ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Bulgaristan Emeklilik Yaşı ve Maaşı Ne Kadar?

2023 Bulgaristan Emeklilik Yaşı ve Maaşı Ne Kadar?
08.06.2023

2023 Bulgaristan emeklilik yaşı ve maaşı, 65 ve 412 leva olarak ifade edilebilir. Kadınlarda emeklilik yaşı 63 olarak uygulanır. 2023 Bulgaristan emeklilik yaşı ve maaşı miktarı, yıllara göre değişebilir. Yapılan son düzenleme ile emeklilik yaşı artmıştır.

Bulgaristan’da emekli olmak isteyenlerin kanunlarla belirlenen süre boyunca çalışması gerekir. Bulgaristan’da emeklilik maaşları hükümet tarafından belirlenir ve değiştirilebilir. Ülkede emekli olma koşulları zordur. Yapılan son düzenleme de emeklilik koşullarını daha da zorlaştırmıştır.

Emekli olmak isteyenlerin en az 15 yıl ara vermeden çalışması gerekir. Belirlenen yaşlardan önce hiçbir koşulda emeklilik şansı bulunmaz. Hem Türkiye hem de Bulgaristan vatandaşı olanlar da emeklilik hakkından yararlanır.

Bulgaristan’da çalışma hayatında hizmet sektörü ağırlıklıdır. Bunun yanı sıra ülkede %6’lık bir kesim tarımla uğraşır. Ayrıca sanayinin payı da %30,09 oranındadır. Ülkenin Avrupa Birliği’ne üye olması önemli bir avantajdır.

Bulgaristan’da Emeklilik Başvuru Şartları

Bulgaristan’da emeklilik başvuru şartları arasında ilk olarak yaş vardır. Erkekler 65 yaş şartını sağlamalıdır. Kadınların ise 63 yaşını doldurması gerekir. Aktif çalışma hayatının en az 15 yıl olması gerekir.

Türkiye’de yaşarken Bulgaristan’dan emekli olmak isteyenler, neden Bulgaristan’da olmadıklarını belgelemelidir. Bulgaristan Çifte vatandaşlar, Türkiye’de olsa bile Bulgaristan’dan emekli olabilir. Ancak Bulgaristan’dan emekli maaşı almak isteyenlerin Türkiye’den emekli olmaması gerekir.

Bulgaristan, vatandaşların Türkiye’de yaşadığını belgelemesini ister. Bulgaristan’da malulen ve ölüm sonucu emeklilik için koşullar farklıdır. Bulgaristan’da Türkiye’dekine benzer bir borçlanma sistemi vardır.

Eksik prim günleri, borçlanma yoluyla kapatılabilir. Emekli yaşının yüksek olması nedeniyle borçlanma yaygın bir uygulamadır. İnsanlar, uzun yıllar boyunca çalışma hayatına devam etmekte zorlanır. Bu nedenle eksik prim günlerini borçlanarak kapatmaya çalışır. Bulgaristan’da bir yıllık prim tutarı 1853,28 leva olarak ödenir. 5 yıllık prim tutarı ise 9266,4 levaya denk geliyor.

Bulgaristan Yaşlılık Maaşı Kaç Yaşında Alınır?

Bulgaristan’da yaşlılık maaşının alınma yaşı kadınlarda 63, erkeklerde 65 olarak uygulanır. Emeklilik yaşı, 2023 yılında yapılan düzenleme ile son halini aldı. Emeklilik yaşının yanı sıra çalışma süresi de önemlidir.

Kadınların en az 36 yıl 4 ay çalışma süresi olmalıdır. Erkeklerin 39 yıl 4 ay çalışma süresi bildirmesi gerekir. Ülkede 2037 yılında kadın ve erkek için emeklilik yaşının eşitlenmesi düşünülüyor.

Yeterli prim günleri bulunmayanlar için yaş haddinden emeklilik mümkündür. Bunun için 67 yaş ve 15 yıl sigortalılık gerekir.

Bulgaristan’da Erken Emeklilik Hakkı Var mı?

Bulgaristan’da erken emeklilik hakkı da vardır. Erken emeklilik, emeklilik yaşına ulaşmadan önceki bir yıl için uygulanır. Bu haktan 36 yıl 4 ay sigortalılık süresi olan ve 61 yaşından büyük olan kadınlar kullanır. Hizmet süresi 39 yıl 4 ay olan ve yaşı 63 olan erkekler de erken emekli olabilir.

Erken emekli olanların maaşları daha düşüktür. Emeklilik yaşının altında kalınan her sene için maaş %0,4 daha az olur. Eksik prim günlerinin tamamlanması yoluyla emeklilik mümkündür. Bunun için 14 leva karşılığında prim günü alınabilir. Bir aylık prim tutarı 154,44 levadır.

Bulgaristan’da isteğe bağlı sigortalılık hakkı vardır. İsteğe bağlı sigortalı olmak için aylık sigorta geliri 780 leva olmalıdır.

2023 Bulgaristan Emekli Maaşı Ne Kadar?

2023 Bulgaristan emekli maaşı, 412,28 leva olarak ödenir. 2023 Bulgaristan emeklilik yaşı ve maaşı şartları sağlandığı takdirde ödeme alınabilir. Bulgaristan’da emekli olmak oldukça zordur.

Bulgaristan’da hem emeklilik yaşı yüksektir hem de diğer şartlar ağırdır. Bu nedenle insanlar, emekli olmak için uzun yıllar çalışmak zorunda kalır. Bulgaristan’ın Avrupa Birliği ülkesi olmasından yararlananlar da çoktur.

Avrupa Birliği’ndeki daha gelişmiş ülkelerde çalışma hayatını sürdüren pek çok Bulgaristan vatandaşı vardır. Bulgaristan’dan emekli maaşı almak için ilk olarak gerekli şartlar sağlanmalıdır. Ardından başvuru yapılmalı ve ödeme alınmalıdır.

Bulgaristan Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bulgaristan emekli maaşı sorgulama, e-Devlet’ten yapılır. E-Devlet için turkiye.gov.tr adresine girmek gerekir. Ardından ekranın sağ tarafında “Giriş Yap” seçeneğine tıklanmalıdır. E-Devlet’e mobil uygulamadan da girilebilir.

E-Devlet mobil uygulamasını telefonuna indirenler, Bulgaristan emekli maaşı sorgulayabilir. Bunun için ilk önce T.C. kimlik numarası girilmelidir.

E-Devlet sistemine girildikten sonra arama alanına “Bulgaristan” yazılmalıdır. “Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri” kısmından maaş kontrol edilebilir.

Bu kısımdan hem Almanya’daki hem de Bulgaristan’daki ödemeler görünür.

Zorunlu Göçe Tabi Olanlar, Bulgaristan’dan Emekli Olabilir mi?

Zorunlu göçe tabi olanların Bulgaristan’dan emekli olması mümkündür. Bulgaristan ve Türkiye arasında yapılan anlaşmaya göre zorunlu göçe tabi olanlar da emekli maaşı alabilir.1 Mayıs 1989 sonrası emeklilik aylığına hak kazananlar, emeklilik başvurusu yapabilir.

Aynı zamanda zorunlu göçe tabi olanların ölüm aylığı da ödenir. Bulgaristan’dan emekli olan zorunlu göç mağdurları, Türkiye’den maaş alabilir. Bulgaristan emeklilerin ödemelerini Türkiye’ye gönderir.

Bulgaristan’da Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bulgaristan’da malulen emeklilik şartları arasında yaş kriteri vardır. Kişi eğer 20 yaşındaysa sigorta günü koşulu yoktur. 25 yaşında olan kişilerin en az bir yıl sigortalı olması gerekir. 30 yaşında olanların en az 3 yıl prim ödemesi istenir.

40 yaş için 7 yıllık sigortalılık şartı istenir. 40 yaşından büyük olanlar için en az 10 yıl sigorta şartı bulunur. Görme engelliler için prim gün şartı istenmez. Bulgaristan’da ölüm nedeniyle emeklilik de vardır. Sigortalının vefat etmesi halinde eşine ya da çocuklarına aylık bağlanır.

Bulgaristan Hizmet Borçlanması Nedir?

Bulgaristan hizmet borçlanması yapılabilir. Zorunlu göçe tabi olanlar için hizmet borçlanması hakkı verilmişti. Hizmet borçlanmasından yararlanmak isteyenlerin, Bulgaristan’daki çalışmalarını belgelemesi şarttır.

Zorunlu göç kapsamında ülkeden ayrılmak zorunda kalanlara böyle haklar verilir. Hizmet borçlanmasının belli şartları vardır:

 • Hizmet borçlanmasından en geç 2008’e kadar Türkiye’ye göç edenler yararlanır.
 • Göçün nedeni Zorunlu Göç kapsamında olmalıdır.
 • Hizmet borçlanması talebinde bulunanların Türk vatandaşlığı da bulunmalıdır.
 • Hizmet borçlanması talebinde bulunanların Türkiye’de ikamet etmesi şarttır.
 • Bulgaristan’da çalışma durumuna ilişkin belgeler sunulmalıdır.
 • Borçlanma için Bulgaristan’a dilekçe ile başvuru yapılmalıdır.
 • Borcun en fazla üç ayda ödenmesi şarttır.
 • Hizmet borçlanmasından vazgeçilmesi mümkündür.

Bulgaristan’da Çalışan Türkiye’den Emekli Olur mu?

Bulgaristan’da çalışanların Türkiye’de emekli olma hakkı yoktur. Emekli maaşı için bir ülkenin tercih edilmesi gerekir. İki ülkeden aynı anda emeklilik maaşı alınması mümkün değildir. Türkiye’den emekli maaşı alınmaya başlayınca Bulgaristan maaşı kesilir.

Bulgaristan’da çalışanlar borçlanma ile Türkiye’den emekli olabilir. Bunun için aşağıdaki kısımdan talepte bulunulmalıdır.

Türkiye’den emekli maaşı alanlar, bu maaşın yurt dışına transfer edilmesi için talepte bulunabilir. Aşağıdaki kısımdan talep oluşturulabilir.

Yurt dışı borçlanma belge sorgulama ya da doğrulama işlemi bu kısımdan yapılabilir.

Yurt dışı borçlanma hakkı ile Türkiye’den emekli maaşı alması mümkündür. Ancak Bulgaristan, Türkiye’den emekli maaşı almanız halinde size emekli maaşı ödemez. 2023 Bulgaristan emeklilik yaşı ve maaşı konusunda detaylı bilgiler, yıllara göre değişebilir.

Yorumlar

 1. Gülizar Coker dedi ki:

  Ben 31 01 1956 doğum luyum Bulgaristan da 17 yıl çalışmış lim var aceba ne zaman emekli olabilirim

 2. Mehmet dedi ki:

  Bulgaristan nin emekli maaşına bakmayın almanya’nın emeklilik yaşına ve aldığı maaş lara bakın ben 2006 yılında 5022 günde emekli oldum maaşım asgari ücretten az 2030 tele asgari ücretli 2304 tele alıyor 2013 yılında asgari ücretlidir 200 tele fazla alıyordum 2 senedir sgk emekli maaşım asgari ücretli den düşük benim gibi 8 milyon emekli asgari ücretlidir düşük maaş aliyor önce bunu duzeltsinler

 3. veli dedi ki:

  Merhaba
  Babam 1954 doğumlu bulgaristanda askerlik hizmeti hariç 14yol çalışmış emekli olması için askerlik günlerini borçlanabilerek emekli olabilir mi yada eksik günlerini burçlanarak emekli olabilir mi yardımcı olursanız sevinirim

 4. Meltem Demir dedi ki:

  Merhaba.Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç ederken 13 yaşındaydım,babam vefat ettiği için yetim aylığı alıyordum.En son lisedeyken Bulgaristan’dan yetim maaşımı almıştık topluca.Sonra üniversite de okudum fakat Bulgaristan’a pek gidemediğim ve kanunları bilmediğimiz için 5 senelik üniversite senelerim için yetim maaşımı almamıştık.Bu 5 sene için şimdi geriye dönük olarak bu parayı alabiliyor muyum acaba?(1995-2000 yılları arasında üniversite öğrencisiydim.Durumum pek iyi olmadığı için alınabiliyorsa almak isterim çünkü.

 5. İsmail Yıldırım dedi ki:

  Annem Bulgaristandan emekli maaşı alıyor ….onun yaşadığına dair evrak düzenlemem lazım ,bırtakım değişıkler olmuş eskisi gibi bilderme olmuyormuş .Ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 6. meltem dedi ki:

  merhaba,
  bulgaristan’dan malulen emekli olmuş kişinin ölümü durumunda eşi(türkiye’de emekli)bulgaristan’dan maaşı almaya devam eder mi yoksa maaş kesilir mi lütfen bilgi verir misiniz?

 7. nazmye dedi ki:

  1 mayıs 1991 de türkiye ye geldim.1 haziran 1991 de sgk lı olarak çalışmaya başladım.1973 doğumluyum.sgk gün ve yıl şartlarımı tamamladım.yaş bekliyorum. 1989 yılında bulgaristanda sigortam var. bu tarih türkiyede ilk sigorta girişim olurmu.? eğer olursa emekli olabiliyorum.

 8. Günnr dedi ki:

  Annem bu au emekli maaşını alamadı ankarayı aradık biz toplu hakde yaşam belgelerini gönderdik bizden kaynaklananan bir problem yok Bulgaristan göndermedi denildi .Neyapmamız gerekiyor .Bana Bulgaristanla irtibata geç dediler nereyi aramam gerekiyor .yardımcı olursanız sevinirim

 9. Ihsan bayraktar dedi ki:

  Annem Mart ayindan beri Bulgaristan emekli maasini alamiyor.Ankara ile gorustugumuzde artik yasam belgesi gondermenize gerek yok dediler. Sofya ile gorustum oyle bir sey yok. Belgeleri Ocak ve Temmuz aylarinda gondereceksiniz dedilr. En son Haziran da ve Temmuzda peş peşe yasam belgesi gonderdim.Bugun 10 Eylul Ziraat bankasina gittik maas yine yatmamis. Sebebi ne olabilir ve ne yapmamiz gerekecek. Cevap mail adresimede yazabilirsiniz.saygilar

 10. Sevgin Dönmez dedi ki:

  Bulgaristan tahsis numarası nerden bulabilirim.

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhaba,

   Türkiyede ki evrak tahsis numarası için bu linki kullanabilirsiniz : https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/
   Bulgaristanda ki tahsis numaranız için, bulgaristan sigorta kurumu ile görüşmeniz gerekiyor.