emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

e-Devlet Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır, Kimlere Veriliyor?

e-Devlet Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır, Kimlere Veriliyor?
06.04.2020

e-Devlet Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır, Kimlere Veriliyor? Tüm dünya genelinde etkisini artırarak sürdürmeye devam eden korona virüsü salgını ülkelere tedbir amaçlı pek çok önlem aldırmaya devam ediyor. Ülkelere göre ölen vaka sayısının dünya genelinde neredeyse 70 bini geçtiği gözlemlenen korona virüsü salgını nedeni ile her ülke kendince salgının yayılmasını önlemek ve en az kayıpla bu salgından çıkmak istiyor. Korona virüsü salgınını her ülke durdurmak ve yok etmek için çeşitli tedbirler almaya devam ediyor.

Türkiye olarak ülke genelinde nüfusun yoğun olduğu İllerimiz için Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın bizzat kendisinin yaptığı açıklama neticesinde bu illere giriş – çıkış işlemlerinin yasaklanması alınan en son tedbirler arasında olmaktadır.

Şehirler arası yolculuk için getirilen giriş ve çıkış yasakları 31 adet şehrimiz için kesinleşmiş durumda olmaktadır. 31 tane şehrimiz için getirilen giriş ve çıkış yasağı getirilirken, zorunlu hallerde kontrollü olarak gerçekleştirilebilen şehirler arası giriş ve çıkış işlemi için alınan izin belgeleri ile işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Korona virüsü salgını nedeni ile Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın duyurduğu ve mücbir sebepler dışında zorunlu olmadıkça şehir dışı çıkış ve girişi yapılmaması ve hatta evden de zorunlu olmadıkça çıkılmaması korona virüsü salgını kapsamında açıklanmış bulunmaktadır.

Bazı zorunlu haller vardır ki gerekli izin belgesi alınarak şehir dışı seyahat edilebilmesine olanak tanınmaktadır. Korona virüsü salgını kapsamında şehir dışı çıkabilmek için alınması gereken seyahat izin belgesi nasıl ve nereden alınır hepsi ve daha fazlası için yazımızın detaylarından ulaşım sağlayabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi Nedir?  

Seyahat İzin Belgesi Nedir? Korona virüsü nedeni ile alınan tedbirler doğrultusunda vatandaşların toplu taşıma araçları ile şehir değiştirmeleri seyahat izin belgesi kapsamında gerçekleştiriliyor. Seyahat İzin Belgesi olmayan hiçbir vatandaşımız için her türlü yolculuk kapsamında kendilerine idari para cezası kesilmektedir.

Korona virüsü kapsamında 31 ilimiz için giriş ve çıkışların yasaklanmasının ardından, diğer illere de seyahat izin belgesi alarak gerçekleştirilecek iller arası ulaşımın bu şekilde sağlanacağı alınan kararlar arasında olmaktadır. Korona virüsü salgını kapsamında seyahat için izin belgesi alınarak gerçekleştirilmesi devreye girmiş olmaktadır.

Bu kapsamda ise seyahat izin belgesi almak ve başvuruda bulunmak için e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilmek için gerekli düzenlemeler yapılmış durumda. Yapılan son açıklamalara göre başvurular e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilecek ve PDF olarak çıktı alınma imkanı bulunmaktadır.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınmaktadır?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınmaktadır? Korona virüsü nedeni ile bir şehirden başka bir şehre geçmek için seyahat izin belgesi alınması zorunlu hale getirilmiş bulunmaktadır. Seyahat izin belgesi olmadan seyahat eden yolcular için idari para cezası yaptırımı bulunmaktadır.

Seyahat izin belgesi için herhangi kaymakamlık ya da belediyelere girmeye gerek bulunmamaktadır. Seyahat belgesi için başvuruda bulunabileceğiniz alan online olarak e-Devlet sistemi üzerinden sağlanmaktadır. Ayrıca seyahat belgenizin onaylanmasının ardından da PDF olarak belge çıktısı dahi alabilirisiniz.

Korona virüsü nedeni ile seyahat izin belgesi almak için ilk işleminiz e-Devlet sistemine giriş yapmak olacaktır. Girişinizi sağladıktan sonra, İçişleri Bakanlığı bölümünde yer almakta olan e-Başvuru kısmına giriş yapmanız gerekmektedir.

Buraya da giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan seçenekler arasında Seyahat İzin işlemleri linkine tıklamanı gerekmektedir. Açılacak olan formu doldurmanız gerekmektedir. Ardından uygun görülmeniz halinde Seyahat izin Belgesi isteğiniz onaylanmaktadır.

Bu kapsamda düzenlenen Seyahat İzin Belgesi,

 • Özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi sınırlı,
 • D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için,

Belirtilen yolcu sayısının, yarısını geçmemek koşulu ile belgelerini kullanabileceklerdir.

Seyahat İzin Belgesi Başvuru Değerlendirmesi Nasıl İşlemektedir?

Seyahat İzin Belgesi Başvuru Değerlendirmesi Nasıl İşlemektedir? Korona virüsü nedeni ile ülke olarak alınan tedbirler doğrultusunda şehirler arası yolculuk belirli izin belgelerine bağlanarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Gerekli olan seyahat izin belgesini alamayan vatandaşlar için seyahat yasak ve hatta izin belgesi olmadan seyahat edenlere idari para cezası yaptırımı uygulanmaktadır.

Buna göre Seyahat İzin Belgesi alma süreci şöyle işlemektedir.

 • e-Devlet Sistemi üzerinden başvuru yapılmaktadır,
 • Başvuruda bulunulan Seyahat İzin Belgesi, İzin Kuruluna iletilecek ve izin kurulunca değerlendirmeye alınacaktır.
 • İzin Kurulu yaptığı değerlendirme sonrasında başvuru sahiplerine olumlu ya da olumsuz olarak kedilerine SMS ile bilgilendirme sağlanacaktır.
 • Bu kapsamda başvuruları kabul olan vatandaşlar ise otogar ya da havalimanlarına bulunan başvuru masalarına giderek, T.C. kimlik numaraları ile başvurularını teyit edebileceklerdir.

Seyahat İzin Belgesi Kimler Alabilecek?

Seyahat İzin Belgesi Kimler Alabilecek? Korona virüsü kapsamında kısıtlı olarak alınabilecek olan Seyahat İzin Belgesi’ni alabilecek olanlar aşağıdaki gibi belirtilmektedir. Kaymakamlıklar tarafınca oluşturulan “Seyahat İzin Kurulları”ndan seyahat izin belgesi alabilmektedirler.

 • Tedavi edildiği hastaneden taburcu olan ve ikametine dönmek isteyen,
 • Doktor raporu ve sevk olan ya da daha önceden alınmış doktor randevusu bulunan vatandaşlar,
 • Kendisi ya da eşinin vefat eden birinci dereceden yakınının cenazesine katılmak için seyahat edenler,
 • Korona virüsü ölüm nedeni dışında, cenaze nakil işlemlerinde görev alacaklar,
 • Bulunduğu ile en son 5 gün içerisinde gelmiş ve kalacak yeri olmayan,
 • Bulunduğu ile 5 gün öncesinde geldiğini belge ile kanıtlayabilen,
 • Ceza İnfaz kurumları tarafından salıverilenler,
 • Yurt dışı seyahatinden geldikten sonra yerleştirildiği öğrenci yurdunda 14 gün karantinada kalanlar,

e-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet İşsizlik Maaşı ve Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Plaka ile Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.