Genel

2024 Okul Öncesi Öğretmen Maaşı ve Nasıl Olunur?

2024 Yılı ocak ayında okul öncesi öğretmenlik yapan öğretmenlerimizin maaşları zamlanmıştır. Son zamlarla birlikte ortalama öğretmen maaşı 17.500 TL – 34.431 TL arasında değişmektedir.

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur?

Anaokulu öğretmeni olmak için 4 yıllık lisans bölümünü bitirmek gereklidir. Ev Ekonomisi, Çocuk Gelişimi, Okulöncesi Öğretmenliği ve Anaokulu Öğretmenliği bölümlerinden birini bitiren herkes anaokulu öğretmeni olmaya hak kazanır.

Eğitim fakültelerindeki Okulöncesi Öğretmenliği ve Anaokulu Öğretmenliği bölümlerinden mezun olanlar doğrudan KPSS’ye girerek MEB bünyesinde görevlerini icra edebilir. Ev Ekonomisi ve Çocuk Gelişimi bölümü mezunlarının MEB’de kadrolu olarak görev yapabilmesi için Formasyon Eğitimi almaları gereklidir.

Ev Ekonomisi ve Çocuk Gelişimi bölümü mezunları formasyon almadan anaokulu öğretmenliği yapmak istiyorlarsa özel sektörde iş imkanlarına sahiptirler. Özel sektörde hizmet sunan kreş ve anaokullarında 1 yıl süreyle staj yaparak görevlerine başlayabilirler.

Anaokulu Öğretmeni Yardımcısı Nasıl Olunur?

Anaokulu öğretmeni yardımcısı olmak için 2 yıllık (önlisans) bölümlerinden Çocuk Gelişimi bölümünü bitirmek gereklidir. Anaokulu öğretmeni yardımcılığı için ilgili bölümü tamamlayanlar MEB bünyesindeki anaokulu ve kreşlerde ya da özel sektördeki okullarda görev yapabilirler.

Anaokulu Öğretmeni Olma Şartları

Anaokulu öğretmeni olma şartları şöyledir:

 1. 4 yıllık Ev Ekonomisi, Çocuk Gelişimi, Okulöncesi Öğretmenliği ve Anaokulu Öğretmenliği bölümlerinden birini bitirmek.
 2. Eğitim Fakültesi dışında bitirilen ilgili bölümlerde formasyon eğitimi almak. (MEB için.)
 3. Özel sektörde hizmet veren kreş ve anaokullarında formasyon eğitimi zorunluluğu yoktur.
 4. KPSS’de başarılı olmak. (MEB için.)

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olmalıdır?

Anaokulu öğretmeninde bulunması gereken özellikler şöyledir:

 1. Çocuklarla yüksek iletişim becerisine sahip olmak.
 2. Çocuk psikolojisinden anlamak.
 3. Çocukların gelişim özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak.
 4. Acil yardım tekniklerini bilmek.
 5. Yaş özelliklerine göre çocuk oyunlarını bilmek.
 6. Organizasyon yeteneğine sahip olmak.

Anaokulu Öğretmeni Ne Yapar?

Anaokulu öğretmenleri, 3-6 yaş arasındaki çocukların psikolojik, fizyolojik ve psikomotor gelişimlerinin sağlıklı tamamlanmasına yardımcı olur. Okul hayatı içerisinde çocukların iletişim becerilerini, zihin yapılarını ve hayal dünyalarını geliştirmek için faaliyetler yürütür.

Anaokulu Öğretmenliği Bölümü Hangi Üniersitelerde Var?

Türkiye ve Kıbrıs’taki üniversitelerin neredeyse tamamında Anaokulu ve Okulöncesi öğretmenliği bölümleri bulunmaktadır.

Bu bölümün bulunduğu köklü üniversiteler şunlardır:

 1. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 2. Yıldız Teknik Üniversitesi
 3. Başkent Üniversitesi
 4. Trakya Üniversitesi
 5. Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 6. Akdeniz Üniversitesi
 7. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 8. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 9. Ankara Üniversitesi
 10. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 11. İnönü Üniversitesi
 12. Kastamonu Üniversitesi
 13. Fırat Üniversitesi
 14. İstanbul Aydın Üniversitesi
 15. Pamukkale Üniversitesi
 16. Kocaeli Üniversitesi
 17. Giresun Üniversitesi
 18. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 19. Anadolu Üniversitesi
 20. Dicle Üniversitesi
 21. Afyon Kocatepe Üniversitesi
 22. Atatürk Üniversitesi
 23. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 24. Sakarya Üniversitesi
 25. Balıkesir Üniversitesi
 26. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 27. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
 28. Kırıkkale Üniversitesi
 29. Bursa Uludağ Üniversitesi
 30. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 31. Ege Üniversitesi
 32. Uşak Üniversitesi
 33. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
 34. Mersin Üniversitesi
 35. Boğaziçi Üniversitesi
 36. Gazi Üniversitesi
 37. Çukurova Üniversitesi
 38. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 39. Hacettepe Üniversitesi

2024 Okul Öncesi Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

2024 Yılı Ocak ayı zamları ile birlikte okul öncesi öğretmeni maaşları belli oldu. Özel sektör ve devlete göre farklılık gösterir. Okul öncesi öğretmeni maaşları 17.500 TL ile 34,431 TL arasında değişmektedir. MEB bünyesinde çalışan anaokulu öğretmenleri, özel sektördekilere nazara daha fazla kazanır.

Devlette anaokulu öğretmeni maaşı₺34.431,00
Özelde okul öncesi öğretmeni maaşı17.500-18.000 TL arası
Okul öncesi ücretli öğretmenlik maaşı10.000-12.000 TL arası

Okul Öncesi Öğretmeni Devlette Maaşı Ne Kadar?

MEB bünyesinde çalışan okul öncesi öğretmenlerinin maaşı 34,431 TL’den başlar. Ek ders ücretleriyle birlikte aylık gelir 36.000 TL – 42.000 TL dolayındadır. Kademe ve dereceye göre gelirde artışlar olabilir.

Kardrolu Okul Öncesi Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Kadrolu olarak Devlette okul öncesi öğretmenliği yapacak kişinin maaşı sözleşmeli çalışan öğretmene göre çok az bir oranda farklılık gösterir. Kadrolu olarak çalışan okul öncesi öğretmeninin maaşı 34.431 TL olarak belirlenmiştir. Ödenen bu ücret ek dersler, aile yardımı ve diğer destekler ile birlikte 42.000 TL ‘e kadar çıkabilmektedir.

Okul Öncesi Öğretmeni Özel Sektörde Maaşı Ne Kadar?

Özel sektörde okul öncesi öğretmenleri en düşük 17.500 TL ile 19.000 TL arasında maaş alır. En yüksek özel sektör anaokulu maaşları ise 22.000 TL – 28.000 TL arasında değişmektedir. Mesleki tecrübe, çalışılan ildeki ücret standartları maaşın belirlenmesinde en etkili iki faktördür.

Anaokulu Öğretmeni Arayan Kurumlar Hangileri?

MEB her yıl yapılan KPSS ile anaokulu öğretmeni alımı yapar. Anaokulu öğretmenliğine ayrılan kontenjan yıllara göre farklılık gösterir. Özel sektörde ise sürekli olarak ihtiyaç bulunur. Kadınların da iş hayatına dahil olması, çocukları için ailelerin kreş ve anaokulu taleplerini artırmıştır.

Günümüzde birçok il merkezinin yanında ilçelerde de özel anaokulları mevcuttur. TED, Bahçeşehir, Doğa gibi büyük kurumsal eğitim kurumları da şubeleri için anaokulu öğretmenlerine ihtiyaç duymaktadır. Anaokulu öğretmenliği, özel sektörde her zaman aranan meslek gruplarından birisidir.

Anaokulu Kreş Öğretmeninin Görevleri Nelerdir?    

Anasınıfı öğretmeninin sorumlulukları MEB tarafından belirlenir. MEB müfredatta, öğretmenlerin, öğrencilere hangi yetenekleri ve bilgileri kazandırması gerektiğini detaylı bir şekilde açıklar.

Bu bağlamda, bir anaokulu öğretmeninin görevleri aşağıda sıralanmıştır;

 • Öğrencilerin, zihnini geliştirmeye yönelik ders vermelidir. Bunu da bir anısı gibi anlatarak yapmalıdır. Aksi halde, çocukların yaşı da küçük olduğu için o dersleri anlamayacaktırlar. Örnek vermek gerekirse, bir oyun içinde çocukların zihnini geliştirebilir. Bir şarkı ile de bunu yapabilir. Çocuklar arasında rekabet yaratarak da bunu yapabilir.
 • Çocuklara, elinin kaleme alışmasını sağlamalı, el becerilerini geliştirmelidir. Bunu da bir origami ile yapabilir.
 • En önemli konulardan biri de, anaokulu kreş öğretmeni çocukları dinlemelidir. Onların güvenini kazanmalıdır. Aynı zamanda çocukların da özgüvenini geliştirmiş olur.
 • Öğretmen, çocukların zihnini geliştirmeli ve aynı zamanda da bedensel gelişimi için birtakım dersler vermelidir. Yine bunu bir oyun vasıtası ile yapabilir.
 • Öğrencilerin, günlük hayatta ihtiyaç duyduğu tuvalet, yemek yeme, giyinme gibi yetenekleri de kazanması gerekir.
 • Çocukların, sözel zekasının gelişimine katkı sağlamalıdır. Bunu da kitaplar, masallar, gezi yazıları, anılar gibi yollarla yapabilir.
 • Öğrenciler için bir rapor tutmalıdır. Öğretmen, belirli sürelerde bu raporu velilere göstermeli, onları çocuklarının durumlarından haberdar etmelidir.
 • Çocuklara nasıl temizleneceğini öğretmesi gerekir. Basit temizlik işlemleri olan, el yüz yıkama, dişleri fırçalama gibi olayları öğretmelidir. Öğrenciler bunları düzgün bir şekilde yapmalıdır.
 • Çocukların yararlı yiyecekler yemesini sağlamalıdır. Onlara nasıl beslenileceğini öğretmelidir. Abur cubur dediğimiz hazır yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini anlatmalıdır.
 • Sınıfta okuma ve yazma öğrenecek olan anaokulu öğrencileri, anaokulundayken de biraz da olsa okuma ve yazma öğrenmelidir. Bu onları 1.sınıfa hazırlar.
 • Anaokulu öğretmeni, gün içinde tüm öğrencileri izlemeli, onların hal ve hareketlerini not etmeli, yanlış bir durum varsa uyarmalı ve doğrusunu göstermelidir.
 • Anaokulu kreş öğretmeni aynı zamanda, varsa çocuk bakıcılarını da kontrol edebilir.

Anasınıfı Öğretmenliği Dersleri Nelerdir?

Anasınıfı öğretmenliğinde verilen dersler aşağıda sıralanmıştır;

 • Öğretim metotları
 • İletişim teknikleri ve insan psikolojisi
 • Planlı bir şekilde çalışma
 • Çocuk gelişimi, çocuğun psikolojisi hakkında geniş çaplı bilgi
 • Çocuk oyunları
 • Engelli çocuklar hakkında bilgi, onlara nasıl bakılacağı, nasıl yaklaşılması gerektiği
 • Çocuğun sağlığı hakkında bilgiler, acil yardım teknikleri anasınıfı öğretmenliği bölümünde öğrencilere verilen derslerin genel içerikleri arasındadır.

Anaokulu Öğretmeni Olmak İçin Lisede Hangi Bölüm Okunmalı?

