emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Ceza Sorgulama

E-Devlet Ceza Sorgulama

Trafiğe çıkan her araç sahibinin oldukça dikkatli ve temkinli olması gerekir. Araç kullanıcılarının yapması gereken ve yapmaması gereken tüm davranışlar trafik kurallarında yer alır. Bu kurallar ise ehliyet alımı sırasında insanlara öğretilir. Ancak ne yazık ki trafikte bu tip kurallara her zaman dikkat edilmemektedir. Bunun sonucunda polisler tarafından araç kullanıcılarına çeşitli trafik cezaları yazılır. Günümüzde trafik denetimi hem dijital platform üzerinden hem de canlı olarak trafik polisleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Sokaklarda, yollarda, caddelerde ve pek çok yerlere yerleştirilen mobese kayıtları 24 saat kayıt altındadır. Bu kayıtlar Emniyet Genel Müdürlüklerine yansıtılarak polislerin denetiminden geçer. İşte bu sayede trafikte kural ihlali yapan tüm sürücüler tespit edilir. Hatalı sollama, hız limitini aşma, sinyal vermeme gibi tüm kuralların kameralar tarafından denetimi sağlanır.

Trafik kurallarına uymayan araç kullanıcıları gerek mobese kameralarından gerekse yapılan trafik kontrollerinden tespit edilir. Yaptığı en ufak bir kural ihlali sonucunda kişiye trafik cezası yazılır. Bu trafik cezalarının ilk amacı insanı bu kural ihlalini yapmasına mani olmaktır. Çünkü yapılan istatiksel verilere göre ülkemizde yaşanan ölümlerin büyük bir bölümü trafik kazalarından dolayı meydana gelmektedir. Trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için de araç kullanıcılarının trafikte daha hassas olması sağlanmalıdır. Çeşitli trafik cezaları yazılarak insanların bu kuralları tekrar ihlal etmemesi sağlanır. Genel olarak tüm trafik cezaları ise farklı tutarlardaki para cezalarıdır. İnsanlar da bu trafik cezalarını ödemek için Emniyet Genel Müdürlüğüne başvururlar. Bu alanlara giderek aracınızın plakasına yazılan cezayı ödeyebilirsiniz. Ancak bundan önce ilk etapta ne kadar trafik cezası yazıldığını öğrenmek isteyebilirsiniz. E-Devlet online işlem ve bilgi alma platformunu kullanarak kısa bir zamanda ceza bilgilerine en ayrıntılı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Postane kurumlarında her birey için oluşturulan belirli E-Devlet şifreleri vardır. Nüfus cüzdanınız ile herhangi PTT’ye gittiğinizde kolay bir şekilde online işlem yapabileceğiniz E-Devlet şifresini alabilirsiniz. Almış olduğunuz bu E-Devlet şifresi ile beraber sisteme girişinizi yapabilirsiniz. E-Devlet ceza sorgulama işlemi için ilk olarak aşağıda szilere vermiş olduğumuz linke tıklamanız gerekmektedir. Linke tıkladıktan sonra aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran çıkacaktır.

Bu ekranda öncelikle Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklamanız gerekmektedir. Ardından T.C. kimlik numaranızı ve PTT’ den almış olduğunuz E-Devlet şifresini ilgili yerlere girmelisiniz. Son olarak da Sisteme Giriş Yap butonunu kullanarak E-Devlet ceza sorgulama işlemi için gerekli sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu şekilde E-Devlet sistemi üzerinden cezanın neden olduğunun, nerede olduğu, ne kadar ödenmesi gerektiği ve de son ödeme tarihleri gibi bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Cezaya İtiraz Hakkı

Emniyet Genel Müdürlüğüne gidildiği zamanlarda da artık sadece gerekli ücreti ödeyerek işlemlerini sonlandırabilirler. Öncekinden farklı olarak artık cezalara itiraz etme hakkınız da bulunmaktadır. Mobese görüntüleri ile yazılan trafik cezasının doğru olmadığı görüşündeyseniz bunu hemen bildirebilirsiniz. Emniyette bulunan ilgili amirlere dilekçe yazarak kamera görüntülerinin bir kez daha süzgeçten geçmesini sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.