emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Sandığı Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması

Emekli Sandığı Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması

Emekli Sandığı genel olarak memurları kapsayan bir sigortadır. Hem meslek hayatında kendisi ve hak sahiplerine sosyal güvence tanınır hem de yapılan prim ödemeleri sayesinde ilerde emekli olunabilir. Peki sigortalının ölümü halinde, emekli ise emekli maaşı emekli olmadan önce vefat ettiyse yatırdığı primlerin durumu ne oluyor? Tabii ki bu haklar boşa çıkmayacaktır. Sigortalının vefatı halinde hak sahipleri bu haklardan yararlanır. Peki nedir bu haklar? Bu haklardan ilki ölüm aylığıdır. Bu aylığın alınamaması durumunda doğan diğer haklar ise toptan ödemedir. Ayrıca evlilik ve cenaze ödeneği gibi haklar da mevcuttur. Emekli Sandığına bağlı sigortalının ölümü halinde sağlanacak haklardan yararlanacak kişiler sırasıyla eş, çocuklar, anne ve babadır. Anne ve baba eğer diğerlerinden hisse kalmışsa veya 65 yaşını geçmişse hak sahibi olabilirler. Bunların dışında bir diğer şart ise gelirlerinin asgari ücretten az olması ve diğer çocuklardan herhangi bir gelir ve aylık almıyor olmalarıdır. Bu yazımızın konusu Emekli Sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanmasıdır. Sigortalının ölümü halinde ilk hak sahibi olan kişiler eşlerdir ve en yüksek oranda yardımları da eşler alır.

Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması

Emekli Sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanması 5434 sayılı kanunda ele alınmıştır. Emekli olmadan, hizmet etmekteyken (çalışırken) veya kişi emekli olduktan sonra eşlere aylık bağlanır. Emeklinin ölümü halinde dul eşine %50 oranda maaş bağlanır. Eğer çocukları yoksa bu oran %75’tir. Çocuk varsa çocuğa da %25 oranda ve anne babaya da aynı şekilde %25 oranda maaş bağlanır. Eş aylığa bağlı ve bir çocuğu varsa %60 oranda aylık verilir. Bu oranlar ölen emeklinin aldığı emekli maaşı üzerinden uygulanır. Örneğin ölen sigortalı 2.000 TL emekli maaşı alıyor ise %50 oranda maaş bağlandığı taktirde 1.000 TL maaşa bağlanır.

Emekli Sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanması iki farklı duruma göre değişiklik göstermektedir. Bunlar, hizmet süresi 10 yıl ve daha fazla olan emeklinin ölümü ve hizmet süresi 5 ile 10 yıl arasında olan sigortalının vefatı. Bu durumlara göre şartlar değişir.

Hizmet Süresi 10 Yıl Ve Daha Fazla Olanlar

Hizmet süresi 10 yıl ve daha fazla olan sigortalının ölümü halinde dul eşlerine herhangi bir şart aranmaksızın maaş bağlanır.

Hizmet Süresi 5 İle 10 Yıl Arasında Olanlar

Hizmet süresi 5 ile 10 yıl arasında ise eş başkasının yardımı olmadan geçimini sağlayamayacak durumda olursa ölüm aylığı bağlanır. Ancak Emekli Sandığına bağlı kişilerin ölümü halinde hizmet süresi 5-10 yıl arasında olsa bile çocuklardan 18 yaşını geçmemiş, ortaöğrenim eğitimi alan 20, yükseköğrenim eğitimi alan 25 yaşını geçmemiş olanlara herhangi bir şart aranmaksızın aylık bağlanır.

Emekli Sandığı ölüm halinde maaş bağlanmasına vefat eden kişinin eşinin herhangi bir yerde çalışıp maaş alıyor olması ya da devlet memuru olması bir engel oluşturmaz. Çünkü bunlar kazanılmış haklardır. Yardım değildir. Hak edilen emekli maaşı ve ödenen primlerin karşılığını eşler almaktadır. Emekli sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanması için sigortalının vefatından sonra emekli sandığına yazılı olarak müracaatta bulunulması gerekmektedir.

