• Emekli Sandığı Cenaze Yardımı Nasıl Alınır?

  Sosyal Güvenlik Kurumunun sağlamış olduğu hizmetlerden bir diğeri de cenaze yardımıdır. Malullük veya vazife malullüğü aylığı alan kişilerin ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından gerçekleştirilmektedir. Emekli Sandığı Cenaze Yardımı olarak geçen ve Emekli Sandığı kapsamında çalışanların yararlanabileceği hizmet, eğer emekliliğine ayrılmış kişinin sağlıklı zamanında beyanda bulunduğu kişiye, beyan etmemişse de ailesine ödenir. Diğer adıyla cenaze yardımı ayrı bir konu olarak ölüm aylığı olarak da geçmektedir. Biz de bu yazımızda Emekli Sandığı cenaze yardımı nasıl alınır konusunu işleyeceğiz.


  Emekli Sandığı Cenaze Yardımı Ödemeleri

  Emekli Sandığı cenaze yardımı nasıl alınır sorusu önemlidir. Ödeme miktarı ile ilgili esas yönerge 5434 Sayılı Kanun kapsamında belirtilmiştir. Kanuna göre bireyin vefat etmeden önce almış olduğu son aylık miktarı kadar yardım edilmektedir.

  Emekli Sandığı Cenaze Yardımından Kimler Faydalanabilir?

  Emekli Sandığı cenaze yardımı, öncelikli olarak vefat eden kişinin, sağlıklıyken beyanname verdiği kişiye bağlanmaktadır. Beyanname verilmemişse sıra eşine gelir. Eğer vefat eden kişinin eşi de yoksa, cenaze yardımı çocuklara bağlanmaktadır. Yardım kimseye geçmemiş ise, vefat eden kişinin anne/babasına cenaze yardımı yapılır. Eğer birey yalnız ise son olarak Emekli Sandığında görev yapan, vefat etmiş bireyin cenaze masraflarını onaylanmış belgeler ile ispatlayarak karşılamış kişiye bağlanır.

  Cenaze Yardımı Alabilmek İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

  Emekli Sandığı cenaze yardımı nasıl alınır sorusundan sonra alırken gerekli olan belgeleri inceleyelim. İlk olarak cenaze yardımının alınabilmesi için dilekçe verilmesi gereklidir. Yazının sonunda paylaşacağımız link ile bu dilekçeyi indirebilirsiniz. İkinci olarak ölüm defin tutanağı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdan fotokopisi ve son olarak veraset ilamı gerekmektedir.

  Ölüm Aylığı Nedir?

  Sigortalı çalınanın vefat etmesi üzerine geride kalan, şartları sağlayan kişilere bağlanan emekli aylığıdır. Peki ölüm aylığı almak için sahip olunması gereken şartlar nelerdir? Vefat eden kişi en az kaç gün çalışmış görünmelidir? Yazımızın devamında ölüm aylığı hakkındaki detayları işleyeceğiz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Ölüm sigortasına göre vefat eden kişinin arkasında kalan hak sahibi kişilere ölüm aylığı bağlanması, ölüm aylığı bağlanması gereken gün sayısını tamamlamamış kişi için toptan ödeme yapılması, aylık almaya devam eden kız çocukları için evlenme ödeneği sağlanması ve cenaze ödeneği(cenaze yardımı) yapılması haklarından söz edilebilir.

  Ayrıca 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükmünce, en az 1800 gün yaşlılık sigortası primi bildirmiş olmalı(Bağ kur/Emekli Sandığı) ve ölen sigortalı kişi (SSK) bütün borçlanma sürelerinin dışında minimum 5 yıldır sigortalı olup, toplamda ise malul olarak 900 gün görünmeli, yaşlılık sigortası primini bildirmiş olmalıdır.

  Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır?

  Ölüm aylığı bağlanacak kişilere, kanun hükümlerine göre yanı zamanda hak sahibi denmektedir. Sigortalı kişinin vefat etmesi durumunda aylık bağlanması uygun görülen veya toptan ödeme yapılması uygun görünen eşler, çocuklar, anne ve babalar hak sahipleridir. Aynı durum malullük aylığı ya da yaşlılık aylığı kimseler için de geçerlidir.

  Ölüm Aylığı Bağlanması İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  Ölüm aylığının bağlanacağı eş için gerekli belgeler; maaş bağlanması için dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet fotoğraf, veraset ilanı, ölüm defin tutanağı, nüfus cüzdanı fotokopisi, hak sahipleri için beyan ve taahhüt belgesi, sosyal güvenlik kurumlarından gelir ve aylık belgesi, E-Devlet üzerinden alınmış sağlık provizyon dökümleri, Ziraat Bankası şubesi ile açılan hesap numarası.

