emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Adres Kodu Sorgulama ve Doğrulama Nasıl Yapılır?

Adres Kodu Sorgulama ve Doğrulama Nasıl Yapılır?
27.12.2022

Adres kodu sorgulama ve doğrulama işlemi neticesinde oturduğunuz konuta ait kod bilgisini öğrenebilirsiniz. Her evin ve diğer yapıların belirli bir adres bilgisi bulunur. Bu adres bilgisinde bina no, kapı no gibi detaylar yer alır. Bunlardan farklı olarak her adres için bir kod kullanılır.

Adres kodu, 10 haneli olacak şekilde düzenlenir. Adres kodu sorgulama ve doğrulama işlemi oldukça gerekli bir süreçtir. Her adrese özel olarak ayrı bir kod düzenlemesi yapılır. Kodların kayıtlı olduğu sistem, Ulusal Adres Veri Tabanı olarak adlandırılır. Bu veri tabanı kısaca UAVT olarak adlandırılır.

Adres kodu sistemi önceden var olmayan ve yeni sayılabilecek bir düzenlemedir. Bu düzenleme, DASK olarak adlandırılan Zorunlu Deprem Sigortası ile ortaya çıkmıştır. Deprem sigortası için oluşturulan poliçelerde bu numara kullanılır. Poliçelerin yenilenme ve işleme konulma süreçlerinde de adres koduna ihtiyaç vardır.

Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adres kodu sorgulama işlemi, DASK internet sitesi üzerinden yapılır. Bunun yanı sıra e-Devlet üzerinden de kod sorgulama işleminin yapılması mümkündür. Bu iki yoldan birini seçerek adres kodunuzu öğrenebilir ve gerekli işlemlerde kullanabilirsiniz.

İlk önce www.adreskodu.dask.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. “Adres kodunu öğren” seçeneğine tıkladıktan sonra mahalle, il ve ilçe gibi bilgileri girerek sorgulama yapabilirsiniz. Bir diğer yol ise özel sigorta şirketlerinin sayfasından sorgulama yapmaktır.

Örneğin, Axa Sigorta’ya ait “Online Sorgulama” adresinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu adreste size ilk önce il, ilçe, köy ve mahalle bilgileri sorulur.

İl, ilçe, mahalle ve köy seçimini yaptıktan sonra “İleri” tuşuna basmanız gerekir. İleri aşamalarda sizden sokak, cadde ve iç kapı no bilgileri istenir. Tüm bu bilgileri doğru girdiğiniz takdirde adres kodunu öğrenebilirsiniz.

Adres Kodu Ne İşe Yarar

Adres kodunun kullanım amacı, DASK ile ilgili işlemlerin kolaylaştırılması olarak özetlenebilir. Adres kodu uygulaması sayesinde konutunuza ilişkin tüm işlemler daha hızlı ve kolay biçimde gerçekleştirilir. Özellikle adresin hatalı bildirilmesi nedeniyle yaşanacak sorunlar engellenir.

Adres kodunun kullanılması sayesinde DASK poliçe oluşturulmasına ilişkin işlemler daha hızlı yapılır. Açık adres sisteminin kullanılması nedeniyle geçmiş yıllarda çok sayıda sorun yaşanmıştır. Bu da birtakım karışıklıklara sebebiyet verir.

Adres kodu ise plaka sistemine benzetilir. Arabaların plakasının olması nasıl işlemleri kolaylaştırıyorsa kod sistemi de aynı şekilde rahatlık sağlar.

Adres kodu özellikle deprem gibi doğal afetler sırasında hayat kurtarıcı rol oynar. Adres kodu bilinen evler sayesinde nokta atışı yer tespiti yapılır. Deprem sonrası sigorta ödemelerinde de karışıklık yaşanmaz. Adres kodu bilindiği takdirde konutlara ilişkin şu bilgilere erişilir:

  • Kodun ait olduğu konuta ilişkin özellikler
  • Tam olarak konum bilgisi
  • Sahiplerine ilişkin bilgiler

Yanlış ve hatalı poliçe hazırlama gibi gereksiz işlemleri engelleyen bu sistem kapsamında binalar daha rahat şekilde kayıt altına alınır. Üstelik adres kodunun öğrenilmesi de oldukça kolaydır. İnternet üzerinden bu bilgiye kısa sürede erişebilirsiniz.

DASK Adres Kodu Sorgulama

DASK adres kodu sorgulama işlemi ile kısa sürede ihtiyacınız olan bilgiye erişebilirsiniz. DASK poliçelerine eriştiğiniz takdirde adres kodunu öğrenebilirsiniz. Bunun için dask.gov.tr adresine girmelisiniz.

DASK internet sitesi üzerinden “Poliçe İşlemleri” ve “Poliçe Sorgulama” seçeneğine tıklamalısınız. Buraya tıkladığınızda karşınıza bir form çıkar. Formda bulunan “Sorgulama Tipi” kısmından size uygun olanı tercih etmelisiniz.

T.C. Kimlik No/İl-İlçe” seçeneğini tercih ettiğiniz takdirde kimlik numaranızı, şehir ve ilçe bilgilerini girerek sorgulama yapabilirsiniz. Bu bilgileri girdikten sonra “Ara” seçeneğine tıklamalısınız.

DASK adres kodu sorgulama ve doğrulama işlemini poliçe no, vergi no, pasaport no gibi bilgilerle yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi neticesinde size verilen adres kodunu ilgili alanlarda kullanabilirsiniz.

UAVT Adres Kodu Sorgulama

UAVT adres kodu sorgulama işlemi ile konutunuz için atanan numaraya ulaşabilirsiniz. Bu numara poliçe işlemlerinin yapılmasında kullanılır. Ayrıca konutla ilgili farklı işlemler için de bu bilgiye ihtiyaç vardır.

Adres kodunun bir diğer adı da UAVT kodudur. Bu kod 10 haneden meydana gelir ve 2013 yılından bu yana çeşitli işlemlerde kullanılır. Konuta adres kodu ataması yapılması için Türkiye sınırları içerisinde yer alması önemlidir.

Adres kodunun sağladığı pek çok avantajdan bahsetmek mümkündür. Her şeyden önce metrekareye düşen konut sayısının fazla olması adreslerde karışıklık yaşanmasına neden olur. Bu karışıklık adres kodu sistemi sayesinde önlenir.

Sorgulama işlemi neticesinde kodu edindikten sonra gerekli yerlerde kullanabilir ve resmi kayıtları oluşturabilirsiniz. Adres kodunu öğrenmek için muhtarlıklara ya da ilgili yerin belediyesine başvurabilirsiniz. Nüfus müdürlükleri bu numarayı edinebileceğiniz bir diğer yerdir.

NVİ Adres Kodu Sorgulama

NVİ adres kodu sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden ya da adres.nvi.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Bu adrese girdiğiniz takdirde karşınıza aşağıda yer alan ekran çıkar.

Yukarıda yer alan ekrandan istenilen bilgileri girerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz harita üzerinden de adres seçimi yapabilirsiniz. Adresi hatasız olarak girdiğiniz takdirde adres kodunuz karşınıza çıkar.

Adres Kodu Doğrulama İşlemi

Adres kodu doğrulama işlemi, e-Devlet ya da DASK poliçe sorgulama işlemi ile yapılabilir. Sistemde yer alan kodu inceleyerek sizin elinizdeki kodla uyumlu olup olmadığına bakabilirsiniz. Adres kodu doğrulama işlemi neticesinde hatalı bir kod girmek gibi sorunlar yaşamazsınız.

Adres kodu doğrulama işlemi karışıklıkların önlenmesi bakımından önemlidir. Hatalı kod ile poliçe hazırlama gibi işlemler yapıldığı takdirde düzeltme süreci için vakit harcamanız gerekir. Bu nedenle hataları engellemek için sistem üzerinden gerekli kontrolleri yapmalısınız.

Adres kodu doğrulama işlemi neticesinde elde ettiğiniz doğru bilgiyi saklamanızda fayda vardır. Böylece hatalı bilgilerin yol açacağı problemlerden kendinizi koruyabilirsiniz.

Adres Kodu Bulma Nasıl Yapılır?

Adres kodu bulma işlemini e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet’e kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra arama alanına “Adres Bilgileri Sorgulama” yazmalısınız. Karşınıza “Yerleşim Yeri –(İkametgâh) ve “Diğer adres belgesi sorgulama” seçeneği çıkar. Bu seçenekten kendiniz ya da eşiniz ve çocuğunuz için sorgulama yapabilirsiniz.

Sorgulama sonucunda adresinize ve adres kodunuza ulaşırsınız. İkametgâh belgesinde kod kısmı “adres no” olarak belirtilir. İkametgâh belgesinin çıktısını alarak saklayabilirsiniz. Böylece tekrar tekrar sorgulama yapmanıza gerek kalmaz.

Ada Parsel Adres Kodu Sorgulama

Ada parsel adres kodu sorgulama işlemi neticesinde sıklıkla kullanacağınız bu bilgiye erişebilirsiniz. Ada parsel, bir arazinin sınırlarının nerede başlayıp nerede bittiğinin belirlenmesidir. Ormanlardan, yollardan ve diğer arazilerden ayırmak için ada parsel sınırlarının belirlenmesi gerekir.

Ada parsel sınırları kadar önemli olan bir diğer detay ise adres kodudur. Bir arsanın üzerine yapılan konutların konumu ve sahiplerinin ayırt edilmesi için adres kodu kullanılır. Bu kod sayesinde ciddi karışıklıkların yaşanması engellenir. Mülk sahipleri ise sahip oldukları yapıları kolayca tespit eder.

Adres kodu kullanımının önemli bir faydası da deprem gibi doğal afetler sonrasında yaşanır. Hatalı yer tespitlerini önleyen bu sistem yıkılan konutların kime ait olduğunu kolayca belirler. Adres kodu sorgulama ve doğrulama işlemi neticesinde siz de konutlarınızı diğer konutlardan daha kolay şekilde ayırt edebilirsiniz.

PTT Posta Kodu Sorgulama (İllere Göre)

MHRS Randevu Alma ve Sorgulama Ekranı

Vekâletname Sorgulama Nereden Yapılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.