emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

e-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır? Adli Sicil Kaydı alabilmek için önceden Adliyelere gidilerek alınan bir evrak olmaktaydı. e-Devlet sistemi içerisinden uygulanan işlemlere bir yenisi daha eklenerek vatandaşların internet olan her ortam üzerinden e-Devlet sistemi üzerinden işlemini yapabilecekleri Adli Sicil Kaydı Sorgulama işleminde eklenmiş bulunmaktadır.

Halk arasında Sabıka Kaydı olarak adlandırılan işlem artık e-Devlet üzerinden sorgulanabilmekte ve gerekli görülmesi halinde çıktı alınabilmektedir. Adli Sicil Kaydı sorgulama işlemi vatandaşlarımıza Adalet Bakanlığı tarafından sağlanma olan bir hizmet olmaktadır. Adalet Bakanlığı’nın e-Devlet sistemine uyarlanan işlemler arasında yerini almış olan Adli Sicil kaydı sorgulama işlemi artık elektronik sistem üzerinden e-Devlet sistemi içerisinden alınabilmektedir.

e-Devlet Üzerinden Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

e-Devlet Üzerinden Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır? Daha önceleri Adli sicil kaydı gizli tutulan işlemler arasında yer alıyordu ve Adli Sicil Kaydı sadece Adliyelerden alınabilen bir evrak olmaktaydı. Adli Sicil Kaydı bireyin kendisine ve eğer 18 yaşından küçük olması halinde de kişinin anne ya da babasına, vekalet vermesi kaydı ile kanuni temsilcilerine ya da istemeleri halinde kamu kurum ve kuruluşlara verilmektedir.

Adli Sicil Kaydı alabileceğiniz alanlar ise şu şekilde olmaktadır. Adli Sicil Kaydınıza, Adliyelerde bulunan Adli Sicil Müdürlüklerinden, Kaymakamlıklardan, yurt dışında istenmesi halinde yurt dışında bulunan Büyükelçiliklerden ve en son teknolojinin kullanıldığı günümüzde artık e-Devlet sistemi üzerinden bilgileriniz dahilinde kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

e-Devlet Sistemi Üzerinden Adli Sicil Kaydı Sorgulama İşleminde Karşınıza Çıkacak Uyarı Yazıları

e-Devlet Sistemi Üzerinden Adli Sicil Kaydı Sorgulama İşleminde Karşınıza Çıkacak Uyarı Yazıları, e-Devlet sistemi üzerinde sorgulama yaparken karşınıza çıkması olası olan yazılar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Bir gün içerisinde en fazla 4 adet belge oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alabilir ve aynı özelliklere sahip kurumlara verebilirsiniz.
 • Oluşturulacak olan belgenin ne için kullanılacağı bilgisi son derece önem arz etmektedir. Sorgulama yapmadan önce “belgenin Neden Verileceği” seçimi için bir kez daha düşünmelisiniz.
 • Oluşturulacak olan sonuç belgesi, belge üzerinde “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numarasını” paylaştığınız kurum ve kuruluşların ya da kişiler tarafınca “Adli Sicil Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir.
 • Oluşturulan Adli Sicil Belgesi ile ilgili herhangi bir kaygınız bulunuyor ise ilk olarak bulunduğunuz yerin mahalli adli sicil bürosuna, tereddütlerinizin giderilmemesi halinde de Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Adli Sicil ve arşiv kaydınızın bulunamaması sonucunda, Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Flemenkçe, İspanyolca, Portekizce ve Danca dillerine tercüme edilmiş sorgulama sonucunu alabilirisiniz. Adli Sicil kaydınızın bulunamaması halinde ise bulunduğunuz yerin mah mahalli adli sicil bürosuna, tereddütlerinizin giderilmemesi halinde de Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Yabancı dile tercüme edilmiş sorgulama sonucunda apostil şehri verilmesinin istendiği durumlarda ise en yakın Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen uyarıları okuduktan sonra, “yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” kutucuğunu tıklayarak devam et butonuna basınız.

e-Devlet Sisteminden Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

e-Devlet Sisteminden Sabıka Kaydı Nasıl Alınır? Önceden Adliyelerden alınan Adli Sicil kayıtları alınmasında, başvuru esnasında yaşanan yoğunluklar ve evrakın hemen çıkmaması zaman kaybı nedeni ile sıkıntılı süreç yaşatabilmekteydi. Artık Sabıka Kaydı işlemi en fazla birkaç dakika içerisinde sorgulanarak çıktı alınabilmektedir. Adli Sicil Kaydı yanı Sabıka Kaydı sorgulama işlemini artık e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. e-Devlet Sistemi üzerinden Adli Sicil Kaydı, halk dili ile Sabıka Kaydı almak için yapmanız gereken işlemler aşağıdaki gibi olmaktadır.

E-Devlet Sicil Kaydı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • Adli Sicil Kaydı işleminizi sorgulayabilmek için ilk olarak, turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yaparak kimlik doğrulama işlemi ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Açılan e-Devlet kimlik doğrulama sayfasında, kimlik bilgilerinizi girerek doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kimliğimi şimdi doğrula sekmesine tıklama yaptıktan sonra sistem üzerine giriş sayfası açılacaktır. Açılan sayfa üzerine tarafınızdan istenen e-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı eksiksiz olarak girdikten sonra sistem üzerine girişinize izin verilecektir.
 • Daha sonra arama butonuna Sabıka Kaydı yazarak arama yaptırabilirisiniz. Sabıka kaydı alma işlemi ile ilgili olarak açılan sayfanın en altında bulunan “Yukarıdaki Bilgilendirme Yazısını Okudum” ibaresinin yanında olan kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir.
 • Yaptığınız işlemin ardından ise ekrana bilgileriniz gelecektir. Açılan ekrana Kurum Türü, Belgenin neden verileceği ve Belgenin nereye verileceği kısımları doldurulduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklanarak işlem tamamlanır.
 • Tüm bu işlemlerin ardından Adli Sicil Kaydınız bulunmuyor ise Yukarıda Kimlik Bilgileri Bulunan Şahsın Adli Sicil Kaydı Yoktur” uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Eğer Adli Sicil Kaydınız mevcut ise detaylar hemen ekranda belirecektir. Ekranda çıkan dökümü almak ve bilgisayarınıza indirmek için sağ üste bulunan “Dosyayı İndir” linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

E-Devlet E-İmza Nasıl Alınır, Nasıl Kullanılır?

Soyadı Değişikliği Başvuruları Artık e-Devlet Yapılabilecek!

E-Devlet İşsizlik Maaşı ve Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yorumlar
 1. aziz kaya dedi ki:

  hangi icralık evraklar var

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Aziz Bey bunu üsteki linkten kolaylıkla öğrenebilirsiniz.