Genel

Sözleşmeli Öğretmenlerin Hakları Nelerdir ?

Bu yazımızda sözleşmeli öğretmenliğin ne olduğuna ve Sözleşmeli öğretmenlik hakları nelerdir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Eğitim fakültelerinde okuyup mezun olduktan sonra girilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre atama bekleyen öğretmen adaylarının ülkemizdeki bazı bölgelere gitmeyi tercih etmediklerinden dolayı oradaki eksikliği kapatmak amacıyla ya da hükümetin önce kadro atamaları yapmak yerine yıllık olarak sözleşme imzalayıp çalıştığı öğretmenlere sözleşmeli öğretmen denir. Sözleşmeli öğretmenlik aslında ülkemizde uzun yıllardır uygulanan bir politikadır. Bu zamana kadar kadro ve sözleşmeli öğretmen atamaları da ayrı ayrı yapılmaktaydı. Ancak yeni yapılan düzenlemeler ve değişiklikler sonrası göreve başlayan tüm öğretmenler sözleşmeli öğretmen kadrosunda olacaklar. Bu değişikliğe gidilmesindeki en büyük etken Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamaya göre; doğu bölgesindeki illerde görev yapan öğretmenlerin bir senelerini doldurur doldurmaz batı illerine tayin istemeleri ve doğu illerindeki öğretmen açığının kapatılamaması, aynı zamanda eğitimde bir süreklilik, devamlılık yakalanamadığı için böyle bir uygulamaya geçilmiştir. Yani aslında bu yeni uygulama daha çok doğu ve güneydoğu bölgesinde bulunan illere hitap ediyor diyebiliriz.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2018 yılı içerisinde 20 bine yakın öğretmen ataması daha yapmak istediklerini de ayrıca yapmış olduğu açıklamada belirtmiştir. Düzenlenen bu yeni sistemin içeriği hakkında bilgi verecek olursak; atanan öğretmenler ile her yıl ayrı olmak toplamdan 4 yıl sözleşme imzalanacak ve 4 yıl boyunca sözleşme imzalanan öğretmenler uygun görüldüğü takdirde kadrolara atamaları yapılacak. Kadro ataması yapılan öğretmen ise 2 yıl süre ile aynı okulda görev yaptıktan sonra tayin isteme hakkına sahip olacaktır. Aslında bu sözleşmeli öğretmenliği aday öğretmenlik gibide düşünebiliriz. Öğretmen adaylarının ilk atamaları ise; KPSS puanlarına ve girmiş oldukları mülakat sonuçlarına bakılarak yapılacaktır. Peki, sözleşmeli öğretmen olarak atanan bir öğretmenin Sözleşmeli öğretmenlik hakları nelerdir?

Kadrolu Öğretmenlik ve Sözleşmeli öğretmenlik hakları nelerdir?

Kadrolu öğretmenlik ile Sözleşmeli öğretmenlik hakları arasında benzerlikler olsa da birçok farkında olduğu bilinmektedir. Bunların en başında da sözleşmeli öğretmenlerin çok büyük sıkıntılar yaşamakta olduğu atama konusu gelmektedir. Peki, öncelikle Sözleşmeli öğretmenlik hakları nelerdir buna bir göz atalım. Sözleşmeli öğretmenlerin izin hakları ile kadrolu öğretmenlerin izin hakları birbirleriyle benzerlik göstermektedir. Yarıyıl ve yaz tatilleri ile doğum izni benzerlik gösteren haklardandır. Ancak mazeret izinleri farklılık göstermektedir. Sözleşmeli öğretmenlerin her ne olursa olsun mazeret izinleri 3 gün ile sınırlandırılmıştır. Benzerlik gösteren bir diğer konu alınan maaşlardır. Sözleşmeli öğretmenlerde kadrolu öğretmenler gibi aynı maaşı almakta ve ek ders ücretleri de aynıdır. Sözleşmeli öğretmenlik hakları nelerdir sorusundaki belki de en can alıcı farklılık, yukarıda da belirtildiği gibi sözleşmeli öğretmenlerin tayin hakları konusudur.

Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl boyunca sözleşme imzalayarak görev yapabilecek ve 4 yılın sonunda uygun görülürse atamaları yapılacak. 4 yılsonunda da sadece eş durumundan kaynaklanan sebepten dolayı tayin isteme hakkını elde edecek. Aksi durumda kadroya atandıktan 2 yıl sonra isteğe bağlı yer değiştirme hakkına sahip olabilecek. Bir diğer önemli farklılık ise; sözleşmeli öğretmenleri iş güvencesinin olmamasıdır. Herhangi bir soruşturma geçirdiğinizde ya da bir sıkıntıda sözleşmeniz yenilenmeyebilir ve işinize son verilebilir. Sözleşmeli öğretmenlik hakları nelerdir diye soranlara verilecek bir diğer cevap ise, kadrolu öğretmenlerin doğu görevi hizmeti diye bilinen zorunlu çalışma süreleri, öğretmenlerin doğu illerinde çalıştıkları süreler bu hizmetten sayılmaktadır. Ancak sözleşmeli öğretmenlerin kadrolarının olmaması nedeniyle doğu illerinde çalıştıkları bu süreler şuanda uygulanan sistemde doğu görevinden sayılmamaktadır. Ancak bu konuda net bir açıklamada Bakanlık tarafından yapılmamıştır.

Sözleşmeli öğretmenlik hakları nelerdir ve dikkate alınması gereken konular hangileridir?

Sözleşmeli öğretmenlik hakları nelerdir sorusunu yukarıda değindik ve benzerlikler ile farklılıkları ortaya koyduk. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın bundan sonra kadrolu öğretmen ataması olmayacak şeklindeki açıklaması atama bekleyen binlerce öğretmen adayında adeta bir şok etkisi yarattı. Çünkü özellikle özlük hakları konusunda çok dar kapsamlı olan sözleşmeli öğretmenliğe öğretmen adayları tarafından pek sıcak bakılmıyordu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bu uygulamanın özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerinde yer alan illerdeki öğretmen sirkülasyonunu en aza indirerek devamlılığı sağlamak olduğunu ve o bölgedeki öğrencilerinde devamlı öğretmen değişikliği yaşayıp bundan olumsuz yönde etkilendikleri için böyle bir uygulamaya geçiyoruz demesinden, bu yıl atanması planlanan yaklaşık 20 bin civarında öğretmenin genellikle doğu ve güneydoğu illerine atanmasını anlıyoruz.

Sözleşmeli öğretmenlik hakları nelerdir diye sorulan soruya verilecek cevaplardan bir tanesi de, sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmesi devam ettiği sürece hiçbir şekilde eş durumu ve sağlık özrü gibi durumlarla tayin olamamasıdır. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği resmi yazıyla, bulunduğu yerde 1 yıl çalışmış olan ve eşi de kendisi gibi sözleşmeli öğretmen olan sözleşmeli öğretmenlere aile bütünlüğüne atıfta bulunarak, norm kadroları da göz önünde bulundurarak uygun görülen ilde birleştirme yapılması talimatını vermiş ve bu sayede sözleşmeli öğretmenlere eş durumundan tayin hakkı da vermiş oldu. Sözleşmeli öğretmenin eşi memur ise, memur olan eş sözleşmeli öğretmen olan eşinin bulunduğu ile tayin isteyerek aile bütünlüğü sağlanabilecek. Eğer eş özel sektörde çalışan birisi ise eş durumunun gerçekleşmesi şuanda pek mümkün durmamaktadır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu