emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Doğal Gaz Fiyatlarına Yüzde 30 İndirim Gelebilir!

Doğal Gaz Fiyatlarına Yüzde 30 İndirim Gelebilir!
12.03.2020

Doğal Gaz Fiyatlarına Yüzde 30 İndirim Gelebilir! Petrol fiyatlarının düşmesinin ardından şimdi de doğal gaza indirim haberi gündem oluşturuyor. Doğal gaza maksimum 9 ay içerisinde piyasaya yansıyacak olan indirimin Türkiye genelinde uzun dönemli gaz alımında, kontrat fiyatlarının % 30 azalacağı tahmin edilmektedir. Doğal gaza gelecek olan indirim metreküp bazında hesaplandığında, metreküp başına 180 dolar gibi bir indirim söz konusu edilmektedir.

Bu hesaplamalar neticesinde uzmanlar petrol fiyatlarındaki düşüşün ilerleyen aylarda doğal gaza da yansıyabileceğini belirtmektedir. Çin’de patlak veren korona virüsün ardından da neredeyse tüm dünyaya yayılması ile birlikte petrol fiyatları olumsuz yönde etkilenmiş bulunmaktadır. OPEC grubunun geçen hafta gerçekleştirdiği toplantının ardından ise petrol üretiminde ek kesinti kararının alınmaması diğer yandan da Suudi Arabistan’ın da ihraç edeceği ham petrol fiyatlarında indirim uygulamasıyla birlikte, petrol fiyatlarında düşüş çok büyük oldu.

Tüm bu durumların yaşanmasının ardından ise Brent petrolün fiyatı 31,27 dolar seviyelerine kadar inmiş durumda. Diğer taraftan Batı Teksas türü ham petrolün varili de 29,46 dolar seviyesine kadar gerilemiş durumda. Uzmanlar petrol fiyatları kısa ve orta vadede varil fiyatlarının 50 doların altında seyredeceğini gözlemlediklerini belirtti. Uzmanlar bu durumunda petrol fiyatlarındaki düşüşün, petrole endeksli olan Doğal Gaz ve LNG fiyatlarının 6 ya da 9 ay içerisinde indirime gidebileceğini açıkladılar.

Doğal Gaz Tarifelerine İndirim Gelebilir!

Doğal Gaz Tarifelerine İndirim Gelebilir! Petrol fiyatlarında küresel talebin düşüşü, doğal gaz ve sıvılaştırılmış doğal gaz fiyatlarında önümüzdeki aylardan itibaren geçerli olmak üzere büyük bir düşüş gelebilir. Doğal gaza gelecek olan düşüş Türkiye açısından oldukça önemli avantaj sağlayacaktır. Türkiye’nin ithal ettiği doğal gaz Rusya, İran ve Azerbaycan’dan uzun vadeli kontratlar ile alınmaktadır. Bu üç ülkeden ithal edilen doğal gazın hesaplanmasında belirlenen bir formül uygulanıyor. Ham petrol ve işlenmiş petrol ürünlerinde belirli yüzde oranlarına göre belirlenen fiyatlar, 6 ya da 9 ay geriden gelerek etki yapmakta.

Türkiye 2020 yılı ilk çeyreği için uzun dönem kontrat ödeme yolu ile ithal ettiği gazın bin metreküpü 250 – 260 dolar seviyelerinde bulunmaktadır. Petrol fiyatlarının düşük seyretmesi ve bu düşüşün devam ederek seyretmesi karşısında 2020 yılının dördüncü çeyreğinde söz konusu olan fiyatlar üzerinden ortalama % 30 indirim gelmesi beklenmektedir. Doğal gaz üzerinde beklenen % 30 indirimin uygulanmasının ardından bin metreküp başına ödenecek olan tutarın 180 dolar seviyelerine inmesini sağlayacaktır. Bu iniş de Türkiye genelindeki enerji faturalarında indirim anlamına gelmektedir.

Yorumlar

  1. Mehmet dedi ki:

    Dogalgaz fiyatı ineceksin çocuk kandırıyorlar zaten yaz geldi inse me olur inmesi ne olur 50 derecede yakan yazın 24 dereceye inditilecek bu indirimi kış başlangıcında yapsaydınız ya