PTT

PTT Yurtdışı Kargo Takip ve Sorgulama

PTT yurtdışı gönderi takibi işlemleri SMS ile göndericiye ulaştırılan kod aracılığı ilgili işlem kanalları kullanılarak yapılır. PTT web sitesi dışında sorgulama işlemleri için e-Devlet ve PTT Müşteri Hizmetleri de kullanılabilir. PTT yurtdışı kargo takip ve sorgulama işlemlerinde kullanılan gönderici kodu KP ile başlar ve toplamda 13 hanelidir. İlgili kod kullanılarak PTT ile yurtdışına göndermiş olduğunuz gönderinin nerede ve ne zaman ulaştırılacağı bilgisine kolayca ulaşabilirsiniz.

PTT Yurtdışı Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?

PTT’den yurtdışına kargo göndermek için havayolu denizyolu ya da karayolu seçimi yaparak tüm dünyaya bireysel ve ticari gönderilerinizi ulaştırabilirsiniz. Gönderileriniz için yaygın PTT şube ağını kullanarak gönderinizi teslim ettiğinizde, koliler için 124 ve APG için 110 ülkeye kargo gönderebilirsiniz.

PTT yurtdışı gönderilerinde üç farklı seçenek bulunur. İlgili yöntemler ve detayları şu şekildedir:

 • Posta Kolisi

Posta kolisi PTT tarafından 124 ülkeye ulaştırılır. Alma haberli koli, değer konulmuş koli, ödeme şartlı koli ve ticari koli hizmeti seçenekleri ile en yakın PTT şubesine ulaşarak yurtdışına koli gönderebilirsiniz.

Alma haberli kolilerde koliniz, alıcıya teslim edildiği anda alma haber kartı imzalatılarak tarafınıza ulaştırılır. Değer konulmuş kolide ise hasar veya kaybolma riski için belirleyeceğiniz değer ile olası hasarları güvence altına alabilirsiniz. Ödeme şartlı kolide ürün bedeli, teslim sırasında alıcıdan alınır. Son olarak ticari koli hizmetinde 7.500 Euro’ya kadar olan e-ticaret ürünlerinizi herhangi bir ek ücret ödemeden yurtdışına PTT ile gönderebilirsiniz.

 • APG

APG “Acele Posta Gönderisi” kısaltmasıdır ve yurtdışına hızlı gönderilmesi gerekli olan kargonuzu PTT’den APG yolu ile gönderebilirsiniz. PTT, APG hizmetinde 110 ülkeye öncelikli hizmet vermektedir. 90 ülke ile elektronik bilgi alışverişinde bulunabilen PTT’den APG hizmetiyle kargo göndermek için en yakın PTT şubesine müracaat edebilir, dilerseniz değeri 7.500 Euro’ya kadar olan e-ticaret gönderilerinizi herhangi bir ek ücret ödemeden ticari APG hizmetinden yararlanarak ulaştırabilirsiniz.

 • Turpex

Turpex evrak, doküman, uluslararası bedelli veya bedelsiz eşyalar ile hediyelik eşyalar ve fuarlarda tanıtılacak ürün veya yayınlar için kullanılabilen bir PTT A.Ş. hizmetidir. Turpez aracılığı ile gönderilen kargolar PTT sorumluluğundadır. TURPEX gönderileri için ambalaj veya araç-gereçler PTT’den temin edilebilirken ek olarak sunulan lojistik hizmetten yararlanılabilmektedir.

TURPEX ile gönderilen kargolar çalınma veya hasara karşı sigortalıdır. Olası kayıp ve hasar durumlarında gönderi sahiplerine tazminat ödenmektedir. 200’ün üzerinde noktaya ekonomik, hızlı ve güvenli teslimat yapılabilen hizmet ile ilgili ücret ve diğer detaylar için https://turpex.com/ adresi üzerinden bilgi alabilirsiniz.

PTT Yurtdışı Kargo Gönderim Ücreti Nasıl Hesaplanır?

PTT yurtdışı kargo ücreti hesaplama işlemleri online işlem kanalları üzerinden yapılabilir. Yurtdışı gönderiler için “Hesap Makinesi” adresi üzerinden hesaplama yapılabildiği gibi Turpex web sitesi aracılığı ile gönderilecek olan kargonun ne kadar ücretlendirileceği ile ilgili bilgi alınabilmektedir.

PTT web sitesinden yurtdışı kargo gönderim ücreti hesaplama işlemi için aşağıdaki işlemler takip edilebilir:

 1. “Hesap Makinesi” adresine giriş yapın.
 2. “Yurtdışı Hizmetler/International Services” menüsünü kullanarak gönderi türünüzü seçin.
 3. Ülke açılır menüsünden seçim yapın ve “Yüzey” ya da “Uçak” ibareleri başındaki onay kutucuğunu tercihe göre işaretleyin.
 4. Gönderi boyutlarını ve ağırlığını girin.
 5. Varsa “Ek Hizmetler” seçimini yaparak gönderi ücreti bilgisine ulaşın.

Turpex yurtdışı kargo ücretlerine ulaşmak için “TURPEX PDF” adresi üzerinden ulaşılabilen ülkeye göre gönderi ücret tablosunu inceleyebilirsiniz.

