ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E Devlet Deniz Ruhsatı Sorgulama

E Devlet Deniz Ruhsatı Sorgulama
25.03.2017

Ruhsat; yapılması, kullanılması, işletilmesi veya taşınması yasa gereği izne bağlı olan ve yetkili idare makamı tarafından alınan izin olarak anlatılmıştır. İşletme ruhsatı, yapı ruhsatı, motorlu taşıt ruhsatı gibi pek çok ruhsat çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Deniz Ruhsatı’dır. Deniz ruhsatı; gidişat güvenliğini emniyete almak amacıyla uygulanmaya başlanmıştır. Günümüzde ise deniz yüzeyinde bulunan irili ufaklı, ticari veya keyfi tüm tekne, gemi, taka gibi tüm araçlarda deniz ruhsatı bulunması gerekmektedir. Aşağıdaki yazımızda E Devlet Deniz Ruhsatı Sorgulama işleminin nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirme de bulunacağız.

E Devlet Deniz Ruhsatı Sorgulama işlemlerinizi, denizcilik ile ilgili diğer tüm işlemlerinizi ve yukarıda belirttiğimiz tüm işlemleri Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü Hizmetleri

Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bir kuruluşu olup merkezi İstanbul da bulunan kuruluşun amacı; Türkiye sınırları içerisindeki deniz ve karasularında seyreden Türk ve yabancı bayraklı gemilerin güvenliğine yardımcı olmak, kıyı emniyeti ve gemi kurtarma hizmetleri ile kılavuzluk, işletmek, can, mal ve gemi kurtarmak, yardım, gemi, çeki, batık çıkarmak ve bunlarla ilgili olarak römorkaj ve ve dalgıçlık hizmetlerini sunmak, sahil telsiz istasyonları, Otomatik Tanımlama Sistemi, dGPS gibi sistemlerle ilgili olarak her türlü yatırım faaliyetlerinde bulunmak ve de tekel şeklinde işleterek seyir emniyet güvenliğini sağlamaktır.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü faaliyetlerini üçü otorite alanında olmak üzere yedi(7) temel alanda sürdürmektedir.

Belirlenen saha içerisinde tekel olmak üzere tüm denizlerde gemi kurtarma, Tahlisiye (can kurtarma), Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Otoritesi, Fenerler Otoritesi, Deniz Haberleşmede Hesaplaşma Otoritesi Ve Navteks Yayın Koordinatörü, Kılavuzluk hizmeti, römorkaj hizmeti olmak üzere yedi temel alanda hizmet sürdürmektedir.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün hizmetleri ise şu şekildedir; Tarihi Fenerler ve Turizme Açılan Fenerler, Uluslararası Faaliyetler, Telsiz İşletme, Gemi Trafik ve Kılavuzluk Hizmeti, Seyir Yardımcıları, Tahsiliye Hizmetleri ve son olarak Deniz Hizmetleri şeklinde hizmet vermeye devam etmektedir.

E Devlet Deniz Ruhsatı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E Devlet; devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Yaklaşık dört sene önce hizmet vermeye başlayan E Devlet, kamu kurumlarının yaptığı hemen hemen çoğu işi yapabilmektedir. Devlet tarafından kurulan siteye giriş yapabilmek için öncelikle PTT şubelerine giderek yaklaşık 2 TL olan kişisel E Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E Devlet internet sitesinde sisteme giriş yaparak önünüze çıkan sayfadaki e-Devlet Şifresi yazan bölüme tıklayarak öncelikle T. C. Kimlik numaranızı daha sonra da PTT şubesinden aldığınız E Devlet şifresini yazarak siteye giriş yapabilirsiniz. E Devlet şifresini almadıysanız da diğer giriş seçenekleri olan Mobil İmza, Elektronik İmza, İnternet Bankacılığı yazan bölümlerden de faydalanabilirsiniz. Bilgilerinizi doğru bir şekilde sisteme yazıp giriş yaptıktan sonra istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Deniz Ruhsatı Sorgulaması, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir. Yazının sonunda vereceğimiz linke tıklayarak E Devlet üzerinden Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı olarak açılacak sayfada kimlik bilgilerinizi doğrulayarak ruhsat sorgulama işinizi kolaylıkla yapabileceğiniz gibi E Devlete giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan arama kısmına Deniz Ruhsat Sorgula yazarak açılan sayfa üzerinde istenilen bilgileri girerek de kolaylıkla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak yukarıda belirtilen görselde de görebileceğiniz gibi  ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazısına tıkladığınızda bilgilerinizi doğru bir şekilde gerçekleştirerek E Devlet Deniz Ruhsatı Sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

E Devlet Deniz Ruhsatı Sorgulama için TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.