emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bedelli Askerlik

Bedelli Askerlik

Askerlik, bizim yasalarımıza göre zorunlu bir hizmettir ve 20 yaşından sonra her Türk vatandaşına askerlik yapma zorunluluğu gelmektedir. Normal askerliğin kısa dönem ve uzun dönem gibi iki çeşidi bulunmaktadır. Lisans seviyesinde bulunanlar kısa dönem askerlik yaparlar. Ülkemizde zorunlu askerliğe ek olarak 90’lı yıllardan itibaren bedelli askerlik de yürürlüğe girmiştir. Bedelli askerlik birçok kişi tarafından tercih edilmekte ve haberleri sıklıkla takip edilmektedir. Bedelli askerlik, zorunlu askerlik yapma yükümlülüğü olanların belirli bir ücret karşılığında askerlik yapmaktan muaf sayılmasıdır. Bedelli askerlik hakkına sahip olan kişiler uzun yada kısa dönem gibi normal askerlikten tamamen muaf sayılırlar.

Bedelli Askerlik Çeşitleri ve Ücretleri

Bedelli askerlik tek çeşit değildir. Ülkemizde bedelli askerliğin iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi 18 yaş ve üzeri Türk vatandaşı olup en az üç yıl yurt dışında çalışmış erkekler içindir geçerli olan bedelli askerliktir. Bu erkekler 21 günlük bedelli askerlik yaparak askerlik hizmetini tamamlarlar. Bu bedelli askerlik hizmetine “Dahte“ yani “Dövizle Askerlik Hizmetine Tabi Olan Erler” denmektedir. Buna göre Avrupa’da yaşayan vatandaşlar çifte vatandaşlık durumu şartı gözetmeksizin 38 yaşına kadar devlet tarafından belirlenen bir ücret karşılığında Dövizle Askerlik Hizmetine Tabi Olan Erler için tanımlanan bedelli askerliğe başvurabilecekler.

Yurt dışında yaşayanların bedelli askerliğe başvurması için gerekli olan bazı belgeler vardır. Bunlardan ilki yaşadığı yabancı ülkenin resmî makamlarından alınan toplamı en az üç yıl süreli olan oturma veya çalışma izin belgesidir. İkinci belge çalıştığı iş yerinin işvereni tarafından hazırlanmış olan, işçinin çalışma tarihlerini ve sürelerini belirten ve fiilen en az toplam 1095 gün süre ile çalışmayı kanıtlayan belgedir. Herhangi bir iş yerinde çalışmadan işsizlik sigortası alanların, bu sigortayı ödeyen makamlardan işsizlik sigortası aldıkları tarih ve süreyi gösteren belge üçüncü olarak istenen belgedir. Son istenen ise maluliyet yardımı alanların bu yardımı ödeyen makamlardan maluliyet yardımı aldıkları tarih ve süreyi gösterir belgedir. Bunlara ek olarak en az 1095 gün ile yabancı ülkede oturduğunu gösteren pasaport başvuru sırasında istenmektedir.

Diğer bir bedelli askerlik türü ise Türkiye’de ikamet eden, 18 yaş ve üzeri erkekler için çıkarılan bedelli askerliktir. Bu bedelli askerlik geçicidir, ülkede belli dönemlerde uygulamaya konulur. Yasa girdiği dönemde belirtilen şartları sağlayanlar bu tür bedelli askerliğe başvurabilir ve bu haktan faydalanabilirler. Son açıklanan bu tür bedelli askerliğin fiyatı 18.000 TL olarak belirlenmişti, 30 yaşındakiler için ise fiyat 30.000 TL’ye çıkarılmıştı. Bedelli askerliğe başvuranlar için bu fiyatın yarısı peşin, diğer yarı kısmı ise 6 taksitle ödeme imkanı sunulmuştur.

Milli Savunma Bakanlığı bedelli askerlik ödemeleri için kullanılacak olan banka hesap numaralarını bu dönemler yaklaştığında gerekli yerlerden duyurmaktadır. Peşin ödeyebilen vatandaşların bedelli askerlik ödemesi peşin alınıyor, ama buna imkânı olmayanlar içinse bankaların verdiği bedelli kredisi kullanılabilir.

Bedelli Askerliğe Başvurulan Yerler

Bedelli askerliğe başvurmak isteyen Türk vatandaşları, bu haktan yararlanmak için Türkiye’deki askerlik şubelerine başvurabilir. Yurt dışında yaşayıp da bedelli askerliğe başvurmak isteyenler ise bulundukları yerdeki ülke konsolosluklarından başvurabilirler. Bedelli askerlik başvuruları şahsen yapılmalıdır. Başvuru sırasında gerekli belgeler, başvuru yapan kişiye teslim edilir. Başvuru yaptıktan ve ödemeden sonra üç nüsha olarak dekont alınır ve bedelli askerlik için başvurulan yere teslim edilir.

Bedelli askerliğe artık e-devlet üzerinden de yapılabilir. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numaraları ile kişiler e-devlet sistemi üzerinden hesaplarına giriş yaparak gerekli yönergelerle bedelli askerlik haklarına başvurabilirler.

Bedelli Askerliğin Parası Nerede Kullanılıyor?

Bedelli askerlikten elde edilen gelir şehit ailelerine, gazilere, engellilere, muhtaç er ve erbaş ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, Jandarma Genel Komutanlığı’na, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na, emniyet teşkilatına mensup olan maluller için yapılan sosyal hizmetler ve onlara yapılan yardımlarda kullanılır.

Ödemenin Zamanında Yapılmaması Durumu

Bedelli askerlik ödemesi gereken zamanda yapılmazsa yada başvuran kişi bedelli askerlik hakkında kendi isteği ile vazgeçerse o kişiye yapılan bedelli askerlik hizmeti durdurulur. Eğer sonradan o kişinin bedelli askerlik şartlarına uymadığı tespit edilirse de bu hak elinden alınır.

Bedelli askerlik kapsamının dışına alınan kişi daha önceden bedelli askerlik için başvurduğu yere parasının iadesi için dilekçe ile başvuru yapabilir. Bu geri ödeme başvurusu, ödemenin yapıldığından itibaren ilk 6 içerisinde iletilmelidir.

Bedelli Askerliğin Faydaları

Bedelli askerlik aslında birçok kişiye göre haksızlık olarak görülmektedir. Ama aslında düşünüldüğünde birçok artı yönü de vardır.

Askerlikte iletişim sorunu en büyük sorun olarak görülmektedir. Askerde olduğunuz süre içerisinde iletişim kısıtlamaları olur ve ailenize ulaşmada sorun yaşarsınız. Ama bedelli askerlikte böyle bir durum yoktur. Bedelli askerlik sayesinde sosyal yaşantınız değişime uğramadan hayatınıza devam edersiniz. Bazı işe almalarda ilk kriter askerliğin yapılıp yapılmama durumudur. Bazı işverenler işe alacakları kişilerin askerliklerini yapmalarını istemektedir. Bedelli askerlikte ise böyle bir durum yoktur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.