emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Nüfus Kayıt Örneği Doğrulama

E-Devlet Nüfus Kayıt Örneği Doğrulama
04.07.2017

Nüfus kayıt örneği kimi zaman iş başvurularında ve çeşitli kayıt işlemlerinde ihtiyacımız olan bir belgedir. Bu belgede yalnızca kişinin kendisine dair nüfus bilgileri değil, aile bireylerinin de detaylı nüfus bilgileri yer almaktadır. Bu belgede evlenme, boşanma ve ölüm gibi diğer bilgiler de yer bulunur. Nüfus kayıt örneğinizi e-Devlet sistemi üzerinden edinebilirsiniz.

İşlem Nasıl Gerçekleştirilir?

Doğrulama işlemini gerçekleştirmeye yönelik nüfus kayıt örneği sorgulama işlemi e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet, devlete bağlı olan tüm resmi kurumlarının kayıtlı tutulduğu ve kullanıcı girişi ile kişiye özel bilgilerin depolandığı bir alandır. Bu platformdan tüm resmi işlerinizi sorgulayabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Maliye Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu gibi tüm kurumların hizmetlerinden internet üzerinden faydalanabilirsiniz.

Sizin gerçekleştirmek istediğiniz işlem aile nüfus tablosu sorgulama kategorisinde yer aldığından Nüfus Dairesi’ne bağlı olan sayfaya gitmeniz gerekmektedir.

Ancak ilk olarak sisteme kullanıcı girişi yapmalısınız. Bunun için ise şifreye ihtiyacınız olacaktır. Eğer e-Devlet’e ilk defa giriyorsanız size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi almalısınız. Şifreniz size özel bir zarf içerisinde ibraz edilecektir. Aldığınız şifre ve T.C. Kimlik Numaranız ile e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra ilk defa giriş yaptığınız için sizden bir takım iletişim bilgileri vermeniz istenilecektir. Bu bilgileri sağladıktan sonra ise sistem size onay için e-Mail veya SMS yolu ile ulaşabilir. Bu onay işlemlerini de tamamladıktan sonra artık hizmetlerin sunulduğu ekrana ulaşabilirsiniz.

Kayıt Sorgulama

e-Devlet hizmet sorgulama ekranının sağ üst köşesinde yer alan arama çubuğuna nüfus kayıt örneği sorgulama yazınız. Yazdığınız anda ekranınızda beliren alt sekmeden Sorgulama veya Doğrulama işlemlerinden sizin için uygun olanı seçin.

Eğer işleminiz doğrulama işlemi ise daha önce temin ettiğiniz doğrulama belgesinde yer alan T.C. kimlik numarası ve belge barkod numarasını giriniz ve “DEVAM ET” butonuna basınız. Açılan ekran ile doğrulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sorgulama işleminde ise doğrudan nüfus kayıt belgesinin çıktısını alabilirsiniz. Ancak bu ekranda işlemi hangi amaç ile yaptığınızı ibraz etmeniz zorunludur.

Yorumlar

 1. Olga dedi ki:

  Merhabalar ç
  Yabancı ya verilen kimlik numarası var. Nüfüs kayıt örneği turkiyede nasıl alabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – (1) Yabancılar nüfus kayıt örneği aşağıdaki kişi ve kurumlara istendiğinde verilir:
   a) Bakanlıklara,
   b) Dış temsilciliklere,
   c) Nüfus müdürlüklerine,
   ç) Adli mercilere,
   d) Adli ve idari işlem nedeniyle kolluk makamlarına,
   e) Kaydın sahipleri, eşleri, veli, vasi, alt ve üst soyları veya resmi vekillerine,
   f) Yabancının çalıştığı veya çalışmak istediği kurum ve kuruluşlara.
   (2) Yabancılar nüfus kayıt örneği yazılı olarak istenir. Yazıda kayıt örneğinin istenmesinin nedeni ve hangi amaçla
   kullanılacağı belirtilir.
   (3) Yazılı bir isteğe dayanmaksızın kayıt örneği çıkartılıp verilemez. Yabancıların kimliklerini kanıtlayan belgelerle
   başvurmaları halinde yazılı müracaatları aranmaz.

   İl veya ilçe nüfus müdürlüklerinden talep edebilirsiniz. Bu kurumlar genellikle Kaymakamlıklar ile aynı yerde bulunur.