  Ölüm aylığının bağlanacağı çocuk için gerekli belgeler; maaş bağlanması için dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet fotoğraf, veraset ilanı, ölüm defin tutanağı, nüfus cüzdanı fotokopisi, öğrenimine devam eden öğrencilerden yeni öğrenci belgesi, 18 yaşını doldurmuş fakat okumayan kız çocuklarından sağlık provizyon dökümleri, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınabilecek gelir ve aylık belgesi, malul çocuklar için sağlık kurulu raporu, hak sahipleri için beyan ve taahhüt belgesi, ziraat bankası şubesi ile açılan hesap numarası.

  Ölüm aylığının bağlanacağı anne ve baba için gerekli belgeler; maaş bağlanması için dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet fotoğraf, veraset ilanı, ölüm defin tutanağı, nüfus cüzdanı fotokopisi, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınabilecek gelir ve aylık belgesi, sağlık provizyon dökümleri.

  E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  E-Devlet üzerinden sistem ile gerçekleştirilebilen sorgulama işlemleri için ilk olarak E-Devlet şifresi gerekmektedir. PTT şubelerinden kimlik ile birlikte temin edebileceğiniz E-Devlet şifresi 2 TL ödenerek alınabilir. Şifrenin alınmasının ardından sorgulama işlemine başlanabilir. Yazının sonundaki linkten siteye ulaşıp işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

  Cenaze Ödeneği Örnek Dilekçeyi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

  Ölüm Aylığı Talep Dilekçesi/Hak Sahipleri İçin Beyan ve Taahhüt Belgesi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Emekli Sandığı Cenaze Yardımı Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. EMRAH dedi ki:

   MERHABA 19 OCAK 2019 BABAMI KAYBETTİM KAMU PERSONELİ EMEKLİLER BAŞKANLIGINA NE SEKİLDE BASVURU YAPA BİLİRİM CENAZE YARDIMI İÇİN
   ELİMDEKİ EVRAKLAR : ÖLÜM BELGESİ – VERASET İLANI VAR

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ölüm defin tutanağı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi ve veraset ilanı gereklidir. Ankara emeklililer daire başkanlığına dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

   2. EMRAH dedi ki:

    hastaneden ölüm belgesi alındı (neden öldugude yazıyor belgede)
    bu belge sayasinde gömumdu rahmetlik

   3. EMRAH dedi ki:

    PEKİ DİLEKCEDE NE YAZMAM GEREK ORNEK LİNK VERİRMİSİNİZ LÜTFEN
    VERASET İLANIN FOTOKOPİSİ OLURMU

   4. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze ödeneği dilekçesi örneği – SGK başlığıyla arattığınızda alacağınız döküman emekli sandığı için de geçerlidir.

  2. Mustafa Talat Ertekin dedi ki:

   Emekli sandığı cenaze yardımı (ödeneği) için SGK il müdürlüğüne yazacagimiz dilekçenin bir örneğini aşağıda yazacağım email adresime gönderilmesini rica ederim. Email adresim: mustafatalatertekin5@ gmail.com

  3. barış dedi ki:

   mrb barış soyak ben 22.09.2018 tarihinde babam mehmet soyak vefat etmiştir babamın kurumu emekli sandığıdır yanlız biz cenaze yardımı almadık bunun için nasıl yardımcı olursunuz benden yardım için ne isteniyor ne yapmam lazım .teşekkürler.

  4. Adem Azat dedi ki:

   Merhaba, Annem emekli sandığından babamın maaşını alıyordu. Annemde vefat etti. annem için ölüm parası ve kalan emekli maaşını alabilmek için ne yapmalıyız.

  5. Süleyman yaradılmış dedi ki:

   Eşimle ben Emekli sandığı emeklisi. Engelli kızımız 28 yaşında 21 Kasım 2018 de vefat etti. Ölüm parası alabilirmiyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze yardımı sadece emekli asıl hak sahipleri için yapılmaktadır.

  6. ece dedi ki:

   lisede öğretmen olarak çalışan kızım vefat etti. noterden alınan evrakta yasal mirasçısı anne ve babası, cenaze yardımı için sgk kurumunuza başvurun diyor, kurum sgk ya başvurun diyor. hangisi doğru?

  7. Şadi dedi ki:

   Babam 4 subat 2014 fevat etti cenaze yardim odeneginden yararlanablirmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet zaman aşımı süresi 5 yıldır. Hala başvurma hakkınız mevcut.

  8. Şadi dedi ki:

   Babam 4 subat 2014 de vefat etti.acaba cenaze yardimi alabilirmiyiz

  9. Fatma GÜRCAN dedi ki:

   Ben Emekli sandığından emekliyim. Bakmakla yükümlü bulunduğum Annem 25 Haziran 2018 tarihinde vefat etti. Ölüm yardımı alabilirmiyim?

  10. Zeki Aşan dedi ki:

   Babam 14.07.2005 Annem ise 05.05.2008 tarihlerde vefat etmişler ancak her ikisininde ölüm yardımı almamışım . Ben 2007 tarihinde emekli olmuşum. Acab ben bu yardımdı alabilirmiyim.

  11. Asiye dedi ki:

   Defin belgesi nerden alınır bizde sadece ölum belgesi var

  12. cafer TEKBIYIK dedi ki:

   13 ağustos 2017 günü T:C 396 559 958 98 nolu eşim şerife tekbıyık
   vefat etti herhangi bir aylıği yoktu ev hanımı idi eşimin vefatında çok parasal masrafım oldu 657.4c emekliyim ölüm yardımı alabilirmiyim bilgi almak istiyorum

  13. Birsel dedi ki:

   Merhaba iyi calismalar annem 28 mart 2017 de vefat etti emekli sandığından dul maaşı vardi babamdan dolayi aliyodu biz annemden cenaze yardimi alabilirmiyiz albilirsek neler gerekli yada ne yapmamiz lazim yol gosterirseniz sevinirim teşekkürler

  14. nedret furtun dedi ki:

   ölmüş babamın üzerinden maaş alan annem 12 ağustos 2016 yılında vefat etti ölüm parasını nasıl nereden alırız ve neler gerekmektedir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze yardımı emeklilik hak sahibine ödenir yani anneniz için ödenmez.

  15. cihan dal dedi ki:

   babam emniyette gece bekçiliğinden emekli oldu. 08.10.2017 tarihinde vefat etti. 4 kardeşiz
   ölüm yardımı alabilmemiz için ne yapmamız gerekir

  16. s.ahmet dedi ki:

   merhaba

   babam 2015 de vefat etti babam ssk emeklisiydi emekli aylıgını annemin üstüne cevirdik o donem cenaze yardımın dan bilgimiz yoktu bu yuzden basvuru yapmamiştık şimdi basvuru yaparsak bu yardımı alabılırmıyız alabılıyorsa ne gıbı evraklar gerekıyo ve nereye basvurmamız gerekır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine ölüm kağıdı ile müracaat edebilirsiniz. Henüz zaman aşımına uğramamış

  17. Şeref Gencel dedi ki:

   Emekli sandığından emekli olan kişi vefat eden eşi için cenaze yardımı alabilir mi?

  18. Mehmet dedi ki:

   Merhaba.Vefat eden polis memuru abimden dolayı anneme maaş müracaatında bulunduk bağlandığını söylediler fakat inceleme uzmanında dediler işlem bitince aileye haber vereceğiz dediler.Acaba anneme ne kadar maaş bağlanır ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  19. Seher dedi ki:

   Merhabalar

   Babamı 31.01.2018 tarihinde kaybettim.Bugün emekli sandığına gidip, anneme maaş bağlanması için müracaatta bulunduk.Bir belge doldurduk.Ekinede istenilen bilgileri koyduk.Takip içinde bir makbuz verdiler.Size bildirim yapılacak denildi.
   Ancak cenaze ve emekli aylığı konusunda net bigi alamadık.Cenaze ödemeleri size bu belge üzerinden bankaya yatırılacak denildi.
   Başkada bilgi yok.Yorumları okuduğumda varislerin ayrı ayrı müracaatı gerekli diyorsunuz.Bende babamdan aylık alabilirim.Kızıyım ve evlenmedim.Ama bana bir bilgi verilmedi.Formu doldurduğumuz halde.Ne yapmalıyız??

  20. Yakup Kaya dedi ki:

   Çalışan 5434’e tabi memurun eşinin ölmesi durumunda ölüm yardımı için nasıl ve hangi kuruma müracaat etmelidir?

  21. Bekir Tuna dedi ki:

   Emekli Sand emekli babam 3 ock, ssk emk annem 13 ock 2018 de vefat ettiler.ettiler.Cenaze yardımı alabiliyor muyuz?

  22. Burak dedi ki:

   Emekli aylığı alan dul, vefatı halinde ölüm yardımı alır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze yardımı maaşı bağlanan sigortalı asıl hak sahibine yapılmaktadır. Bu nedenle emekli aylığı alan dul cenaze yardımı alamaz.

