emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Sandığı Raporlu İlaç Sorgulama

Emekli Sandığı Raporlu İlaç Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumlarının her biri vatandaşlara sağlık açısından güvence sağlar, olası bir kaza durumunda ya da hastalıkta vatandaşlara çeşitli yardımlarda bulunur. Örneğin atlatılan bir kazada doktor ve hastane ücretlerinizin büyük bir kısmı sahip olduğunuz sigorta kurumları tarafından ödenir. Eczanelerden almanız gereken ilaçları almak için de yine aynı şekilde az bir ücret ödeyerek alabilirsiniz. İşte bu tür kolaylıklar sahip olunan sigorta kurumları tarafından karşılanır. Sizlerin de çalıştığı zaman boyunca düzenli olarak sigorta kurumlarına primlerinizi ödemeniz gerekir. Primlerin miktarları her grup sigorta kurumuna göre farklılık göstermektedir. Ödenen prim ücretleri kadar emekli maaşı alırsınız. En çok emekli maaşı veren kurum ise Emekli Sandığı’dır. Çünkü bu kurumun prim ücretleri de bir hayli fazladır. Şimdi gelin Emekli Sandığı Raporlu İlaç Sorgulama işlemine bir göz atalım.

Emekli Sandığı Raporlu İlaç Sorgulama İşlemi

Emekli Sandığı kurumuna bağlı olarak çalışma hayatlarını sürdüren binlerce vatandaş vardır. Bu vatandaşlar zaman zaman hasta olabilir ve bu yüzden de düzenli olarak tedavi görmeleri gerekir. Tedaviler de eczanelerden alınacak olan ilaçlar ile gerçekleştirilebilir. Bu ilaçların alınabilmesi için de öncelikle doktorların sizlere rapor yazması gerekir. Bu şekilde sizler çok az bir miktarda para ödeyerek ilaçlarınızı alabilirsiniz. Aldığınız ilaçların da belirli bir kullanım talimatı vardır. Bunun yanında Sosyal Güvenlik Kurumları vatandaşlardan çeşitli raporlar alırlar. Alınan bu raporlar sistem üzerinde kayıtta tutulur. Emekli Sandığı Raporlu İlaç Sorgulama işlemi de ilaçların en son ne zamana kadar kullanılması gerektiği hakkında bilgi veren raporlardır. Artık bu tür bilgilere vatandaşların kendileri de ulaşabileceklerdir. Çünkü bu bilgilerin her biri internet üzerinden vatandaşlara verilmektedir.

Devletimizin ve de pek çok devlet kurumlarının işlemlerinin yer aldığı e-Devlet sistemi bu konuda da vatandaşları bilgilendirir. İçerisinde binlerce sorgulama işleminin yanıtı bulunan e-Devlete giriş yaparak Emekli Sandığı Raporlu İlaç Sorgulama işlemini kolayca yapabilirsiniz. Bu işlem için öncelikle sizlerin e-Devlet şifresi alması gerekir. E-Devlet online sistemine giriş için PTT şubelerine giderek orada bulunan görevliye öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmak istediğinizi belirtiniz. Ardından görevli memur sizlerden nüfus cüzdanınızı isteyecektir. Sonrasında sizlerden işlemi gerçekleştirebilmek için işlem ücreti olan 2 TL ücreti tahsil etmesi gerekir.

Bu işlem ücretini görevli memura takdim ediniz. Çok geçmeden de zaten size kapalı bir zarf verecektir. Bu zarfı üzerinde gösterilen yönergeler doğrultusunda açınız. Açılan zarfta büyükçe yazılı olan e-Devlet şifresini göreceksiniz. İşte sahip olduğunuz bu şifre ile beraber e-Devlete girişinizi yapabilirsiniz. İnternet ile erişim sağlayarak e-Devlet platforumuna erişim sağlayınız. Sonrasında aldığınız şifreyi ve T.C. kimlik numarasını bu ilgili alana giriniz. Dakikalar içerisinde istenilen sayfaya bu bölümden ulaşmış olursunuz. Sonrasında da artık sizler sol üst köşeye yapacak olduğunuz işlemin adını yani ”Emekli Sandığı Raporlu İlaç Sorgulamayı” yazınız. Karşınıza açılan sayfada yönergeler doğrultusunda bilgilerinizi giriniz. Tek bir tuşla beraber artık raporda yer alan ilaçlarınızın en son ne zaman kullanılacağına dair en geniş bilgileri öğrenebilirsiniz. Herhangi bir ilaç bilgisi bulunmaması halinde “Şu an kullandığınız bir ilaç bulunamamıştır.” şeklinde bir uyarı alırsınız.

Emekli Sandığı Raporlu İlaç Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.