Emekli Sandığı

Emekli Sandığı Cenaze (Ölüm) Yardımı Ödeneği Nasıl Alınır?

Emekli sandığı cenaze yardımı almak için hakkı bulunan kişiler, yapılan ödemelerde fark yaşamaktadır. Özel sektör ile devlet memuru olunması arasında fark bulunan cenaze ödeneği, emekli sandığı mensuplarına daha yüksek bir rakam üzerinden ödenmektedir. 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 arasında vefat eden devlet memurlarının yakınlarına 2.200 TL olarak belirlenen cenaze ödeneği, belirli şartlara bağlı olarak kişilere verilmektedir. Cenaze yardımı, ölüm parası ya da cenaze ödeneği gibi şekillerde de adlandırılabilir. Cenaze yardımından yararlanmak için kişilerin çalışıyor olmalarının ya da emekliliklerin önemi bulunmamaktadır. Bu kapsamda kişilerin çalışma durumlarına göre cenaze yardımından yararlanma durumu değişmez. Her durumda devlet memurları, cenaze yardımından 2.200 TL şeklinde yararlanır.


Ölüm Yardımının Miktarı

Ölüm yardımının tutarı, SSK ve Bağ- Kur çerçevesinde çalışanlara 715 TL olarak verilmektedir. Bu kapsamda devlet memurlarına yani Emekli Sandığı mensuplarına ödenecek tutar, memurun kendisinin vefat etmesi durumunda ailelere 2.200 TL olarak verilmektedir. Cenaze ödeneklerinin miktarı, her yıl, bir önceki yılın  enflasyon oranlarına göre değişiklik göstermektedir. Enflasyonun çıkışına/ inişine göre değişmekte olan ölüm yardımı, vefat eden kişinin taşıdığı şartlara göre verilmektedir. Vefat eden kişinin Emekli Sandığı mensubu olması halinde, diğer özellikleri kişinin ölüm yardımının miktarını değil, verilip verilmeyeceğini etkiler. Bunun dışında eğer bir devlet memurunun ölümü halinde yakınlarına ölüm maaşı bağlanmasına karar verilmişse, maaşın tutarı değişmez. Cenaze yardımı ödenekleri yalnız 1 defalığına verilir.tek seferde toplu bir şekilde ödenen tutar, şu durumlarda verilmektedir:

 • Emekli Sandığı emeklisi olan kişinin vefatı halinde ölüm maaşı verilmektedir.
 • Sigortalı olarak çalışılıyor olması halinde, çalışma süresi sırasında vefat edilmesi halinde ölüm yardımı verilecektir.
 • Yaşlılık maaşı alınıyor olması halinde, kişinin vefat etmesi durumunda ölüm yardımı verilmektedir.
 • Sigortalı oluşunun üzerinden 1 yıl geçmesi halinde, kişi işten ayrılmışsa, işten ayrıldıktan sonra 1 yılı dolmamışsa, ölüm yardımı verilmektedir.

Cenaze Ödeneği Almak İçin Taşınacak Şartlar

Cenaze yardımı alımında gözetilen koşullar şöyle sıralanabilir:

 • Vefat eden kişinin yakınlarının ölüm yardımından yararlanabilmeleri için, kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kaydının olması gerekmektedir. Emekli Sandığı mensubu için bu süre 1 yılı geçmiş olmalıdır. Yani kişinin en az 1 yıl süre ile Emekli Sandığı sigorta primleri yatırılmış olmalıdır.
 • Vefat eden kişinin emekli olması halinde, gelir kaynağının kendi sigortası olması gerekmektedir. Emekli kişinin başka bir gelirinin olması, alınacak ölüm aylığını tehlikeye düşürmektedir.
 • Hak sahibi olan yetim ve dul birisinin vefat etmesi durumunda yakınlarına ödenek ödenmez. Yani ödenek ödenebilmesi için evli kişinin eşinin ve çocuklarının hayatta olması, bekar kişinin anne- babasının hayatta olması gerekmektedir.
 • Ölüm parası alınması için, ölüm tarihinde en az 360 prim gününün ödenmiş olması, yani en az 1 yıl süreyle sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Meslek hastalığı ya da iş kazası sonucu meydana gelen vefat durumunda sorgusuz bir şekilde, vefat eden kişinin yakınlarına cenaze ödeneği verilir.

Emekli Sandığı Cenaze Yardımı İçin Gerekli Evraklar

Emekli Sandığı mensubu kişinin vefatı halinde cenaze yardımı almak için gerekli belgeler şöyle sıralanabilir:

 • Muhtar tarafından ıslak imza ile onaylanmış olan ölüm parası başvuru formu
 • Vefat eden kişinin ölüm belgesi ya da adli tıptan alınmış raporu
 • Ölüm parası başvurusunda bulunan kişinin kimlik fotokopisi

Gerekli belgeler, cenaze kaldırıldıktan sonra kısa süre içinde toplanmalıdır.hak sahipleri ölüm yardımı ödeneğinden yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına başvuru yapabilmektedir. Yapılacak başvuruların, vefatın meydana gelmesinin ardından 5 yıl içerisinde yapılması gerekmektedir. bu süre içerisinde yapılmayan başvurularda kişiler, daha sonra başvuru yapmak isterlerse zaman aşımı gerekçesiyle başvuruları reddedilir. Sosyal Güvenlik Kurumu ile ve ilçe merkezlerinde yapılacak başvurularda sorun varmış gibi görünmemesi, belge eksiği olmaması gibi durumlarda kişiler kısa süre içerisinde ölüm parası alınabilmektedir.

Cenaze Ödeneği Formu Nasıl Doldurulur?

Emekli Sandığı mensuplarında cenaze ödeneği formu doldurmak için muhtarlıklara gidilmelidir. Cenaze ödeneği talep dilekçesi olarak da anılan belge, cenaze ödeneği alma talebinde bulunulan kuruma arz edilmektedir. cenaze ödeneği talep formu, başvuru yapan mefta yakını tarafından tam ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Doldurulduktan sonra muhtara iletilmesi gereken belge, muhtar tarafından onaylanır. Bu onayın aksaması durumunda belge geri gelir. Bu nedenle başvurunun sonuçlanması ve paranın alınması uzun sürecektir. Belgeler bir araya getirildikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine sunulur.

Cenaze Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Cenaze ödeneği sorgusu, e-devlet üzerinden, T.C. kimlik numarası ve PTT’den alınacak şifre ile yapılabilmektedir. Bu şekilde yapılacak sorgulamada kişinin sisteme giriş yapmasından sonra sağ üst kısımda bulunan arama kısmından ya da sayfanın en alt kısmında bulunan hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne ulaşması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına girilmesinden sonra kişilerin buradan ölüm sonrası sosyal yardım , sonrasında da cenaze yardımı sayfasına ulaşması gerekecektir. Sayfaya girişte girilen T.C. kimlik numarasına istinaden, herhangi bir soru formu gönderilmeden kişilere sorgulama sonucu iletilecektir.

Cenaze Ödeneğini Kimler Alabilir?

Cenaze ödeneği alabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ölüm yardımından yararlanma hakkı konusunda öncelik, vefat eden kişinin eşine aittir. Evli birinin vefat etmesi halinde ölüm parası, kişinin eşine verilmektedir.
 • Çocuğu ve eşi olmayan birinin vefat etmesi halinde, kişiden gelecek cenaze ödeneğinden yararlanma hakkı, kişinin anne ve babasına aittir.
 • Anne babası olmayan, eşi olmayan ve çocuk sahibi olmayan kişiler için ölüm yardımı, kişinin kardeşlerine verilmektedir.

Cenaze Ödeneğini Hesaplama

Ölüm yardımı tutarlarını hesaplamak için enflasyon artış oranı ve son 5 yılda yapılan ölüm yardımı artışlarının bilinmesi gerekmektedir. Bir emeklilik türüne ait kişi, o yıl vefat eden ve aynı emeklilik türüne ait kişilerle aynı ölüm maaşını yakınlarına bırakmaktadır. Emekli Sandığı mensuplarının vefatı halinde, ölüm maaşı o yıl için sabitlenmiş olacaktır. Bu nedenle aynı yıl içerisinde vefat eden her Emekli Sandığı sigortalısı, yakınlarına aynı maaşı bırakır. Bu kapsamda kişilere verilen cenaze ödeneğinin son yıllardaki gelişimi enflasyona göre ilerlemektedir. 2008 yılında 1.825 TL olan Emekli Sandığı cenaze yardımı tutarı, 2019 yılına gelindiğinde 2.200 TL’ye yükselmiştir.