Anaokulu öğretmeni için okunacak lise bir önem teşkil etmiyor. Herhangi bir liseden mezun olduktan sonra, Çocuk Gelişimi, Ev Ekonomisi, Anaokulu Öğretmenliği ya da Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinden birini okuyup, KPSS’yi kazanarak anaokulu öğretmeni olunabilir. Esas itibari ile en önemli hususlar liseden mezun olduktan sonra başlıyor. Lakin, anaokulu öğretmenliği lisans bölümleri SÖZ bölümleri olduğu için, lisede sözel bölüm okumanız sizin yararınıza olabilir.

Lise Mezunu Anaokulu Öğretmeni Olabilir mi?

Lise mezunu birisi anaokulu öğretmeni olamaz. Tabii ki, eğer lise mezunu olarak kalmışsa olamaz. Lise mezunu olduktan sonra eğitimi devam etmeli, anaokulu öğretmeni olunabilecek lisans bölümlerinin birinden mezun olmalı ardından da KPSS’den de yeterli puanı almalıdır. Bunları yerine getirmeyen birisi, anaokulu öğretmeni olamaz.

Sözleşmeli Öğretmen Maaşları ve Hakları

Öğretmen Ek Ders Ücreti Ne Kadar? Hesaplama

Shares:

26 Yorumlar

 • Maryam
  31.01.2024

  Merhaba
  Ben iranda Anaokulu öğretmeninin teori dersini tamamladım.
  Şimdi Türkiye’deyim ve 30 saat stajımı tamamlamam gerekiyor.

  Staj için nereye gideceğimi bana yönlendirebilir misiniz?
  Teşekkürler🙏

  Cevapla
 • Hatice
  19.10.2022

  Ben acil tıp teknisyeniyim ama anasinifi öğretmeni olmak istiyorum ne yapmam gerek hangi sınava girmem gerek

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   19.10.2022

   Merhaba,

   Ev Ekonomisi, Çocuk Gelişimi, Okulöncesi Öğretmenliği ve Anaokulu Öğretmenliği bölümlerinden birini bitirmeniz gerekmektedir. Açık Ögretim Fakültesini bitirmeniz de yeterli

 • Serap
  23.05.2022

  Merhaba ben 2 yıllık işletme yönetimi bitirdim şuan açık öğretimi dondurdum ve bölüm değiştirmek istiyorum çocuk gelişimine devam etmek istiyorum mümkün müdür acaba

  Cevapla
 • Nurcan
  22.05.2022

  Meslek lisesi Anaokulu öğretmenliğinden mezun olan birisi nerelerde yazın nerelerde çalışabilir ve çalışırsa stajyer olarak mı çalışıyor

  Cevapla
 • Asya
  25.04.2022

  Yaş sınırı varmı? Yaş önemlimi?

  Cevapla
 • Songul
  07.12.2021

  Açıktan ana sınıf öğretmeni nasıl olunur liseyi yeni bitirdim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   07.12.2021

   Merhaba,

   Üniversite sınavına girerek en azında açık öğretim 4 yıllık proğramı okuyabilirsiniz. https://abp.anadolu.edu.tr/tr/program/programProfili/1670/8 adresinden de bilgi alabilirsiniz.

  • Umut
   24.01.2022

   Merhabalar , kız arkadaşım Azerbeycan vatandaşı ve azerbeycanda 4 senelik Rusça öğretmenliği okudu bitirdi diploma aldı , ve 2 senelik yüksek lisans okuyup bitirdikten sonra Türkiye’de anaokulu öğretmeni olmak istiyor mümkün mü acaba ?

  • Danışma Birimi
   25.01.2022

   Merhaba,

   Açık öğretimde de mevcut olan okul öncesi öğretmenliği okuması gerekir. ya da Ev Ekonomisi, Çocuk Gelişimi, Okulöncesi Öğretmenliği ve Anaokulu Öğretmenliği bölümlerinden birini

 • Bahar
  30.10.2020

  Merhaba ben lisans tarih lisans okudum şimdi 2 yıllık okul öncesi veya çocuk gelişimi okuyarak anaokulu öğretmeni olmak istiyorum. Kpss lisans veya önlisans sınavına girebilir miyim?

  Cevapla
 • Ayfer
  01.09.2020

  merhaba 4 yıllık çocuk gelişimi okuyarak anasınıf öğretmeni olabilir miyim?

  Cevapla
  • Feyza
   07.09.2021

   Evet

 • Handan
  15.09.2019

  Merhaba ben lise mezunuyum ama anasınıf öğretmeni olmak istiyorum bunun icin ne yapmam gerek ve yaş onemli mi ve nereye başvurulur. Teşekkürler

  Cevapla
 • FATMA GÜL
  07.09.2019

  Lise bitti ünüversite sınavına girdim istanbul ünüversitesi çocuk gelisimi bolumunu kazandim aciktan okuyorum iki cocugum var ama calismam gerekiyor peki bu sartlarda kreste veya anaokulunda calisabilir miyim

  Cevapla
  • Kübra
   05.08.2021

   Yardımcı öğretmen olarak özel anaokul da çalışa bilirsiniz

  • Özlem
   10.08.2022

   Merhabalar bende sizinle aynı durumdayım merak ettim mezun olup öğretmen oldunuzmu. Bende iki çocuklu ve açıktan İst universitesi çocuk gelişimi okuyorum

  • Zeynep Sude mumcu
   07.06.2023

   Zeynep Sude Mumcu
   Çocuk gelişimi okumaka istiyorumu uzakatan Trabzon dayım çocukuları çok seviyorumu

 • meltem
  27.07.2019

  merhabalar… ben bu yıl istanbul üniversitesi 4 yıllık çocuk gelişimi yazdım açık öğretim .şu an 37 yaşındayım bittiğinde 41 yaşında olacağım… anaokulu öğretmenliğinde yaş sınırlaması var mı?

  Cevapla
 • Hülya Kangal
  03.12.2018

  Merhaba ben aof işletme Fakültesi mezunuyum muhasebe üzerine 5 yıllık calismisligim var ancak kres yada anaokulu öğretmenliği istiyorum olma şansım var mı aof de ilgili bölüm okumak gerekli mj yoksa halk eğitim merkezlerinde çocuk gelişimi gibi bölümlerden sertifika almak yeterli olurmu?tsk ederim.

  Cevapla
 • Yasemin
  25.11.2018

  Yaş önemlimi

  Cevapla
 • Ayça
  13.03.2018

  Merhabalar üniversite mezunu değilim imam hatip lise mezunuyum 4-6 yaş çocuk gelişimi ve eğitimi kursuna gidip sertifika sahibi oldum çocuk gelişimci olabilir miyim ?

  Cevapla
 • Melike
  06.01.2018

  Merhaba ben lise den ATT bölümü mezunuyum. Üniversitede 2 yıllık anaokulu öğretmenliği okumayı istiyorum . Ancak 2 yıllık okuduğumda da calisabiliyorum özel kurumlar da değil mi? Formasyon v.b ek şeyler gerektiriyor mu ?

  Cevapla
 • eda
  07.12.2017

  merhaba ben önlisans muhasebe mezunuyum ama asıl hayalim çocuk gelişimci olmaktı hala olma şansım var mı? bilgi verirseniz sevinirim…

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   07.12.2017

   Merhaba,

   Okul Öncesi Öğretmenliği
   Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
   Anaokulu öğretmenliği
   Ev Ekonomisi Yüksek Okulu
   Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü

   mezunu olarak hala olma hakkınız var.

  • Ebru
   27.04.2019

   Merhabalar bende 2 yıllık üniversite mezunuyum.MEB onaylı çocuk gelişimi sertifikası aldım ,yaratıcı drama eğitmenliğine ise devam ediyorum. Özel bir kreşte öğretici olarak çalışma olanağım var mıdır sizce?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir