Sorgulamalar

Mahkeme Kararı Sorgulama

Mahkeme dava dosyası sorgulama işlemleri, herhangi bir mahkeme veya herhangi bir dava için yapılan işlemlerdir. Danıştay davaları, Yargıtay davaları, Asliye hukuk davaları, boşanma davaları ve icra davaları gibi tüm dava şekilleri bu sorgulama işlemi içerisinde mevcuttur. Dosya numarası bilindiği takdirde ve herhangi bir davaya taraf olunduğu takdirde sorgulama işleminin yapılma şansı ve hakkı bulunmaktadır. Ayrıca bu işlemi yapmak için, mahkeme salonlarına ya da adliye binalarına gitmeye gerek yoktur. Vatandaşların ilgili takip işlemlerini kolay bir şekilde yapabilmesi için online olarak bazı sistemler geliştirilmiştir. Zamanlarını harcamadan bulundukları yerden bu işlemleri rahatça yapabilirler. Biz de bu yazımızda mahkeme kararı sorgulama işlemlerini anlatacağız.


Uyap Sorgulama Sms Bilgi Sistemi

Mahkeme kararı sorgulama işlemini yapabilmenin en hızlı ve kolay yollarından biri UYAP Sorgulama SMS Bilgi sistemini kullanmaktır. Adalet Bakanlığının yeni projesi olan UYAP yani diğer bir ismi ile Ulusal Yargı Ağı projesi hayata geçmiştir. Bu proje sayesinde ister vatandaş olsun, ister avukat olsun, isterse de dava açan ya da davalı olan kişi olsun fark etmeden sorgulama yapabilir. Yapılan mahkeme kararı sorgulamaları UYAP sistemi içinde yer aldığı için güvenilir ve doğru bilgiler içermektedir.

Kullanımı kolay olan bu sistem, tüm cep telefonu şirketlerini kapsamaktadır. Yapılması gereken, kısa mesaj bölümünün kullanılmasıdır. Önemli olan nokta ise GSM operatörlerinden alınan telefon numarasının TC kimlik numarasında yazan şahsın adına tanımlı olması,şahsın davaya taraf olması ve dava dosya numarasının bilinmesidir. Mesaj bölümüne, TC kimlik numarası yazılmalı, bir boşluk bırakılmalı, dosya numarası yazılmalı,bir boşluk bırakılmalı ve mesaj kodu yazılmalıdır. Yazılan bu mesaj 4060 numarasına gönderilmelidir. İşlemin yapılması bu kadar kolaydır.

Örnek vermek gerekirse; 44444444444 2016/1140 DURUSMA yazarak bu mesajın 4060’a gönderilmesi halinde şartlar da sağlanıyor ise cevabı anında cep telefonlarına gelecektir. Bu işlem için tüm operatörler tarafından imzalanan protokol gereği 1 Türk Lirası olarak ücretlendirme yapılmıştır.

E-Devlet Üzerinden Mahkeme Kararı Sorgulama

Mahkeme kararı sorgulamanın başka bir yolu daha vardır. İnternet aracılığıyla E-Devlet kapısı üzerinden mahkeme kararı ücretsiz bir şekilde sorgulanabilmektedir.

Vatandaşların E-Devlet üyeliği üzerinden sisteme erişim sağlaması ve giriş işlemlerini yapması gerekir. E-Devlet şifresi PTT’den alınabilmektedir. PTT’ye gidip portal şifresi alınmalıdır. Alınan şifrenin sonrasında ilgili şifre alanına girilmesi yeterli olacaktır. Böylece sadece mahkeme ve dava sorgulama hizmetinden değil, devlet kapısı üzerinden sunulan tüm devlet hizmetlerinden faydalanma imkanı bulunabilir. Olayımıza dönersek E-Devlete girdiğimizde ilgili hizmeti seçersek bütün mahkeme durumu ekranda yayınlanacaktır. Mahkeme dosya sorgulama işlemi sayesinde bütün mahkemeler ile ilgili detaylı tarih bilgilerine erişim sağlanabilir. Mahkeme dosya sorgulama dışında yargıtay dosya sorgulama da buradan kolay bir şekilde yapılabilir durumdadır. Mahkeme kararı sorgulama da buradan yapılmaktadır.

Belirtildiği gibi mahkeme dosya sorgulama işlemleri internet üzerinden tüm mahkeme işlemlerini yönetmeyi ve düzenlemeyi sağlayacaktır. İstenilen zamanda yapılan mahkeme kararı sorgulama ile birlikte her zaman mahkeme bilgilerine erişim sağlanabilir. Özellikle UYAP üzerinden yapılan sorgulama işlemlerinde yargıtay gibi mercilere kadar ulaşan davalar hakkında dahi takip yapılabilmektedir ve online olarak bilgi alabilmek ve mahkeme kararı sorgulaması yapmak günümüzde mümkün hale gelmiştir.

Günümüzde elektronik haberleşme ve internet çağı bu noktalara kadar gelmiştir. Her şey elimizin altında ve bizim onu kullanmamıza bakmaktadır. Mahkeme kararını adliyeye gidip de sormaya ve bir yığın işlemden geçmeye gerek kalmadan, sıra beklemeden, zahmetsiz ve uğraş vermeden mahkeme kararı sorgulama yapılabilmektedir. Bu şekilde ücretsiz olarak sunulmakta olan hizmetler ile kişiler istedikleri kadar sorgulama yapabilirler ve istedikleri zaman bilgi alabilirler. Bu açıdan herhangi bir sınırlamanın olmayışı kişiler açısından avantajlı olmaktadır. İnternet üzerinden çeşitli belgeler alınabilmektedir. Bu konuda yardım almak isteyen kişilerin E-Devlet sistemini kullanması ve sabıka kaydı alma adımlarını takip ederek online olarak sabıka kaydı belgesi alması mümkündür. Alınan belge resmi belge niteliği taşımaktadır ve herhangi bir ihtiyaçta kullanılabilmektedir. Mahkeme kararı sorgulama da artık yapılması kolay işlemlerden birisidir.

Sorgulama işlemini yapmak için TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu