emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E Devlet Ders Seçimi

E Devlet Ders Seçimi

İlkokul, ortaokul ve orta öğretim (lise) bilindiği gibi direkt olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlıdır. Sınav sonuçları, devamsızlık bilgisi, not bilgisi, yıl sonu notları, diploma puan gibi bir çok bilgi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan Veli Bilgilendirme Sistemi içerisinde yer almaktadır. Veli Bilgilendirme Sisteminden Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan tüm okullardan herhangi birinde okumakta olan öğrenci yararlanabilir. Yaklaşık 2014 yılından beri uygulanan Ders Seçim işlemi yine Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Ders seçim işlemleri, seçmeli ders seçme imkanı sunulan öğrenciler için hazırlanmış olup internet üzerinden online yapılan bir işlemdir. Aşağıdaki yazımızda E Devlet Ders Seçimi işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatacağız.

E Devlet Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle E Devlet hakkında kısa bir bilgilendirme de bulunacak olursak;

E Devlet, Devlet Dairelerinin şubelerinden gerçekleştirdiği hemen hemen her işlemi internet üzerinden gerçekleştirmenizi sağlayan ve devlet tarafından sunulmuş bir sitedir. E Devlet üzerinden işlem yapabilmek için öncelikle PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında E Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Aldığınız bu şifreyi E Devlet internet sitesine girerek T. C. Kimlik numaranızı ve almış olduğunuz şifreyi yazarak siteye giriş ve kaydınızı yaptırmış olursunuz. Siteye girdikten sonra sizden istenilen ilk işlem şifrenizi değiştirmek olacaktır. Şifrenizi rakam ve harf olmak kaydıyla istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz yeni şifre artık sizin E Devlet sitesine girerken kullanacağınız şifre olacaktır. Şifre ve giriş işlemlerini oluşturduktan sonra E Devlet üzerinden yapılan tüm işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ders Seçim İşlemini Veli Bilgilendirme Sistemine giriş yaparak da gerçekleştirebilirsiniz. Veli Bilgilendirme Sistemine girmek için yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Tıklamış olduğunuz linkte karşınıza;

gibi bir sayfa çıkacaktır. Sağdaki kısımda istenilen bilgileri yazarak ve bu sayfadan sonra da bilgilerinizin teyiti için belirtilen bilgileri doldurtan sonra Veli Bilgilendirme Sistemine giriş yapmış olursunuz. Veli Bilgilendirme Sistemine giriş yaptıktan sonra da aşağıda E Devlet yoluyla yapılan girişte olduğu gibi adımları takip ederek ders seçim işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

E Devlet Ders Seçimi‘ni nasıl yapabileceğimize bir bakalım:

Yazımızın sonunda vereceğimiz linke tıkladığınızda;

E Okul Ders Seçimi

Karşınıza yukarıda ki görselde olduğu gibi bir sayfa çıkacaktır. Kırmızı işaretli yerdeki ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ kısmına tıkladığınızda yukarıda da bahsettiğimiz gibi T.C. Kimlik Numaranızı ve şifrenizi girerek Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yapmış olursunuz.

Seçmeli Ders Seçiminin Yapılışı

Giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra açılan sitenin sol kısmında Seçmeli Ders Seçim İşlemleri yazısı yer alacaktır. Bu linke tıkladığınızda karşınıza;

(Yukarıda gösterilen dersler sınıf düzeyinize göre farklılık gösterilecektir. Yukarıdaki görsel sadece bir örnektir.)

gibi bir sayfa açılacaktır. Ekrandaki işlemi nasıl yapacağınızı bir göz atalım;

Öncelikle ekranın sol kısmında yer alan birinci kolon, seçim yapılan dersin hangi sırada olacağını belirlemenizi sağlar, ikinci kolon seçim yapacağınız dersin adı, üçüncü kolon belirtilen dersin kaç kez alınabileceği, son kolon ise belirtilen dersin haftada toplam kaç saat işleneceğini göstermektedir. Kendinize uygun olarak belirlediğiniz dersleri öncelik sırasına göre belirleyiniz. En çok almak istediğiniz dersi birinci sıraya koyarak azalan isteğe göre tercih sıranızı belirleyebilirsiniz. Sıralamanızı bitirdikten sonra kaydet butonuna tıklayarak da işleminizi sonlandırmış olursunuz.

E Devlet yoluyla yapılacak Ders Seçimi işlemleri için öğrencinin E Devlet’e giriş yapması gerektiği gibi eğer öğrenci henüz E Devlet şifresi edinmedi ise öğrencinin velisi yine vereceğimiz linke girerek de E Devlet Ders Seçimi işlemini gerçekleştirebilir.

E Devlet Ders Seçimi İşlemi için BURAYA TIKLAYINIZ!

Veli Bilgilendirme Sistemine Girmek İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.