  23. Bahar dedi ki:

   Merhaba annem babasından maaş aliyordu dedemden yani annemi 2015 kaybettik ölüm yardimi alabiliyormuyum benim herhangi bir sigortam yok ustume kayitli bir malda bu durumda alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ölüm yardımını sadece emeklilik esas hakkı olan kişiler için alınabilmektedir. Yani anneniz babası nedeni ile aldığından cenaze yardımı alamazsınız.

  24. Erman dedi ki:

   Merhaba,

   Benim Babam vefat etti.Anneme maaşın bağlanması için emekli sandığına müracat ettik.Orada çalışan bayan hem maaşın hem de cenaze yardımının yatırılacağını söyledi.Fakat Emekli sandığı cenaze yardımı (ödeneği) için ayrı bir dilekçe şart mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze ödeneği için de ayrıca dilekçe verilir ancak babanızın ölümüne yakın bir zamanda başvuruda bulunmuşsanız sizin başvurunuzu da almış olabilirler. Ödenmez ise süresini kaçırmazsınız. Tekrar başvurabilirsiniz.

   2. Erman dedi ki:

    Teşekkür ederim.

    Babamın vefatından 10 gün sonra başvuruda bulunmuştuk.Çalışan bayan özellikle kaç gün önce vefat etti diye sormuştu.Ankara ya postayla evrakta gönderdik.Sonuçlarını nereden takip edebiliriz, E-devletten mi yoksa bize bildiriyorlar mı?

  25. Kamil kenan ERDOĞAN dedi ki:

   Babamın emekli maaşını alan annemin vefatı gerçekleşti. Annemim cenaze yardımı ödeneği alabilir miyiz.? Alabilir isek miktarı ne kadar ? teşekkür ederiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze yadımı sadece emeklilik hakkına sahip olan esas kişiye yapılmaktadır. Anneniz için alamazsınız.

  26. Ali DEMİR dedi ki:

   Sayın yetkili, babam Emekli sandığı emeklisi olarak Ocak-2004 de vefat etti.Haklarından faydalanan annem 15 .09.2017 de vefat etti.Bu durumda annemiz için ölüm yardımı alabilirmiyiz? , Yoksa 13 yıl önce vefat eden ama ölüm yardımını bilmediğimiz için müracaat etmediğimiz babamız için ölüm yardımı müracaatında bulunabilirmiyiz ?Saygılar.

  27. Betül dedi ki:

   Merhaba, vefat eden babamın emekli maaşını almak için gerekli belgeleri hallettim ve yaklaşık üç ay sonra cenaze ödeneği banka hesabıma yatırıldı. Peki emekli maaşı ne zaman yatar, bir bilginiz var mı acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Betül Hanım merhaba,

    Emekli maaşı işlemleri 60-90 gün arasında sonuçlanır. Yakında sonuçlanması gerekiyor.

  28. Hakan dedi ki:

   Merhabalar
   Babam 15-07-1959 doğumlu. 01-05-1986 tarihi itibariyle sigortaya giriş ve 937 gün primi var. 20-11-1989 dan 31-12-1996 a kadar bağkur ödemesi bulunmakta. Daha sonraki süreçte bağkurunu ödeyemediği için borçlandı. Son düzenlemede borç ve primleri silindi ve 2008 tarihinden itibaren 1 yıllık bağkur borçlanması yapıldı şu anda onu ödüyor. Babamın anayaşıda kimliğine küçük yazılmış. Esasen 1954 doğumlu ve şu anda 58 değil 63 yaşında bundan sonraki süreçte emekli olabilmesi için nasıl bir yol izlemesi gerekiyor. Konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum. Saygılarımla

  29. nurcan sengul dedi ki:

   annem 2013yilinda vefat etti babamdan emekli sandigindan maas aliyordu biz bilmiyorduk olum parasi veriyormus devlet 06.07 2013de vefat etti biz cocuklari olarak alabiliyormuyuznurcan sengul

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze yardımı hak sahibi emeklinin vefatında ödenmektedir. Sonraki varislerinin ölümünden sonra cenaze ödeneği ödenmemektedir.

  30. özge dedi ki:

   Merhaba,
   babam 30.09.2017 tarihinde vefat etti. sgk emeklisi. 4 kardeşiz. Talep dilekçesini 4 kardeş ayrı ayrı mı düzenlemeli? Yatacak olan para ziraat bankasına hangimizin adına yatar?
   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aynı dilekçe altında 4 kardeş de imza atarak hesap numarası belirterek talepte bulunabilirsiniz.

