Genel

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Anasınıfı kreş öğretmeni olmak için üniversitedeki ilgili bölümlerden birinden mezun olmalısınız. Aksi takdirde, anaokulunda kreş öğretmeni olmanız imkansızdır. Aşağıda ismi yazılan bölümlerden birini okumalısınız.


 • Çocuk Gelişimi
 • Ev Ekonomisi
 • Anaokulu Öğretmenliği
 • Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinden birinden mezun olmanız halinde, anaokulu kreş öğretmeni olabilirsiniz.

Bu bölümlerden birinden mezun olduktan sonra ise, anasınıfı öğretmeni olmanız için Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan yeterli başarıyı göstermeniz gerekmektedir. KPSS’den başarılı olduysanız, sınavdan sonra bir anaokuluna öğretmen olarak atanırsınız. Sınavdan yeterli puanı aldıysanız, atanma beklemenize gerek yok. Maddi durumunuz da elveriyorsa bir kreş ya da anaokulu açabilirsiniz. Çünkü iş yeri açma belgeniz de olacaktır.

Anaokulu Öğretmeni Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Anaokulu öğretmeni olunması için yerine getirilmesi gereken şartlar aşağıda sıralanmıştır;

 • Çocuk Gelişimi, Ev ekonomisi, Anaokulu Öğretmenliği ya da Okul Öncesi Öğretmenliği lisans bölümlerinden birinden mezun olunması,
 • Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan başarılı olunması anaokulu kreş öğretmeni olmak için gereken koşullar arasındadır.

Anasınıfı Öğretmenliği Kaç Yıllıktır?

Anaokulu kreş öğretmeni olmak için, öğretmen adaylarının okuduğu bölüm genellikle Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüdür. Fakat, başka bölümler okunarak da anasınıfı öğretmeni olunabilir. Anaokulu kreş öğretmeni olmak için okunacak bölümde değişiklikler olsa da, anaokulu öğretmeni olmak için okunması gereken bölümlerin tümü 4 yıllık lisans bölümüdür. 2 Yıllık anaokulu öğretmenliği bölümü bulunmamaktadır.

Anaokulu Kreş Öğretmeninin Görevleri Nelerdir?    

Anasınıfı öğretmeninin sorumlulukları MEB tarafından belirlenir. MEB müfredatta, öğretmenlerin, öğrencilere hangi yetenekleri ve bilgileri kazandırması gerektiğini detaylı bir şekilde açıklar. Bu bağlamda, bir anaokulu öğretmeninin görevleri aşağıda sıralanmıştır;

 • Öğrencilerin, zihnini geliştirmeye yönelik ders vermelidir. Bunu da bir anısı gibi anlatarak yapmalıdır. Aksi halde, çocukların yaşı da küçük olduğu için o dersleri anlamayacaktırlar. Örnek vermek gerekirse, bir oyun içinde çocukların zihnini geliştirebilir. Bir şarkı ile de bunu yapabilir. Çocuklar arasında rekabet yaratarak da bunu yapabilir.
 • Çocuklara, elinin kaleme alışmasını sağlamalı, el becerilerini geliştirmelidir. Bunu da bir origami ile yapabilir.
 • En önemli konulardan biri de, anaokulu kreş öğretmeni çocukları dinlemelidir. Onların güvenini kazanmalıdır. Aynı zamanda çocukların da özgüvenini geliştirmiş olur.
 • Öğretmen, çocukların zihnini geliştirmeli ve aynı zamanda da bedensel gelişimi için birtakım dersler vermelidir. Yine bunu bir oyun vasıtası ile yapabilir.
 • Öğrencilerin, günlük hayatta ihtiyaç duyduğu tuvalet, yemek yeme, giyinme gibi yetenekleri de kazanması gerekir.
 • Çocukların, sözel zekasının gelişimine katkı sağlamalıdır. Bunu da kitaplar, masallar, gezi yazıları, anılar gibi yollarla yapabilir.
 • Öğrenciler için bir rapor tutmalıdır. Öğretmen, belirli sürelerde bu raporu velilere göstermeli, onları çocuklarının durumlarından haberdar etmelidir.
 • Çocuklara nasıl temizleneceğini öğretmesi gerekir. Basit temizlik işlemleri olan, el yüz yıkama, dişleri fırçalama gibi olayları öğretmelidir. Öğrenciler bunları düzgün bir şekilde yapmalıdır.
 • Çocukların yararlı yiyecekler yemesini sağlamalıdır. Onlara nasıl beslenileceğini öğretmelidir. Abur cubur dediğimiz hazır yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini anlatmalıdır.
 • Sınıfta okuma ve yazma öğrenecek olan anaokulu öğrencileri, anaokulundayken de biraz da olsa okuma ve yazma öğrenmelidir. Bu onları 1.sınıfa hazırlar.
 • Anaokulu öğretmeni, gün içinde tüm öğrencileri izlemeli, onların hal ve hareketlerini not etmeli, yanlış bir durum varsa uyarmalı ve doğrusunu göstermelidir.
 • Anaokulu kreş öğretmeni aynı zamanda, varsa çocuk bakıcılarını da kontrol edebilir.

Anasınıfı Öğretmeninde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Anasınıfı öğretmeni olacak kişinin nitelikleri aşağıda sıralanmıştır;

 • Yenicilik
 • Sempatik
 • Sabırlı
 • Otoriter
 • Kendini iyi ifade edebilen
 • Çocuklarla arası iyi olmalı ve bir anaokulu öğretmeni çocukları anlamalıdır.

Anasınıfı Öğretmenliği Dersleri Nelerdir?

Anasınıfı öğretmenliğinde verilen dersler aşağıda sıralanmıştır;

 • Öğretim metotları
 • İletişim teknikleri ve insan psikolojisi
 • Planlı bir şekilde çalışma
 • Çocuk gelişimi, çocuğun psikolojisi hakkında geniş çaplı bilgi
 • Çocuk oyunları
 • Engelli çocuklar hakkında bilgi, onlara nasıl bakılacağı, nasıl yaklaşılması gerektiği
 • Çocuğun sağlığı hakkında bilgiler, acil yardım teknikleri anasınıfı öğretmenliği bölümünde öğrencilere verilen derslerin genel içerikleri arasındadır.

Anaokulu Öğretmenliği Açık Öğretim

Açık öğretim fakültesi anaokulu öğretmenliği lisans programından mezun olunarak, anaokulu öğretmeni olunabilir. AÖF Okul Öncesi Öğretmenliği 25 Ocak 2000 tarihinde MEB ile AÖF arasında imzalanan bir protokolle faaliyete geçmiştir. Örgün eğitim yani normal eğitimde mezun olunan Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programı ile açık öğretimden mezun olunan Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programı arasında bir fark yoktur. İkisinden de mezun olunup, ardından KPSS’den yeterli puan alınarak anaokulu kreş öğretmeni olunabilir. AÖF Okul Öncesi Öğretmenliği programında, öğrencinin isteği üzerine 2.yıl bittikten sonra ön lisans diploması alınarak okul bitirilebilir. Bu bağlamda, AÖF Okul Öncesi Öğretmenliği 2 yıllık mezunu olunur.

Anaokulu Öğretmeni Olmak İçin Lisede Hangi Bölüm Okunmalı?

Anaokulu öğretmeni için okunacak lise bir önem teşkil etmiyor. Herhangi bir liseden mezun olduktan sonra, Çocuk Gelişimi, Ev Ekonomisi, Anaokulu Öğretmenliği ya da Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinden birini okuyup, KPSS’yi kazanarak anaokulu öğretmeni olunabilir. Esas itibari ile en önemli hususlar liseden mezun olduktan sonra başlıyor. Lakin, anaokulu öğretmenliği lisans bölümleri SÖZ bölümleri olduğu için, lisede sözel bölüm okumanız sizin yararınıza olabilir.

Lise Mezunu Anaokulu Öğretmeni Olabilir mi?

Lise mezunu birisi anaokulu öğretmeni olamaz. Tabii ki, eğer lise mezunu olarak kalmışsa olamaz. Lise mezunu olduktan sonra eğitimi devam etmeli, anaokulu öğretmeni olunabilecek lisans bölümlerinin birinden mezun olmalı ardından da KPSS’den de yeterli puanı almalıdır. Bunları yerine getirmeyen birisi, anaokulu öğretmeni olamaz.

Anasınıfı Öğretmeni Maaşı

2019 Yılı anaokulu öğretmeni maaşı 3700 TL’dir. Buna ek dersler dahil değildir. Anasınıfı öğretmeni maaşı ek derslerle birlikte artış gösterebilir. Anaokulu öğretmeni 1 ayda 48 saat ek derse girerse, ek ders ücretleri ile birlikte anaokulu öğretmeni maaşı 4500 TL’ye kadar artış gösterebilir. Yazımızda bahsettiğimiz, atanmış kadrolu öğretmenler için geçerlidir. Sözleşmeli öğretmenler için bu tutarların bir geçerliliği yoktur.

Özel Sektör Anaokulu Öğretmeni Maaşı

Özel sektör okul öncesi öğretmeni maaşları hakkında net bir tutar söyleyemeyiz. Özel sektör olduğu için firmadan firmaya, firmanın kalitesine göre değişiklik gösterir. Fakat bir yorum getirecek olursak özel sektör anasınıfı öğretmeni maaşları düşüktür. Burada kıstasımız devlettir. Devlete göre düşüktür. Bir genelleme yapacak olursak özel sektör maaşları 1500-2800 TL arasıdır. Fakat, kaliteli bir firmada bu tutar 4500-5000 TL’ye kadar yükselebilir.

Anaokulu Öğretmenliği KPSS Puanları

Anasınıfı öğretmenliği Kamu Personeli Seçme Sınavı atama puanları 77 puan ile 90 puan arasındadır.

Anaokulu Öğretmeni Çalışma Saatleri

Anasınıfı öğretmeni iş saatleri 08.00 ile 13.00 arası ya da 12.00 ile 17.00 arasıdır. 2 Farklı grup vardır. Anaokulunda bir ders süresi 50 dakikadır. Bazı anaokullarında bütün gün eğitim yapılmaktadır. Bahsi geçen anaokullarında ise 1 saat öğle arası verilir ve çocuk tüm gün okulda kalır. Tam gün eğitimde, eğitim süresi günlük 9 saat, haftalık çalışma süresi de 42 saattir. Yarım gün yapılan eğitimlerde ise günlük 6 saat, haftada ise 30 saat eğitim süresi vardır. Tam gün yapılan eğitimlerde genellikle ders 08.30’da başlar, 16.00’da biter.

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Nasıl Alınır?

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Öğrencilere Burs Desteği Nelerdir ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. merhabalar… ben bu yıl istanbul üniversitesi 4 yıllık çocuk gelişimi yazdım açık öğretim .şu an 37 yaşındayım bittiğinde 41 yaşında olacağım… anaokulu öğretmenliğinde yaş sınırlaması var mı?

 2. Merhaba ben aof işletme Fakültesi mezunuyum muhasebe üzerine 5 yıllık calismisligim var ancak kres yada anaokulu öğretmenliği istiyorum olma şansım var mı aof de ilgili bölüm okumak gerekli mj yoksa halk eğitim merkezlerinde çocuk gelişimi gibi bölümlerden sertifika almak yeterli olurmu?tsk ederim.

 3. Merhabalar üniversite mezunu değilim imam hatip lise mezunuyum 4-6 yaş çocuk gelişimi ve eğitimi kursuna gidip sertifika sahibi oldum çocuk gelişimci olabilir miyim ?

 4. Merhaba ben lise den ATT bölümü mezunuyum. Üniversitede 2 yıllık anaokulu öğretmenliği okumayı istiyorum . Ancak 2 yıllık okuduğumda da calisabiliyorum özel kurumlar da değil mi? Formasyon v.b ek şeyler gerektiriyor mu ?

 5. merhaba ben önlisans muhasebe mezunuyum ama asıl hayalim çocuk gelişimci olmaktı hala olma şansım var mı? bilgi verirseniz sevinirim…

  1. Merhaba,

   Okul Öncesi Öğretmenliği
   Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
   Anaokulu öğretmenliği
   Ev Ekonomisi Yüksek Okulu
   Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü

   mezunu olarak hala olma hakkınız var.

  2. Merhabalar bende 2 yıllık üniversite mezunuyum.MEB onaylı çocuk gelişimi sertifikası aldım ,yaratıcı drama eğitmenliğine ise devam ediyorum. Özel bir kreşte öğretici olarak çalışma olanağım var mıdır sizce?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu