ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Adres Kodu Doğrulama ve Sorgulama İşlemleri

Adres Kodu Doğrulama ve Sorgulama İşlemleri
16.10.2023

Adres kodu doğrulama ve sorgulama işlemleri, e-Devlet üzerinden yapılabilir. Aynı zamanda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünden de sorgulama işlemleri gerçekleştirilir. Adres kodu doğrulama ve sorgulama, DASK sayfasından da yapılır.

Adres kodu, 2013 yılından beri kullanılan bir sistemdir. Burada kodlar, adrese dayalı kayıt sistemine göre belirlenir. Türkiye’de bulunan tüm adreslerin adres kodu vardır. Adres kodu toplam on haneden meydana gelir.

Adres kodunun bir diğer adı da UAVT kodudur. Adres kodları, binaların bağımsız alanları için ayrı ayrı belirlenir. Adres kodları, kişiye özel değildir. Bina, daire sahibi değişse bile adres kodu aynı kalır.

UAVT’nin açılımı Ulusal Adres Veri Tabanı şeklindedir. Adres kodu; dairelerin, binaların kimlik belgesi gibidir. Adres kodu üzerinden farklı bilgilere erişilebilir. Özellikle deprem, doğal afet gibi durumlarda hane adreslerinin kolayca tespit edilmesi için adres kodu önemlidir.

Adres Kodu Ne İşe Yarar?

Adres kodunun kullanım amacı, adres tespitinde yaşanan karışıklıklardır. Özellikle her deprem sonrasında yaşanan karışıklıkların önlenmesi için adres kodu kullanılır. Zorunlu deprem sigortasının yaptırılması için ilk olarak adres kodu öğrenilmelidir. Adres kodu, online olarak öğrenilebilir.

Adres kodu sayesinde pek çok bilgiye tek seferde ulaşmak mümkün olur. Taşınmazın özelliklerini adres kodu sayesinde öğrenebilirsiniz. Konum bilgisi öğrenilebilir. Ayrıca taşınmazın sahibi hakkında bilgi edinilir.

Adres kodu ile adreslerin karışmasının önüne geçilir. Adres karışıklığı, alım-satımlarda ciddi bir sorun oluşturur. Bu nedenle adres kodunu öğrenmenizde fayda vardır.

Adres kodunu öğrenenler, DASK işlemlerini kolay bir şekilde yapar. Adres kodu, taşımacılık işlemlerinde de kolaylık sağlar. Gerçeğe aykırı adres bildirimi bulunanlar da bu kod sayesinde tespit edilir.

Adres Kodu Doğrulama Adımları

Adres kodu doğrulama adımları, şu şekilde sıralanabilir:

  • İlk olarak turkiye.gov.tr adresine girilmelidir.
  • E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapılabilir.
  • E-Devlet sistemine girdikten sonra arama alanına “Adres no öğrenme” yazılır.
  • Gelen ekranda adres numarası yer alır.

Adres kodu doğrulama ekranında il, ilçe, mahalle, cadde ve sokak bilgileri yer alır. Bina blok adı ve iç kapı numarası da belirtilir. Bu sayede adres ile ilgili diğer detaylara da ulaşılır. Adres kodu doğrulama işlemleri için e-Devlet mobil uygulaması da kullanılabilir.

E-Devlet mobil uygulaması üzerinden de adres kodu doğrulama işlemleri yapılabilir. Adres kodu, DASK poliçesinde de belirtilir. Bu nedenle DASK poliçenizi görüntüleyerek adres kodunu öğrenebilirsiniz.

Adres kodunu öğrenmek, adres ile ilgili bilgilere tek yerden erişmek açısından faydalıdır. Aynı zamanda gerçek dışı olan adres beyanlarının tespit edilmesi açısından önemlidir.

DASK Adres Kodu Sorgulama Ekranı

DASK adres kodu sorgulama ekranına ulaşmak için sigortayı yaptırdığınız firmanın sayfasına girmeniz gerekir. Adres kodu sorgulama için muhtarlıklara ya da belediyelere de başvurulur. Doğal Afet ve Sigortalar Kurumu sayfasına girerek sorgulama yapılabilir. Ayrıca e-Devlet sisteminden de adres kodu öğrenilir.

Adres kodu sorgulamak için en sık kullanılan yol e-Devlet sistemine girmektir. E-Devlet sistemine girildikten sonra “Adres no sorgulama” yazılarak ilgili kısma erişilir. E-Devlet sistemi üzerinden yalnızca kendi adres kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Konut alım-satım işlemleri sırasında satın almak istediğiniz yerin adres kodunu öğrenmelisiniz. Bu sayede detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Adres kodu ile taşınmazın özellikleri öğrenilir. Özellikle deprem sonrasında meydana gelen yıkımlarda adres kodu önemlidir. Adreste yaşayanların ve konum bilgisinin anlaşılması, adres kodu sayesinde daha kolay olur.

UAVT Adres Kodu Sorgulama

UAVT adres kodu sorgulama için il, ilçe, köy gibi adrese ilişkin bilgiler sorgulanmalıdır. Adres kodu doğrulama ve sorgulama sırasında cadde ve sokak isimleri de girilmelidir. Sorgulama sırasında seçtiğiniz cadde ve sokaklardaki tüm binalar karşınıza çıkabilir. Yaşadığınız binayı, kapı numaranızı seçerek adres koduna ulaşabilirsiniz.

Adres kodu sorgulama işlemleri sırasında doğrudan e-Devlet’ten de gerekli bilgilere erişilir. Sorgulama için muhtarlıklara ya da belediyelere de başvuru yapılabilir. Başvuru sonrasında kimlik belgenizi ibraz ettiğiniz takdirde size gerekli bilgiler verilir.

DASK  internet sitesinden sorgulama işlemi yapılabilir. Siteye girdikten sonra “Online işlemler” kısmına tıklanır. Buradan “Poliçe sorgulama” yazan kısımdan işlem yapılır. Bu kısımda kimlik numarası ile sorgulama yapılabilir. Vergi numarası, pasaport no, yabancı kimlik numarası da sorgulama için kullanılabilir.

NVI Adres Kodu Sorgulama

NVİ adres kodu sorgulama yapmak için nvi.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Bu adrese girdikten sonra “e-hizmetler” yazan seçeneğe tıklanır. Buradan “e-sorgulamalar” yazan alana tıklanır. “NVİ Adres Bilgilerim” yazan kısımdan adres kodu öğrenilir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasından e-Devlet sistemine yönlendirme yapılır. Bu sayede kendi sisteminiz üzerinden adres kodunu öğrenebilirsiniz. Adres kodunu öğrenmek için e-Devlet sistemine e-imza ile giriş yapılabilir. Aynı zamanda mobil imza ile de sisteme giriş yapılır.

Adres kodu sorgulama neticesinde bir adreste yaşayan kişiler hakkında en net bilgiye erişilir. Adresin konumunun tespit edilmesi ve farklı işlemler kolayca yapılır. Adres kodu her zaman sabit kalır. Ev sahipleri değişse bile adres kodunda değişiklik olmaz.

Adres kodu üzerinden erişilecek bilgiler, alım-satım sürecinde hata olmasını engeller. Alım-satımlar sırasında hatalı adres yazılmasını önleyen kod, sisteme doğru şekilde girilmelidir. Her yıl çok sayıda konut inşa edildiği düşünüldüğünde adres kodunun önemi daha kolay anlaşılır.

Kişilerin yaşadıkları adresler zamanla değişebilir. Ancak adres kodu, bir konutun değişmeyen numarasıdır. Adres kodu, konut sahibi tarafından mutlaka öğrenilmelidir. Konut sahipleri, gerekli durumlarda bu kodu, ilgili kurumlara ibraz etmelidir.

Deprem sonrasında konutlarda kaç kişi olduğunun anlaşılması, adres kodu ile daha kolay olur. Ayrıca deprem sonrası oluşan zararın tespit edilmesi de bu sayede kolaylaşır. Adrese göre hasar tespiti hızlı bir şekilde yapılır. Böylece mağdurlar için gerekli ödemeler yapılır.

Yeni yapılan evlere de bir adres kodu atanır. Adres kodunun atanması neticesinde taşınmazın hangi özelliklere sahip olduğu anlaşılır. Yeni konutlarda yaşamaya başlayacak kişiler, adres kodu işlemlerini mutlaka yaptırmalıdır.

Adres Kodu Doğrulama Nasıl Yapılır?

Adres kodu doğrulama işlemleri, belediyelerden yapılabilir. Aynı zamanda muhtarlıklardan da doğrulama işlemi yapılabilir. Doğrulama işlemi için e-Devlet sisteminden de yararlanılabilir. E-Devlet üzerinden adres kodu kolayca öğrenilir.

Adres kodu doğrulama için sigorta poliçesi de incelenebilir. Deprem sigortası incelenerek adres kodu hakkında bilgi edinilir. Adres kodunu öğrendikten sonra konutun kime ait olduğu anlaşılır. Tam konum bilgisine de bu sayede erişilir.

Türkiye’de yer alan tüm konutlara ait adres bilgisi vardır. Böylece aynı bölgede yer alan tüm adresler, birbirinden kolay bir şekilde ayrılır.

Adres Kodu Nasıl Bulunur?

Adres kodunu bulmak için farklı yollar kullanılabilir. Kullanılacak yollardan biri e-Devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. E-Devlet üzerinden yapılacak sorgulama sırasında kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekir.

Adres kodunu öğrenmek için arama alanına “Adres no sorgulama” yazmak gerekir. Sorgulama işlemi, DASK sitesi üzerinden de yapılır. Böylece farklı kanallardan gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz. Adres kodunu online olarak öğrendikten sonra DASK başvurunuzu da kolayca yaparsınız. Adres kodu doğrulama ve sorgulama neticesinde farklı işlemler de yapılır.

KAYNAK

DASK Poliçe İşlemi : TIKLAYINIZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.