  31. ışık tekten dedi ki:

   ne kadar ödenmektedir.
   teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK ve Bağkur 2017 yılı içinde vefat edenler için SGK 531 TL. tutarında cenaze yardımı ödenmektedir.

  32. Alev Şuşut dedi ki:

   29 Haziran da vefat eden annem adına Emekli sandığı cenaze yardımı için müracaat ettim. Hala bir sonuç alamadım, her 15 günde bir aramama rağmen işlemin devam ettiğini söylüyorlar. Normal bir durum mu? İnanılır bir şey değil, 3 ay olacak ve ödeme yapılmadı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Alev Hanım merhaba,

    Emekli sandığı cenaze yardımı işlemleri SGK dan daha uzun sürmektedir. Son dönemde birçok memurun açığa alınması ve izinde olan memurların olması sebebi ile işlemler normal zamanlara göre daha uzun sürüyor.

  33. Nazife dedi ki:

   29 Ağustos 2017 deannem vefat etti.Bayram dolayısıyla maaşı erken yatmıştı ama biz annem yoğun bakımdan çıksın sonra çekeriz maaşını diye çekmedik,çıkamadı..Çekemediğimiz maaşını çekersek suç işlemiş olur muyuz?Cenaze yardımı alabilir miyiz?Böyle bir hakkımız var ise annemin ruhuna hayır yapmak için kullanmak isteriz.Bu arada annem rahmetli babamdan (emekli sandığı emeklisi) dul maaşı alıyordu.Şimdiden teşekkür ederim..

  34. Ali Öcal dedi ki:

   Babam 100 gün önce vefat etti.Maaşını emekli sandığından alıyordu.Doğal olarak annem almaya başladı.Ama cenaze yardımı alamadı.170 arayarak talepte bulunulmasına rağmen sonuç çıkmadı.Yardımcı olmanızı rica ediyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey Merhaba,

    Emekli sndığı cenaze yardımı için;

    -Talep dilekçesi (Her varis için ayrı ayrı )

    -Emeklinin ölüm tarihini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneği ni,
    İadeli Taahhütlü posta ile Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı na posta yolu ile göndermeniz gerekmektedir.

  35. Muteber dedi ki:

   Peki 4 kardes ayri ayri olum yardimi mi aliyor

  36. Sezgin türkeşer dedi ki:

   Annem 21.07.2017 vefat etti 4 kardeşiz benim yaşım52 evin tek bekar kızıyım diğer kardeşlerim erkek annem emekli sandığından emekli idi ben ssk dan emekliyim annemin maaşını alabilirmiyim alırsam hangi evraklar gerekli nereye başvurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim tşk

  37. murat... dedi ki:

   Emekli sandığı cenaze yardımı (ödeneği) ??? Emekli Sandığından Ölüm Yardımı Alabilmek ??? bu ikisi farklı yardım mı ????

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Murat Bey,

    İkisi de aynı ödenek. Halk dilinde yaygınlaşan tabir Ölüm yardımı olduğu için bu şekilde de adlandırılabiliyor.

  38. hüseyin dedi ki:

   merhaba benim annem 19 nisanda vefat etti emekli sandığından cenaze ödeneğini ne zaman alırım ve hangi bankaya yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli Sandığından Ölüm Yardımı Alabilmek İçin;

    Talep dilekçesi (Varislerden ayrı ayrı istenir) ve
    Emeklinin ölüm tarihini gösterir Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Bu belgelerle birlikte; Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı Milli Müdafaa Cad. No:24 06643 Bakanlıklar/ANKARA adresine müracaat etmeniz gerekmektedir.

   2. hüseyin dedi ki:

    dilekçeyi yolladım ne zaman yatar peki para ve hangi bankaya yatar

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze yardımı Ziraat Bankası tarafından ödenir. Ödeme ayın 8-14 ‘ü arasında Ziraat Bankası’ndan alınabilir. Haziran ayında yatmadı ise Temmuz ayında kontrol edin.

   4. Oya marti dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandigindan , emekli babamin , mirascilar , olum parasini nasil alir ve muracat icin nereye basvurulmali, dilekce nasil dir

   5. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze ödeneği verilebilmesi için, hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurulması gerekir. Sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçeyle birlikte sigortalının ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca düzenlenen ölüm belgesinin Kuruma verilmesi gerekir.

  39. turgay dedi ki:

   nereye nasıl müracak edeceğim saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı cenaze yardımı (ödeneği) için Ölüm ve defin belgesi ile birlikte İkametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine ile müracaat etmeniz gerekmektedir

  Sorunuzu Yazın