Aylık Alan Eşin Evlenmesi Durumu

Bu kişilerin evlenmeleri halinde evlendiği tarihi takip eden ay başından itibaren alınan dul aylıkları kesilir. Bir defaya mahsus olmak üzere aldıkları dul aylığının 12 katı miktarında evlenme ikramiyesi ödenir. Kişi boşanırsa aldığı evlilik ikramiyesinden dolayı 12 ay boyunca aylık alamaz. Bu süreden sonra dul aylığı tekrar bağlanır. Eğer boşanmaz da evlendiği kişi vefat ederse bu 12 aylık süre beklenmeden aylık bağlanır.

Emekli Sandığı Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması İçin Hangi İşlemler Yapılmalıdır?

Emekli sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanması için kişinin yapacağı bazı işlemler vardır. Emekli sandığına müracaatta bulunmak gerekir. Bunun için gerekli belgeler ve dilekçe örneğini alt kısımda yer almaktadır.

Ölen kişilerin emekli ikramiyeleri de hak sahibi olan dul ve yetimlere toptan veya aylık olarak paylaştırılır. Eş emekli olsa dahi emekli sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanır. Emekli olması maaşın bağlanmasına engel teşkil etmez.

Emekli Sandığı ölüm halinde eşe maaş bağlanması eşin hakkıdır. Başkası ile evlenmediği sürece maaşı kesilmez. Eş vefat eden kocasının hak ettiği emekli maaşı veya emekli olmamışsa ödemiş olduğu primleri dolayısıyla ortaya çıkan gelir ve aylıklardan faydalanır. Bu uygulamalar sigortaya bağlı olan çalışanların gelecekte karşılaşabilecekleri risk (ölüm) durumunda güvenceye sahip olabilmeleri açısından çok önemlidir.

Yorumlar

 1. Hakan Akbudak dedi ki:

  Merhaba
  Ablam eşi rahmetli oldugundan dolayı Emekli sandığından dul emekli maasi aliyor. Annesi, babasindan dolayı Sgk kapsamında emekli dul maaşı alıyordu. Annesi rahmetli oldu. Ablam hem eşinden hem de babasindan dolayı dul ve yetim Emekli maaşı alabilir mi?
  Saygılar,

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eşi emekli sandığı emeklisi olduğu için babasından da alma hakkı vardır.

 2. barış yıldırım dedi ki:

  ben devlet memuruyum. eşimde devlet memuruydu 3 yıl devlet memurlugu yaptı ve vefat etti. geri kalan 2 yılı borçllanarak dul yetim aylıgı alabilirmiyim.

 3. Oğuz GÜVEN dedi ki:

  Merhaba Emekli Sandığı emeklisi babam 10 gün önce vefat etti.

  Anneme Cenaze yardımı ve aylık bağlanabilmesi ;
  2 Başvuru için dilekçe
  Ölüm raporu
  Veraset ilanı
  Annemin Nufus Kimlik Fotokopisi
  Vefat edenin Vukuatlı nufus örneği
  evrakları ile
  İSTANBUL MALTEPE deki kurumunuza başvuru yapabilirmiyim.
  Annemin gelmesine gerek var mı?
  Cenaze yardımı için muhtarlığa dilekçeyi onaylatmalımıyım?
  Annemin Ziraat bankasında şahsi hesabı var
  Maaş bağlanacak hesap için bu banka bilgilerini de paylaşmalımıyım?
  Teşekkürler iyi çalışmalar

 4. Tahir dedi ki:

  Merhaba Babam Emekli astsubay vefat etti ben 28 yaşındayım sigortalı calisiyorum haliyle bana maaş bağlanmaz annem benimle yasıyor anneme maaşının yüzde kaç oranında maaş bağlanır ve annem ölen babası üzerinden de dul maaşı alabilir mi ?

 5. Nejla Şahin dedi ki:

  Emekliliğe hak kazanan kadın(EYT li) vefat edince emekli ikramiyesi için eşi müracaat edebilir mi ve tamamı 657 olan kocasına ödenir mi, çocuk yok?