Cenaze Ödeneğine Vefat Eden Kişinin Hangi Yakınları Başvurabilir?

Cenaze yardımı başvurusu yapabilecek kişiler, aynı zamanda yardımdan yararlanacak kişiler olmalıdır. Örneğin vefat eden kişi üzerinden ölüm yardımı alamayacak durumda olan amca, dayı gibi kişilerin, yardımdan yararlanabilecek kişiler adında belgeleri temin etmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmesi imkan dışıdır. Böyle bir durumun varlığı halinde, kişilerin cenaze yardımından yararlanmasında mahsur olmayan yakınları başvuru yapana kadar, önceki başvuru askıya alınır ya da reddedilir. Bu kapsamda başvuru yapabilecek kişiler sırasıyla eş, çocuklar, anne- baba ve kardeşlerdir. Sıralamanın üst kısmının varlığı halinde alt kısmı başvuru yapamaz. Yani eşin varlığı durumunda anne baba cenaze ödeneği başvurusunda bulunamaz.

Cenaze Ödeneği Örnek Dilekçeyi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Beyan ve Taahhüt Belgesi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

70 Yorum

 1. Merhaba ben 07/12/2009 tarihinde babamı 21/011/2010 tarihinde abimi,15/02/2014 tarihinde de annemi kaybettim herhangi bir başvuru yapmadık kimse bize herhangi bir bilgi vermedi bu nedenle vefat ödeneği almadık geriye dönük ölüm(vefat) ödeneği alabilir miyim. bu belgeleri nüfus dairesinden temin edebilir miyiz.Nasıl bir yol izlemeliyiz.

  1. Merhaba,

   SSK da geriye dönük 5 yıl zaman aşını var. bu nedenle alamazsınız.

 2. MERHABA TEYZEMİN KAYBETTİK.. HİÇ EVLENMEDİ ANNE BABA VEFAT ETTİ.. ÖLÜM YARDIMI İÇİN KARDEŞLERDEN BİRİ YETERLİ MİSİR NE EVRAKLAR GEREKLİ VE BUNUN İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ VARMIDIR?

 3. emekli gazi 5434 sayılı kanuna tabi ölümü halinde cenaze yardımı için nereye başvurulur. hangi belgeler gereklidir. ..
  not: eş yok 4 çocuk var .

 4. MERHABA 19 OCAK 2019 BABAMI KAYBETTİM KAMU PERSONELİ EMEKLİLER BAŞKANLIGINA NE SEKİLDE BASVURU YAPA BİLİRİM CENAZE YARDIMI İÇİN
  ELİMDEKİ EVRAKLAR : ÖLÜM BELGESİ – VERASET İLANI VAR

  1. Merhaba,

   Ölüm defin tutanağı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi ve veraset ilanı gereklidir. Ankara emeklililer daire başkanlığına dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

  2. hastaneden ölüm belgesi alındı (neden öldugude yazıyor belgede)
   bu belge sayasinde gömumdu rahmetlik

  3. PEKİ DİLEKCEDE NE YAZMAM GEREK ORNEK LİNK VERİRMİSİNİZ LÜTFEN
   VERASET İLANIN FOTOKOPİSİ OLURMU

  4. Merhaba,

   Cenaze ödeneği dilekçesi örneği – SGK başlığıyla arattığınızda alacağınız döküman emekli sandığı için de geçerlidir.

 5. Emekli sandığı cenaze yardımı (ödeneği) için SGK il müdürlüğüne yazacagimiz dilekçenin bir örneğini aşağıda yazacağım email adresime gönderilmesini rica ederim. Email adresim: mustafatalatertekin5@ gmail.com

 6. mrb barış soyak ben 22.09.2018 tarihinde babam mehmet soyak vefat etmiştir babamın kurumu emekli sandığıdır yanlız biz cenaze yardımı almadık bunun için nasıl yardımcı olursunuz benden yardım için ne isteniyor ne yapmam lazım .teşekkürler.

 7. Merhaba, Annem emekli sandığından babamın maaşını alıyordu. Annemde vefat etti. annem için ölüm parası ve kalan emekli maaşını alabilmek için ne yapmalıyız.

 8. Eşimle ben Emekli sandığı emeklisi. Engelli kızımız 28 yaşında 21 Kasım 2018 de vefat etti. Ölüm parası alabilirmiyiz.

  1. Merhaba,

   Cenaze yardımı sadece emekli asıl hak sahipleri için yapılmaktadır.

 9. lisede öğretmen olarak çalışan kızım vefat etti. noterden alınan evrakta yasal mirasçısı anne ve babası, cenaze yardımı için sgk kurumunuza başvurun diyor, kurum sgk ya başvurun diyor. hangisi doğru?

  1. Merhaba,

   Evet zaman aşımı süresi 5 yıldır. Hala başvurma hakkınız mevcut.

 10. Ben Emekli sandığından emekliyim. Bakmakla yükümlü bulunduğum Annem 25 Haziran 2018 tarihinde vefat etti. Ölüm yardımı alabilirmiyim?

 11. Babam 14.07.2005 Annem ise 05.05.2008 tarihlerde vefat etmişler ancak her ikisininde ölüm yardımı almamışım . Ben 2007 tarihinde emekli olmuşum. Acab ben bu yardımdı alabilirmiyim.

 12. 13 ağustos 2017 günü T:C 396 559 958 98 nolu eşim şerife tekbıyık
  vefat etti herhangi bir aylıği yoktu ev hanımı idi eşimin vefatında çok parasal masrafım oldu 657.4c emekliyim ölüm yardımı alabilirmiyim bilgi almak istiyorum

 13. Merhaba iyi calismalar annem 28 mart 2017 de vefat etti emekli sandığından dul maaşı vardi babamdan dolayi aliyodu biz annemden cenaze yardimi alabilirmiyiz albilirsek neler gerekli yada ne yapmamiz lazim yol gosterirseniz sevinirim teşekkürler

 14. ölmüş babamın üzerinden maaş alan annem 12 ağustos 2016 yılında vefat etti ölüm parasını nasıl nereden alırız ve neler gerekmektedir.

  1. Merhaba,

   Cenaze yardımı emeklilik hak sahibine ödenir yani anneniz için ödenmez.

 15. babam emniyette gece bekçiliğinden emekli oldu. 08.10.2017 tarihinde vefat etti. 4 kardeşiz
  ölüm yardımı alabilmemiz için ne yapmamız gerekir

 16. merhaba

  babam 2015 de vefat etti babam ssk emeklisiydi emekli aylıgını annemin üstüne cevirdik o donem cenaze yardımın dan bilgimiz yoktu bu yuzden basvuru yapmamiştık şimdi basvuru yaparsak bu yardımı alabılırmıyız alabılıyorsa ne gıbı evraklar gerekıyo ve nereye basvurmamız gerekır

  1. Merhaba,

   İkametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine ölüm kağıdı ile müracaat edebilirsiniz. Henüz zaman aşımına uğramamış

 17. Merhaba.Vefat eden polis memuru abimden dolayı anneme maaş müracaatında bulunduk bağlandığını söylediler fakat inceleme uzmanında dediler işlem bitince aileye haber vereceğiz dediler.Acaba anneme ne kadar maaş bağlanır ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 18. Merhabalar

  Babamı 31.01.2018 tarihinde kaybettim.Bugün emekli sandığına gidip, anneme maaş bağlanması için müracaatta bulunduk.Bir belge doldurduk.Ekinede istenilen bilgileri koyduk.Takip içinde bir makbuz verdiler.Size bildirim yapılacak denildi.
  Ancak cenaze ve emekli aylığı konusunda net bigi alamadık.Cenaze ödemeleri size bu belge üzerinden bankaya yatırılacak denildi.
  Başkada bilgi yok.Yorumları okuduğumda varislerin ayrı ayrı müracaatı gerekli diyorsunuz.Bende babamdan aylık alabilirim.Kızıyım ve evlenmedim.Ama bana bir bilgi verilmedi.Formu doldurduğumuz halde.Ne yapmalıyız??

 19. Çalışan 5434’e tabi memurun eşinin ölmesi durumunda ölüm yardımı için nasıl ve hangi kuruma müracaat etmelidir?

 20. Emekli Sand emekli babam 3 ock, ssk emk annem 13 ock 2018 de vefat ettiler.ettiler.Cenaze yardımı alabiliyor muyuz?

  1. Merhaba,

   Cenaze yardımı maaşı bağlanan sigortalı asıl hak sahibine yapılmaktadır. Bu nedenle emekli aylığı alan dul cenaze yardımı alamaz.

 21. Merhaba annem babasından maaş aliyordu dedemden yani annemi 2015 kaybettik ölüm yardimi alabiliyormuyum benim herhangi bir sigortam yok ustume kayitli bir malda bu durumda alabilir miyim

  1. Merhaba,

   Ölüm yardımını sadece emeklilik esas hakkı olan kişiler için alınabilmektedir. Yani anneniz babası nedeni ile aldığından cenaze yardımı alamazsınız.

 22. Merhaba,

  Benim Babam vefat etti.Anneme maaşın bağlanması için emekli sandığına müracat ettik.Orada çalışan bayan hem maaşın hem de cenaze yardımının yatırılacağını söyledi.Fakat Emekli sandığı cenaze yardımı (ödeneği) için ayrı bir dilekçe şart mı?

  1. Merhaba,

   Cenaze ödeneği için de ayrıca dilekçe verilir ancak babanızın ölümüne yakın bir zamanda başvuruda bulunmuşsanız sizin başvurunuzu da almış olabilirler. Ödenmez ise süresini kaçırmazsınız. Tekrar başvurabilirsiniz.

  2. Teşekkür ederim.

   Babamın vefatından 10 gün sonra başvuruda bulunmuştuk.Çalışan bayan özellikle kaç gün önce vefat etti diye sormuştu.Ankara ya postayla evrakta gönderdik.Sonuçlarını nereden takip edebiliriz, E-devletten mi yoksa bize bildiriyorlar mı?

 23. Babamın emekli maaşını alan annemin vefatı gerçekleşti. Annemim cenaze yardımı ödeneği alabilir miyiz.? Alabilir isek miktarı ne kadar ? teşekkür ederiz.

  1. Merhaba,

   Cenaze yadımı sadece emeklilik hakkına sahip olan esas kişiye yapılmaktadır. Anneniz için alamazsınız.

 24. Sayın yetkili, babam Emekli sandığı emeklisi olarak Ocak-2004 de vefat etti.Haklarından faydalanan annem 15 .09.2017 de vefat etti.Bu durumda annemiz için ölüm yardımı alabilirmiyiz? , Yoksa 13 yıl önce vefat eden ama ölüm yardımını bilmediğimiz için müracaat etmediğimiz babamız için ölüm yardımı müracaatında bulunabilirmiyiz ?Saygılar.

 25. Merhaba, vefat eden babamın emekli maaşını almak için gerekli belgeleri hallettim ve yaklaşık üç ay sonra cenaze ödeneği banka hesabıma yatırıldı. Peki emekli maaşı ne zaman yatar, bir bilginiz var mı acaba?

  1. Betül Hanım merhaba,

   Emekli maaşı işlemleri 60-90 gün arasında sonuçlanır. Yakında sonuçlanması gerekiyor.

 26. Merhabalar
  Babam 15-07-1959 doğumlu. 01-05-1986 tarihi itibariyle sigortaya giriş ve 937 gün primi var. 20-11-1989 dan 31-12-1996 a kadar bağkur ödemesi bulunmakta. Daha sonraki süreçte bağkurunu ödeyemediği için borçlandı. Son düzenlemede borç ve primleri silindi ve 2008 tarihinden itibaren 1 yıllık bağkur borçlanması yapıldı şu anda onu ödüyor. Babamın anayaşıda kimliğine küçük yazılmış. Esasen 1954 doğumlu ve şu anda 58 değil 63 yaşında bundan sonraki süreçte emekli olabilmesi için nasıl bir yol izlemesi gerekiyor. Konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum. Saygılarımla

 27. annem 2013yilinda vefat etti babamdan emekli sandigindan maas aliyordu biz bilmiyorduk olum parasi veriyormus devlet 06.07 2013de vefat etti biz cocuklari olarak alabiliyormuyuznurcan sengul

  1. Merhaba,

   Cenaze yardımı hak sahibi emeklinin vefatında ödenmektedir. Sonraki varislerinin ölümünden sonra cenaze ödeneği ödenmemektedir.

 28. Merhaba,
  babam 30.09.2017 tarihinde vefat etti. sgk emeklisi. 4 kardeşiz. Talep dilekçesini 4 kardeş ayrı ayrı mı düzenlemeli? Yatacak olan para ziraat bankasına hangimizin adına yatar?
  teşekkürler

  1. Merhaba,

   Aynı dilekçe altında 4 kardeş de imza atarak hesap numarası belirterek talepte bulunabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   SSK ve Bağkur 2017 yılı içinde vefat edenler için SGK 531 TL. tutarında cenaze yardımı ödenmektedir.

 29. 29 Haziran da vefat eden annem adına Emekli sandığı cenaze yardımı için müracaat ettim. Hala bir sonuç alamadım, her 15 günde bir aramama rağmen işlemin devam ettiğini söylüyorlar. Normal bir durum mu? İnanılır bir şey değil, 3 ay olacak ve ödeme yapılmadı.

  1. Alev Hanım merhaba,

   Emekli sandığı cenaze yardımı işlemleri SGK dan daha uzun sürmektedir. Son dönemde birçok memurun açığa alınması ve izinde olan memurların olması sebebi ile işlemler normal zamanlara göre daha uzun sürüyor.

 30. 29 Ağustos 2017 deannem vefat etti.Bayram dolayısıyla maaşı erken yatmıştı ama biz annem yoğun bakımdan çıksın sonra çekeriz maaşını diye çekmedik,çıkamadı..Çekemediğimiz maaşını çekersek suç işlemiş olur muyuz?Cenaze yardımı alabilir miyiz?Böyle bir hakkımız var ise annemin ruhuna hayır yapmak için kullanmak isteriz.Bu arada annem rahmetli babamdan (emekli sandığı emeklisi) dul maaşı alıyordu.Şimdiden teşekkür ederim..

 31. Babam 100 gün önce vefat etti.Maaşını emekli sandığından alıyordu.Doğal olarak annem almaya başladı.Ama cenaze yardımı alamadı.170 arayarak talepte bulunulmasına rağmen sonuç çıkmadı.Yardımcı olmanızı rica ediyorum.

  1. Ali Bey Merhaba,

   Emekli sndığı cenaze yardımı için;

   -Talep dilekçesi (Her varis için ayrı ayrı )

   -Emeklinin ölüm tarihini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneği ni,
   İadeli Taahhütlü posta ile Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı na posta yolu ile göndermeniz gerekmektedir.

 32. Annem 21.07.2017 vefat etti 4 kardeşiz benim yaşım52 evin tek bekar kızıyım diğer kardeşlerim erkek annem emekli sandığından emekli idi ben ssk dan emekliyim annemin maaşını alabilirmiyim alırsam hangi evraklar gerekli nereye başvurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim tşk

 33. Emekli sandığı cenaze yardımı (ödeneği) ??? Emekli Sandığından Ölüm Yardımı Alabilmek ??? bu ikisi farklı yardım mı ????

  1. Merhaba Murat Bey,

   İkisi de aynı ödenek. Halk dilinde yaygınlaşan tabir Ölüm yardımı olduğu için bu şekilde de adlandırılabiliyor.

 34. merhaba benim annem 19 nisanda vefat etti emekli sandığından cenaze ödeneğini ne zaman alırım ve hangi bankaya yatar

  1. Merhaba,

   Emekli Sandığından Ölüm Yardımı Alabilmek İçin;

   Talep dilekçesi (Varislerden ayrı ayrı istenir) ve
   Emeklinin ölüm tarihini gösterir Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Bu belgelerle birlikte; Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı Milli Müdafaa Cad. No:24 06643 Bakanlıklar/ANKARA adresine müracaat etmeniz gerekmektedir.

  2. Merhaba,

   Cenaze yardımı Ziraat Bankası tarafından ödenir. Ödeme ayın 8-14 ‘ü arasında Ziraat Bankası’ndan alınabilir. Haziran ayında yatmadı ise Temmuz ayında kontrol edin.

  3. Merhaba,

   Emekli sandigindan , emekli babamin , mirascilar , olum parasini nasil alir ve muracat icin nereye basvurulmali, dilekce nasil dir

  4. Merhaba,

   Cenaze ödeneği verilebilmesi için, hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurulması gerekir. Sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçeyle birlikte sigortalının ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca düzenlenen ölüm belgesinin Kuruma verilmesi gerekir.

  1. Merhaba,

   Emekli sandığı cenaze yardımı (ödeneği) için Ölüm ve defin belgesi ile birlikte İkametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine ile müracaat etmeniz gerekmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu