emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur, Şartları ve Maaşı Ne Kadar?

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur, Şartları ve Maaşı Ne Kadar?

Anaokulu öğretmeni olmak istiyorsanız bu meslekle alakalı tüm detayları yazımızda hazırladık. ‘’Anaokulu öğretmeni nasıl olunur?’’ ‘’Anaokulu öğretmeni olma şartları nelerdir?’’ ‘’Anaokulu öğretmeni maaşı ne kadar?’’ gibi sorularınızın en kapsamlı cevaplarını rehber niteliğindeki yazımızda bulacaksınız.

ANAOKULU ÖĞRETMENİ NASIL OLUNUR?

Anaokulu öğretmeni olmak için 4 yıllık lisans bölümünü bitirmek gereklidir. Ev Ekonomisi, Çocuk Gelişimi, Okulöncesi Öğretmenliği ve Anaokulu Öğretmenliği bölümlerinden birini bitiren herkes anaokulu öğretmeni olmaya hak kazanır.

Eğitim fakültelerindeki Okulöncesi Öğretmenliği ve Anaokulu Öğretmenliği bölümlerinden mezun olanlar doğrudan KPSS’ye girerek MEB bünyesinde görevlerini icra edebilir. Ev Ekonomisi ve Çocuk Gelişimi bölümü mezunlarının MEB’de kadrolu olarak görev yapabilmesi için Formasyon Eğitimi almaları gereklidir.

Ev Ekonomisi ve Çocuk Gelişimi bölümü mezunları formasyon almadan anaokulu öğretmenliği yapmak istiyorlarsa özel sektörde iş imkanlarına sahiptirler. Özel sektörde hizmet sunan kreş ve anaokullarında 1 yıl süreyle staj yaparak görevlerine başlayabilirler.

Anaokulu Öğretmeni Yardımcısı Nasıl Olunur?

Anaokulu öğretmeni yardımcısı olmak için 2 yıllık (önlisans) bölümlerinden Çocuk Gelişimi bölümünü bitirmek gereklidir. Anaokulu öğretmeni yardımcılığı için ilgili bölümü tamamlayanlar MEB bünyesindeki anaokulu ve kreşlerde ya da özel sektördeki okullarda görev yapabilirler.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

ANAOKULU ÖĞRETMENİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Anaokulu öğretmeni olma şartları şöyledir:

 1. 4 yıllık Ev Ekonomisi, Çocuk Gelişimi, Okulöncesi Öğretmenliği ve Anaokulu Öğretmenliği bölümlerinden birini bitirmek.
 2. Eğitim Fakültesi dışında bitirilen ilgili bölümlerde formasyon eğitimi almak. (MEB için.)
 3. Özel sektörde hizmet veren kreş ve anaokullarında formasyon eğitimi zorunluluğu yoktur.
 4. KPSS’de başarılı olmak. (MEB için.)

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olmalıdır?

Anaokulu öğretmeninde bulunması gereken özellikler şöyledir:

 1. Çocuklarla yüksek iletişim becerisine sahip olmak.
 2. Çocuk psikolojisinden anlamak.
 3. Çocukların gelişim özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak.
 4. Acil yardım tekniklerini bilmek.
 5. Yaş özelliklerine göre çocuk oyunlarını bilmek.
 6. Organizasyon yeteneğine sahip olmak.

Anaokulu Öğretmeni Ne Yapar?

Anaokulu öğretmenleri, 3-6 yaş arasındaki çocukların psikolojik, fizyolojik ve psikomotor gelişimlerinin sağlıklı tamamlanmasına yardımcı olur. Okul hayatı içerisinde çocukların iletişim becerilerini, zihin yapılarını ve hayal dünyalarını geliştirmek için faaliyetler yürütür.

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ HANGİ ÜNİVERSİTELERDE VAR?

