekim’in 1’inden itibaren bu ücretleri alabileceklerdir. Bulgaristan emeklilik yaşı ve emekli maaşı uygulaması ile Bulgaristan’da ( NOY) Sosyal Sigorta Kurumundan emeklilik maaşlarını alan yaklaşık 800 bin kişiyi kapsamaktadır. Resmi olan rakamlara göre toplamda 7 milyon nüfusu bulunan Bulgaristan’da 3 milyon kişi ekonomik şartların kötü olması nedeni ile yurt dışında çalışmaktadır. Şu anda Bulgaristan emeklilik yaşı ve emekli maaşı hak eden kişi sayısı 2 milyon 200 bin kişidir.

  Bulgaristan’da Hizmet Borçlanması Nasıldır?

  Bulgaristan 5754 sayılı kanununun 79 uncu maddesi gereğince ve 3201 sayılı kanuna eklenerek geçici 6. Maddeye bağlı olarak sosyal güvenlik şartnamesi imzalanmamış devletlerde 01.01.1989 yılından 08.05.2008 yılına kadar mecburi göçe maruz bırakıldıktan sonra Türk vatandaşlığını alanların Bulgaristan’daki çalışma sürelerini borçlanarak değerlendirilmesi sonucu meydana gelmiştir. Bulgaristan emeklilik yaşı ve emekli maaşı hizmet borçlanması şartları ise şöyledir.

  1. 01.1989 yılından 08.05.2008 yılına kadar mecburi göçe zorunlu bırakılmaları şartı (Bulgaristan tarafından).
  2. Mecburi göçten sonra Türk vatandaşlığını almış olmak.
  3. Türkiye sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak.
  4. 2022 sayılı kanunda belirtilen haklar dahil olmak üzere Türkiye’de hiçbir şekilde sosyal güvenlik kurularından maaş ve gelir almamak.
  5. Bulgaristan’daki çalışma sürelerini belge ile belgelemek.
  6. Bulgaristan’daki çalışma sürelerini borçlanma talep dilekçesi ile müracaatta bulunmak.
  7. Tarafına bildirilen borç ödeneğini üç ay gibi bir sürede ödemek.

  Görüldüğü üzere yukarıda yazılı olan şartları yerine getiren Bulgaristan hükümeti tarafından zorunlu göçe tabii tutulan Türk vatandaşlarının Bulgaristan emeklilik yaşı ve emekli maaşı konusunda atılan adımlar ile Türkiye’de emekli olabilir ve emekli maaşı alabilirler. Bütün bunlara ilaveten Bulgaristan sosyal sigortalar kurumu tarafından verilen ve Bulgaristan’da çalışma sürelerini belirleyen belgelerin alınması da şart olmaktadır. Aksi halde oradaki hizmet süreleri belirlenemeyeceğinden gerekli işlemlerin yapılması zorlaşacaktır. Zorunlu göç ile değil de kendi isteği ile gelen ve Türk vatandaşlığına geçen kişilerin emeklilik müracaatları kabul edilmeyecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Bulgaristan Hükümeti Arasındaki Emeklilik Anlaşması Şartları

  Bulgaristan ve Türkiye arasında 1 mayıs 1989 yılından itibaren Türkiye’ye göçe zorlanmış kişilerin Bulgaristan kanunlarının hükmü gereği verilmesi gereken emeklilik haklarının verilmesi konusunda anlaşmaya varılmıştır. Bu anlaşma neticesinde aşağıda sıralanan madde hükümleri gereği Bulgaristan emeklilik yaşı ve emekli maaşı ödemeleri yapılacaktır.

  1. Bulgaristan hükümeti 01.05.1989 yılından sonra Türkiye’ye göçe maruz bırakılan kişilere çalışma süreleri, malül olma, yaşlılık ve iş kazaları sebebi ile veya mesleki bir hastalıktan mütevellit Bulgaristan emeklilik kanununa göre Türkiye’ye ödeme yapar.
  2. Bulgaristan’da geçerli olan emeklilik mevzuatına göre 1989 Mayıs’ın 1’inden sonra emekliliğe hak kazanmış fakat hala kendilerine maaş ödemesi yapılmamış maaşları bağlanmamış kişiler, iki dilde meydana getirilmiş dilekçelerini ve gerekli olan Bulgaristan tarafından verilen tüm belgelerinin asıllarını vermek zorundadır.
  3. Bulgaristan ve Türk hükümeti ortak protokolü gereği yapılan anlaşma neticesinde Bulgaristan’dan Türkiye’ye zorunlu göç ile gelmiş Türk vatandaşlığını ve yerleşim belgelerin,i almış olan kişiler emeklilik hakkını kazanmışlardır.
  4. Bulgaristan tarafından 01.01.1989 tarihinden başlayarak 08.05.2008 tarihine kadar olan sürede zorunlu olarak göçe tabi tutulmuş kişilerin Bulgaristan hükümeti ve sosyal güvenlik kurumu tarafından verilecek olan tüm belgelerin asıllarını getirmek zorundadır.
  5. Bulgaristan yetkili merci emekli maaşı alabilme hakkını kazanmış olan kişilere verilecek olan maaşları, Türkiye Ziraat Bankası Sofya şubesi üzerinden her ay ödeme belirlediği liste ile birlikte ödeyerek anlaşma şartlarına uyar
  6. Bulgaristan emeklilik yaşı ve emekli maaşı alan kişiler her yıl Ocak ve Temmuz aylarında sağ olduklarına dair raporlarını vermek zorundadır.
  7. 18 yaşını doldurmuş olan yetimler öğrenim gördükleri okullardan aldıkları öğrenim belgelerini Bulgaristan hükümetinin yetkili mercilerine ibraz etmek zorundadır.
  8. Ödemeler Bulgaristan hükümetinin mevzuatına göre belirlenmektedir.

  Son olarak Bulgaristan tarafından zorunlu göçe tabi tutulmuş kişilerin mağduriyetini gidermek için her iki hükümet tarafından imza altına alınan bu ortak protokol ile vatandaşlarımız emeklilik maaşlarını alabilmektedirler.

  Bulgaristan Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bulgaristan Vatandaşlık Şartları

  Bulgaristan Vize Başvuru Formu  tıkla sorunu sor

  Bulgaristan Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. nazmye dedi ki:

   1 mayıs 1991 de türkiye ye geldim.1 haziran 1991 de sgk lı olarak çalışmaya başladım.1973 doğumluyum.sgk gün ve yıl şartlarımı tamamladım.yaş bekliyorum. 1989 yılında bulgaristanda sigortam var. bu tarih türkiyede ilk sigorta girişim olurmu.? eğer olursa emekli olabiliyorum.

  2. Günnr dedi ki:

   Annem bu au emekli maaşını alamadı ankarayı aradık biz toplu hakde yaşam belgelerini gönderdik bizden kaynaklananan bir problem yok Bulgaristan göndermedi denildi .Neyapmamız gerekiyor .Bana Bulgaristanla irtibata geç dediler nereyi aramam gerekiyor .yardımcı olursanız sevinirim

  3. Ihsan bayraktar dedi ki:

   Annem Mart ayindan beri Bulgaristan emekli maasini alamiyor.Ankara ile gorustugumuzde artik yasam belgesi gondermenize gerek yok dediler. Sofya ile gorustum oyle bir sey yok. Belgeleri Ocak ve Temmuz aylarinda gondereceksiniz dedilr. En son Haziran da ve Temmuzda peş peşe yasam belgesi gonderdim.Bugun 10 Eylul Ziraat bankasina gittik maas yine yatmamis. Sebebi ne olabilir ve ne yapmamiz gerekecek. Cevap mail adresimede yazabilirsiniz.saygilar

  4. Sevgin Dönmez dedi ki:

   Bulgaristan tahsis numarası nerden bulabilirim.

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    Türkiyede ki evrak tahsis numarası için bu linki kullanabilirsiniz : https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/
    Bulgaristanda ki tahsis numaranız için, bulgaristan sigorta kurumu ile görüşmeniz gerekiyor.

  Sorunuzu Yazın