 6. SULTAN dedi ki:

  657 tabi şirket ortağı bir kişinin ölümü halinde eşine ve çocuklarına maaş bağlama oranı ve maaştan yapılacak kesinti tutarı nedir.Şirket ortağının emeklilik işlemleri henüz gerçekleşmemiştir.

 7. Nurdoğan dedi ki:

  Eşim de ben de öğretmen emeklisiyiz. Yani emekli sandığından emekli maaşı alıyoruz.Eşlerden birinin ölümü halinde diğer eşe dul aylığı bağlanır mı?

 8. Ahmet Gökçe dedi ki:

  657/633sayili kanuna tabi iken emekli memurun vefatim halinde eşime nekadar maaş bağlanır şu anda maaşım 3170₺dir?

 9. hayyam dedi ki:

  merhaba abim 21.12.2018 vefat etti 7 yıllık öğretmen,bekardı.vefat zamanının ardından emeklilik ikramiye ve maaşı için tüm başvuruları yaptık annem adına .6 ay oldu bekliyoruz.bu süre normal mi yoksa emeklil sandığı merkeze gidip görüşelimmi nasıl bilgi alabilriz.

 10. Hilal dedi ki:

  Merhaba,
  Bağkur emeklisi bir kadınım. Babam ve annem Emekli Sandığı’ndan emekliler. Vefat durumlarında onlardan yetim maaşı alıyor muyum?

 11. aycan öztürk dedi ki:

  babam vefat etti emekli maaşının anneme bağlanması için ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İl veya ilçe sosyal güvenlik kurumları emeklilik servislerine Ölüm belgesi ile müracaat etmelisiniz. Ya da internetten başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu Ankara emeklilik daire başkanlığına da gönderebilirsiniz.

 12. Türkan Sarıyar dedi ki:

  Eşim ve ben emekli sandığı emeklileriyiz. Birimiz vefat edince diğerinin maaşını alabilecek mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet vefat halinde eşler diğer eşin maaşının yarısını alabilecek.

  2. Sezen dedi ki:

   Annem emekli sandığından maaş alıyor.Babasi vefat etti oda emekli sandığın maaş alıyordu.Annem boşandığı için babasının maaşını alabilir mi?

 13. Sevinc guldal dedi ki:

  Merhabalar esimi 1983 te kanser tedavsi gorurken vefaat etti .kendisi ilk okul ogretmeniydi fakat 5 yilini doldurmadan 4.5 yil calsip vefaat edince bana maas baglanamadi.su an hala ben magdur ve dul bir esim esimin yil farkini birclanarak odeyeip emekl maasini alabilirmiyim.ve ne kadar maas elime gecer .cok tsk let

 14. Fitnat ünlü dedi ki:

  Ben emekli sandığından memur emeklisiyim, eşimde emekli sandığından memur emeklisi birimiz vefat ettiğinde eşin maaşını alabilirmiyiz

 15. Hüseyin Türker Canalp dedi ki:

  Merhaba

  Babam 2008 de vefat etti. annem Babamdan dolayı maaş alıyordu. yurt dışında 19.01.2019 tarihinde annemi’de kaybettik. eliçilğe bildirdik ancak elçilik henüz bildirmedi sanırım. ne yapmamız gerekiyor.

 16. Ufuk selçuk dedi ki:

  Babam 23 sene önce öldü ve anneme maaş bağlandı maaşı babannem böldü 3 sene sonra öldü babaanneme kesilen maaş bize geri dönmedi biz bunu bayram ikramiyesi verildiginde öğrendik 500 tl yatmış kuruma baş vurduk 5 senelık geriye dönük ödendi fakat 13 senelik ödenmeyen paramızı geri alabilirmiyiz babaannemin öldü diye başvuruda bulunduk kurum hatası degilmi geriye alabilirmiyiz

 17. ÜLKÜ ERCAN dedi ki:

  Babamın emekli maaşından yararlanan annem vefat etti.Ben de emekliyim ve bekarım.Parkinson hastasıyım.Engelli raporu almaya çalışıyorum. Babamın emekli maaşından alabilir miyim?

 18. Gül dedi ki:

  Merhaba 2001 yılında üst teğmen eşim ben üç aylık hamileyken vefat etti hizmet süresi 10 yıl olmadığı için bana maaş bağlanmamıştı Kızım alabildi fakat yeni bir kanun çıkmış sanırım 5-10 yıl arası hizmet süresi olanların eşlerine maaş bağlanıyormuş konu ile ilgili ne yapabilirim

 19. Gulden gokkiz ozturk dedi ki:

  2016 yilindan buyana SGK emeklisiyim. Vefat etmem halinde maaşımın 2.eşime değil birinci kocamdan olan çocuklarıma bağlanmasını istiyorum.kizim evli ve 26 yaşında. Işsiz. Oğlum 24 yaşında bekar ve işsiz. Ayrıca ikinci kocamdan 3 yaşında bir oğlum var. Eşimin her hangi bir sosyal güvencesi de yok.

 20. Berkay dedi ki:

  Herkese Merhaba,Babam 30 yıllık devlet memuruyken vefat etti.Emekliligi dolali 2 yıl oluyor ancak emekli olmamıştı.Emekki ikramiyesi işlemlerinde ikramiyenin çok fazla kesildiğini gördük,bunun nedeni nedir? İnternette bazı yerlerde hiç kesilmez bazılarında 3/4 oranında kesilir yazıyor.Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

 21. ÖZCAN KARACA dedi ki:

  ben memurum eşim de memurdu,iki çocuğum var.Eşim vefat etti.ben eşimden maaş alıyordum. Başka bir memurla yeni evlendim.vefat eden eşimden gelen maaş kesildi.bu maaş çocuklarıma aktarılır mı?

 22. Sedat TETİK dedi ki:

  Merhaba
  Eşim memur emeklisi iken 2018 yılı Ağustos ayında vefat etti. Bana eşimin maaşının % 75’i kadar maaş bağlandı.
  Babam SSK emeklisi iken 2011 yılında vefat etti. Babamın maaşından bu güne kadar kimse faydalanmadı. Eşimden emekli maaşı alabilir iken aynı zamanda SSK emeklisi olan babamdan da yetim maaşı alabilirmiyim?

 23. nazife kunt dedi ki:

  emekli olduktan sonraki bir zamanda vefat eden eşimden çocuklarıma ve bana bağlanacak maaşın miktarını gösterir maaş çizelgesi/ bir resmi belge/ bordro nasıl çıkartabilirim

 24. Barış dedi ki:

  Ben yaşımı doldurduğum için maaş kesildi benden kesilen para babama geçer mi blgi verirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet Maaşınızın yarısı babanızın maaşına eklenecektir.

 25. GÜLEN GEÇİM dedi ki:

  merhaba
  babam 2015 de vefaat etti. kendisi emekli sandığından emekli idi. ben de memurum dolayısıyla aynı kurumdan maaş alıyoruz. eşimden boşandım, aceba babamın maaşından faydalanabiliyor muyum?

  şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar…

 26. Münteha Işık dedi ki:

  Babam vefat edeli 1 ay oldu maaş bağlanması için bütün işlemleri yaptık emekli sandığından hiçbir haber gelmedi lütfen bizi bilgilendirirseniz sevinirim

 27. Osman dedi ki:

  Eşim (ssk’lı ancak o an çalışmıyor) kanser hastasıyken malulen emekli olabilmesi için 215 günlük, 2 çocuğumuzun biri için doğum borçlanması yaparak 1800 günü geçecek pirim ödemesi yaptık. Heyet raporları vs. Hepsi tamamlanmıştı ancak hastane sgk’ya postalama sürecinde eşim vefat etti. Sgk şu an bana ve çocuklarıma 900 gün şartından faydalandırarak ölüm aylığı ödüyor. Emekliliğe (1800 gün) hak kazanmış sayılmazmı? Yada bizlerin (eş ve 2 çocuğun) ölüm aylığı değilde emekli maaşı olarak maaşa bağlanmamız gerekmezmi? (Doğum borçlanması olarak ödediğimiz parayı da geri vermiyor). Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler..

 28. Şahap Kutluer dedi ki:

  Eşim ve ben emekli sandığı emeklileriyiz. Birimiz vefat edince diğerinin maaşını alabilecek mi?

 29. Enes dedi ki:

  Dedem vefat etti maaşını babanneme bağlattırdık nerdeyse 2 ay oldu daha bir ses seda yok brn babanneme bağlanıp bağlanmadığına nasıl bakıcam.

 30. Fahrettin COŞGUN dedi ki:

  merhaba ben 32 yıllık devlet memuru olarak çalışıyorum.Emekli olmadan vefat edersem geride kalanlara emekli ikramiyem toplu olarak verilir mi? Cevap verirseniz çok memnun olurum.

 31. Mehmet dedi ki:

  Emekli kayın pederim vefat etti.18 yaş altı hiçbir çocukları bulunmuyor.kaynanama maaşı bağlansın diye eşimin veya evli diğer kızkardeşlerinin noterlik bir işi var mı?teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır noterlik bir işiniz yok. Kayın validenizin maaş için müracaat etmesi yeterli. Bu arada cenaze yardımı içinde başvuru yapın.

 32. Pelin dedi ki:

  Vefaat eden bambaşka emekli sandığın emekli idi SGK özel sektörde çalışıyorum babamdan bana maaş baglanirmi

 33. Havva Baltacı dedi ki:

  Merhabalar, iki çocuğum ve ben vefat eden eşimin emekli maaşını almaktaydık, kızım sigortalı işe başladı ve maaşı kesildi bu durumda onun maaşı bize yansımazmı? Cevap verirseniz çok sevinirim saygılar.

  1. Mine dilek mumcuoğulları dedi ki:

   Merhaba babam emekli sandığına bağlı idi , vefat etti Anneme babamın emekli maaşını nasıl bağlattırabiliriz ve diğer haklardan nasıl yararlanmasını nasıl sağlarız , üç kız kardeşiz ve hepimiz evliyiz,nasıl bir yol izlemeliyiz teşekkürler , nerelere baş vurmamız lazım şu an 1.ay oldu , babam vefat edeli

 34. yavuz dedi ki:

  1997 yılında vefat eden 10 yıldan fazla hizmeti olan ,emekli sandığına tabi personelin emekli maaşı eşine, oğluna ve dul annesine ilgili oranlarda pay edilerek bağlanmıştır, daha sonra oğlunun maaşı yaş itibari ile kesilmiştir, daha sonra dul eşte vefat etmiştir, bu durumda maaş almaya devam edecek olan dul anneye emekli maaşı yüzde kaç oranından bağlanacaktır. teşekkürler.

 35. feridunyaman dedi ki:

  baba 85 yaşında bakımevinde kalmakta 4000tl emeklisandığı maaşı almakta…eşi 83 yaşında bakımevinde kalmakta 1600 tl emeklisandığı maaşı almakta..baba öldü..annenin maaşı bakımevigiderlerini karşılamıyor..
  soru 1….babadan anneye maaş bağlanırmı ..
  soru 2….ölüm parası alınabilir mi..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hem maaşını hem de cenaze ödeneği alabilir.

 36. İlyas cengiz dedi ki:

  Eşim 1999 yılında 5 yıllık öğretmenken vefat etti. Eşimden olan iki kızıma aylık bağlandı.kızımın birisi üniversiteyi bitirdi aylığı kesildi.sigorta kimlik araştırma belgesi gönderdi ben emekli öğretmenim.dulum eşimin ölüm aylığından yararlanmam için hangi belgelerle Müracaat etmem gerekir bu belgeler maktu ise nereden bulabilirim.