Türkiye ve Kıbrıs’taki üniversitelerin neredeyse tamamında Anaokulu ve Okulöncesi öğretmenliği bölümleri bulunmaktadır.

Bu bölümün bulunduğu köklü üniversiteler şunlardır:

 1. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 2. Yıldız Teknik Üniversitesi
 3. Başkent Üniversitesi
 4. Trakya Üniversitesi
 5. Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 6. Akdeniz Üniversitesi
 7. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 8. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 9. Ankara Üniversitesi
 10. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 11. İnönü Üniversitesi
 12. Kastamonu Üniversitesi
 13. Fırat Üniversitesi
 14. İstanbul Aydın Üniversitesi
 15. Pamukkale Üniversitesi
 16. Kocaeli Üniversitesi
 17. Giresun Üniversitesi
 18. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 19. Anadolu Üniversitesi
 20. Dicle Üniversitesi
 21. Afyon Kocatepe Üniversitesi
 22. Atatürk Üniversitesi
 23. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 24. Sakarya Üniversitesi
 25. Balıkesir Üniversitesi
 26. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 27. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
 28. Kırıkkale Üniversitesi
 29. Bursa Uludağ Üniversitesi
 30. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 31. Ege Üniversitesi
 32. Uşak Üniversitesi
 33. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
 34. Mersin Üniversitesi
 35. Boğaziçi Üniversitesi
 36. Gazi Üniversitesi
 37. Çukurova Üniversitesi
 38. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 39. Hacettepe Üniversitesi

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

ANAOKULU ÖĞRETMENİ MAAŞI NE KADAR?

Anaokulu öğretmeni maaşları özel sektör ve devlete göre farklılık gösterir. Anaokulu öğretmeni maaşları 2800 TL ile 6000 TL arasında değişmektedir. MEB bünyesinde çalışan anaokulu öğretmenleri, özel sektördekilere nazara daha fazla kazanır.

Anaokulu Öğretmeni Devlette Maaşı Ne Kadar?

MEB bünyesinde çalışan anaokulu öğretmenlerinin maaşı 4600 TL’den başlar. Ek ders ücretleriyle birlikte aylık gelir 6000 TL dolayındadır. Kademe ve dereceye göre gelirde artışlar olabilir.

Anaokulu Öğretmeni Özel Sektörde Maaşı Ne Kadar?

Özel sektörde anaokulu öğretmenleri 2800 TL ile 4000 TL arasında maaş alır. Mesleki tecrübe, çalışılan ildeki ücret standartları maaşın belirlenmesinde en etkili iki faktördür.

ANAOKULU ÖĞRETMENİ ARAYAN KURUMLAR HANGİLERİ?

MEB her yıl yapılan KPSS ile anaokulu öğretmeni alımı yapar. Anaokulu öğretmenliğine ayrılan kontenjan yıllara göre farklılık gösterir. Özel sektörde ise sürekli olarak ihtiyaç bulunur. Kadınların da iş hayatına dahil olması, çocukları için ailelerin kreş ve anaokulu taleplerini artırmıştır. Günümüzde birçok il merkezinin yanında ilçelerde de özel anaokulları mevcuttur. TED, Bahçeşehir, Doğa gibi büyük kurumsal eğitim kurumları da şubeleri için anaokulu öğretmenlerine ihtiyaç duymaktadır. Anaokulu öğretmenliği, özel sektörde her zaman aranan meslek gruplarından birisidir.

Anaokulu Kreş Öğretmeninin Görevleri Nelerdir?    

Anasınıfı öğretmeninin sorumlulukları MEB tarafından belirlenir. MEB müfredatta, öğretmenlerin, öğrencilere hangi yetenekleri ve bilgileri kazandırması gerektiğini detaylı bir şekilde açıklar.

Bu bağlamda, bir anaokulu öğretmeninin görevleri aşağıda sıralanmıştır;

 • Öğrencilerin, zihnini geliştirmeye yönelik ders vermelidir. Bunu da bir anısı gibi anlatarak yapmalıdır. Aksi halde, çocukların yaşı da küçük olduğu için o dersleri anlamayacaktırlar. Örnek vermek gerekirse, bir oyun içinde çocukların zihnini geliştirebilir. Bir şarkı ile de bunu yapabilir. Çocuklar arasında rekabet yaratarak da bunu yapabilir.
 • Çocuklara, elinin kaleme alışmasını sağlamalı, el becerilerini geliştirmelidir. Bunu da bir origami ile yapabilir.
 • En önemli konulardan biri de, anaokulu kreş öğretmeni çocukları dinlemelidir. Onların güvenini kazanmalıdır. Aynı zamanda çocukların da özgüvenini geliştirmiş olur.
 • Öğretmen, çocukların zihnini geliştirmeli ve aynı zamanda da bedensel gelişimi için birtakım dersler vermelidir. Yine bunu bir oyun vasıtası ile yapabilir.
 • Öğrencilerin, günlük hayatta ihtiyaç duyduğu tuvalet, yemek yeme, giyinme gibi yetenekleri de kazanması gerekir.
 • Çocukların, sözel zekasının gelişimine katkı sağlamalıdır. Bunu da kitaplar, masallar, gezi yazıları, anılar gibi yollarla yapabilir.
 • Öğrenciler için bir rapor tutmalıdır. Öğretmen, belirli sürelerde bu raporu velilere göstermeli, onları çocuklarının durumlarından haberdar etmelidir.
 • Çocuklara nasıl temizleneceğini öğretmesi gerekir. Basit temizlik işlemleri olan, el yüz yıkama, dişleri fırçalama gibi olayları öğretmelidir. Öğrenciler bunları düzgün bir şekilde yapmalıdır.
 • Çocukların yararlı yiyecekler yemesini sağlamalıdır. Onlara nasıl beslenileceğini öğretmelidir. Abur cubur dediğimiz hazır yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini anlatmalıdır.
 • Sınıfta okuma ve yazma öğrenecek olan anaokulu öğrencileri, anaokulundayken de biraz da olsa okuma ve yazma öğrenmelidir. Bu onları 1.sınıfa hazırlar.
 • Anaokulu öğretmeni, gün içinde tüm öğrencileri izlemeli, onların hal ve hareketlerini not etmeli, yanlış bir durum varsa uyarmalı ve doğrusunu göstermelidir.
 • Anaokulu kreş öğretmeni aynı zamanda, varsa çocuk bakıcılarını da kontrol edebilir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Anasınıfı Öğretmenliği Dersleri Nelerdir?

Anasınıfı öğretmenliğinde verilen dersler aşağıda sıralanmıştır;

 • Öğretim metotları
 • İletişim teknikleri ve insan psikolojisi
 • Planlı bir şekilde çalışma
 • Çocuk gelişimi, çocuğun psikolojisi hakkında geniş çaplı bilgi
 • Çocuk oyunları
 • Engelli çocuklar hakkında bilgi, onlara nasıl bakılacağı, nasıl yaklaşılması gerektiği
 • Çocuğun sağlığı hakkında bilgiler, acil yardım teknikleri anasınıfı öğretmenliği bölümünde öğrencilere verilen derslerin genel içerikleri arasındadır.

Anaokulu Öğretmeni Olmak İçin Lisede Hangi Bölüm Okunmalı?

Anaokulu öğretmeni için okunacak lise bir önem teşkil etmiyor. Herhangi bir liseden mezun olduktan sonra, Çocuk Gelişimi, Ev Ekonomisi, Anaokulu Öğretmenliği ya da Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinden birini okuyup, KPSS’yi kazanarak anaokulu öğretmeni olunabilir. Esas itibari ile en önemli hususlar liseden mezun olduktan sonra başlıyor. Lakin, anaokulu öğretmenliği lisans bölümleri SÖZ bölümleri olduğu için, lisede sözel bölüm okumanız sizin yararınıza olabilir.

Lise Mezunu Anaokulu Öğretmeni Olabilir mi?

Lise mezunu birisi anaokulu öğretmeni olamaz. Tabii ki, eğer lise mezunu olarak kalmışsa olamaz. Lise mezunu olduktan sonra eğitimi devam etmeli, anaokulu öğretmeni olunabilecek lisans bölümlerinin birinden mezun olmalı ardından da KPSS’den de yeterli puanı almalıdır. Bunları yerine getirmeyen birisi, anaokulu öğretmeni olamaz.

Yorumlar

 1. Bahar dedi ki:

  Merhaba ben lisans tarih lisans okudum şimdi 2 yıllık okul öncesi veya çocuk gelişimi okuyarak anaokulu öğretmeni olmak istiyorum. Kpss lisans veya önlisans sınavına girebilir miyim?

 2. Ayfer dedi ki:

  merhaba 4 yıllık çocuk gelişimi okuyarak anasınıf öğretmeni olabilir miyim?

  1. Feyza dedi ki:

   Evet

 3. Handan dedi ki:

  Merhaba ben lise mezunuyum ama anasınıf öğretmeni olmak istiyorum bunun icin ne yapmam gerek ve yaş onemli mi ve nereye başvurulur. Teşekkürler

 4. FATMA GÜL dedi ki:

  Lise bitti ünüversite sınavına girdim istanbul ünüversitesi çocuk gelisimi bolumunu kazandim aciktan okuyorum iki cocugum var ama calismam gerekiyor peki bu sartlarda kreste veya anaokulunda calisabilir miyim

  1. Kübra dedi ki:

   Yardımcı öğretmen olarak özel anaokul da çalışa bilirsiniz

 5. meltem dedi ki:

  merhabalar… ben bu yıl istanbul üniversitesi 4 yıllık çocuk gelişimi yazdım açık öğretim .şu an 37 yaşındayım bittiğinde 41 yaşında olacağım… anaokulu öğretmenliğinde yaş sınırlaması var mı?

 6. Hülya Kangal dedi ki:

  Merhaba ben aof işletme Fakültesi mezunuyum muhasebe üzerine 5 yıllık calismisligim var ancak kres yada anaokulu öğretmenliği istiyorum olma şansım var mı aof de ilgili bölüm okumak gerekli mj yoksa halk eğitim merkezlerinde çocuk gelişimi gibi bölümlerden sertifika almak yeterli olurmu?tsk ederim.

 7. Yasemin dedi ki:

  Yaş önemlimi

 8. Ayça dedi ki:

  Merhabalar üniversite mezunu değilim imam hatip lise mezunuyum 4-6 yaş çocuk gelişimi ve eğitimi kursuna gidip sertifika sahibi oldum çocuk gelişimci olabilir miyim ?

 9. Melike dedi ki:

  Merhaba ben lise den ATT bölümü mezunuyum. Üniversitede 2 yıllık anaokulu öğretmenliği okumayı istiyorum . Ancak 2 yıllık okuduğumda da calisabiliyorum özel kurumlar da değil mi? Formasyon v.b ek şeyler gerektiriyor mu ?

 10. eda dedi ki:

  merhaba ben önlisans muhasebe mezunuyum ama asıl hayalim çocuk gelişimci olmaktı hala olma şansım var mı? bilgi verirseniz sevinirim…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Okul Öncesi Öğretmenliği
   Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
   Anaokulu öğretmenliği
   Ev Ekonomisi Yüksek Okulu
   Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü

   mezunu olarak hala olma hakkınız var.

  2. Ebru dedi ki:

   Merhabalar bende 2 yıllık üniversite mezunuyum.MEB onaylı çocuk gelişimi sertifikası aldım ,yaratıcı drama eğitmenliğine ise devam ediyorum. Özel bir kreşte öğretici olarak çalışma olanağım var mıdır sizce?