emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2024 Bulgaristan Emeklilik Yaşı ve Maaşı Ne Kadar?

2024 Bulgaristan Emeklilik Yaşı ve Maaşı Ne Kadar?
19.01.2024

Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasına rağmen emeklilik sistemi açısından Türkiye’ye oldukça yakın. Bulgaristan’da emeklilik yaşı ve maaşı, Türkiye’de olduğu gibi cinsiyet, prim gün sayısı, sigorta süresi, çalışma koşulları gibi faktörlere bağlı olarak değişiyor.

2024 yılında Bulgaristan’dan nasıl emekli olunur? Bulgaristan emeklilik başvurusu şartları neler? Bulgaristan’da erken emeklilik var mı? 2024 Bulgaristan emeklilik yaşı kaç? 2024 Bulgaristan emeklilik maaşı ne kadar? 2024 Bulgaristan emeklilik maaşı sorgulama nasıl yapılır?

Zorunlu göçe tabi olanlar Bulgaristan’dan emekli olabilir mi? Bulgaristan malulen emeklilik şartları neler? Bulgaristan’da çalışan Türkiye’de emekli olabilir mi? Bulgaristan yaşlılık maaşı veriyor mu? Bulgaristan yaşlılık maaşı kaç yaşında alınır? 2024 Bulgaristan yaşlılık maaşı ne kadar? Bu yazıda sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

BULGARİSTAN’DAN NASIL EMEKLİ OLUNUR?

Bulgaristan’dan emekli olmak için öncelikle Bulgaristan vatandaşı olmanız veya Bulgaristan’da çalışmış olmanız gerekiyor. Bulgaristan’da çalışmışsanız çalıştığınız süre boyunca sigorta primlerinizi ödemiş olmanız ve sigorta sürenizi belgelemeniz gerekiyor.

Bulgaristan’da çalışmamışsanız Bulgaristan vatandaşı olmanız ve Bulgaristan’da ikamet etmeniz gerekiyor. Ayrıca Bulgaristan’da emekli olmak için belirli bir emeklilik yaşına ve prim gün sayısına ulaşmış olmanız gerekiyor. Bu şartlar cinsiyetinize ve çalışma koşullarınıza göre değişiyor.

BULGARİSTAN EMEKLİLİK BAŞVURUSU ŞARTLARI NELER?

Bulgaristan emeklilik başvurusu şartları 2024 yılında şu şekilde olacak:

 1. Kadınlar için emeklilik yaşı 63,5, prim gün sayısı 37,5 yıl olacak. Bu şartları sağlayan kadınlar, tam emekli maaşı alabilecekler. Daha az prim gün sayısı olan kadınlar ise emekli maaşlarında kesintiye uğrayacaklar.
 2. Erkekler için emeklilik yaşı 65, prim gün sayısı 40 yıl olacak. Bu şartları sağlayan erkekler, tam emekli maaşı alabilecekler. Daha az prim gün sayısı olan erkekler ise emekli maaşlarında kesintiye uğrayacaklar.
 3. Ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlar için emeklilik yaşı ve prim gün sayısı daha düşük olacak. Bu kategorideki kadınlar için emeklilik yaşı 58,5, prim gün sayısı 32,5 yıl olacak. Bu kategorideki erkekler için emeklilik yaşı 60,5, prim gün sayısı 35 yıl olacak.

BULGARİSTAN EMEKLİLİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Bulgaristan emeklilik başvurusu yapmak için Bulgaristan Sosyal Güvenlik Kurumu’na (NSSI) başvurmanız gerekiyor. Başvuru için gerekli belgeler şunlar:

 1. Kimlik belgesi,
 2. Sigorta süresini gösteren belge,
 3. Emeklilik yaşını gösteren belge,
 4. Emekli maaşı hesaplaması için gerekli olan diğer belgeler.

BULGARİSTAN’DA ERKEN EMEKLİLİK VAR MI?

Bulgaristan’da erken emeklilik yani normal emeklilik yaşından önce emekli olma imkânı var. Ancak erken emeklilik için belirli şartlar gerekiyor. Bu şartlar şunlar:

Bulgaristan Çifte Vatandaşlık Başvurusu : https://www.ssk.biz.tr/bulgaristan-cifte-vatandaslik-basvurusu-nasil-yapilir/

 1. Erken emeklilik için, normal emeklilik yaşından en az 2 yıl önce başvurmanız gerekiyor.
 2. Erken emeklilik için normal emeklilik prim gün sayısından en az 4 yıl fazla prim ödemiş olmanız gerekiyor.
 3. Erken emeklilik için normal emeklilik maaşınızın %0,4’ü kadar kesintiye razı olmanız gerekiyor. Her ay erken emekli olduğunuz için emekli maaşınızdan %0,4 oranında kesinti yapılacak.

2024 BULGARİSTAN EMEKLİLİK YAŞI KAÇ?

2024 yılında Bulgaristan emeklilik yaşı kadınlar için 63,5, erkekler için 65 olacak. Ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlar için ise kadınlar için 58,5, erkekler için 60,5 olacak.

2024 BULGARİSTAN EMEKLİLİK MAAŞI NE KADAR?

2024 yılında Bulgaristan emeklilik maaşı sigorta sürenize, prim ödediğiniz tutara, yaşınıza ve cinsiyetinize göre değişecek.

Bulgaristan emeklilik maaşı hesaplaması için şu formül kullanılıyor:

 • Emekli maaşı = (Kişisel sigorta geliri / Kişisel sigorta süresi) x Ortalama sigorta geliri x Sigorta katsayısı x Emeklilik katsayısı
 • Kişisel sigorta geliri, prim ödediğiniz toplam tutarı ifade ediyor.
 • Kişisel sigorta süresi, prim ödediğiniz toplam yıl sayısını ifade ediyor.
 • Ortalama sigorta geliri, Bulgaristan’da çalışanların ortalama gelirini ifade ediyor. Bu rakam, her yıl NSSI tarafından belirleniyor.
 • Sigorta katsayısı, sigorta sürenize göre belirlenen bir katsayı. Bu katsayı, 2024 yılında kadınlar için 1,1, erkekler için 1,2 olacak. Ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlar için ise, kadınlar için 1,3, erkekler için 1,4 olacak.
 • Emeklilik katsayısı, emeklilik yaşınıza göre belirlenen bir katsayı. Bu katsayı, normal emeklilik yaşına ulaşanlar için 1 olacak. Erken emekli olanlar için ise, her ay için %0,4 oranında azalacak.

Örnek olarak; 2024 yılında normal emeklilik yaşına ulaşan ve 40 yıl prim ödeyen bir erkeğin emekli maaşını hesaplayalım. Diyelim ki bu erkeğin kişisel sigorta geliri 100.000 Leva, ortalama sigorta geliri ise 10.000 leva olsun. Bu durumda emekli maaşı şöyle olacak:

 • Emekli maaşı = (100.000 / 40) x 10.000 x 1,2 x 1
 • Emekli maaşı = 30.000 leva

Bu da yaklaşık olarak 15.000 Euro veya 180.000 Türk lirası demek.

2024 BULGARİSTAN EMEKLİLİK MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

2024 Bulgaristan emeklilik maaşı sorgulama işlemi Bulgaristan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (NSSI) resmi web sitesi üzerinden yapılabilir. Web sitesine giriş yapmak için Bulgaristan vatandaşı veya Bulgaristan’da çalışmış olanların bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacı vardır. Kullanıcı adı ve şifre NSSI’ye başvurarak alınabilir.

Bulgaristandan Türkiye Gelmek : https://www.ssk.biz.tr/bulgaristandan-turkiyeye-gelmek-icin-ne-gerekiyor/

Web sitesine giriş yaptıktan sonra emeklilik maaşı hesaplama bölümüne tıklanır. Burada kişisel bilgiler, sigorta süresi, sigorta geliri, emeklilik yaşı gibi veriler girilir. Veriler girildikten sonra emeklilik maaşı hesaplanır ve ekranda gösterilir. Emeklilik maaşı hesaplama işlemi herhangi bir ücret gerektirmez.

ZORUNLU GÖÇE TABİ OLANLAR BULGARİSTAN’DAN EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Zorunlu göçe tabi olanlar, yani Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalanlar, Bulgaristan’dan emekli olabilirler. Ancak bunun için belirli şartları sağlamaları gerekiyor.

Zorunlu göçe tabi olanların Bulgaristan’dan emeklilik şartları şunlardır:

 1. Bulgaristan vatandaşı olmaları veya Bulgaristan’da çalışmış olmaları gerekiyor.
 2. Bulgaristan’da en az 15 yıl sigorta primi ödemiş olmaları gerekiyor.
 3. Bulgaristan’dan emekli olmak için gerekli emeklilik yaşına ve prim gün sayısına ulaşmış olmaları gerekiyor.
 4. Bulgaristan’dan emekli olmak için NSSI’ye başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Zorunlu göçe tabi olanların Bulgaristan’dan emeklilik başvurusu için gerekli belgeleri şunlardır:

 1. Kimlik belgesi
 2. Sigorta süresini gösteren belge
 3. Emeklilik yaşını gösteren belge
 4. Zorunlu göçe tabi olduklarını gösteren belge
 5. Emekli maaşı hesaplaması için gerekli olan diğer belgeler

BULGARİSTAN MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

Bulgaristan malulen emeklilik yani çalışma gücünü kaybeden veya azalan kişilerin emekli olması belirli şartlara bağlıdır. Bu şartlar şunlardır:

 1. Çalışma gücünün en az %50 oranında kaybedilmiş olması gerekiyor. Çalışma gücü kaybı, bir sağlık kurulu tarafından belirleniyor.
 2. Sigorta süresi ve prim gün sayısı şartları da aranıyor. Bu şartlar, normal emeklilik şartlarının yarısı kadar oluyor. Yani kadınlar için sigorta süresi 18,75 yıl, prim gün sayısı 18,75 yıl, erkekler için sigorta süresi 20 yıl, prim gün sayısı 20 yıl oluyor.
 3. NSSI’ye başvuruda bulunmak gerekiyor.

Bulgaristan malulen emeklilik başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 1. Kimlik belgesi
 2. Sigorta süresini gösteren belge
 3. Sağlık kurulu raporu
 4. Emekli maaşı hesaplaması için gerekli olan diğer belgeler

BULGARİSTAN’DA ÇALIŞAN TÜRKİYE’DE EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Bulgaristan’da çalışan Türk vatandaşları Türkiye’de emekli olabilirler; fakat bunun için belirli şartları sağlamaları gerekiyor:

 1. Hem Türkiye hem de Bulgaristan’da sigorta primi ödemiş olmaları gerekiyor.
 2. Türkiye’de emekli olmak için gerekli emeklilik yaşına ve prim gün sayısına ulaşmış olmaları gerekiyor.
 3. Türkiye’de emekli olmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 1. Kimlik belgesi
 2. Sigorta süresini gösteren belge
 3. Bulgaristan’da ödenen sigorta primlerini gösteren belge
 4. Emekli maaşı hesaplaması için gerekli olan diğer belgeler

Bulgaristan’da çalışan Türkiye vatandaşları, Türkiye’de emekli olduktan sonra Bulgaristan’dan da emekli olabilirler. Bu durumda Bulgaristan’dan alacakları emekli maaşı Türkiye’den aldıkları emekli maaşından kesilmez.

BULGARİSTAN YAŞLILIK MAAŞI KAÇ YAŞINDA ALINIR?

Bulgaristan yaşlılık maaşı normal emeklilik yaşından 5 yıl sonra alınabilir. Yani kadınlar için 68,5, erkekler için 70 yaşından sonra alınabilir. Ancak yaşlılık maaşı almak için belirli bir gelir seviyesinin altında olmak gerekiyor. Bu gelir seviyesi her yıl SAA tarafından belirleniyor. 2024 yılında yaşlılık maaşı almak için aylık gelirin 200 Leva altında olması gerekecek.

2024 BULGARİSTAN YAŞLILIK MAAŞI NE KADAR?

2024 yılında Bulgaristan yaşlılık maaşı SAA tarafından belirlenen bir tutar olacak. Bu tutar her yıl enflasyon oranına göre artacak. 2024 yılında yaşlılık maaşı aylık 150 Leva olacak. Yaşlılık maaşı her ayın 15’inde ödenecek. Yaşlılık maaşı almak için SAA’ya başvuruda bulunmak gerekiyor. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 1. Kimlik belgesi
 2. Gelir durumunu gösteren belge
 3. Yaşlılık maaşı hesaplaması için gerekli olan diğer belgeler

Bulgaristan emeklilik ile alakalı merak ettiklerinizi yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Rukiye dedi ki:

  1989 göçmeniyim 1970 doğumluyum 3.5 sene önce trafik kazası geçirdim omurgam kırıldı 8 platin var belim de emekli olabilirmiyim bulgaristan da

 2. Sevginar Mutlu dedi ki:

  Merhaba Bulgaristanda kadin dul maaşı alabilmek için kaç yaşında olursa alır

 3. Hülya dedi ki:

  Merhaba annem 14 yıl Bulgaristan da çalışmış sonra Türkiye’ye göç etmiş şu an kendisi 66 yaşında Bulgaristan dan nasıl emekli olabilir

 4. Gülizar Coker dedi ki:

  Ben 31 01 1956 doğum luyum Bulgaristan da 17 yıl çalışmış lim var aceba ne zaman emekli olabilirim

 5. Mehmet dedi ki:

  Bulgaristan nin emekli maaşına bakmayın almanya’nın emeklilik yaşına ve aldığı maaş lara bakın ben 2006 yılında 5022 günde emekli oldum maaşım asgari ücretten az 2030 tele asgari ücretli 2304 tele alıyor 2013 yılında asgari ücretlidir 200 tele fazla alıyordum 2 senedir sgk emekli maaşım asgari ücretli den düşük benim gibi 8 milyon emekli asgari ücretlidir düşük maaş aliyor önce bunu duzeltsinler

 6. veli dedi ki:

  Merhaba
  Babam 1954 doğumlu bulgaristanda askerlik hizmeti hariç 14yol çalışmış emekli olması için askerlik günlerini borçlanabilerek emekli olabilir mi yada eksik günlerini burçlanarak emekli olabilir mi yardımcı olursanız sevinirim

 7. Meltem Demir dedi ki:

  Merhaba.Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç ederken 13 yaşındaydım,babam vefat ettiği için yetim aylığı alıyordum.En son lisedeyken Bulgaristan’dan yetim maaşımı almıştık topluca.Sonra üniversite de okudum fakat Bulgaristan’a pek gidemediğim ve kanunları bilmediğimiz için 5 senelik üniversite senelerim için yetim maaşımı almamıştık.Bu 5 sene için şimdi geriye dönük olarak bu parayı alabiliyor muyum acaba?(1995-2000 yılları arasında üniversite öğrencisiydim.Durumum pek iyi olmadığı için alınabiliyorsa almak isterim çünkü.

 8. İsmail Yıldırım dedi ki:

  Annem Bulgaristandan emekli maaşı alıyor ….onun yaşadığına dair evrak düzenlemem lazım ,bırtakım değişıkler olmuş eskisi gibi bilderme olmuyormuş .Ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 9. meltem dedi ki:

  merhaba,
  bulgaristan’dan malulen emekli olmuş kişinin ölümü durumunda eşi(türkiye’de emekli)bulgaristan’dan maaşı almaya devam eder mi yoksa maaş kesilir mi lütfen bilgi verir misiniz?

 10. nazmye dedi ki:

  1 mayıs 1991 de türkiye ye geldim.1 haziran 1991 de sgk lı olarak çalışmaya başladım.1973 doğumluyum.sgk gün ve yıl şartlarımı tamamladım.yaş bekliyorum. 1989 yılında bulgaristanda sigortam var. bu tarih türkiyede ilk sigorta girişim olurmu.? eğer olursa emekli olabiliyorum.

 11. Günnr dedi ki:

  Annem bu au emekli maaşını alamadı ankarayı aradık biz toplu hakde yaşam belgelerini gönderdik bizden kaynaklananan bir problem yok Bulgaristan göndermedi denildi .Neyapmamız gerekiyor .Bana Bulgaristanla irtibata geç dediler nereyi aramam gerekiyor .yardımcı olursanız sevinirim

 12. Ihsan bayraktar dedi ki:

  Annem Mart ayindan beri Bulgaristan emekli maasini alamiyor.Ankara ile gorustugumuzde artik yasam belgesi gondermenize gerek yok dediler. Sofya ile gorustum oyle bir sey yok. Belgeleri Ocak ve Temmuz aylarinda gondereceksiniz dedilr. En son Haziran da ve Temmuzda peş peşe yasam belgesi gonderdim.Bugun 10 Eylul Ziraat bankasina gittik maas yine yatmamis. Sebebi ne olabilir ve ne yapmamiz gerekecek. Cevap mail adresimede yazabilirsiniz.saygilar

 13. Sevgin Dönmez dedi ki:

  Bulgaristan tahsis numarası nerden bulabilirim.

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhaba,

   Türkiyede ki evrak tahsis numarası için bu linki kullanabilirsiniz : https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/
   Bulgaristanda ki tahsis numaranız için, bulgaristan sigorta kurumu ile görüşmeniz gerekiyor.