 37. oğuzhan dedi ki:

  öncelikle kolay gelsin kardeşim 2006 yılından 204 gün sigortası vardı. 2012 yılından 2013 yılına kadar engelli maaşı aldı. 2013 yılı haziran ayında engelli memur sınavı ile engelli öğretmen kadrosuna atandı.halen öğretmenlikte çalışmakta iken 2016 yılı 30 mayısta kalp krizi nedeniyle vefat etmiştir. toplamda 1204 gün sigortalığı vardır. Engelli olduğundan dolayı askerlik yapmamıştır. Eşi ve çocuğu dul ve yetim aylığından faydalanmak için müracat etmişlerdir fakat emekli sandığı 5 yıllık çalışma süresini doldurmadığı için faydalanamassınız diyor. eşinin ve çocuğunun dul ve yetim aylığından faydalanmaları için ne yapmalıyız.Bununla alakalı mahkeme kararları varmı mahkemeye verirsek bir şey tuttura bilirmiyiz. nasıl bir yol izlememiz gerekiyor yardımcı olursanız çok kişiyi sevindireceksiniz şimdiden teşekkürler. Saygılarımla

 38. Hidaye McGhee dedi ki:

  Ben 67 yasindayim, esimi uc sene once kaybettim. Babam emekli sandigindan emekli idi, babami on yil once kaybettik. Ben maas alabilirmiyim ve nasil bas vurmam gerekir?

  Tesekkurler

 39. Yasemin dedi ki:

  İyi günler dilerim eşim 8 yıllık emekli sandığına bağlı devlet memuruydu geçen ay vefat etti henüz emekli sandığına başvuru yapmadım.mühendis 4 derece 2 kademe deydi 72 aydan küçük iki çocuğum var çalışmıyorum eşimin son maaşı 4661 TL idi. Sizden ricam bu şartlarda bana ve çocuklarıma maaş bağlanır mı bağlanırsa ne kadar olur. Teşekkür ederim

 40. Abdullah dedi ki:

  Merhaba eşimin babası vefat etti ama babasının SSK 50 gün cıkıyor eşine maaş bağlanır mı

 41. AHMET ÇOBAN dedi ki:

  Babam 20/11/2017 tarihinde vefat etti.anneme maaş ne zaman baglanir.ŞAHVER Ç….. TC.5…….. PULUR/ÇEMİŞGEZEK.08/05/1936.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ahmet Bey Merhaba,

   Emekli maaşları 45-60 gün içinde bağlanmaktadır.

 42. özlem dedi ki:

  merhaba

  Babam 21 ağustos 2017 tarihinde vefat etti.Ölüm aylığı için eylül ayında emekli sandığına formla başvuruda bulunduk.fakat bugüne kadar bir sonuç alamadık.Anneme maaş ne zaman bağlanır acaba?teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Özlem Hanım merhaba,

   Emeklilik işlemleri 45-60 gün arasında sonuçlanmaktadır. Alo 170 Sgk hattındna veya annenize bir e devlet şifresi alarak e devlet emeklilik işlemlerinden takip edebilirsiniz.

 43. Aynur dedi ki:

  2015 te Süper emeklilikten emekli olan kişi vefat ettiği zaman eş ve çoçuklara dul ve yetim aylığı süper emeklilik üzerinden mi devam eder yoksa normal emeklilik üzerinden mi yetim ve dul aylığı bağlanır?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Aynur Hanım merhaba,

   Hak sahipleri yine aynı maaştan emekli maaşı almaya devam eder. Vefat eden kişinin son maaşından hesaplama yapılır.

 44. şevki ince dedi ki:

  emekli öğretmen olan bir yakınım vefat etti :çocuğu yoktur eşi çalışmıyor Bu durumda ölenin eşi emekli maaşını almak için ne yapmalıdır.Nasıl bir yol takip etmeli ve hangi evrakları hazırlamalıdır?

 45. Dr Gamze Gülfidan dedi ki:

  Haziran ayında vefat eden babam Cemal Gönül ( TC: 367 87 91 27 00) Emekli Sandığı’ndan maaş almaktaydı. Temmuz ayında Ankara’ya dilekçe göndererek emekli aylığının anneme bağlanmasını talep ettim. Geçen hafta Konak’taki SGK kamu çalışanları biriminden evrakların İzmir’e ulaştığı işlemlerin bitmek üzere olduğu bilgisini aldım. Ancak hala elimize bir evrak ulaşmadı. Ne yapmak gerekiyor, bilginizi rica edeceğim.