PTT Yurtdışı Kargo Takip İşlemi

PTT yurtdışı gönderi sorgulama işlemi için birden fazla alternatif yöntem bulunmaktadır. Bu işlem için gerekli olan tek bilgi kargo takip numarası ya da barkod numarasıdır. Gönderinizi teslim etmenizle birlikte tarafınıza verilen bilgiyi saklayarak, aşağıda paylaşılan yöntemler ile PTT yurtdışı kargo takip ve sorgulama işlemini yapabilirsiniz:

 • PTT Şubelerinden Yurtdışı Kargo Takibi

PTT şubelerinden yurtdışı gönderi sorgulama işlemleri için gönderiyi teslim ettiğiniz şubeyi kullanabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir PTT barkod numarası veya kargo takip numarası ile müracaat ederek gönderinizin nerede olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz. En yakın PTT şubesinin nerede olduğu bilgisine ulaşmak için https://enyakinptt.ptt.gov.tr/Enyakinptt/ adresine giriş yaparak ikamet ettiğiniz il ve ilçedeki PTT şubelerinin lokasyonlarını öğrenebilirsiniz.

 • İnternetten PTT Yurtdışı Kargo Takibi

Online PTT yurtdışı gönderi sorgulama işlemi, PTT web sitesi üzerinden hizmete alınan “PTT Gönderi Takibi” sorgulama modülü üzerinden yapılabilir. İşlem için https://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresini ziyaret ederek ilgili modüle ulaşabilirsiniz.

Ulaştığınız modülde kargo takip numarası ya da barkod no bilgisine ihtiyacınız bulunmaktadır. 13 karakterli ve “KP” ile başlayan kodu “Takip Numaranızı Giriniz” yazılı olan alana giriş yaparak büyüteç imlecine tıklamanız halinde, gönderinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Turpex PTT Yurtdışı Kargo Takibi

Turpex’ten yurtdışı PTT gönderi sorgulama işlemi sizi doğrudan “PTT Gönderi Takibi” modülüne ulaştırmaktadır. https://turpex.com/ adresine giriş yaptığınızda, açılır menüyü kullanarak “Gönderi Takip” menüsünü tıkladığınızda, bir üst alt başlıkta paylaşılan adrese ulaşarak takip numaranız aracılığı ile gönderinizi sorgulayabilirsiniz.

 • Telefonla PTT Yurtdışı Kargo Takibi

Telefonla PTT yurtdışı gönderi sorgulaması için herhangi bir PTT şubesini arayabileceğiniz gibi PTT Müşteri Hizmetleri aracılığı ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. PTT Müşteri Hizmetleri telefon numarası 444 1 788’dir. İlgili numara üzerinden ulaştığınız çağrı merkezi temsilcisi ile kargo takip numarası bilginizi paylaşarak gönderinizin son durumu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yurtdışı Kargo Gönderimi İçin Şartlar Neler?

Yurtdışına kargo gönderimi için istenen koşullar ülkeler arası ikili anlaşmalar ile belirlenmektedir. İlgili anlaşmalar ve ülkelerin uyguladığı prosedürler doğrultusunda her ürün yurtdışına gönderilemezken, gümrük ve diğer noktalarda bazı evrakların tamamlanması gibi şartlar tanımlanmıştır. Genel hatları ile özetlemek gerekirse, yurtdışına kargo göndermek için aşağıdaki şartları sağlamanız gereklidir:

 • Yurtdışına Gönderilemeyecek Yasaklı Ürünler

Yurtdışı gönderilerinde yasaklı ürünler şunlardır:

 1. Her türden uyuşturucu madde
 2. Canlı/cansız hayvan
 3. İnsan organı
 4. Çek, senet, para ya da ziynet eşyaları
 5. Tütün ve tütün mamulleri
 6. Biyolojik silah olarak kullanılabilecek eşyalar
 7. Patlayıcı ve yanıcı özellikteki maddeler
 8. Et, süt, vb. kısa sürede bozulabilecek ürünler
 9. Diğer kargoları etkileyecek maddeler
 10. Yurtdışına çıkışı yasaklanan diğer eşyalar (PTT Gönderi Şartları sayfasına ulaşabilirsiniz.)
 11. Yurtdışı Kargo Gönderimi İçin Gerekli Belgeler

Yurtdışı gönderilerde istenen belgeler aşağıdadır:

 1. Proforma fatura
 2. Konşimento belgesi
 3. MSDS belgesi (Kimyasal ya da tehlikeli maddeler için gereklidir)
 4. Gıda sertifikası (Eğer gıda ürünü gönderiliyorsa gereklidir)
 5. Yurtdışı Kargo Şirket Seçimi

Yurtdışı kargo teslim eden şirketler PTT Kargo ile birlikte şunlardır:

 1. MNG Kargo
 2. UPS Kargo
 3. Aras Kargo
 4. Yurtiçi Kargo

PTT Yurtdışı Kargom Nerede?

PTT yurtdışı gönderi yerini öğrenme işlemleri için kargo takip numaranızla birlikte aşağıdaki işlem kanallarına müracaat edebilirsiniz:

 1. En yakın PTT şubesi
 2. 444 1 788 numaralı PTT Çağrı Merkezi
 3. https://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresinden ulaşılan “PTT Gönderi Takip” ekranı

Telefonla PTT Yurtdışı Kargo Gönderimi Sorgulama

Telefonla PTT yurtdışı kargo sorgulaması için çağrı merkezini aramanız yeterlidir. İlgili işlem hem kargo alıcısı hem de gönderen tarafından kargo takip numarası kullanılarak yapılabilmektedir. PTT yurtdışı kargo takip ve sorgulama işlemini telefonla yapmak için 444 1 788 numaralarını 7/24 arayabilirsiniz.

PTT Tebligat Sorgulama ve Takibi Nasıl Yapılır ?

PTT Kart Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası, Direkt Bağlanma

PTT Evrak Sorgulama ve Takibi Nasıl Yapılır?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir