ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Mahkeme Kararı Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Mahkeme Kararı Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?
17.12.2020

Mahkeme kararı sonucu sorgulama; e-devlet sisteminde sadece e-devlet şifresi ile giriş yaparak görülebilmektedir. Gelişen teknoloji ile beraber mahkemeler ile ilgili işlemlerin ve sorgulamaların daha hızlı yapılabilmesi adına e-devlet sisteminden bu işlemin yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Bu sayede insanlar haklarında açılmış olan davaların seyrini istedikleri sıklıkla takip edebilmektedirler. Aynı zamanda dava dosyaları ile ilgili ortaya çıkabilecek olası karışıklıkların da önüne geçmiş olunmaktadır. E-devlet üzerinden mahkeme ve davalar ile ilgili her detayı öğrenmek mümkündür. Ancak alternatif olarak UYAP üzerinden de mahkemenin seyri ile ilgili bütün kararlara ulaşılabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Mahkeme Kararı Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılmalıdır?

E-devlet sisteminden mahkeme kararı sonucunun öğrenilebilmesi için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • https://www.turkiye.gov.tr linkine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfada işlem yapılabilecek olan kurumlar listelenmektedir. Bu kurumlar içerisinden Adalet Bakanlığı bulunmalıdır.
 • Adalet Bakanlığı kapsamında verilen hizmetlerden biri olan Dava Dosyası Sorgulama butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfadan kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. Bunun için kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklanmalıdır. Ardından edevlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı veya T.C. kimlik kartı ile kimlik doğrulanabilmektedir. E-devlet şifresi olmayan veya şifresini unutanlar PTT şubesinden şifre alabilmektedirler. Yurt dışında bulunanlar için ise; konsolosluklar tarafından e-devlet şifresi verilmektedir.
 • Kişinin ismine açılmış bir dava olması durumunda; bu dava ile ilgili detaylar bu sayfada yer almaktadır. İsmine açılmış herhangi bir dava olmaması halinde isE; dava kaydı olmadığına dair ibare bulunmaktadır.
E-Devlet Üzerinden Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

UYAP Aracılığı İl Mahkeme Kararı Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Mahkeme kararı ile ilgili sonuca ulaşmak için UYAP üzerinden de sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için https://vatandas.uyap.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Mahkemeler ve davalar ile ilgili gerekli dosyaların incelemeleri bu şekilde yapılabilmektedir. Önceden sadece UYAP üzerinden mahkeme kararı sonucu sorgulaması yapılabiliyorken günümüzde UYAP ile e-devlet sistemi bir iş birliği içerisindedir. Bu sebeple kişi hem UYAP’tan hem e-devlet sisteminden mahkeme kararı ile ilgili bilgi edinebilmektedirler.

UYAP Üzerinden Mahkeme Sonucu Öğrenme

E-Devlet Sisteminden Karar Bilgileri Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Karar bilgileri sorgulamasını e-devlet üzerinden yapmak isteyenler öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmalıdırlar. Ardından giriş yap butonu aracılığı ile kimlik doğrulaması yapmalıdırlar. Hizmet listesinde bulunan kurumlar içerisinden İçişleri Bakanlığı bulunmalıdır. Bu bakanlık ile yapılabilecek işlemler içerisinde bulunan Karar Bilgileri Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Sorgulama yapan kişinin dava dosyalarına ilişkin bütün kararlar bu sayfada listelenmektedir.

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulanarak Neler Öğrenilebilmektedir?

T.C. kimlik numarası, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tebliğname numarası, Yargıtay Ceza Dairesi esas numarası, mahalli mahkeme esas ve karar numarası ile dava dosyasının sorgulaması yapılabilmektedir.

Bu sorgulama sonucunda edinilebilecek bilgiler ise aşağıdaki gibidir:

 • Dosyanın Yargıtay arşivine girip girmediği hakkında bilgi edinilebilmektedir.
 • Cumhuriyet savcısının dosyayı inceleyip incelemediği ile ilgili bilgi sahibi olunabilmektedir.
 • Dosyanın gittiği ceza dairesi öğrenilebilmektedir. Aynı zamanda ceza dairesindeki esas numarası hakkında da bilgi alınabilmektedir.
 • Dosyanın ilgili ceza dairesinden dönüp dönmediği gibi bilgiler edinilebilmektedir.
 • Dosyanın mahalline gönderilmesi için postaya verilip verilmediği ile ilgili güncel durum hakkında fikir sahibi olunabilmektedir.

E-Devlet Sisteminde Bazı Dosyaların Sorgulanamamasının Nedeni Nedir?

Dava dosya sorgulama işlemini e-devlet sisteminden yapacak olan kişiler; eskiden sonucunu, seyrini ve duruşma günlerini takip edebildikleri davaları artık e-devlet üzerinden görüntülerken aksaklıklar ile karşılaşabilmektedirler. Bazı dosyalar ile ilgili detaylar hala gösterilirken bazı dosyaların detaylarına artık e-devlet sisteminden ulaşmak mümkün olmamaktadır.

Bunun nedeni ise; e-devlet sisteminde bazı dosyalara erişimin kaldırılmış olmasıdır. Ancak UYAP portalından bu dosyalara erişim sağlamaya devam etmek mümkündür. UYAP sistemine sadece avukatlar ve yargı üyeleri değil, aynı zamanda vatandaş da giriş yapabilmektedir. Bu sebeple e-devlet sistemi üzerinden görüntüleyemedikleri dava dosyaları için UYAP’a e-devlet şifresi ile giriş yaparak mahkeme kararı sonucu sorgulama işlemi yapabilmektedirler.

E-Devlet Gerekçeli Karar Sorgulama Nasıl Yapılır?

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=”100%”]E-devlet sisteminde Karar Bilgileri Sorgulama başlığı altından yapılabilmektedir.[/box]

E-Devlet Mahkeme Sorgulaması Nasıl Yapılır?

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=”100%”]E-devlet üzerinden Dava Dosyası Sorgulama butonuna tıklayarak mahkeme sorgulaması yapılabilmektedir.[/box]

Dava Sonucu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=”100%”]Mahkeme kararı sonucu sorgulama sayfasından sonuçlanan davaların sonucu görülebilmektedir.[/box]

Yorumlar

 1. med_line dedi ki:

  4060’tan mesaj geldi,
  UYAP vatandaş portalına giriyorum.Fakat dosyamı hiç bir şekilde bulamıyorum.

 2. Önder dedi ki:

  4060 tan gelen sorgulama sonucu kesin doğru mudur?
  SMS attım ret kararı verilmiştir şeklinde cevap geldi.
  Mahkeme kalemini aradım karar henüz çıkmadı dediler.

 3. M.G dedi ki:

  E-Devlet sirfem var Mahkeden kararin Redmi Kabulmü ciktigini nasil ögrenecegim
  vereceginiz bilgiye simdiden tesekkür ederim